top of page
  • Qendra e Shëndetit

Aloe Vera - një shërues i lashtëPërgjatë epokave Aloe Vera është njohur si "bima e mjekimit", "bima e djegies", "bima e ndihmës së parë" ose "bima e mrekullisë". Edhe sot, Aloe Vera është një nga bimët më efektive për trajtimin e djegieve, shërimin e plagëve dhe lehtësimin e dhimbjeve. Rekomandohet për psoriasis, ku, kur përdoret rregullisht, zvogëlon shkallëzimin dhe kruajtjen dhe përmirëson shumë pamjen.


Aloe Vera u bë shumë e njohur për përdorimin e saj në luftimin e efekteve të rënda të djegies të shkaktuara nga rrezet X dhe fatkeqësitë bërthamore. Djegiet nga rrezatimi shkaktojnë ulcera të lëkurës që ishin pothuajse të pashërueshme derisa mjekët filluan të provonin ilaçin e vjetër popullor të gjethes së Aloe Vera.


Sot, Aloe Vera ka fituar një popullaritet kaq të madh saqë po përdoret në shumë produkte kozmetike dhe shëndetësore. Lëngu i Aloe Vera që merret brenda është gjetur të jetë efektiv në pothuajse çdo sëmundje, përfshirë kancerin, sëmundjet e zemrës dhe SIDA -n. Në fakt, vështirë se ka ndonjë sëmundje apo problem shëndetësor për të cilin Aloe Vera nuk është provuar e suksesshme. Shtë e dobishme për të gjitha llojet e alergjive, sëmundjeve të lëkurës, çrregullimeve të gjakut, artritit, infeksioneve, rritjes së majave, kisteve, diabetit, problemeve të syve, çrregullimeve të tretjes, ulcerave, sëmundjeve të mëlçisë, hemorroideve, presionit të lartë të gjakut, gurëve në veshka dhe goditje në tru. pak. Efektet janë më të dobishme nëse trajtimet aplikohen si brenda ashtu edhe jashtë. Aloe Vera përmban mbi 200 lëndë ushqyese, përfshirë vitaminat B1, B2, B3, B6, C, E, acid folik, hekur, kalcium, magnez, zink,

mangan, bakër, barium, sulfat, 18 aminoacide, enzima të rëndësishme, glikozide, polisaharide, etj.

Janë rreth 500 studime kërkimore të pavarura të publikuara të kryera nga mjekë dhe shkencëtarë mbi agjentin shërues të gjetur në bimën Aloe Vera dhe përfitimet e tij jo toksike. Ky është shumë më tepër studime sesa mund të gjendej në ndonjë substancë tjetër natyrore, dhe qindra herë konfirmimi i sigurisë dhe efektivitetit të çdo ilaçi në dispozicion.


Kujdes: Me pirjen e rregullt të Aloe Vera, diabetikët mund të përmirësojnë aftësinë e pankreasit për të prodhuar më shumë insulinë të vet. Meqenëse insulina e tepërt është e rrezikshme diabetikët duhet të konsultohen me mjekun e tyre për të monitoruar nevojën e tyre për insulinë shtesë. Shumë diabetikë raportojnë një ulje të sasisë së insulinës së kërkuar.

Gjithashtu nëse përjetoni diarre ose ngërçe të zorrëve për më shumë se 2-3 ditë, ndërpriteni. Kjo është për shkak të ngacmuesve që përmban bima e aloe. Në vend të kësaj, ju mund të zgjidhni një produkt që ka hequr të gjithë irrituesit.


