top of page
 • Qendra e Shëndetit

20 këshillat më të mira për problemet me stomakun


Për problemet kronike të stomakut si urthi, presioni i stomakut, gastriti dhe shumë probleme të tjera të stomakut, ekzistojnë 20 masa të thjeshta që mund t'i zbatoni menjëherë - pa shumë përpjekje dhe kryesisht plotësisht pa pagesë. Sukseset dhe përmirësimet e para shpesh mund të shihen pas vetëm disa ditësh.


Me 20 këshilla kundër problemeve me stomakun

Këshillat tona më poshtë do t'ju ndihmojnë me pothuajse të gjitha ankesat e stomakut, po me të gjitha ankesat që ndikojnë në një farë mënyre në sistemin tretës - pavarësisht nëse bëhet fjalë për urth, refluks, gastrit, nauze, fryrje, diarre kronike apo kapsllëk. Të gjitha këshillat janë falas. Megjithatë, ato janë të dobishme vetëm nëse i zbatoni rregullisht dhe vazhdimisht!


Me disa pika, mund të dyshoni në efektivitetin e tyre gjatë leximit, sepse ato tingëllojnë kaq të thjeshta dhe jospektakolare. Por shpesh masat më të thjeshta janë më efektive. Pra, mos i nënvlerësoni këshillat e mëposhtme! Provoni ato së pari!


1. Merrni kohë për të ngrënë

Merrni kohën tuaj për të ngrënë! Shijoni vaktet tuaja dhe hiqni telefonin inteligjent ose tabletin tuaj. Nëse hani me nxitim, nuk mund të prisni që problemet e stomakut të largohen.


2. Përtypni çdo kafshatë me kujdes

Përtypni çdo kafshatë me kujdes derisa të ketë një konsistencë të butë. Vetëm kjo këshillë shpesh mund të ketë një efekt të jashtëzakonshëm shërues në stomak. Sepse përtypja e kujdesshme lehtëson organet e tretjes, lehtëson tretjen dhe përmirëson përthithjen e lëndëve ushqyese.


Për shembull, orizi me miell integral ose buka integrale kanë konsistencën për t'u gëlltitur vetëm pas 50 deri në 60 lëvizje përtypëse. Arrat gjithashtu kërkojnë një sasi të ngjashme të punës së përtypjes. Me një marule me barishte, mund të ketë më shumë lëvizje përtypëse para gëlltitjes.


Ushqimi me konsistencë të butë ose të lëngët (supa, qull, smoothie, etj.) nuk duhet të gëlltitet pa pështymë të madhe.


Sa më mirë të përtypet dhe të pështyhet ushqimi, aq më pak punë duhet të bëjë stomaku dhe sa më mirë të përpunohet dhe të përdoret ushqimi, aq më i ulët është rreziku i mungesës së lëndëve ushqyese dhe aq më i lartë është mundësia që problemet tuaja të stomakut të zhduken. Praktikoni përtypjen vazhdimisht. Do të habiteni nga ndjesia e këndshme në stomak dhe zonën e barkut.


3. Hani vetëm kur jeni të uritur

Sidomos nëse keni probleme me stomakun, hani vetëm kur jeni të uritur! Mos lejoni që njerëzit e tjerë, oraret dhe oraret të diktojnë se kur të hani. Trupi juaj e di më së miri kur ka nevojë për ushqim dhe kur jo.


Nga ana tjetër, nëse hani kur nuk jeni të uritur, jo vetëm që po nxitni siklet dhe po injoroni sinjalet e stomakut. Ata gjithashtu nxisin obezitetin dhe nuk mësojnë se si të dëgjoni trupin tuaj dhe të njihni nevojat e tij.


Mos e teproni as me ushqim. Pra, mos hani derisa të bini. Ndaloni në kohë!


