top of page
 • Qendra e Shëndetit

Agjërimi me ndërprerje - Gabimet më të zakonshme


Agjërimi me ndërprerje mund të ketë shumë përfitime shëndetësore, por vetëm nëse bëhet siç duhet. Ju prezantojmë gabimet më të shpeshta në agjërimin me ndërprerje dhe si t'i shmangni ato.


Gabimet e agjërimit me ndërprerje dhe si t'i shmangni ato

Agjërimi me ndërprerje është promovuar gjerësisht si një metodë për humbje peshe dhe si rezultat është përhapur si flakë. Kudo që të shikoni, të gjithë duket se po praktikojnë agjërim me ndërprerje ose besojnë se po e praktikojnë atë. Sepse nëse e hedhim një vështrim më të afërt, kjo tregon se shumë nuk dinë se si ta zbatojnë saktësisht agjërimin me ndërprerje.


Ne do t'ju tregojmë gabimet më të zakonshme në agjërimin me ndërprerje dhe, natyrisht, si t'i shmangni ato nëse dëshironi të korrni përfitimet shëndetësore të kësaj lloj diete.


Gjërat më të rëndësishme për agjërimin me ndërprerje me një shikim:

Nëse as nuk e dini se çfarë është agjërimi me ndërprerje (i quajtur edhe agjërimi me ndërprerje), këtu janë llojet më të rëndësishme të agjërimit me ndërprerje:


 • Varianti më i popullarizuar i agjërimit me ndërprerje është metoda 16/8. Ju agjëroni për 16 orë çdo ditë. Në 8 orët e mbetura ju hani vaktet tuaja.

 • Me metodën 5/2, ju hani normalisht 5 ditë në javë, ndërsa agjëroni 2 ditë në javë ose konsumoni vetëm shumë pak kalori (500 kcal secila).

 • Në të ashtuquajturin agjërim alternativ, njeriu agjëron çdo të dytën ditë dhe si pasojë hahet çdo ditë tjetër.


Mund të gjeni më shumë rreth agjërimit me ndërprerje këtu: 7 metodat e agjërimit me ndërprerje


1. Gabim në agjërimin me ndërprerje: Vazhdoni të hani në mënyrë jo të shëndetshme

Me agjërimin me ndërprerje, ruhet një ritëm i caktuar i të ngrënit pa u përshkruar saktësisht se çfarë duhet dhe çfarë nuk duhet të hahet gjatë fazës së të ngrënit. Po, ka edhe portale që shkruajnë se gjatë agjërimit me ndërprerje mund të hash çfarë të duash, pasi e vetmja gjë që ka rëndësi është të mos konsumosh asnjë kalori në fazën e agjërimit. Si rezultat, shumë njerëz agjërojnë 16 orët e tyre dhe hanë ushqimet e zakonshme të padëshiruara në 8 orët e mbetura: Gabimi numër 1!


Është më mirë për organizmin nëse ai ballafaqohet me ushqim të keq brenda 8 orëve (në vend të ndoshta 14 apo 15 orësh në ditë më parë). Agjërimi me ndërprerje praktikohet sepse vlerësoni trupin tuaj dhe gëzoni një jetë të shëndetshme.


Kjo do të thotë që ju ushqeheni shëndetshëm në fazat e të ngrënit, ndaj zgjidhni ushqimin tuaj me kujdes dhe vetëdije, mbështetuni në një dietë me bazë bimore me shumë fruta dhe perime dhe përgatitni vaktet tuaja të freskëta.


2. Gabim në agjërimin me ndërprerje: Hani shumë dhe shumë shpejt

Nëse filloni agjërimin me ndërprerje dhe nuk jeni mësuar me pushime më të gjata, shpesh nuk mund të prisni derisa të kalojnë 16 orët dhe më në fund të vijë koha për të ngrënë. Por nëse uria është aq e madhe sa keni gëlltitur me nxitim pjesë të mëdha, atëherë ky është gabimi numër 2.


Ju nuk do të humbni peshë (nëse ky është qëllimi juaj), sistemi juaj tretës do të stresohet dhe lëndët ushqyese nuk do të përdoren mirë nëse ushqimi nuk përtypet mirë.


Sigurisht, edhe nëse hani më shumë kalori sesa mund të përdorni, nuk do të humbni peshë. Sepse edhe nëse digjni yndyrë gjatë fazës së agjërimit, nuk është e dobishme nëse hani aq shumë gjatë fazës së të ngrënit, saqë yndyra e re ruhet përsëri menjëherë.


