top of page
  • Qendra e Shëndetit

A mbron një dietë pa gluten kundër diabetit të tipit 1?Sipas një studimi të fundit, një dietë pa gluten për nënat gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji duhet të jetë në gjendje të zvogëlojë ndjeshëm rrezikun e diabetit të tipit 1 tek fëmijët. Edhe nëse autoritetet përpiqen në mënyrë të përsëritur të minimizojnë glutenin dhe efektet e tij, është padyshim e vlefshme në situata të caktuara të shijoni avantazhet e një diete pa gluten - veçanërisht nëse fëmija juaj mund të përfitojë nga ai


Gluteni dhe pasojat e tij

Gluteni është proteina ngjitëse në disa lloje drithërash - një përzierje e proteinave që gjendet veçanërisht në grurë, por gjithashtu gjendet në magji, thekër, tërshërë dhe elb.


Një numër i të ashtuquajturve kokrra të lashta si einkorn, kamut dhe emmer gjithashtu përmbajnë gluten.


Gluteni shërben për një qëllim të mirë në kokrrat e drithërave, pasi ruan lëndë ushqyese për fidanët e mëvonshëm.


Për njerëzit, megjithatë, gluteni ka vetëm një avantazh: siguron veti të shkëlqyera pjekjeje dhe mban bukë dhe ëmbëlsira së bashku. Pa gluten, brumi shkërmoqet dhe pastat shpërbëhen.


Trupi i njeriut, nga ana tjetër, shpesh nuk shkon mirë me gluten. Ne kemi diskutuar tashmë në detaje pasojat e mundshme të konsumit të shpeshtë dhe të rregullt të glutenit në artikuj të ndryshëm.


Gluteni fjalë për fjalë mund të turbullojë shqisat dhe të shkaktojë marramendje dhe përqendrim të dobët.


Gluteni gjithashtu mund të jetë një shkak kontribues i Hashimoto - inflamacionit kronik autoimun të tiroides Tiroiditi i Hashimoto, i cili prek gjithnjë e më shumë njerëz.


Dhe nëse e keni të vështirë të zvogëloni peshën tuaj të tepërt, gluteni gjithashtu mund të përfshihet këtu, pasi gluteni promovon peshën e tepërt ose ju pengon të humbni peshë.


Ekzistojnë gjithashtu lidhje midis glutenit dhe autizmit. Supozohet se gluteni çon në reagime autoimune në disa fëmijë, gjatë të cilave sistemi imunitar i trupit sulmon strukturat e sistemit nervor, të cilat mund të shfaqen në simptoma autike.


Një studim i kohëve të fundit nga studiuesit danezë në Institutin Bartholin në Rigshospitalet në Kopenhagen tregon se një dietë pa gluten mund të jetë një bekim, veçanërisht për fëmijët. Ajo shikoi lidhjen midis glutenit dhe diabetit të tipit 1.


Gluteni stimulon sëmundje autoimune

Diabeti i tipit 1 është një sëmundje autoimune në të cilën mbrojtja e trupit sulmon dhe shkatërron ato zona të pankreasit që janë përgjegjëse për prodhimin e insulinës.


Sapo të shkatërrohet 80 përqind e pankreasit, shfaqen simptomat tipike të diabetit - gjë që zakonisht ndodh në fëmijërinë ose adoleshencën.


Gluteni mund të shkaktojë të ashtuquajturën sëmundje celiac në disa njerëz - gjithashtu një sëmundje autoimune dhe një që thuhet se ka lidhje imunologjike me diabetin e tipit 1.


Për shkak të kësaj marrëdhënie midis dy sëmundjeve, u dyshua se gluteni mund të ishte gjithashtu i përfshirë në zhvillimin e diabetit të tipit 1.


Rrallë diabeti i tipit 1 me një dietë pa gluten

Një studim mbi minjtë me një predispozitë gjenetike për diabetin e tipit 1 tani tregoi se ato nënat e të cilëve (me peshë normale) hëngrën pa gluten gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji zhvilluan diabet shumë më rrallë sesa ato nënat e të cilëve hanin "krejt normalisht", që gjithashtu konsumohet. gluten.