4. Hani pak ose aspak në mbrëmje

Në përgjithësi, ngrënia vonë në mbrëmje – ndoshta pak para gjumit – mbingarkon stomakun, nxit obezitetin dhe nxit sëmundjet kardiovaskulare. Megjithatë, sipas gjetjeve të fundit, kjo vlen vetëm nëse hani SHUME në mbrëmje. Sidoqoftë, nëse qëndroni nën 200 kcal në vaktin e mbrëmjes, vaktet e mbrëmjes gjithashtu mund të jenë të dobishme (1).


Pra, hidhni një sy se çfarë është e mirë për ju personalisht. Sigurisht, varet edhe nga përditshmëria juaj se si i organizoni më mirë vaktet tuaja. Ndoshta ju ushtroni pasdite ose në mbrëmje ose keni pasur shumë gjëra gjatë ditës, kështu që nuk keni kohë për të ngrënë dhe do t'ju duhet të shkoni në shtrat të uritur pa darkë, gjë që nuk duhet ta bëni.


Megjithatë, sa më vonë të hani në mbrëmje, aq më i vogël, më i lehtë dhe më i tretshëm duhet të jetë vakti.


5. Mos hani shumë të nxehtë apo shumë të ftohtë

Mos hani shumë të nxehtë apo shumë të ftohtë! Një stomak i ndjeshëm nuk i përballon mirë ekstremet e temperaturës. Ai mund ta përpunojë ushqimin më mirë kur është të paktën në temperaturën e dhomës. Pra, nëse keni probleme me stomakun, mos hani ose pini asgjë direkt nga frigoriferi ose direkt nga tenxherja ende me avull. Lëreni ushqimin tuaj të ftohet pak më parë.


6. Mos pini me ushqim

Mos pini asgjë me ushqim! Ndërsa është thënë se mos pirja me ushqim është një mit, provoni së pari. Sepse shpesh rezulton se është shumë mirë të mos pini asgjë me ushqimin – veçanërisht kur stomaku tashmë është i mërzitur.


Është më mirë të pini një gotë ujë një orë para ngrënies, dhe pastaj përsëri një orë pas ngrënies. Sepse pijet mund të hollojnë lëngjet e tretjes dhe kështu ta bëjnë tretjen më të vështirë. E njëjta gjë vlen edhe për supat, smoothies dhe shake, sigurisht. Hidhni pështymë mirë në këto "ushqime të lëngshme" dhe hani ato shumë ngadalë.


7. Zgjidhni pijen e duhur për stomakun

Nëse keni pirë pije të ëmbëlsuara, të aromatizuara ose alkoolike dhe/ose me kafeinë ose pije me ëmbëlsues, bëni ndryshimin. Pini më pak kafe dhe më pak alkool! Më mirë të hiqni këtë të fundit fare! Në vend të kafesë, mund të provoni çajin jeshil, të cilit i mungojnë përbërësit e pjekjes që shpesh shkaktojnë probleme me stomakun. Nëse nuk mund të jetoni pa kafe, këtu janë këshilla se si ta bëni kafenë tuaj më të shëndetshme.


Provoni pije jo të gazuara, mundësisht ujë të thjeshtë. Nëse nuk ju pëlqen kjo, pini çaj, i cili gjithashtu ka shije shumë të mirë në temperaturën e dhomës (pra nuk duhet domosdoshmërisht të pihet i nxehtë), p.sh. B. çaj me balsam limoni, çaj xhenxhefili, çaj jamball, çaj kamomili, çaj rooibos ose përzierje çaji bimor - dhe alternoni ato herë pas here në mënyrë që të mos pini të njëjtin lloj çaji gjatë gjithë kohës.


Megjithatë, acidi karbonik nuk është i dëmshëm për çdo stomak. Në artikullin tonë mbi acidin karbonik, ne shpjegojmë pse ndonjëherë mund të jetë i dobishëm. Pra, provoni se çfarë është e mirë për ju dhe çfarë përmirëson problemet tuaja me stomakun.