Në përgjithësi thuhet se gratë kanë nevojë për një deficit kalori prej 200 deri në 300 kcal në ditë në mënyrë që të mund të humbin peshë, burrat një deficit kalori prej 300 deri në 500 kcal në ditë.


Prandaj, planifikoni ushqimet tuaja paraprakisht. Gjithashtu, shmangni ngrënien e shpejtë. Gjeni kohë për vaktet tuaja, edhe kur jeni shumë të uritur. Përtypeni ngadalë dhe tërësisht - çdo kafshatë në mënyrë ideale 20 deri në 25 herë - dhe mbani një sy në sasinë e ngrënë. Mos e teproni. Të bëftë mirë! (Mund të gjeni më shumë këshilla për humbje peshe këtu.)


3. Gabim në agjërimin me ndërprerje: E teproni

Një gabim tjetër i mundshëm është të besosh se agjërimi me ndërprerje është diçka si agjërim. Si rezultat, ju hani vetëm sasi të vogla gjatë kohës së vaktit dhe ndoshta edhe e zgjasni fazën e agjërimit në 20 deri në 22 orë.


Meqenëse agjërimi me ndërprerje nuk është një dietë e përkohshme, por një formë e përhershme e të ushqyerit, është e lehtë të hasni në një deficit të lëndëve ushqyese në këtë mënyrë dhe të vuani nga mungesa e vitaminave dhe mineraleve.


Nëse e praktikoni agjërimin me ndërprerje në këtë mënyrë vetëm për disa javë për të humbur peshë, atëherë natyrshëm humbni peshë, por më pas efekti yo-yo pret njësoj si pas çdo diete tjetër afatshkurtër FDH.


4. Gabimet në agjërimin me ndërprerje: Agjërimi me ndërprerje nuk është dietë!

Shumë besojnë se agjërimi me ndërprerje është një lloj diete që e ndiqni për disa javë, me të cilën humbni peshë në një kohë të shkurtër (pavarësisht se çfarë dhe sa hani) dhe pas së cilës mund të hani përsëri normalisht. Asnjë nga këto nuk është e vërtetë!


Agjërimi me ndërprerje nuk është një dietë. Prandaj, mund të shtoni peshë edhe me agjërim të ndërprerë, domethënë nëse hani shumë ose gjënë e gabuar gjatë fazës së të ngrënit dhe nuk keni dëshirë të ushtroheni.


Shumë njerëz humbin peshë shpejt dhe janë entuziastë, veçanërisht me metodën 5/2. Por vështirë se dikush mund të vazhdojë me metodën 5/2 - dhe për këtë arsye shpesh shton peshë përsëri më pas. Prandaj është një gabim serioz të abuzosh me agjërimin me ndërprerje si dietë.


5. Gabimet në agjërimin me ndërprerje: Pritshmëritë janë shumë të larta

Herë pas here dëgjohet ose lexohet se ky apo ai person ka humbur 20 ose 30 kilogramë në pak muaj me agjërim të ndërprerë. Nëse edhe juve ju thuhet diçka e tillë, mund të supozoni se personi në fjalë nuk e ka kryer siç duhet agjërimin me ndërprerje. Sepse agjërimi me ndërprerje nuk do që ju të humbni kaq shumë peshë kaq shpejt. Agjërimi me ndërprerje është një dietë dhe mënyrë jetese që ju zbatoni sepse dëshironi më të mirën për trupin tuaj.


Por humbja e shpejtë e peshës është gjithçka tjetër veçse e shëndetshme. Nga ana tjetër, synimi duhet të jetë humbja e rreth 0,5 kilogramë në javë, pra 2 kilogramë në muaj. Në këtë mënyrë ngadalë por përgjithmonë dhe në mënyrë të shëndetshme mund të arrini peshën tuaj normale ose ideale.


Kur bëhet fjalë për sëmundjen, agjërimi me ndërprerje shpesh pritet të bëjë mrekulli. Pastaj thonë, kam tre muaj që bëj agjërim me ndërprerje dhe ende nuk mund të shpëtoj nga osteoartriti.


Po ta shikosh me vemendje, personi ne fjale i ka ngecur dritares se vakteve dhe orareve te agjerimit, por asgje tjeter. Megjithatë, ata që nuk ushqehen shëndetshëm dhe të pasur me substanca jetike, nuk u pëlqen të lëvizin rregullisht dhe vazhdojnë të ruajnë vesin (sheqer, kek, cigare, kafe etj.) sigurisht që nuk do të shpërblehen me shërim spontan vetëm sepse agjërojnë me ndërprerje. .


