top of page
 • Qendra e Shëndetit

Detoksifikohuni me këto bimë


Detoksifikimi është një mekanizëm natyror mbrojtës në trupin tonë që përdoret çdo ditë. Megjithatë, me vërshimin e sotëm të ndotësve, kapacitetet e trupit detoksifikues shpesh janë të mbingarkuar - nëse nuk i mbështesim dhe nuk i lehtësojmë ato në përputhje me rrethanat. Me ndihmën e 5 bimëve ose grupeve ushqimore specifike, ju mund të detoksifikoheni shumë më lehtë dhe të kundërshtoni ndotjen aktuale në një mënyrë më të qetë.


Bimë që detoksifikojnë ndotësit

Rritja e ndotjes së mjedisit dhe mbetjeve të dëmshme në ushqimin tonë vazhdimisht e përballojnë trupin tonë me toksina. Në veçanti, ruajtja e metaleve të rënda si merkuri, kadmiumi ose plumbi në indet e njeriut mund të çojë në dëmtime afatgjata duke filluar nga dhimbjet e kokës dhe problemet e tretjes deri te sëmundjet e lëkurës, sëmundja e Alzheimerit dhe kanceri.


Është edhe më e rëndësishme të mbështesim organizmin tonë në punën e tij detoksifikuese. Sepse edhe metalet e rënda mund të detoksohen, d.m.th. të lidhen dhe të drenohen, me ndihmën e disa bimëve të dobishme. Në veçanti, ushqimet e pasura me klorofil dhe squfur janë provuar të jenë kandidatë efektivë për detoksifikimin.


Pesë bimë të pasura me klorofil për detoksifikim

Pesë bimët e mëposhtme kryesisht shumë të pasura me klorofil mund të pasurojnë dietën tuaj të përditshme, si dhe të jenë pjesë e një kure të synuar pastrimi ose detoksifikimi.


1. Bimë për detoksifikim: Perime me gjethe jeshile

Grupi më i rëndësishëm i bimëve që janë shumë të përshtatshme për detoksifikim janë perimet me gjethe jeshile. Është klorofili që u jep ngjyrën perimeve me gjethe jeshile. Kjo "gjelbër jeshile" u mundëson bimëve të shndërrojnë dritën e diellit në energji të përdorshme (karbohidrate), e cila njihet si fotosintezë.


Klorofili gjithashtu vepron në mënyrë të mahnitshme në dietën tonë. Pra promovon ndër të tjera. shkarkimin e metaleve të rënda dhe toksinave mjedisore si p.sh B. pesticidet, por edhe aflatoksinat (toksinat e mykut), të cilat në mënyrë të pashmangshme i konsumojmë me ushqimin tonë.


Mëlçia, veshkat dhe sistemi tretës në veçanti mbështeten në largimin e toksinave.


Si një efekt anësor i dobishëm, klorofili aktiv ka një efekt antioksidant dhe antikancerogjen, duke e bërë atë një armë natyrale kundër radikalëve të lirë dhe kancerit.


Me perimet me fuqi jeshile ne mund të mbrojmë sistemin tonë imunitar çdo ditë, të luftojmë bakteret, të luftojmë inflamacionin dhe të stimulojmë rritjen e indeve të shëndetshme.


Klorofili ka një aftësi plotësisht rinovuese në sistemin tonë kardiovaskular, ku stimulon rritjen e qelizave të reja të gjakut. Klorofili ka një efekt deodorues në erën e keqe të gojës dhe aromat e trupit. Përveç kësaj, klorofili ndihmon në përthithjen e hekurit.


Pra, mos u ndalni në tregun e perimeve dhe shkoni për çfarëdo perimesh me gjethe jeshile që mund të merrni. Shndërroni këtë në sallata, supa, pesto, perime dhe shumë më tepër në shtëpi dhe detoksifikojeni në këtë mënyrë çdo ditë me spinaq, chard dhe lakër jeshile, si dhe me sallata me gjethe si marule e qengjit dhe raketë.


Sa më e errët jeshile, aq më shumë klorofil, është motoja. Pra, mos kini frikë nga bimët dhe barishtet e egra si luleradhiqe, lëpjetë, lakërishtë, hithër dhe purslane. Të përziera me fruta të ëmbla për të bërë një smoothie të shijshme, fuqitë tuaja vetë-shëruese kalojnë në pajisje turbo.


Këtu mund të gjeni edhe shumë nga bimët më të gjelbra nga grupi i perimeve me gjethe jeshile: 50 perime me gjethe jeshile


Alga e ujërave të ëmbla Chlorella, e cila mund të merret lehtësisht në formën e pluhurit, kapsulave ose peletave, gjithashtu siguron shumë klorofil.


