top of page
 • Qendra e Shëndetit

4 kurat e agjërimit sipas Hildegard von Bingen


Agjërimi është një ilaç universal i përgjithshëm. Ka një efekt pozitiv në trup, mendje dhe shpirt. Murgesha e famshme benediktine Hildegard von Bingen ishte eksperte në fushën e agjërimit. Ajo zhvilloi katër kura të ndryshme agjërimi - në mënyrë që të gjithë të mund të zgjedhin një variant agjërimi që i përshtatet më së miri.


Kurat agjëruese sipas Hildegard von Bingen

Një që dinte shumë mirë për kurat e agjërimit ishte Hildegard von Bingen (1098 - 1179). Benediktini i famshëm hyri në manastir në moshën 10-vjeçare. Në kohën e tyre kishte rreth 150 ditë agjërimi të detyrueshëm në vit, mosrespektimi i të cilave dënohej rëndë.


Prandaj, agjërimi ishte pjesë e zakoneve normale të të ngrënit dhe Hildegard von Bingen ishte në gjendje të fitonte shumë përvojë me veten dhe bashkëqytetarët e saj - jo vetëm sesi agjërimi funksiononte te njerëzit e shëndetshëm, por edhe çfarë efektesh kishte në sëmundje. Sepse dikur kujdesin mjekësor të popullsisë e bënin pothuajse ekskluzivisht manastiret.


Hildegard kishte një fuqi shumë të theksuar vëzhgimi, si dhe vizione rreth shërimit dhe efikasitetit të bimëve të caktuara dhe gjërave të tjera. Kjo dhuratë u bë në vitin 1148 nga Papa Eugjeni III. e njohur si e vërtetë dhe kështu Hildegard von Bingen ishte një profeteshë e njohur zyrtarisht që nga ky moment.


Ajo zhvilloi "Mjekësinë e saj Hildegard", me të cilën u bë e famshme gjatë jetës së saj dhe që fatmirësisht e shkroi në libra të shumtë. Këto janë ruajtur deri më sot dhe kështu ne ende mund të mbështetemi në përvojën e tyre të pasur dhe metodat e shërimit - duke përfshirë kura të ndryshme agjërimi.


Metodat e shërimit të Hildegard von Bingen

Metodat e shërimit të Hildegardit bazohen në pesë shtylla:


 1. Dieta: Rregullat tuaja dietike shërbejnë kryesisht për ruajtjen e shëndetit dhe parandalimin e sëmundjeve.

 2. Bimët medicinale: Përveç kësaj, ekziston përdorimi i përditshëm i bimëve mjekësore në forma të ndryshme si çaj, erëza, pomada apo tinktura.

 3. Terapia me gurë të çmuar

 4. Eliminimi: Për trajtimin e sëmundjeve dhe për detoksifikimin dhe pastrimin e organizmit përdoren procese të ndryshme eliminuese si gjakderdhja, kupa dhe mbi të gjitha agjërimi me kura agjëruese.

 5. Pastrimi shpirtëror: Dhe së fundi, për Hildegard von Bingen, pastrimi shpirtëror përmes dashurisë, shpresës, lutjeve, muzikës dhe meditimit është gjithashtu i rëndësishëm. Për shkak se ajo e kuptoi herët se shëndeti i plotë mund të arrihet vetëm në mënyrë holistike, në atë trup, mendja dhe shpirti duhet të ushqehen, të ushqehen dhe të kujdesen në të njëjtën masë.


(Nëse, nga ana tjetër, jeni të interesuar për agjërimin alkalik, lexoni artikullin tonë me udhëzimet për agjërimin alkalik. Aty do të gjeni edhe lidhjen me planin tonë të ushqyerjes alkaline për detoksifikimin.)


Përfitimet dhe efektet e agjërimit

Nëpërmjet përvojave të shumta të agjërimit, Hildegard von Bingen arriti të kuptojë se agjërimi ka një efekt të fortë pastrues dhe detoksifikues - në të gjitha nivelet. Ilaçet e agjërimit janë ilaçe universale gjithëpërfshirëse për trupin, mendjen dhe shpirtin që i ndihmojnë njerëzit të kapërcejnë problemet, shqetësimet, konfliktet, sëmundjet dhe veset.