6. Gabimet në agjërimin me ndërprerje: i lejoni vetes përjashtime

Një gabim i përhapur në agjërimin me ndërprerje është tendenca për të lejuar shpesh përjashtime, d.m.th. të hahet vazhdimisht gjatë fazës së agjërimit ose të pijë pije që ndërpresin agjërimin. Sigurisht, ky nuk është agjërim me ndërprerje dhe nuk duhet të prisni ndonjë përmirësim të rëndësishëm shëndetësor.


Prandaj duhet të vendosni paraprakisht: Dua të agjëroj me ndërprerje apo nuk dua. Nëse dua, nuk ka përjashtime, nëse nuk dua, mund t'i lejoj vetes përjashtime sa të dua.


Shpesh thuhet se mjafton të agjërosh me ndërprerje disa ditë në javë. Megjithatë, shpesh ditët e agjërimit me ndërprerje bëhen gjithnjë e më pak të shpeshta derisa të harrohen plotësisht.


Nëse e praktikoni si duhet agjërimin me ndërprerje, së shpejti do të ndjeni një ndjenjë aq të madhe mirëqenie sa nuk do të keni më dëshirë të bëni përjashtime. Në fund të fundit, ato nuk sjellin ndonjë avantazh të veçantë.


7. Gabimet në agjërimin me ndërprerje: Kërkimi i gjërave për t'u shmangur

Shumë njerëz e kanë jashtëzakonisht të vështirë që thjesht të mos hanë asgjë për disa orë. Megjithatë, me sa duket është edhe më e vështirë të pish ujë vetëm gjatë orëve të agjërimit. Si rezultat, shumë njerëz janë vazhdimisht në kërkim të gjërave për të ngrënë ose pirë ndërsa janë duke agjëruar, gjë që është një tjetër gabim popullor.


Prandaj, ne shpesh marrim pyetje si:


 • A mund të pi çaj të zi gjatë fazës së agjërimit?

 • A mund të pi kafe? Nëse po, me cilin ëmbëlsues? Me ëmbëlsues, me ksilitol, me eritritol?

 • A mund të pi kafe antiplumb? (Kafe me gjalpë, vaj kokosi ose vaj MCT)

 • A mund të shtoj qumësht ose krem ​​në kafe?

 • A mund të pi kafe me kokërr?

 • A mund të pi ujë me limon?

 • A mund të pi ujë kokosi?

 • A mund të pi çaj jeshil?

 • A mund të pi lëng selino?

 • A mund të pi lëng bari elbi?

 • A mund të pi ujë me uthull molle?

 • A mund të marr suplementet e mia dietike?


Dhe kështu me radhë…


Për shumicën e njerëzve, agjërimi me ndërprerje ka të bëjë vetëm me moskonsumimin e asnjë kalorie gjatë fazës së agjërimit. Nuk është e pazakontë që njerëzit madje të thonë se nuk duhet të "heqësh dorë" nga gjithçka gjatë fazës së agjërimit dhe se mund të konsumosh me siguri deri në 50 apo edhe deri në 75 kcal. Megjithatë, kjo nuk është vërtetuar, ndaj nuk e dimë se si ndikon konsumimi i kësaj sasie të kalorive në efektin e agjërimit.


50 kcal janë gjithashtu mjaft, kështu që sipas këtyre “rregullave” të agjërimit mund ta “kaloni” mrekullisht fazën e agjërimit me kafe (të ëmbëlsuar me ëmbëlsues dhe të rafinuar me një lugë krem) dhe cola light.


Sipas mendimit tonë, pijet në listën e mësipërme nuk i përkasin fazës së agjërimit. Gjatë fazës së agjërimit, idealisht duhet të pini ujë, asgjë tjetër, veçanërisht pasi ka studime aktuale (1) që tregojnë se kafeina rrit nivelet e sheqerit në gjak dhe siguron që nivelet e sheqerit në gjak të mbeten të ngritura për më gjatë - ndoshta sepse kafeina rrit nivelet e hormonit të stresit ( kortizoli), i cili nga ana tjetër ndikon në nivelin e sheqerit në gjak (2).


Por është pikërisht niveli i sheqerit në gjak ai që duhet të mbetet vazhdimisht i ulët gjatë agjërimit, pra të mos rritet. Në të kundërt do të ndërpritet faza e agjërimit.


Agjërimi nënkupton gjithashtu rimendimin e varësive dhe zakoneve

Agjërimi do të thotë të lehtësosh trupin, thjesht ta lëmë të qetë dhe të mos derdhë vazhdimisht diçka në të. Agjërimi është një kohë në të cilën ju përballeni me varësitë dhe zakonet tuaja dhe mund të reflektoni mbi to në paqe dhe qetësi.


