top of page
  • Qendra e Shëndetit

Agjërimi: çfarë mund të bëhet për efektet anësore?

Aktualisiert: 9. Feb. 2022


Agjërimi mund të kontribuojë në një ndjenjë të mirë të mirëqenies, agjërimi mund të detoksifikojë, po, agjërimi mund të shërojë. Megjithatë, siklet mund të lindin edhe gjatë agjërimit. Çfarë mund të bëhet për efektet anësore të agjërimit?


Efektet anësore të agjërimit dhe çfarë të bëni për të

Ka shumë metoda të ndryshme agjërimi, si agjërimi i Buchinger me lëngje dhe lëng mishi, agjërimi me ujë të pastër, agjërimi alkalin ose agjërimi sipas Hildegard von Bingen.


Të gjitha këto lloje të agjërimit me udhëzime i gjeni këtu: Metodat e agjërimit me udhëzime


Po aq të ndryshme sa metodat e agjërimit mund të jenë edhe efektet anësore që shfaqen gjatë agjërimit. Këto përfshijnë sa vijon:


  • dhimbje koke

  • Marramendje, dobësi, probleme të qarkullimit të gjakut

  • Skuqjet

  • Diarre ose kapsllëk

  • Dhimbje trupi

  • të përziera

  • Mungesa e përqendrimit


Efekti anësor më i zakonshëm i agjërimit: dhimbje koke

Efekti anësor më i zakonshëm i agjërimit është dhimbja e kokës. Kjo zakonisht ndodh në tre ditët e para dhe më pas zhduket përsëri. Njerëzit që përndryshe priren të kenë dhimbje koke janë veçanërisht të prirur ndaj dhimbjeve të kokës të lidhura me agjërimin. Por të gjithë të tjerët gjithashtu mund të befasohen nga një dhimbje koke e papritur gjatë agjërimit.


Çfarë duhet të bëni me dhimbjet e kokës dhe efektet e tjera anësore të agjërimit

Shkaqet e dhimbjeve të kokës që lidhen me agjërimin mund të jenë shumë të ndryshme, kështu që jo çdo masë kundër çdo dhimbje koke funksionon. Për shembull, dhimbja e kokës nuk mund të jetë gjë tjetër veçse një simptomë e tërheqjes së kafeinës, e cila ndodh sepse natyrisht nuk e pini kafenë tuaj të zakonshme gjatë agjërimit.


1. Para se të agjëroni, hiqni dorë nga kafeja

Nëse pini kafe rregullisht, është më mirë që ngadalë, por me siguri ta hiqni kafenë para fillimit të agjërimit (1 deri në 2 javë më parë) në mënyrë që të filloni periudhën e agjërimit plotësisht të papenguar në këtë drejtim. Përndryshe, dhimbja e kokës nga tërheqja e kafeinës mund të zgjasë deri në tre ditë. Por më pas e bëre.


Abstenimi i papritur nga kafeja gjithashtu mund të çojë në kapsllëk, sepse kafeja është një laksativ me të cilin shumë konsumues kafeje janë mësuar prej kohësh. Nëse largohet, tretja ose sekretimi ndalon. Por kjo nuk është gjë tjetër veçse e dëshirueshme kur agjërojmë. Nëse mësoheni me kafen përpara agjërimit, tretja në mënyrë ideale do të normalizohet sërish kur të fillojë kura e agjërimit. Nëse jo, duhet të merrni masat e mëposhtme, të cilat të gjitha kontribuojnë në evakuimin e rregullt të zorrëve.


Disa faqe shkruajnë se mund të vazhdoni të pini kafe gjatë agjërimit, por periudha e agjërimit duhet së pari të shërbejë për të hequr qafe helmet e kënaqësisë dhe së dyti, kafeja është një shoqërues i pafavorshëm i agjërimit, pasi mund të acarojë nivelin e sheqerit në gjak dhe shpeshherë stomakun. Vetëm aromat e forta të kafesë nuk i përshtaten periudhës së agjërimit, kur tërhiqet, shikon më përbrenda dhe heq dorë nga kënaqësitë nga bota materiale.


2. Pini mjaftueshëm

Një tjetër arsye për dhimbje koke gjatë agjërimit, por edhe skuqje, marramendje dhe dhimbje trupi, mund të jetë se nuk jeni duke pirë mjaftueshëm. Atëherë trupi juaj nuk mund të sekretojë produktet e tretura të mbeturinave, toksinat dhe produktet e mbeturinave metabolike mjaft shpejt. Më pas ato qarkullojnë në trup dhe e sforcojnë atë, gjë që mund të çojë në simptomat e përmendura.


Në raste urgjente, lëkura në veçanti përdoret nga një valvul përmes së cilës shkarkohen toksinat, të cilat më pas mund të shfaqen në ekzemë ose puçrra.