Detoksifikimi dhe humbja e peshës përmes agjërimit

Agjërimi i mundëson trupit të çlirohet nga toksinat dhe produktet e mbeturinave - dhe gjithashtu nga pesha e tepërt. Sepse me çdo lloj agjërimi trupi duhet të marrë nga depozitat e tij yndyrore, në të cilat ruhet shumë energji, sepse kur agjëron merr më pak energji nga jashtë. Kjo intensifikon detoksifikimin.


Agjërimi forcon sistemin imunitar

Forcohet edhe sistemi imunitar dhe në varësi të asaj se si dhe për sa kohë agjëroni, shumë sëmundje mund të kurohen. Studimet aktuale tregojnë se edhe një ditë agjërimi vullnetar në javë redukton ndjeshëm ndjeshmërinë ndaj sëmundjeve dhe redukton përgjithmonë peshën.


Agjërimi e bën mendjen të kthjellët

Mendja bëhet e qartë dhe e ndërgjegjshme gjatë agjërimit. Agjërimi shpirtëror është një pastrim i mbeturinave mendore, pra i lajmeve negative nga media, i thashethemeve dhe i të gjitha këndvështrimeve negative që na kufizojnë dhe nuk na bëjnë asgjë të mirë. Kjo e mpreh perceptimin, mendimet bëhen më të synuara.


Projektet janë më të lehta për t'u zbatuar dhe perspektivat e reja mundësojnë zgjidhje për problemet që dukeshin të pazgjidhshme. Vendimet mund të merren më qartë dhe me vetëdije. Kjo gjithashtu çliron një sasi të paimagjinueshme energjie dhe jep një shtysë të re.


Zgjidhja e bllokimeve mendore përmes agjërimit

Kur agjëron, shpirti mund të sjellë përsëri në vetëdije atë që është ndrydhur. Frika, shqetësimet ose përvojat traumatike mund të trajtohen. Kjo mund të bëhet përmes ëndrrave intensive. Të ëndërrosh tashmë është një lloj përpunimi.


Edhe bllokimet e thella mund të zgjidhen. Kjo mund të shfaqet përmes të qarit në dukje të pabazë dhe të dhunshme. E qara është një mënyrë shumë e rëndësishme për pastrimin e shpirtit. Atëherë mund të dalloni se çfarë është thelbësore dhe e rëndësishme për ju. Ky mund të jetë shansi për zhvillim personal ose ndonjëherë një riorientim i plotë.


4 kurat e agjërimit të Hildegard von Bingen

Hildegard von Bingen pranoi se çdo person është individual në gjendjen e tij fizike, karakterin e tij, pikat e forta dhe të dobëta dhe pikërisht në tërë personalitetin e tij dhe për rrjedhojë jo gjithçka është njësoj e dobishme për çdo person.


Kjo është arsyeja pse Hildegard von Bingen ka zhvilluar katër kura të ndryshme agjërimi:


 1. Agjërimi me spelt (grur i shkruar), fruta dhe perime

 2. dietë reduktuese me spelt grur te shkruar

 3. agjërimi me bukë me mielli spelti dhe në fund

 4. i ashtuquajtur agjërimi i rreptë i Hildegardit ose edhe agjërimi me lëngje i Hildegardit.


1. Agjërimi grur i shkruar- fruta-perimeve

Për Hildegard von Bingen, spelti është ushqimi bazë më i rëndësishëm dhe më i dobishëm nga të gjithë. Mund të bëhet miell, bukë, makarona, thekon, qull, supë dhe madje edhe kafe. Krahasuar me llojet e tjera të drithërave, spell është më i pasur me proteina, më i pasur me shumë vitamina dhe gjithashtu ka një përmbajtje më të lartë mineralesh sesa gruri, për shembull.


Hildegard von Bingen shtoi barëra medicinale si erëza pothuajse në çdo vakt për të promovuar shëndetin. Erëzat e saj të preferuara medicinale ishin galangal, kanella, bertram, quendeli (trumzë e egër), arrëmyshk dhe mugwort.