2. Bimë për detoksifikimin: Chlorella

Një nga bimët më të pasura me klorofil vjen nga mbretëria e algave: alga e gjelbër e ujërave të ëmbla Chlorella (Chlorella vulgaris) është, siç sugjeron emri, burimi i klorofilit në vetvete.


Si një superushqim i vërtetë, ai dhuron jo vetëm sasi të jashtëzakonshme klorofili, por edhe beta-karoten antioksidant dhe minerale dhe elementë gjurmë të shumtë (veçanërisht hekur, zink, jod, magnez).


Potenciali detoksifikues i algës Chlorella lidhet me murin e saj qelizor me 3 shtresa, i cili mund të thithë toksinat.


Si pjesë aktive e klorofilit, e ashtuquajtura unazë e porfirinës mbështet proceset e pastrimit në organizmin tonë, veçanërisht duke shkarkuar metale të rënda si merkuri në formë të lidhur nga mëlçia dhe zorrët.


Studimet kanë treguar se sekretimi ditor i merkurit në urinë dyfishohet gjatë një regjimi të Chlorella. Me këtë lloj terapie drenazhimi merren çdo ditë 1,5 g klorelë në formë peleti të koncentruar për dy deri në tre muaj.


Por alga është gjithashtu ideale për detoksifikimin e rregullt dhe forcimin e sistemit imunitar. Kombinimi i klorelës me koriandër thuhet se është dy herë më efektiv!


3. Bimë për detoksifikim: koriandër

Bimë si koriandër (Coriandrum sativum) - gjethja, jo farat e erëzave që përdoren shpesh në pjekjen e bukës - kanë veti të shkëlqyera detoksifikuese.


Fuqia shëruese e këtij "majdanozi kinez", i cili përdoret kryesisht si erëz në Azi, u demonstrua për herë të parë te pacientët e spitalit indonezian që hanin rregullisht supë me koriandër.


Kur përdoret në mënyrë terapeutike, kjo bimë duhet të jetë në gjendje të mobilizojë sasi të mëdha të metaleve të rënda dhe toksinave të tjera.


Edhe pas restaurimeve dentare, koriandër mund të mbështesë eliminimin e merkurit të çliruar në trup (si pjesë e një programi gjithëpërfshirës të eliminimit të merkurit), i cili përndryshe do të ruhej në sistemin nervor dhe në indet me qarkullim të dobët të gjakut dhe do të rëndonte organizmin në. afatgjatë.


Për shembull, një kombinim tre deri në katër javë i preparateve të ekstraktit të koriandrit dhe klorellës rekomandohet si një trajtim detoksifikues pas heqjes së amalgamës dentare.


Për këtë qëllim, pesë deri në dhjetë pika esencë koriandër hollohen në pak ujë tre herë në ditë dhe merren para ushqimit.


Kjo tretësirë ​​është bërë nga lastarët e rinj të bimës së koriandërit dhe përmban fitokimikatet përkatëse dhe vajrat esenciale.


Bima e freskët pasuron sallatat dhe smoothie-t në një mënyrë pikante dhe në të njëjtën kohë pastruese.


Lëngu i freskët i shtrydhur nga karotat, mollët dhe gjethet e koriandrit gjithashtu stimulon detoksifikimin dhe në të njëjtën kohë siguron kënaqësi ekzotike!


Një shoqërues më i njohur me një efekt të ngjashëm detoksifikues - i cili gjithashtu mund të integrohet në programin e lartpërmendur - është hudhra e egër ...


4. Bimë për detoksifikimin: Gjethet e hudhrës së egër

Romakët e lashtë, Galët dhe Teutonët betoheshin për fuqitë shëruese të hudhrës së egër (Allium ursinum). Studimet aktuale mund të justifikojnë edhe efektin kullues të kësaj bime barishtore, në mënyrë që hudhra e egër të përdoret shumë mirë për detoksifikim.


Ngjashëm me hudhrën, në hudhrën e egër ka edhe komponime aktive squfuri, të cilat nisin proceset detoksifikuese në trupin tonë. Përbërjet e squfurit të hudhrës së egër e bëjnë atë një nismë natyrale detoksifikuese kundër toksinave. Me ndihmën e squfurit largohen nga organizmi ynë veçanërisht metalet e rënda.


Përveç kësaj, hudhra e egër neutralizon radikalet e lira dhe në këtë mënyrë mbron nga sëmundje të rënda si kanceri. Për sa i përket mineraleve, hudhra e egër i kalon të afërmit e qepëve nga familja e preshit.


