top of page
  • Qendra e Shëndetit

Deodorant natyral - i bërë vet

Aktualisiert: 14. Dez. 2021


Një deodorant natyral dhe shume i lire mund të bëhet lehtësisht nga vaji i kokosit, i cili natyrisht nuk përmban as aluminidhe as kimikate të tjera, i cili kujdeset për lëkurën e sqetullës dhe eliminon bakteret që prodhojnë erë.


Dy përbërës të tjerë janë sode buke, e cila thith aromat, dhe niseshtën e misrit, e cila mund të thithë lagështinë. Në fund të fundit, ne kemi një përzierje ideale për një deodorant të besueshëm dhe efektiv.


Për aromën e dëshiruar, gjithashtu mund të shtoni një ose më shumë pika të një vaji esencial, p.sh. vaj livando


Përbërësit për 1 kavanoz të vogël qelqi:

● ¼ filxhan vaj organik i lëngshëm kokosi (i shkrirë në një banjë me ujë) - korrespondon me rreth 4 lugë vaj të ngurtë të arrës së kokosit

● ¼ filxhan sode buke (natrium bikarbonat) - e disponueshme në Bioshop apo apoteke

● ¼ filxhan niseshte e misrit

● Disa pika të një vaji esencial (p.sh. 20 pika) sipas dëshirës (psh. Livando, pemë çaji, limoni, etj.)

● Kavanoz qelqi me kapak


Përgatitja:

● Përzieni sodën e bukës dhe niseshten e misrit në një kavanoz qelqi.

● Shtoni vajin e kokosit të shkrirë dhe vajrat esenciale dhe përzieni mirë.


Përdorimi:

Nxirrni çdo ditë një sasi të vogël me një shpatull (p.sh. lug te vogel druri apo me gishtin e madh), lëreni të shkrihet në duart tuaja dhe lyjeni sqetullat tuaja.

149 Ansichten0 Kommentare

Comments


bottom of page