Nëse është e mundur, duhet t'i shtoni këto erëza në pjatat tuaja. Galangal dhe kanella, për shembull, ngrohin trupin. Bertram ndihmon në evakuimin e produkteve të mbeturinave, Quendel mbështet pastrimin e lëkurës, arrëmyshk ju bën të lumtur dhe mugwort siguron tretje të mirë.


Në kurën e agjërimit me spell, fruta dhe perime, ushqimet e bëra nga shkronjat si buka e shkrifët dhe thekonet me fruta dhe perime përbëjnë bazën ushqyese. E vetmja gjë që shmanget është mishi dhe yndyrat shtazore. Prandaj është kura më e lehtë e agjërimit dhe mund të kryhet nga kushdo, teorikisht e pakufizuar në kohë. Megjithatë, si me çdo lloj tjetër agjërimi, është e rëndësishme të keni shumë stërvitje në ajër të pastër, një gjumë të shkurtër ditor prej maksimumi 20 minutash dhe kryerjen e ndërgjegjshme dhe me dashuri të punës së nevojshme.


Për shembull, filloni agjërimin e frutave dhe perimeve në këtë mënyrë:


Mëngjesi në kurën e agjërimit

Filloni ditën me musli nga fjolleza spelti. Për ta bërë këtë, zieni 3 lugë gjelle me thekon spell, 2 lugë gris spelti integral dhe një mollë të prerë në copa me 150 ml ujë (Habermus). Gjithashtu mund ta grini mollën të papërpunuar dhe ta vendosni në salcë pasi të ketë zier. Sezoni me kanellë, galangal dhe bertram. Përndryshe, mund të keni 1-2 feta bukë spelled me reçel ftua(pa gjalpë).


Dreka në agjërim

Për drekë mund të përgatisni rizoto me oriz spelled (dyqan ushqimesh shëndetësore). E rregullojmë me nga 1 majë galangal, bertram, quendel dhe tërfil grek, përndryshe e përgatisim si receta bazë për rizoto.


Ju gjithashtu mund të shijoni kokrra të zbrazëta të ziera me perime dhe sallatë ose petë me shkronja perimesh me sallatë. Nuk ka kufij për imagjinatën tuaj, gjëja kryesore është që të përgatisni diçka me spell dhe perime dhe të shmangni çdo mish apo yndyrë shtazore.


Darka në kurën e agjërimit

Spelti është gjithashtu prioriteti kryesor për darkë. Si p.sh supë me spelt? Për ta bërë këtë, ju duhet vetëm të pjekni 1-2 lugë bollgur të thatë në një tigan pa shtuar yndyrë, më pas derdhni 500 ml ujë dhe menjëherë përzieni mirë që të mos krijohen gunga. Është e kalitur me 1 majë kripë, galangal, bertram dhe quendel secila. Tani lëreni supën të ziejë për 10 minuta. Në fund, përsojeni supën tuaj me barishte të freskëta të copëtuara sipas dëshirës.


Përndryshe, mund të shijoni 1-2 feta bukë spelled të spërkatur me pak vaj ulliri dhe sipër me feta domate të prera hollë. Sipër pak kripë, galangal, bertram ose quendel. Darka e Hildegardit është gati.


Ose mund të gatuani një supë të shijshme kungujsh (ose ndonjë supë tjetër perimesh - gjëja kryesore është që të lini jashtë mishin dhe yndyrnat shtazore si gjalpin, sallin dhe proshutën).


Mjaltë Bärwurz-dardhë për tretje dhe detoksifikim

Në mëngjes para se të lani dhëmbët me stomakun bosh dhe në mbrëmje pas larjes së dhëmbëve para se të shkoni në shtrat, në të gjitha agjërimet Hildegard konsumohen një deri në dy lugë çaji me arushë dhe mjaltë dardhe. Kjo jep stimulin vendimtar për tretjen dhe detoksifikimin si në mëngjes ashtu edhe në mbrëmje dhe mbështet eliminimin e toksinave dhe produkteve të mbeturinave gjatë agjërimit.


Për ta bërë këtë mjaltë dardhe, ju duhet 1 kg dardha, hiqni kokrrat dhe ziejini me pak ujë derisa të zbuten, më pas shtoni 6 lugë gjelle mjaltë, 25 g pluhur, 20 g pluhur rrënjë galangal, 15 g pluhur rrënjë jamballi dhe 10 g pluhur i shijshëm. Përziejini gjithçka mirë dhe bëjeni pure deri në një tul të imët.