8. Mos hani deserte!

Desertet shpesh janë të larta në sheqer dhe yndyrë. Pavarësisht se sa i shëndetshëm ishte vakti kryesor, një ëmbëlsirë me sheqer mund të zhbëjë të gjitha ato përpjekje të shëndetshme. Sheqeri irriton florën e zorrëve, nxit proceset e fermentimit në stomak dhe zorrët dhe prish nivelin e sheqerit në gjak dhe insulinës. Pra, anashkaloni ëmbëlsirat. Vetëm kjo pikë mund të përmirësojë ndjeshëm problemet kronike të stomakut.


Nëse e keni të vështirë të jetoni pa ëmbëlsirë, në vend të kësaj vendosni një lugë të vogël ksilitol në gojë, bëni një shpëlarje goje me të dhe pështyni ksilitolin. Xylitol është një zëvendësues i sheqerit që vepron kundër prishjes së dhëmbëve dhe pllakës, por ka shije aq të ëmbël sa mund të kënaqë dëshirën për ëmbëlsirat edhe me një shpëlarje goje. Ekzistojnë gjithashtu prova të reja në lidhje me një gargarë efektive.


9. Shmangni përzierjet lara-lara

Mos e teproni më shumë. Stomaku juaj urren përzierjet e shumëllojshme të ushqimeve të ndryshme, secila prej të cilave është një fatkeqësi për t'u ngrënë më vete, si p.sh. B. kjo meny popullore: aperitiv, sallatë e gatshme me salcë të gatshme, pica, verë e kuqe, krem, kafe.


Më mirë hani më thjeshtë, p.sh. B. Perime të ziera në avull me barishte dhe kripë deti. Shtoni ose një pjatë anësore të pasur me karbohidrate, si patate, meli ose quinoa, ose një pjatë anësore të pasur me proteina, si tofu, tempeh ose – nëse hani ende produkte shtazore – vezë, peshk ose mish (gjithçka në cilësi organike) .


Pra, përqendrohuni në më pak përbërës dhe më pak kurse. Për shkak se sa më shumë përbërës të përzihen në një vakt, aq më e vështirë është për stomakun. Nëse stomaku juaj është shumë i ndjeshëm, provoni metodën e Dr. Stanley Bass, të cilin e shpjegojmë në artikullin tonë mbi rendin e të ngrënit.


10. Njihni intolerancat

Vëzhgoni gjithashtu nëse mund të mos toleroni ushqime individuale ose përbërës individualë ose kombinime të caktuara ushqimore, por të tjera shumë mirë dhe vendosni dietën tuaj individualisht.


Arrat, për shembull, përgjithësisht tolerohen mirë. Megjithatë, nëse i piqni arrat dhe i shërbeni në një pjatë me yndyrë, duket se janë një shkaktar shumë i shpejtë i urthit, të paktën te disa njerëz.


Disa kombinime gjithashtu shkaktojnë shpejt urth ose probleme të tjera të stomakut. Nëse ushqimet hahen individualisht, ato tolerohen. Kombinimet kritike mund të jenë këto: produktet e qumështit me drithërat, produktet e drithërave me sheqerin, produktet e drithërave me proteinat, produktet e drithërave me frutat, etj.


Nëse keni dyshime, sqaroni edhe intolerancat e mundshme, p.sh. B. intolerancën ndaj laktozës, intolerancës ndaj histaminës, intolerancës ndaj sorbitolit, intolerancës ndaj fruktozës ose intolerancës ndaj glutenit dhe zbatoni masat përkatëse të rekomanduara në lidhjet e mëparshme.


11. Për problemet me stomakun: shumë vakte të vogla apo agjërim me ndërprerje?

“Hani shumë vakte të vogla gjatë ditës në vend të më pak vakte të mëdha”, u këshillohet shpesh njerëzve me probleme me stomakun. Megjithatë, zakonisht është më e vështirë të organizosh vakte të vogla me cilësi të lartë disa herë në ditë dhe t'i hash në qetësi sesa të përqendrohesh në disa vakte kryesore.


Nëse jo vetëm hani në paqe, por edhe me vetëdije përtypni çdo kafshatë me kujdes, mund të praktikoni agjërimin me ndërprerje edhe nëse keni probleme me stomakun, në të cilin idealisht hani vetëm dy vakte në ditë. Në këtë mënyrë, ju mund të shijoni përfitimet shëndetësore të agjërimit me ndërprerje, të cilat i paraqesim në lidhjen e mëparshme. Megjithatë, bëni atë që është më e mira për stomakun tuaj!


