top of page
  • Fisnik Komoni

8 këshilla për humbje të përhershme në peshë


Në këtë artikull do ju jap tetë këshillat e mia më të mira holistike se si të qëndroni të shëndetshëm, mbani peshën tuaj dhe jini të lumtur gjatë gjithë kohës, sepse jeta është padyshim shumë e shkurtër për të mos e shijuar atë.


ashtu si nuk keni shtuar 12 kilogramë në tre javë që duhet shmangni çdo dietë ose qasje ekstreme ushqyese që synojnë t'ju bëjnë të humbni shumë peshë në një periudhë të shkurtër kohore.

Nëse dëshironi të humbni peshë përgjithmonë, atëherë mund ta bëni hap pas hapi duke ndryshuar dietën dhe stilin e jetës tuaj, dhe ndoshta të gjithë.

Qëndrimi ndaj të ngrënit, i relaksuar ashtu siç i përshtatet jetës suaj.

Para se t'ju tregoj se si funksionon, në fakt më duhet të flas fillimisht për atë që nuk funksionon. Një gjë themelore që nuk funksionon është dieta. dietat janë eksperimente ushqimore afatshkurtra në të cilat ju hani një sasi veçanërisht të madhe ose jashtëzakonisht të vogël të një makronutrienti të caktuar - p.sh. karbohidratet, proteinat ose yndyrat.

Ka edhe dieta më aventureske që kërkojnë ose në përgjithësi ha shumë pak ose shumë nga një ushqim i caktuar. Gjithçka nuk funksionon.

Kjo ndonjëherë është e suksesshme në kuptimin që ju humbni shumë peshë në një kohë relativisht të shkurtër, por kjo funksionon për shumë pak njerëz në afat të gjatë është sipas mendimit tim nuk është aspak e shëndetshme.


Për shembull, nëse hani pak ose aspak karbohidrate, atëherë natyrisht e nxisni trupin të përdorë yndyrën si burim energjie.


Dhe kjo tingëllon e arsyeshme në fillim, sepse yndyra është ajo që duam të heqim qafe nëse duam të humbim peshë. Por plani juaj i dietës ka shumë të ngjarë të përbëhet nga kuark, mish, peshk, vezë, proteina dhe gjëra të tilla çdo ditë. Në çdo vakt.

Dhe në një moment, herët a vonë, nuk do të keni më dëshirë ta bëni atë dhe ndoshta do të hiqni dorë nga eksperimenti plotësisht i frustruar.

Dhe nëse vullneti juaj është i rraskapitur, atëherë me siguri hani shumë karbohidrate në mënyrë rebele, në fillim mund të hani edhe më shumë se më parë, ndiheni edhe më pak tërheqës se më parë dhe ky do të ishte efekti klasik jojo.


Por le të supozojmë se ju qëndroni më gjatë se trupi juaj nuk merr energji nga karbohidratet dhe vetëm nga yndyra. Pastaj trupi juaj mendon se është në një lloj situate emergjente sepse nuk merr energji të mjaftueshme nga ushqimi dhe pastaj kalon edhe në furnizimin emergjent. Kjo do të thotë që ai pengon furnizimin me energji dhe ruan yndyrën. Dhe kjo sepse trupat tanë kanë qenë makina riprodhuese dhe mbijetese për miliona vjet dhe nuk kanë pasur kohë të lexojnë revistat e duhura të grave.


Dieta të tilla kanë një tjetër disavantazh shumë të rëndësishëm. Ata janë jashtëzakonisht të pashëndetshëm. Për shkak se shumica e ushqimeve në planin e dietës janë acide dhe nuk i japin trupit tuaj lëndët ushqyese që i nevojiten, në fakt ato e privojnë atë nga disa.

Trupi juaj përbëhet nga 80 për qind materiale alkaline – kështu që dieta juaj duhet të duket saktësisht kështu – 80 për qind material alkaline. Dhe atëherë kur ka shumë acid në trupin tuaj, ai reagon me inflamacion. Për shembull me inflamacion të lëkurës apo kyçeve etj etj.