Erëzat në formë pluhuri janë të disponueshme në barnatore, dyqane ushqimore të shëndetshëm dhe në internet individualisht ose si përzierje e gatshme ariu dhe mjalti dardhe (nganjëherë me lakër piper në vend të kripur). Mbushni qullën e dardhës në kavanoza, mbyllini fort dhe mbajini të gjitha të ftohta. Ju mund t'i ngrini kavanozët që nuk ju nevojiten për momentin dhe t'i shkrini vetëm kur t'ju nevojiten derisa të përfundojë agjërimi juaj.


2. Kura e lehtë agjëruese: dietë reduktuese me spelt

Sipas Hildegard von Bingen, dieta e reduktimit me spelt është gjithashtu një metodë e butë agjërimi që mund të përdoret për një periudhë të gjatë kohore (deri në gjashtë muaj). Ndihmon me presionin e lartë të gjakut, sëmundjet metabolike, mbipeshën dhe mbipeshën. Me këtë regjim agjërimi, ju hani bukë spelled tri herë në ditë çdo ditë tjetër, dhe vetëm aq sa të ndiheni të ngopur.


Racioni i bukës në kohën e drekës mund të zëvendësohet me një marule spelled. Ky është një porcion me gjethe marule me 3 lugë kokrra të ziera të buta dhe një salcë me 1-2 lugë çaji vaj luledielli, 2 lugë çaji uthull vere dhe një majë kripë dhe galangal secila.


Është e rëndësishme që çdo kafshatë të përtypet shumë mirë. Me të dhe në mes pihet çaji kopër. Çdo të dytën ditë ju hani normalisht, që do të thotë për Hildegard von Bingen, megjithatë, sipas rregullave të saj dietike:


 • shumë perime dhe fruta

 • shumë spelt në çdo formë

 • pak peshk

 • pak mish; jo mish derri

 • pa sheqer (lejohet pak mjaltë për ëmbëlsim)

 • pa alkool


Ju mund ta dizajnoni kurën e agjërimit me dietën e reduktimit të gërmimit si më poshtë:


Dita e parë e kësaj metode agjërimi

Ushqimi normal sipas rregullave ushqyese të Hildegardit.


Dita e dytë me këtë metodë agjërimi (dita e reduktimit)

Hani bukë të mjaftueshme vetëm për tre vaktet e mëngjesit, drekës dhe darkës derisa të ndiheni të ngopur. Pini çaj kopër, kafe apo çaj bimor me të.


Është interesante të kesh ditët e reduktimit vetëm me bukë spell, sepse nuk ka ndjenjë urie dhe vetëm shijimi i bukës ofron eksperienca shije krejtësisht të reja dhe intensive. Sikur edhe sythat e shijes po pastroheshin dhe kështu shijuan sërish më intensive dhe më të hollë.


Meqenëse trupi në këto ditë nuk merr fare yndyrna, ai bie përsëri në depozitat e veta yndyrore, në mënyrë që këto të bëhen gjithnjë e më të vogla me kalimin e kohës dhe të humbni përgjithmonë kilogramët e tepërt.


Nëse buka e shkrirë nga vetja çdo të dytën ditë bëhet shumë e mërzitshme për ju, mund të shtoni pak larmi në formën e pjatave të tjera me gërshërë, si p.sh.


Është e rëndësishme në ditën e zvogëlimit që shkronja të jetë në plan të parë në çdo vakt, frutat dhe perimet e ziera në avull pa shtimin e yndyrave janë të mirëseardhura për t'i shoqëruar. Të paktën herë pas here, por në fillim rekomandohet patjetër buka e pastër spell.


3. Kura agjëruese me bukë spell

Faza e tretë e agjërimit të Hildegardit është agjërimi me bukë spelled (agjërimi i bukës së shkruar). Këtu hani tri herë në ditë bajat dyditore, mundësisht të bërë në shtëpi, dhe pini shumë çaj bimor. Edhe këtu buka hahet vetëm derisa të arrihet ndjesia e ngopjes.