Prandaj, sigurohuni që të pini deri në 3 litra lëngje në ditë kur jeni duke agjëruar – të shpërndara gjatë ditës. Ky mund të jetë ujë, lëngje perimesh të holluara, lëngje perimesh apo edhe çajra bimorë, një e treta e të cilave në çdo rast duhet të përbëhet nga ujë i pastër.


3. Mos pini shumë ujë

E kundërta mund të jetë gjithashtu e vërtetë, pasi dhimbje koke, marramendje, vështirësi në përqendrim dhe diarre mund të ndodhin nëse pini shumë. Pastaj bilanci i ujit dhe mineraleve të trupit del jashtë ekuilibrit.


Shumë ujë do të thotë që ju shkoni shpesh edhe në tualet. Me urinë, megjithatë, mineralet dalin gjithmonë, kështu që mund të shfaqet një mungesë minerali (natriumi, kaliumi, magnezi etj.) dhe si pasojë mund të shfaqen dhimbje koke dhe shumë ankesa të tjera. Nëse pastrimi kryhet rregullisht, situata përkeqësohet sepse sasi të mëdha mineralesh largohen papritur nga trupi si rezultat i pastrimit.


Prandaj, sigurohuni që të pini shumë lëngje, por jo edhe shumë. Është mirë që të pini sasi të vogla vazhdimisht gjatë gjithë ditës, në mënyrë që të merrni 3 litra lëngje të lartpërmendura në ditë.


4. Konsumoni minerale dhe vitaminë C.

Për të kundërshtuar mungesën e mineraleve të renditur nën 3 dhe si rrjedhojë edhe efektet anësore të shkaktuara nga agjërimi, ju mund të merrni minerale parandaluese. Shpesh këshillohet që thjesht të shtoni më shumë kripë në supën e zakonshme të huazuar, por mund të bëni shumë më tepër. Sepse trupi nuk ka nevojë vetëm për kripë (natrium), por edhe për minerale të tjera, veçanërisht për kalium dhe magnez.


Nëse keni dhimbje koke, kriposni pak supën e agjërimit, por jo e tepruar, që të mos ketë natrium të tepërt. Këtu mund të gjeni një recetë të mrekullueshme për supën tuaj të krekës: Supë alkaline


Përveç kësaj, ju mund të furnizoni veten me minerale të tjera që mungojnë me citrate bazë. Nëse citratet bazë janë në formë kapsule, thjesht mund t'i hapni kapsulat dhe t'i përzieni në lëngje ose ujë të holluar tre herë në ditë. Për të përmirësuar shijen mund të përdoret lëng limoni i freskët i shtrydhur.


Shtoni gjithashtu ¼ lugë çaji vitaminë C natyrale në formën e pluhurit acerola, pasi kjo mbështet rigjenerimin e trupit, parandalon dhimbjet e kokës dhe redukton stresin oksidativ (radikalët e lirë), i cili rritet veçanërisht gjatë detoksifikimit.


5. Sigurohuni që të keni zbrazje të plotë të zorrëve

Gjatë një agjërimi, nuk konsumoni më ushqime të forta. Prandaj, tretja ndalon në shumë njerëz dhe mbetjet e jashtëqitjes mbeten në zorrët. Prandaj, një kurë agjërimi (pas ditëve të lehtësimit) zakonisht fillon me pastrimin tradicional.


Udhëzimet për pastrimin gjatë agjërimit i gjeni në linkun e dhënë tashmë në fillim (metodat e agjërimit me udhëzime).


Por edhe më pas duhet të sigurohet zbrazja e rregullt e zorrëve, sepse toksinat dhe mbetjet e çliruara gjatë agjërimit duhet të largohen sa më shpejt nga trupi. Kjo ndodh jo vetëm përmes veshkave (shih pikën 2), por edhe përmes zorrëve. Por nëse nuk ka më lëvizje të zorrëve, mbetjet e padëshiruara mbeten në trup dhe mund të çojnë në dhimbje koke dhe efekte të tjera anësore.


Pra, nëse nuk mund të shkoni rregullisht në tualet gjatë agjërimit, mund të ndihmoni me klizmat. Nuk duhet të jenë klizma të mëdha (të ashtuquajtura "të larta"), por klizma të zakonshme në të cilat vetëm rreth 0,5 deri në 1 litër ujë derdhet në rektum dhe në pjesën zbritëse të zorrës së trashë. Udhëzimet për klizmat i gjeni këtu: Kështu është shumë e lehtë një klizmë


6. Mbështet detoksifikimin me bentonit ose zeolit

Dy tokë minerale, bentoniti dhe zeoliti, janë mbështetës të shkëlqyeshëm të çdo kure agjërimi ose ndonjë kure tjetër pastrimi. Ata thithin toksinat e tretura dhe produktet e mbeturinave në zorrë dhe kështu i pengojnë ato të hyjnë përsëri në qarkullimin e gjakut, ku mund të çojnë në efektet anësore të zakonshme të agjërimit (dhimbje koke, probleme me lëkurën, etj.). Në vend të kësaj, këto toksina tani mund të largohen lehtësisht me jashtëqitje.