A nuk do të ishte shumë më mirë të mund ta fillonim ditën të freskët dhe të gjallë pa stimulues (kafeinë)? Çdo qenie tjetër në këtë planet mund të jetojë pa kafeinë dhe ende të jetë plot energji. Vetëm njerëzit (në shumë raste) nuk arrijnë ta bëjnë këtë.


Pra, nuk ka kuptim ta kaloni fazën e agjërimit me mendime torturuese ose duke kërkuar pije që mund të lejohen. Në vend të kësaj, ka të bëjë me përjetimin e ndjenjës së re (edhe nëse fillimisht ka uri), po, edhe për ta shijuar atë dhe për të qenë i lumtur që organizmi tani më në fund ka kohë të pastrohet dhe të shërohet nga të gjitha gjërat që priten vazhdimisht prej tij.


Pra, agjërimi nuk është një heqje dorë dhe nuk duhet të "kaloni" fazën e agjërimit. Agjërimi me ndërprerje është një fitim për shëndetin dhe mirëqenien, në mënyrë që të mos praktikohet me detyrim, por me argëtim dhe humor të mirë!


Në fund të fundit, është vendimi juaj se si dëshironi ta kaloni fazën e agjërimit – me kafe dhe të ngjashme apo vetëm me ujë.


8. Gabimet në agjërimin me ndërprerje: Mendoni se dorëzoheni shpejt

Në veçanti, njerëzit që më parë kanë ngrënë rregullisht, d.m.th. nuk kanë lënë kurrë vakte dhe gjithashtu shpesh kanë ngrënë ose konsumojnë lëngje dhe pije të tjera në mes, besojnë se nuk mund ta kalojnë fazën e agjërimit të agjërimit të ndërprerë pa qenë të uritur apo edhe pa rënë në gjendje kome.


Agjërimi me ndërprerje, megjithatë, është një formë shumë e moderuar e agjërimit. Ndërsa agjërimi terapeutik agjëron për disa ditë, agjërimi me ndërprerje zgjat vetëm 16 orë, nga të cilat të paktën gjysma kalohet në gjumë.


Për shembull, ata që mbarojnë vaktin e tyre të fundit në orën 19:00 do të hanë sërish në orën 11 të mëngjesit të nesërmen. Pra, në mbrëmje gjithçka është normale, ju keni ngrënë darkë, kaloni tre ose katër orë me aktivitetet e zakonshme të mbrëmjes dhe në fund shkoni për të fjetur. Nëse të nesërmen në mëngjes zgjoheni në orën 6 ose 7 të mëngjesit, janë rreth 4 deri në 5 orë që duhet t'i kaloni të agjëruar!


Paraardhësit tanë shpesh nuk kishin asgjë për të ngrënë për ditë të tëra - madje edhe sot shumë njerëz në tokë vuajnë nga uria çdo ditë! Kështu që trupi ynë i përballon shumë mirë kohët e urisë. Nuk është asgjë e çuditshme për të, as e panatyrshme.


Meqë ra fjala, zhurma e stomakut nuk është asgjë për t'u shqetësuar, as nuk do të thotë se duhet të hani diçka menjëherë. Injoroje! Do të shihni që rënkimi i stomakut largohet, pavarësisht nëse hani diçka apo jo.


Në thelb, janë vetëm frika dhe besimet tuaja që ju pengojnë të praktikoni agjërimin me ndërprerje. Sepse faza e agjërimit është një copë tortë për trupin tuaj, ai e rrëmben dhe gëzohet për këtë! Gëzohuni me të dhe shijoni agjërimin! Ti mund ta besh!


Në këtë rast, në fakt mund ta organizoni fazën e agjërimit sipas rregullit 50 kcal (shih gabimin e 7-të në agjërimin me ndërprerje). Qëllimi duhet të jetë, pas z. B. të ketë arritur agjërim të pastër me ndërprerje për dy deri në katër javë dhe të pijë ujë vetëm gjatë fazës së agjërimit.


Mund ta zgjasni edhe pak nga pak fazën e agjërimit, p.sh. B. filloni vetëm me 12 orë dhe zgjateni këtë kohë me një orë në javë. Pra, askush nuk duhet të jetë mjeshtër në agjërimin me ndërprerje gjatë natës. Bëni atë që ju duket e drejtë!


9. Gabimi në agjërimin me ndërprerje: Nuk përshtatet në jetën e përditshme

Nëse vërtet dëshironi të agjëroni me ndërprerje, por keni një jetë të përditshme në të cilën agjërimi me ndërprerje thjesht nuk i përshtatet, ju keni shumë stres, gjë që nuk është shumë e shëndetshme. Pra, nëse agjërimi me ndërprerje nuk përshtatet fare në jetën tuaj të përditshme, atëherë ju mund ta formësoni jetën tuaj të shëndetshme në një mënyrë tjetër.