Përmbajtja e lartë e hekurit ka një efekt rinovues në organet, indet, gjëndrat endokrine dhe qelizat duke rritur qarkullimin e gjakut dhe limfës. Nëpërmjet përmirësimit të qarkullimit të gjakut, nga ana tjetër, mbetjet patogjene mund të çlirohen nga indet dhe të transportohen larg.


Magnezi që përmban është thelbësor për funksionin e më shumë se 390 enzimave në metabolizmin tonë dhe gjithashtu mbështet zhvillimin e indeve. Përbërës të tjerë aktivë parandalues ​​në hudhrën e egër janë antioksidanti vitaminë C dhe antibiotiku "vrasës i mikrobeve" allicin.


Kurat e pastrimit me hudhra të egra të sapo korrur janë veçanërisht të dobishme në pranverë, sepse përqendrimi i agjentëve detoksifikues në bimë është më i lartë nga marsi deri në maj.


Me siguri do të gjeni atë që kërkoni në një shëtitje pranverore nëpër pyllin e ahut. Është mirë që hudhrat e egra të përdoren të freskëta në sallatë në mënyrë që të mos shkatërrohen përbërësit e ndjeshëm.


Nëse dëshironi të integroni hudhrën e egër si masë shoqëruese në trajtimin tuaj të eliminimit të toksinave jashtë sezonit të hudhrës së egër, mund të merrni gjithashtu një kapsulë ekstrakt hudhre të egër tri herë në ditë (p.sh. për tre deri në katër javë).


5. Bimë për detoksifikimin: çaj jeshil

Bima e çajit është gjithashtu e përshtatshme për detoksifikim. Sipas studimeve, kulturat si Japonia dhe Kina, të cilat tradicionalisht pinë çaj jeshil, kanë përqindje më të ulët të kancerit sesa kulturat e tjera. Shkenca është edhe më e etur për të gjetur sekretin e këtij çaji.


Në ndryshim nga çaji i zi dhe oolong (një varietet kinez midis çajit të zi dhe atij jeshil), gjethet e Camellia sinensis të përdorura për çajin jeshil nuk fermentohen, në mënyrë që të ruhen polifenolet e vlefshme.


Polifenolet janë ndër antioksidantët më të fuqishëm në mbrojtjen kundër radikalëve të lirë që dëmtojnë qelizat.


Përmbajtja e lartë e polifenoleve thuhet se është arsyeja e efektit detoksifikues të çajit jeshil, prandaj është pjesë përbërëse e mjekësisë kineze dhe Ayurvedic për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme.


Polifenolet në çajin jeshil quhen katekina dhe i përkasin substancave dytësore bimore (flavonoidet) që mbështesin funksionin e mëlçisë dhe në këtë mënyrë nxisin eliminimin e toksinave. Thuhet se çaji jeshil stimulon prodhimin e enzimave detoksifikuese që neutralizojnë substancat që shkaktojnë kancer dhe toksinat e tjera.


Një studim nga Qendra Kërkimore e Kancerit të Universitetit të Arizonës tregoi se çaji jeshil forcon mbrojtjen e trupit kundër toksinave që shkaktojnë kancer. Në provat klinike, 42 subjekteve të testimit iu dha një koncentrat katekine ekuivalent me sasinë deri në 16 filxhanë çaji jeshil. Prodhimi i enzimave detoksifikuese (glutathione transferases) u rrit deri në 80 për qind.


Shefi i Kërkimit Dr. H.-H. Sherry Chow konfirmoi: Ky është studimi i parë klinik që tregon se disa substanca botanike në çajin jeshil mund të rrisin nivelet e enzimave të detoksifikimit tek njerëzit.


Vetitë detoksifikuese të çajit jeshil duket se janë efektive jo vetëm në parandalimin e kancerit, por edhe në parandalimin e sëmundjes së Alzheimerit. Një studim i Universitetit të Newcastle bëri të qartë se çaji jeshil mund të lidhë komponime toksike që janë përgjegjëse për dëmtimin e trurit tipik të Alzheimerit.


Sipas Universitetit të Maryland, ata që pinë rregullisht çaj jeshil gjithashtu mbrojnë veten nga sëmundjet e zemrës dhe mbajnë nën kontroll nivelet e sheqerit në gjak dhe kolesterolit. Fakti që përbërësit detoksifikues të çajit jeshil kanë efekte kundër plakjes dhe nxisin djegien e yndyrës flet natyrshëm në favor të infuzionit të përditshëm.