12. Ndahuni nga të pashëndetshmet

Nëse keni probleme me stomakun, është mirë që tani e tutje të lini jashtë çdo gjë që është qartazi e pashëndetshme. Ushqimet më të pashëndetshme përfshijnë:


 • çdo gjë që përmban sheqer dhe miell të bardhë (ëmbëlsira, ëmbëlsira, pasta, kos frutash, ëmbëlsira)

 • ushqime shumë të yndyrshme

 • sallam dhe djathë

 • alkoolit

 • i tymosur

 • Ushqim i Shpejtë

 • Produkte komoditeti (p.sh., salca të gatshme, salcë të gatshme, erëza, pije joalkoolike dhe çdo gjë me lista të gjata përbërësish në etiketë)


13. Gatuani vetë

Sa herë që është e mundur, përgatitni vaktet tuaja duke përdorur përbërës të freskët. Kur e bëni këtë, shmangni sa më shumë që të jetë e mundur produktet e gatshme dhe gjithashtu shmangni gatimin e gjatë, skuqjen dhe pjekjen në temperatura të larta. Thjesht ziejini me avull ose ziejini vaktet tuaja.


Produktet e gatshme që mund të mos jeni në gjendje t'i shmangni plotësisht (p.sh. bukë, vajra, uthull, spërkatje, etj.) duhet të blihen vetëm në produkte organike të cilësisë së lartë nga dyqanet e ushqimit të shëndetshëm. Nëse jeni duke ngrënë jashtë, këtu janë disa këshilla se si të ushqeheni shëndetshëm edhe në restorant.


14. Nëse keni problem me stomak, mos përdorni shumë erëza


Ushqimet pikante kanë disa disavantazhe për stomakun:


Erëzat irritojnë dhe shqetësojnë stomakun.


 • Ushqimet me erëza të forta priren të çojnë në mbingrënie.

 • Erëza e fortë të bën të duash një ëmbëlsirë, por ke dashur ta heqësh zakonin për hir të stomakut.

 • Ushqimet pikante ju bëjnë të keni etje, ndaj pini me ushqim, gjë që nuk është aq e mirë për stomakun tuaj.


Nëse keni një sëmundje stomaku, është më mirë ta rregulloni vetëm me pak kripë bimore dhe të përdorni barishte të freskëta ose të thata ose erëza natyrale që janë të mira edhe për traktin gastrointestinal, p.sh. B. qimnon, qimnon, koriandër, kopër, rozmarina, shafran i Indisë, xhenxhefil etj.


15. Hani më shumë superushqime!

Hani më shpesh superushqime si smoothie jeshile, por pini ato shumë ngadalë. Ju mund t'i shijoni smoothiet jeshile me përbërës që janë veçanërisht të mirë për stomakun tuaj, p.sh. B. Rrënja e freskët e shafranit të Indisë, xhenxhefili, kanella, mente ose vajrat esencialë përkatës për stomakun (p.sh. kanellë kasia, mente ose kamomil).


16. Kujdesuni për një menaxhim të mirë të stresit

Menaxhimi i mirë i stresit është veçanërisht i rëndësishëm për problemet e stomakut. Po, i gjithë sistemi tretës vuan kur jeni të stresuar. Përveç meditimit, jogës ose thjesht momenteve të qeta, menaxhimi i mirë i stresit mund të përfshijë edhe një vetë-masazh stomaku:


Vetë-masazhi i barkut është shumë i lehtë për t'u mësuar, nuk kushton asgjë (përveç disa minutave) dhe ka një efekt të jashtëzakonshëm në shëndetin gastrointestinal. Detajet për mënyrën e kryerjes së masazhit të barkut - i cili ndikon menjëherë pozitivisht në shëndetin e stomakut dhe në funksionet e stomakut dhe në këtë mënyrë edhe në shumë probleme me stomakun - mund t'i gjeni këtu: Masazh abdominal