Kujdes nga mashtrimet: Meqenëse tregu i konsumit ka krijuar një kërkesë të madhe për lëng Aloe Vera, prodhimi po rritet me shpejtësi. Fatkeqësisht, shumë marka përmbajnë sasi të papërshtatshme të lëngut të Aloe Vera për të qenë efektive. Sipas ligjit, nëse merrni një kazan 10.000 gallon dhe vendosni 9.999 gallon ujë në të dhe pastaj shtoni një gallon lëng Aloe Vera, ju lejohet të reklamoni se përmban "Aloe Vera të stabilizuar 100% të pastër". Ju nuk jeni të detyruar të përmendni sa ujë shtesë i është shtuar lëngut 100% Aloe Vera. Prandaj shumë njerëz janë të zhgënjyer sepse nuk marrin përfitimet e vlerësuara. Para se të përdorni ndonjë markë është mirë të shikoni tabelën e saktë të përmbajtjes siç përmendet në broshurën e një kompanie ose më mirë kërkoni që kompania t'ju japë shifrat e sakta të përmbajtjes.


Gjithashtu, mos u tundoni të blini lëngun më të lirë të Aloe Vera. Lëngu i Aloe Vera është i shtrenjtë. Nëse nuk po merrni ndonjë përfitim prej tij, mund të keni zgjedhur produktin e gabuar. Provoni markat e tjera derisa të jeni të kënaqur. Testet kanë treguar se më pak se një përqind e markave të gatshme në dispozicion përmbajnë nivele të pranueshme të Aloe Vera për të qenë të çdo vlere mjekësore. Nga mbi 1.000 markat e Aloe Vera në dispozicion në treg sot, disa vështirë se kanë një gjurmë të Aloe Vera në to. Etiketat e tyre përmbajnë fraza të tilla "ka shije si ujë mineral" dhe "pa aditivë ose ruajtës". Analiza kimike zbulon se këto "produkte" nuk përmbajnë pothuajse asgjë tjetër veçse ujë mineral të thjeshtë.


Lajmi i mirë është se gjithnjë e më shumë njerëz kanë filluar të shohin përmes biznesit të mashtrimit; kështu, shumë kompani të tjera tani po prezantojnë gjënë e vërtetë.

Kujdes: Me pirjen e rregullt të Aloe Vera, diabetikët mund të përmirësojnë aftësinë e pankreasit për të prodhuar më shumë insulinë të vet. Meqenëse insulina e tepërt është e rrezikshme diabetikët duhet të konsultohen me mjekun e tyre për të monitoruar nevojën e tyre për insulinë shtesë. Shumë diabetikë raportojnë një ulje të sasisë së insulinës së kërkuar.

Gjithashtu nëse përjetoni diarre ose ngërçe të zorrëve për më shumë se 2-3 ditë, ndërpriteni. Kjo është për shkak të ngacmuesve që përmban bima e aloe. Në vend të kësaj, ju mund të zgjidhni një produkt që ka hequr të gjithë irrituesit. Një nga produktet më premtuese është molo-cure.


A.M.P. Molo-kurë

Për IBS, Zorrët Rrjedhëse, Ulçera në Stomak, Kolit Ulcerativ, Sëmundja e Crohn dhe Refluksi i Acidit


Molekula polisakaride mucilagjinoze Aloe Vera (A.M.P.) është një karbohidrate komplekse, një substancë ushqimore dhe është krejtësisht jo toksike. Molo-Cure është agjenti shërues i stabilizuar, i cili është nxjerrë nga Bima e Aloe Vera. Gallen Marshall, MD, Ph.D., profesor i imunologjisë dhe alergjisë në Qendrën e Shkencës Shëndetësore të Universitetit të Teksasit në Houston injektoi 50 studentë të mjekësisë në 1993 me polisakaride mucilaginous Aloe, me miratimin e FDA, dhe konfirmoi se nuk kishte efekte anësore toksike ( nuk ka toksicitet në mëlçi, palcën e eshtrave, veshkat dhe qelizat në përgjithësi). Që nga ky test në 1993, dhjetëra mijëra kanë marrë A.M.P. pa një incident të vetëm me efekt të dëmshëm.