Natyrisht, nënat mund t'i mbrojnë fëmijët e tyre nga diabeti i tipit 1 vetëm përmes dietës.


Por si dhe pse një dietë pa gluten mbron kundër diabetit të tipit 1?


Ushqimi pa gluten siguron një sistem të fortë imunitar në florën e zorrëve

Ekipi danez i shkencëtarëve i udhëhequr nga Karsten Buschard zbuloi se dieta pa gluten çoi në një florë të zorrëve krejtësisht të ndryshme - si tek nënat ashtu edhe tek foshnjat (1).


Për më tepër, nivele më të larta të qelizave të caktuara imune mund të zbulohen në gjakun e grupit të minjve pa gluten sesa në gjakun e minjve pa gluten. Këto janë të ashtuquajturat qeliza imune rregullatore që mbrojnë trupin nga reaksionet e tepërta imune dhe kështu edhe nga sëmundjet autoimune.


Shënuesit e inflamacionit ishin gjithashtu më të ulët në gjakun e fëmijëve të nënave pa gluten sesa në gjakun e fëmijëve të tjerë.


Një dietë pa gluten mbron nga diabeti i tipit 1

Në përfundimin e tyre, studiuesit përmblodhën rezultatet e tyre si më poshtë:


Një dietë pa gluten gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji zvogëlon mundësinë e zhvillimit të diabetit-me sa duket duke ndikuar pozitivisht në florën e zorrëve dhe duke pasur një efekt të përgjithshëm anti-inflamator në zorrët dhe pankreasin.

Prandaj vlen të merret me një dietë pa gluten më së voni kur lajmërohet ose planifikohet shtatzënia. Aq më tepër, natyrisht, nëse familja tashmë përfshin diabetikët e tipit 1 (2).


Dhe ju lutemi mos u shqetësoni nga raportet që përpiqen t'ju bindin se një dietë pa gluten nuk do të bëjë asgjë.


Dietë pa gluten: sa më shpejt aq më mirë

Në fakt ka studime me fëmijë që tregojnë se rreziku i diabetit nuk ndryshon - pavarësisht nëse fëmijët fillojnë të hanë ushqim pa gluten në moshën 6 muajsh ose 12 muajsh. Sidoqoftë, këto studime nuk thonë asgjë në lidhje me efektet mbrojtëse të diabetit të një diete pa gluten, nëse fillon në kohën e duhur.


Përveç faktit se ushqimet që përmbajnë gluten nuk janë të përshtatshme për fëmijët e moshës gjysmë ose një vjeç, këto studime kanë humbur plotësisht faktin se një dietë pa gluten është tashmë punë e nënës-edhe para se fëmija të lindë.


Vetëm atëherë një dietë pa gluten mund të mbrojë, pasi flora e zorrëve ndërtohet në përputhje me rrethanat tek nëna dhe fëmija, sistemi imunitar zhvillon qelizat e duhura mbrojtëse dhe shënuesit e inflamacionit as nuk zhvillohen.


Rastësisht, dieta pa gluten nuk është shkencë e raketave. Ka lloje të shumta të kokrrave pa gluten. Këto përfshijnë mel, teff (një lloj mileti), misër dhe oriz, si dhe pseudograins quinoa, amaranth dhe hikërror.

 

Burimet e artikullit:

  • Schützt glutenfreie Ernährung vor Diabetes Typ 1?- Zentrum der Gesundheit

  • (1) Buschard K, A Maternal Gluten-Free Diet Reduces Inflammation and Diabetes Incidence in the Offspring of NOD Mice;, Diabetes, April 2014, (Glutenfreie Ernährung der Mutter reduziert die Inzidenz von Entzündungen und Diabetes bei Nachkommen von NOD-Mäusen)

  • (2) Ziegler AG, Primary Dietary Intervention Study to Reduce the Risk of Islet Autoimmunity in Children at Increased Risk for Type 1 Diabetes, Diabetes Care, Juni 2011, (Vorläufige Interventionsstudie zur Reduzierung des Risikos auf Islet-Autoimmunerkrankung bei Kindern mit erhöhtem Diabetes-1-Risiko: die BABYNET-Studie)

25 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page