17. Merrni vajin e farave të lirit ose grurin e farave të lirit

Ndoshta ju tashmë keni vaj liri në shtëpi? Sipas studimeve, vaji i farës së lirit ka një efekt kundër ulçerës në stomak. Në studimet me kafshët, vaji i farave të lirit ose mukoza e farave të lirit ishin edhe më të mira në mbrojtjen kundër ulçerës së stomakut sesa ilaçi konvencional i përdorur në mënyrë konvencionale (ranitidina) - megjithëse vaji ishte edhe më i mirë në mbrojtje se mukoza (2). Prandaj, 1 deri në 3 lugë vaj liri në ditë të rekomanduara për një dietë të shëndetshme janë veçanërisht të dobishme për njerëzit me probleme stomaku.


Megjithatë, sigurohuni që të përdorni vaj liri me cilësi të lartë. Blini vetëm vaj liri organik dhe vetëm aty ku vaji i lirit (në shishen e qelqit të errët) është në seksionin e frigoriferit. Mbajeni gjithashtu në frigorifer në shtëpi dhe përdorni shpejt pasi ka një jetëgjatësi prej vetëm disa muajsh!


Ne shpjegojmë se si të përgatisim dhe përdorim mukozën e farave të lirit në artikullin tonë mbi ilaçet shtëpiake për pastrimin e zorrës së trashë, pasi mukoza është shumë shëruese jo vetëm për stomakun, por edhe për zorrët.


18. Hani bamje herë pas here kur keni probleme me stomak

Hani bamje herë pas here nëse keni stomak të mërzitur. Kur gatuhen, perimet nga Afrika dhe Azia Juglindore formojnë muciladë që mbron mukozën e stomakut dhe zorrëve dhe siguron një terren të mirë për florën e shëndetshme të zorrëve. Sa më e shëndetshme të jetë flora e zorrëve, aq më i shëndetshëm është stomaku.


Receta të shijshme me bamje mund të gjeni në studion tonë të gatimit ZDG, p.sh. B. Bishtaja e bamjeve në salcë domatesh ose kerri bamje me tempeh dhe oriz basmati ose ragu me bamje me patate


19. Rishikoni medikamentet dhe provoni alternativat ndaj antacideve

Nëse merrni medikamente, kontrolloni nëse ato mund të jenë përgjegjëse për problemet tuaja me stomakun. Nëse tashmë ju janë përshkruar bllokues të acidit për problemet tuaja të stomakut, mund të gjeni alternativa këtu. Sigurisht që duhet ta diskutoni këtë me mjekun tuaj.


20. Rregulli më i rëndësishëm për problemet me stomakun

Megjithatë, rregulli më i rëndësishëm nga të gjitha të mëparshmet është: Mos e lexoni këtë, por edhe zbatojeni! Sepse vetëm atëherë diçka do të ndryshojë në gjendjen tuaj dhe problemet tuaja me stomakun do të përmirësohen ose zhduken plotësisht.


SHËNIM I RËNDËSISHËM

Ky artikull është shkruar në bazë të studimeve aktuale (në kohën e publikimit) dhe është rishikuar nga profesionistë mjekësorë, por nuk duhet të përdoret për vetë-diagnostikim ose vetë-trajtim, kështu që nuk zëvendëson një vizitë te mjeku juaj. Prandaj, diskutoni gjithmonë çdo masë (qoftë nga ky apo një artikull tjetër) me mjekun tuaj fillimisht.

 

Burimet e artikullit:

 1. (1) Kinsey AW, Ormsbee MJ. The health impact of nighttime eating: old and new perspectives. Nutrients. 2015;7(4):2648-2662. Published 2015 Apr 9.

 2. (2) Dugani A, Auzzi A, Naas F, Megwez S. Effects of the oil and mucilage from flaxseed (linum usitatissimum) on gastric lesions induced by ethanol in rats. Libyan J Med. 2008;3(4):166-169. Published 2008 Dec 1.

306 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page