 

Burimet e artikullit:

 • Die Pflanzen entgiften (zentrum-der-gesundheit.de) - Zentrum der Gesundheit

 • Jacob C et al., "Best Detox Fruits and Vegetables" netplaces 2012 (Die besten Früchte und Gemüse zum Entgiften)

 • Simonich MT et al., "Natural chlorophyll inhibits aflatoxin B1-induced multi-organ carcinogenesis in the rat." Carcinogenesis. 2007 Jun;28(6):1294-302. (Natürliches Chlorophyll hemmt Aflatoxin B1-induzierte Multi-Organ-Krebsentstehung bei Ratten.)

 • Singh A et al., "Modulatory influence of chlorophyllin on the mouse skin papillomagenesis and xenobiotic detoxication system." Carcinogenesis. 1996 Jul;17(7):1459-63. (Modulatorischer Einfluss von Chlorophyllin auf die Papillomagenese der Haut von Mäusen und auf xenobiotische Entgiftungssysteme.)

 • "Chlorophyll und Porphyrin-Konzentrate wirksam als Antioxidantien und zur Entgiftung von Schwermetallen" OrganoSan 2012

 • "Blattgemüse" Garten-Treffpunkt 2012

 • Uchikawa T et al., "The influence of Parachlorella beyerinckii CK-5 on the absorption and excretion of methylmercury (MeHg) in mice." J Toxicol Sci. 2010 Feb;35(1):101-5. (Der Einfluss der Parachlorella beyerinckii CK-5 (Chlorella vulgaris CK-5) auf die Aufnahme und Ausscheidung von Methylquecksilber (MeHg) bei Mäusen.)

 • Uchikawa T et al., "Chlorella suppresses methylmercury transfer to the fetus in pregnant mice." J Toxicol Sci. 2011 Oct;36(5):675-80. (Chlorella unterdrückt Methylquecksilberübertragung auf den Fötus bei schwangeren Mäusen.)

 • Uchikawa T et al., "Enhanced elimination of tissue methylmercury in Parachlorella beijerinckii-fed mice." J Toxicol Sci. 2011 Jan;36(1):121-6. (Verbesserte Beseitigung von Methylquecksilber aus dem Gewebe bei Parachlorella beijerinckii-gefütterten Mäusen.)

 • "Entgiften mit Koriander" natuerlich-online 2012

 • Karunasagar D et al., "Removal and preconcentration of inorganic and methyl mercury from aqueous media using a sorbent prepared from the plant Coriandrum sativum." J Hazard Mater. 2005 Feb 14;118(1-3):133-9. (Aus- und Anreicherung von anorganischem und MethylQuecksilber aus wässrigen Medien mit einem Sorptionsmittel aus der Pflanze Coriandrum sativum.)

 • Anilakumar KR et al., "Effect of Coriander Seed Powder (CSP) on 1, 2-Dimethyl Hydrazine-Induced Changes in Antioxidant Enzyme System and Lipid Peroxide Formation in Rats." J Diet Suppl. 2010 Mar;7(1):9-20. (Wirkung von Koriandersamen Pulver(CSP) auf 1, 2-Dimethylhydrazin-induzierte Veränderungen des antioxidativen Enzym-Systems und der Lipid-Peroxid-Formation bei Ratten.)

 • Deepa B, Anuradha CV "Antioxidant potential of Coriandrum sativum L. seed extract." Indian J Exp Biol. 2011 Jan;49(1):30-8. (Antioxidatives Potential von Coriandrum sativum L.Samen-Extrakt.)

 • "Bärlauch als altes Hausmittel in der Frühjahrs-Entgiftung" Gesund im Net 2012

 • Preuss HG et al., "Wild garlic has a greater effect than regular garlic on blood pressure and blood chemistries of rats." Int Urol Nephrol. 2001;32(4):525-30. (Wilder Knoblauch hat einen grösseren Effekt auf den Blutdruck und die Blutchemie von Ratten als normaler Knoblauch.)

 • "Green Tea Boosts Production Of Detox Enzymes, Rendering Cancerous Chemicals Harmless" Science Daily 2007 (Grüner Tee verstärkt Produktion von Entgiftungsenzymen und neutralisiert krebserregende Chemikalien)

 • Chow HH et al., "Effects of repeated green tea catechin administration on human cytochrome P450 activity." Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2006 Dec;15(12):2473-6. (Auswirkungen wiederholter grünen Tee Catechin-Administration auf die menschliche Cytochrom P450-Aktivität.)

 • Nena S, "Does Green Tea Detox Your Body?" Livestrong 2011 (Entgiftet grüner Tee Ihren Körper?)

 • Egner PA et al., Chlorophyllin intervention reduces aflatoxinDNA adducts in individuals at high risk for liver cancer, November 2001, Proc Natl Acad Sci U S A, (Einnahme von Chlorophyllin reduziert Aflatoxin-DNA-Addukte bei Menschen mit hohem Leberkrebsrisiko)

Tags:

25 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page