Këtë formë agjërimi mund ta kryeni për disa javë. Dy ditë para fillimit të agjërimit, të ashtuquajturat ditë lehtësimi, dieta duhet të jetë me pak yndyrë, pa mish dhe pa djathë të fortë.


Ashtu si me çdo lloj agjërimi Hildegard, është gjithashtu e detyrueshme marrja e mjaltit të ariut dhe dardhës në mëngjes dhe në mbrëmje. Sinjali i parë dhe i fundit tretës që merr organizmi është “Pastrimi përmes qullit të dardhës”. Hildegard von Bingen ishte e mendimit se përmes qullës së dardhës lëngjet e këqija dhe të sëmura largohen nga trupi dhe lëngjet e mira mbeten në trup.


4. Kura e rreptë e agjërimit: Agjërimi i lëngut Hildegard

Faza e fundit e agjërimit të Hildegardit është agjërimi i lëngut Hildegard. Gjatë këtij regjimi agjërimi, ushqimi i ngurtë shmanget maksimumi tetë deri në dhjetë ditë. Në vend të kësaj, konsumohet shumë lëngje në formën e çajit bimor, lëngut të pastër, mundësisht lëngut me perime pure, si dhe lëngjeve të frutave dhe perimeve të shtrydhura te fresketa. Sasia minimale që duhet konsumuar varet nga pesha e trupit. Duhet pirë të paktën 35 mililitra lëng për kilogram të peshës trupore. Në 70 kg, kjo është rreth 2,5 litra.


Filloni me dy ditë lehtësim. Kjo do të thotë se në përgatitje për agjërimin e rreptë shmangen të gjithë stimuluesit si nikotina, kafeina, alkooli, sheqeri, yndyra dhe mishi. Ky rekomandim vlen edhe për llojet e tjera të agjërimit, por veçanërisht për regjimin më të rreptë të agjërimit. Përveç kësaj, ju filloni kurën Bärwurz-Dardhë-Mjaltë në mëngjes dhe në mbrëmje.


Agjërimi i lëngut Hildegard më pas fillon në ditën e tretë:


 • Çaji i koprës është më i miri për mëngjes dhe duhet pirë me gllënjka të vogla.

 • Dreka mund të jetë një supë e pastër ose një supë me perime pure.

 • Darka përbëhet nga çaj kopër të përzier me lëng molle, rrushi ose rrush pa fara.


Ky regjim agjërimi kërkon një përfundim të butë të agjërimit, veçanërisht nëse agjërimi zgjat më shumë se një javë. Ashtu siç kishit dy ditë përgatitje për të filluar, duhet të planifikoni dy ditë për të përfunduar.


Dita e parë për të përfunduar agjërimin e lëngut Hildegard:

Shijoni fruta të ziera në avull për mëngjes. Për shembull, ftua ose mollë e skuqur.


Për drekë mund të jetë një supë spell dhe perime me një fetë bukë spelled ose perime të ziera në avull pa yndyrë të shtuar.


Për darkë ka supë me bollgur dhe çaj kopër.


Dita e dytë për t'i dhënë fund agjërimit të lëngut Hildegard:

Një mëngjes Habermus me fruta të ziera në avull në mëngjes, një pjatë e lehtë me perime në kohën e drekës dhe një fetë bukë spelled me krem ​​djathi në mbrëmje.


Ditën e tretë, kthehuni ngadalë në një dietë normale, duke përdorur rregullin e parë, "më pak është më shumë, dhe më e thjeshtë është më mirë".


Në përgjithësi, duhet të siguroheni që të hipni dhe të zbrisni butësisht me të gjitha llojet e agjërimit. Kjo do të thotë se fillimi dhe mbarimi i agjërimit duhet të bëhet gradualisht. Ngadalë mësoni trupin tuaj me ndryshimin.


Ekziston një agjërim i përshtatshëm për të gjithë

Ndoshta nuk keni agjëruar kurrë më parë dhe nuk jeni të sigurt se cili agjërim është i duhuri për ju. Pyetjet e mëposhtme mund t'ju ndihmojnë të vendosni se cilën metodë agjërimi të përdorni, por gjithashtu t'ju ndihmojnë të përgatiteni për agjërimin tuaj:


 • Sa kohë dëshironi të agjëroni?