Agjërimi me ndërprerje është një masë e madhe, por nuk do të thotë se pa agjërim me ndërprerje do të jesh patjetër më pak i shëndetshëm, do të sëmuresh, nuk do të jetosh aq gjatë apo çfarëdo.


Nëse ushqeheni shëndetshëm, kënaqeni me sportin, shmangni stresin dhe nuk e lini veten të tërhiqen nga emocionet tuaja, mund të bëni shumë për veten dhe shëndetin tuaj në këtë mënyrë. Prandaj, agjërimi me ndërprerje nuk është absolutisht i nevojshëm.


10. Dështimi në agjërimin me ndërprerje: Jeni të fiksuar pas agjërimit me ndërprerje

Siç ndodh shpesh kur jeni entuziast për diçka të re, disa njerëz bëhen të fiksuar pas agjërimit me ndërprerje. Ju tregoni të gjithëve, kudo, se sa i madh është agjërimi me ndërprerje, sa mirë ndiheni me të dhe sa tmerrësisht i pashëndetshëm është nëse nuk e bëni atë.


Kreshma respektohet deri në minutë, anëtarët e familjes nxiten të marrin pjesë dhe qortohen nëse nuk duan. Ju keni gjithmonë një studim të përshtatshëm, të sapobotuar mbi agjërimin me ndërprerje, gati për t'i konvertuar shpejt qeniet tuaja njerëzore.


Lëre të jetë! Nëse e doni agjërimin me ndërprerje, shkoni për të. Por gjithmonë qëndroni të relaksuar dhe informoni njerëzit e tjerë për këtë vetëm kur ata janë realisht të interesuar për të.


Shmangni gabimet kryesore në agjërimin me ndërprerje

Agjërimi me ndërprerje nuk është një dietë, ushqim, terapi, çështje afatshkurtër, por një mënyrë jetese e ndërgjegjshme, një mënyrë jetese që praktikohet në mënyrë të përhershme dhe e kombinuar me një dietë të shëndetshme dhe stërvitje të bollshme.


Si përmbledhje, shmangni gabimet më të rëndësishme në agjërimin me ndërprerje si më poshtë:


 • Hani shëndetshëm gjatë fazës së të ngrënit.

 • Mos hani shumë ose shumë shpejt gjatë fazës së të ngrënit.

 • Qëndroni me ujë gjatë fazës së agjërimit.

 • Afrohuni ngadalë periudhës së synuar të agjërimit, p.sh. Për shembull, nëse keni ngrënë shumë vakte të vogla gjatë ditës dhe nuk jeni mësuar të mos hani për disa orë.

 • Por as mos e teproni!

 • Mos prisni shumë nga agjërimi me ndërprerje, pra asnjë shërim spontan dhe as humbje peshe turbo.

 • As mos filloni me përjashtime.

 • Përshtateni fokusin tuaj në mënyrë optimale! Përqendrohuni në ndjenjën e mirë të agjërimit me ndërprerje, shijoni sa shumë energji keni papritmas, sa vigjilent dhe produktiv jeni. Pra, mos u përpiqni me dëshpërim për të gjetur pije që mund të jeni në gjendje t'i konsumoni gjatë fazës së agjërimit.

 • Mos u dorëzo shumë shpejt!

 • Së pari kontrolloni nëse agjërimi me ndërprerje përshtatet fare në jetën tuaj të përditshme!

 • Mos u prozelitoni!


Shënim: Nëse keni sëmundje kronike ose jeni në moshë të shtyrë, së pari diskutoni me mjekun tuaj nëse agjërimi me ndërprerje është i përshtatshëm për ju dhe nëse po, në çfarë forme. Megjithatë, vështirë se mund të gabohet me agjërimin me ndërprerje 16/8.


 

Burimet e artikullit:

 • Intervallfasten – Die häufigsten Fehler (zentrum-der-gesundheit.de) - Zentrum der Gesundheit

 • (1) Dewar L, Heuberger R, The effect of acute caffeine intake on insulin sensitivity and glycemic control in people with diabetes, Diabetes Metab Syndr. 2017 Dec;11 Suppl 2:S631-S635. doi: 10.1016/j.dsx.2017.04.017. Epub 2017 Apr 23

 • (2) William R. Lovallo, Wilsoon MF et al., Caffeine Stimulation of Cortisol Secretion Across the Waking Hours in Relation to Caffeine Intake Levels, Psychosom Med. 2005; 67(5): 734–739

95 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page