Epo, si funksionon humbja e përhershme e peshës tani? hap pas hapi! Ashtu si nuk keni shtuar 12 kilogramë në tre javë, as nuk duhet të përpiqeni të humbni shumë peshë në një kohë të shkurtër. Në çdo rast, kjo dështon.

Në vend të kësaj, ju duhet të ndryshoni dietën tuaj në një mënyrë që ju bën të lumtur, në mënyrë që të keni dëshirë të hani pikërisht ashtu siç bëni dhe të mos keni nevojë të detyroni veten për asgjë. Është e rëndësishme që të mos dëshironi të ndryshoni gjithçka menjëherë, por të ndërmerrni vetëm ato hapa që nuk dëshironi t'i rishikoni menjëherë.


Këshillat e mia më të mira të përgjithshme ushqyese që mund t'ju jap për një ndryshim të tillë janë:

1. Së pari, pini shumë ujë

Kjo tingëllon krejtësisht budallallëk në fillim, por uji është i përfshirë në çdo proces metabolik në trupin tuaj dhe rrjedhimisht e bën metabolizmin tuaj të ecë me të vërtetë në radhë të parë.

2. dy duhet të keni zakon të hani rregullisht

Kjo do të thotë gjithmonë në të njëjtën kohë. Në këtë mënyrë ju shmangni luhatjet e sheqerit në gjak dhe dëshirat për ushqim

3. Së treti, burimi juaj kryesor i ushqimit duhet të jenë perimet

Dhe gjithashtu perime të hidhura si sallata me raketë, çikore ose luleradhiqe

4. Së katërti, duhet të hani karbohidrate me fibra

Pra, pa sheqer, pa miell të bardhë, pa oriz të lëmuar, por oriz kaf, patate quinoa etj.

5. Në mbrëmje duhet të hani pak ose aspak karbohidrate dhe

6. 2 deri në 3 orë para gjumit, mos hani asgjë

7. Së shtati, bëni stërvitje për forcë

Muskujt konsumojnë shumë energji dhe kështu rrisin nevojat bazë të trupit tuaj dhe kështu humbni peshë

8. Së teti, ju duhet të mësoni ose të rimësoni ndryshimin

ndërmjet:

  • uris

  • oreksit

  • etjes dhe

  • dëshira për kompensim emocional


Dhe duhet të hani vetëm kur jeni të uritur.

Nëse keni etje duhet të pini.

Nëse keni oreks, atëherë thjesht mund të prisni me padurim vaktin tjetër.

Dhe nëse vëreni se doni të kompensoni diçka, atëherë përballeni me të dhe thjesht arrini deri në fund. Shumë njerëz mbipeshë hanë për të gjitha këto arsye dhe nuk arrijnë të humbin peshë ose të shtojnë edhe më shumë peshë për shkak të saj.

Epo, pas kësaj bëhet shumë individuale, sepse ne të gjithë bëjmë jetën tonë të veçantë. Por për shumë njerëz, mbipesha është një çështje emocionale. Kjo ndonjëherë ka të bëjë me ndjenjat e fajit ose frikës.

Dhe nëse doni të humbni peshë përgjithmonë, nuk duhet të ndryshoni vetëm dietën tuaj dhe disa zakone të jetesës, por ndonjëherë edhe të gjithë qëndrimin tuaj ndaj të ushqyerit apo edhe të gjithë qëndrimin tuaj ndaj jetës.

Dhe sigurisht që duhet të filloni të ndryshoni zakonet tuaja nga vendi ku jeni. Ndryshimet duhet të përshtaten me jetën tuaj dhe jo anasjelltas, përndryshe ekziston rreziku shumë i lartë që të hiqni dorë sërish menjëherë.

Nëse e shpjegova saktë, atëherë e kuptoni se një ndryshim në dietë që bëni hap pas hapi është diçka krejtësisht ndryshe nga ndjekja e një plani diete me vullnet.


 

Burimet e artikullit:

  • -

207 Ansichten0 Kommentare

Comments


bottom of page