 • Cilat pengesa mund të lindin (nga mjedisi juaj privat dhe profesional) dhe çfarë zgjidhjesh mund të gjeni?

 • A merrni ndihmë mjekësore para, gjatë dhe pas agjërimit? Kjo rekomandohet veçanërisht nëse tashmë jeni duke marrë trajtim mjekësor për sëmundje kronike. Do të gjeni një mjek agjërues në zonën tuaj, i cili mund t'ju mbështesë dhe t'ju shoqërojë në kurën tuaj të agjërimit.

 • A mund t'i bashkoheni një grupi agjërimi apo keni të paktën një partner agjërues, edhe nëse disponohet vetëm me telefon? Ju mund t'i gjeni lehtësisht grupet e agjërimit në internet (thjesht shkruani "grupin e agjërimit" dhe vendndodhjen tuaj ose qytetin tjetër më të madh në motorin tuaj të kërkimit). Nëse dëshironi të kombinoni agjërimin me një pushim (të shkurtër), kërkoni për "shëtitje me agjërim" ose "udhëtime agjërimi".

 • Merrni vetes një fletore agjërimi në të cilën të shkruani çdo mendim, ndjenjë dhe ndjesi që ju vjen në mendje ndërsa jeni duke agjëruar. Pas agjërimit, mund të shihni se sa ka arritur agjërimi - fizikisht, mendërisht dhe shpirtërisht.

 • Blini paraprakisht të gjithë përbërësit dhe erëzat që ju nevojiten në mënyrë që gjatë agjërimit t'ju mbetet vetëm të merrni fruta dhe perime të freskëta. E freskëta më e mirë nga tezga e tregut që të mos tundoheni nga të gjitha ofertat e supermarketeve.

 • Cilat mund të jenë krizat tuaja personale të agjërimit, çfarë ju streson, çfarë mendimesh negative ju shoqërojnë gjatë gjithë kohës? Dhe çfarë mund të bëni për të qëndruar në situata të tilla?

 • Organizoni ushtrimet e përditshme në ajër të pastër, dremitjen 20-minutëshe dhe aktivitete mendore pozitive (për shembull, lexim, këndim, pikturë ose aktivitete të tjera të gëzueshme).

 • Gjithashtu duhet të planifikoni më shumë kohë për kujdesin ndaj trupit, pasi lëkura është një nga organet më të mëdha të detoksifikimit dhe gjatë ditëve të agjërimit vlerësohet shumë mbështetja juaj në formën e masazheve, dusheve të alternuara, banjove, pilingëve dhe kremrave ushqyes të lëkurës.


Sa më intensivisht të përgatiteni për agjërimin, aq më pozitiv do ta përjetoni kurën tuaj të agjërimit dhe aq më i suksesshëm do të jetë agjërimi për trupin, mendjen dhe shpirtin. agjëroni mirë!

 

Burimet e artikullit:

 • Fastenkur - die beste Methode zur dauerhaften Gewichtsabnahme (zentrum-der-gesundheit.de) - Zentrum der Gesundheit

 • Brigitte Pregenzer, Brigitte Schmidle: Hildegard von Bingen – Einfach Fasten, 3. Auflage 2010, Tyrolia-Verlag

 • Wighard Strehlow: Hildegard-Heilkunde von A-Z – Gesund von Kopf bis Fuss, 11. Auflage 2000, Droemer-Knaur-Verlag

 • Günther H. Heepen: Das Heilwissen der Hildegard von Bingen: Naturheilmittel – Ernährung – Edelsteine, 2. Auflage 2015, Gräfe und Unzer Verlag GmbH

 • Hildegard von Bingen: Gesundheit für Körper und Seele, 5. Auflage 2002, Ullstein-Verlag

 • Krista A Varady et al.: „Alternate day fasting for weight loss in normal weight and overweight subjects: a randomized controlled trial“, November 2013, (Abwechselndes Tagefasten zur Gewichtsabnahme bei normalgewichtigen und übergewichtigen Probanden: eine randomiserte kontrollierte Studie)

9 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentarios


bottom of page