Bentoniti dhe zeoliti mund të dozohen shumë individualisht. Edhe sasitë e vogla kanë kapacitete të mëdha lidhëse. Mjafton një gjysmë luge çaji çdo mëngjes dhe mbrëmje. Gjithmonë pini një gotë të madhe ujë me këtë.


7. Fikni burimet e stresit

Në veçanti kur agjëroni, stresi është gjëja e fundit që ju nevojitet. Trupi dhe mendja janë të zënë me pastrimin, me detoksifikimin dhe pastrimin në të gjitha nivelet, gjë që është jashtëzakonisht rraskapitëse. Eksitimi dhe shqetësimet e përditshme e bëjnë të vështirë agjërimin dhe shpesh mund të çojnë në dhimbje koke ose efekte të tjera anësore të lidhura me agjërimin.


Prandaj, shumë agjërues shkojnë në një vend tjetër për të agjëruar, për shembull në një manastir ose për të shkuar në një shëtitje agjërimi. Në këtë mënyrë, njeriu është mes njerëzve me të njëjtin mendim, gjen qetësinë e nevojshme dhe mund të shfrytëzojë plotësisht potencialin e agjërimit.


Nëse jeni duke agjëruar në shtëpi, mos u shqetësoni. Kujdesuni për disa periudha pushimi në ditë, në të cilat mund të meditoni ose praktikoni një metodë relaksimi, të tilla si relaksimi progresiv i muskujve të Jakobson, trokitja (EFT), trajnimi autogjen, tai chi, joga ose çfarëdo që ju përshtatet.


8. Bëni shumë ushtrime

Ushtrimi është shumë i rëndësishëm kur agjëroni. Sa më shumë të lëvizni, aq më mirë rrjedh qarkullimi dhe qarkullimi i gjakut, sa më aktiv të jetë tretja, aq më shumë oksigjen hyn në inde dhe aq më mirë mobilizimi i toksinave dhe eliminimi i produkteve të mbeturinave.


Nëse, nga ana tjetër, qëndroni në shtrat, dobësitë bëhen shpejt të dukshme, humori bie, dhimbje koke dhe efekte të tjera anësore janë të pranishme dhe sukseset e agjërimit mund të mos kenë sukses.


Ecja është zakonisht forma e preferuar e ushtrimeve kur agjëroni. Ecni shpejt dhe për aq kohë sa të doni. Merrni frymë thellë dhe rregullisht, shijoni natyrën dhe mrekullitë e shumta të mëdha dhe të vogla të saj, ji mirënjohës për gjithçka që ju ka dhënë jeta - për të gjitha gjërat e bukura dhe njerëzit e dashur që ju rrethojnë, por edhe për sfidat me të cilat mund të përballeni.


Sportet konkurruese duhet të shmangen kur agjëroni. Sepse çështja është të ndihmosh trupin të detoksikohet dhe pastrohet dhe të mos kërkosh prej tij performancë të lartë atletike, veçanërisht pasi duhet ta arrijë këtë në një fushë tjetër.


Pyesni mjekun tuaj përpara se të agjëroni!

Natyrisht, përpara agjërimit - veçanërisht nëse tashmë vuani nga sëmundje kronike - duhet të pyesni mjekun tuaj ose, akoma më mirë, mjekun agjërues nëse agjërimi është i përshtatshëm për ju dhe çfarë duhet t'i kushtoni më mirë vëmendje në rastin tuaj specifik.


Efektet anësore të agjërimit janë të lehta për t'u shmangur

Efektet anësore tipike të agjërimit, duke përfshirë dhimbjen stresuese të kokës, në shumicën e rasteve mund të shmangen ose menaxhohen shumë mirë me masat e lartpërmendura.


Përveç sjelljes së duhur (pirja e duhur, pastrimi, stërvitja, menaxhimi i stresit), këtu përfshihen edhe toka minerale (bentoniti ose zeoliti), mineralet dhe vitamina C.


Tani shpesh lind pyetja se cilat suplemente të tjera ushqimore lejohen gjatë agjërimit ose cilat mund ta mbështesin agjërimin shumë mirë. Për këtë kemi raportuar në detaje këtu: Këto suplemente ushqimore lejohen gjatë agjërimit

 

Burimet e artikullit:

96 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page