A.M.P. është gjetur të jetë shumë e dobishme në një numër mënyrash:


• Ndihmon në ndalimin e gjakderdhjes, dëmtimit dhe rrjedhjes së murit të zorrëve, duke hequr kështu stresin nga sistemi imunitar.

• Ndihmon në balancimin efektiv dhe rivendosjen e funksionit të duhur të sistemit imunitar duke lehtësuar përgjigjen autoimune dhe kushtet alergjike.

• Vepron si një agjent i fuqishëm anti-inflamator për të zvogëluar inflamacionin.

• Ndihmon në rindërtimin e mukozës mbrojtëse të zorrëve.

• Promovon dhe përshpejton procesin e shërimit të indeve.

• Ndihmon në ndalimin e prodhimit të tepërt të acideve të stomakut të cilat çojnë në urth, sëmundje të zbaticës së acidit ose "sëmundje të refluksit gastro-ezofageal" (GERD)

• Ndihmon në rivendosjen e niveleve të duhura të lagështisë brenda zorrës së trashë duke eleminuar diarrenë dhe kapsllëkun me kalimin e kohës.

• Ndihmon në nxitjen e të gjitha sistemeve trupore përmes promovimit të tretjes së duhur, thithjes dhe asimilimit të ushqimeve dhe lëndëve ushqyese.

• Ndihmon në normalizimin e një sërë procesesh dëmtuese në traktin tretës.

• Ndihmon në eliminimin e tretjes së dobët dhe kështu një mori reagimesh patologjike

• Ka efekte direkte anti-bakteriale, anti-virale, anti-fungale, anti-maja dhe anti-parazitare.

• Rrit Phagocytosis në mënyrë dramatike për të gëlltitur agjentë të huaj viral dhe bakterial.

• Promovon përhapjen e florës së shëndetshme në aparatin tretës.

• Ndihmon për të kontrolluar rritjen kronike të majave në mënyrë që flora normale e shëndetshme të lulëzojë.

• Ndihmon në rritjen e qarkullimit të gjakut në të gjithë trupin dhe ndihmon në balancimin e sheqerit në gjak.

• anshtë një antioksidant ndërqelizor jashtëzakonisht efektiv dhe pastrues i radikaleve të lira.

• Depërton çdo qelizë në trup.

• Nuk tretet nga sistemet enzimatike - merret në qelizë e paprekur.

• Përthithet përmes vendeve të veçanta të receptorëve të cilat ekzistojnë brenda traktit tretës të njeriut.

• Është 100% jo toksike pa efekte anësore negative.

• Mund të përdoret njëkohësisht me çdo ilaç pa kundërindikacione.

• Është 100% natyral.


A.M.P. është klasifikuar si një material ushqimor i ngrënshëm dhe është i sigurt për të rriturit dhe fëmijët e të gjitha moshave. A.M.P. nuk eshte droge. Asnjë recetë nuk është e nevojshme.


Një shënim për këshilla: Si gjithmonë, ndonëse ndonjë ose të gjitha këto produkte mund të jenë shumë të dobishme, mos harroni të kujdeseni për shkaqet rrënjësore të sëmundjeve tuaja. Lehtësimi i simptomave të sëmundjes në fakt mund të jetë i dëmshëm për shëndetin tuaj nëse nuk hiqni çfarëdo që i shkakton ato. Në shumicën e rasteve, pastrimi i mëlçisë, veshkave dhe zorrës së trashë dhe rregullimi i dietës/stilit të jetës janë të mjaftueshme për t'u kujdesur për shumicën e problemeve fizike.

Për t'u marrë me çështjet psikologjike dhe emocionale që qëndrojnë pas shumicës së çrregullimeve fizike, unë sugjeroj të përdorni Sacred Santémony.

 

Burimet e artikullit:

  • Timeless Secrets of Health and Rejuvenation - Andreas Moritz

2 Ansichten0 Kommentare

Comments


bottom of page