top of page
 • Qendra e Shëndetit

Bëni vetë humusin - 4 variacione

Aktualisiert: 1. Nov. 2021

Me këtë recetë do t'ju tregojmë se si mund të bëni vetë humus të shijshëm nga qiqrat në vetëm 10 minuta. Thjesht bluajeni përbërësit përkatës në një blender dhe spërkatini me kripë dhe piper - gati!


Përbërësit për 4 gota:


Për humusin me susam (përafërsisht 400 g)

 • 300 g qiqra, nga gota (netto) - shpëlajini tërësisht mbi një sitë dhe kullojeni

 • 25 g fara susami, e bardhë

 • 1 thelpinj hudhre - qëroni dhe shtrydhni

 • 3 lugë vaj ulliri,

 • 3 lugë lëng limoni, të shtrydhur

 • 1 lugë çaji pluhur kurkuma, përafërsisht 3 g

 • ¼ lugë çaji speca djegës ose piper të kuq

 • 1 lugë majdanoz të copëtuar

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri


Për humusin me kerri (përafërsisht 500 g)

 • 250 g qiqra, nga gota (netto) - shpëlajini tërësisht mbi një sitë dhe lëreni të kullojë

 • 3 lugë miell kokosi

 • 200 ml krem ​​tërshërë - (bëjeni vetë)

 • 1 lugë lëng limoni, të shtrydhur

 • 1 lugë xhenxhefil të grirë hollë

 • 4 lugë çaji pluhur kerri - përzieni me 2 lugë vaj ulliri për të formuar një pastë

 • 1 lugë gjelle koriandër të copëtuar

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri


Për humusin me panxhar të kuq (përafërsisht 300 g)

 • 150 g qiqra, nga gota (netto) - shpëlajini tërësisht mbi një sitë dhe kullojeni

 • 70 g panxhar të zier - lani dhe çerek

 • Ove thelpinj hudhre - qëroni dhe shtrydhni

 • 30 ml krem ​​tërshërë - (bëjeni vetë)

 • 20 ml vaj ulliri

 • 1 lugë tahini (paste susami)

 • 1 lugë çaji lëng limoni, i shtrydhur

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri


Për humusin me spinaq (përafërsisht 300 g)

 • 150 g qiqra, nga gota (netto) - shpëlajini tërësisht mbi një sitë dhe kullojeni

 • 100 g spinaq të freskët - lajeni dhe thajeni

 • Ove thelpinj hudhre - qëroni dhe shtrydhni

 • 30 ml krem ​​tërshërë - (bëjeni vetë)

 • 20 ml vaj ulliri

 • 1 lugë çaji lëng limoni, i shtrydhur

 • 1 lugë gjalpë bajame, e bardhë

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 10 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 1 minuta

 • Koha e pritjes: -


Hummus me susam:

 • Bluajeni imët të gjithë përbërësit - përveç kripës dhe piperit - në një blender. Pastaj e rregullojmë për shije me kripë dhe piper.


Hummus me kerri:

 • Bluajeni imët të gjithë përbërësit - përveç kripës, piperit dhe koriandrit - në një blender. Më pas e rregullojmë me kripë dhe piper dhe e palosim koriandrin.


Hummus me panxhar:

 • Bluajeni imët të gjithë përbërësit - përveç kripës dhe piperit - në një blender. Pastaj e rregullojmë për shije me kripë dhe piper.


Hummus me spinaq:

 • Bluajeni imët të gjithë përbërësit - përveç kripës dhe piperit - në një blender. Pastaj e rregullojmë për shije me kripë dhe piper.


62 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page