top of page
 • Qendra e Shëndetit

Diabeti: dy substanca bimore natyrore ndihmojnëDy fitokemikale të veçanta mund të jenë të dobishme për diabetin. Studiuesit zbuluan se dy substancat e quajtura luteolin dhe apigenin mund të kenë efekte pozitive në metabolizmin e sheqerit dhe për këtë arsye janë ideale për terapinë e diabetit. Në të njëjtën kohë, ato parandalojnë ruajtjen e yndyrës dhe kështu ju ndihmojnë të humbni peshë. Por në cilat ushqime gjenden këto dy fitokimike?


Sëmundja e zakonshme diabet mellitus

Rreth 285 milionë njerëz në mbarë botën vuajnë nga sëmundja metabolike diabet mellitus. Kombet e Bashkuara vlerësojnë se deri në vitin 2025 numri i njerëzve të prekur do të rritet me 50 përqind në të gjithë botën.


Me një rregullim të dietës dhe stërvitje, të paktën diabeti i tipit 2, shkaku kryesor i të cilit është obeziteti, mund të parandalohet.


Terapia bazë: dieta dhe stërvitja

Edhe pse diabeti tip 1 dhe diabeti tip 2 kërkojnë terapi të ndryshme trajtimi, terapia bazë është e njëjtë. Një dietë e ekuilibruar dhe aktivitet fizik janë një domosdoshmëri absolute për të dy llojet.


Sidomos në jetën e përditshme, megjithatë, të prekurit tani përballen me sfidën e zgjedhjes së ushqimit të duhur. Përkundër konceptit të gabuar që ju duhet t'i përmbaheni një diete të ligët dhe të hiqni dorë nga ushqime të caktuara, ne tani e dimë se nuk bëhet fjalë për të bërë pa, por për një dietë të ekuilibruar dhe të shëndetshme.


Idealshtë ideale të zgjidhni ushqime që kanë një efekt veçanërisht pozitiv në metabolizmin e sheqerit. Nga njëra anë, ka ushqime me një indeks të ulët glicemik, domethënë ushqime që nuk e rrisin nivelin e sheqerit në gjak, si p.sh. B. Të ëmbëlsuara ose produkte të bëra nga mielli i bardhë.


Por ka edhe ushqime që kundërshtojnë diabetin për shkak të përbërësve të tyre të veçantë.


Luteolin dhe apigenin janë efektive kundër diabetit

Shkencëtarët kanë kohë që po luftojnë për njohjen më të madhe të terapive alternative të diabetit dhe po bëjnë thirrje për informacion në lidhje me efektivitetin e substancave të caktuara në perime, fruta dhe barëra medicinale.


Sepse në disa ushqime ka substanca që mund të jenë vendimtare për diabetikët, gjithashtu për të parandaluar ndërlikimet tipike të lidhura me diabetin.


Në një studim të botuar kohët e fundit në revistën e specializuar në internet PLOS ONE, studiuesit tregojnë se substancat dytësore të bimëve luteolin dhe apigenin, të cilat i përkasin grupit të flavoneve, kanë një efekt pozitiv në metabolizmin e sheqerit.


Rezultatet tona sugjerojnë që të dy substancat kanë një efekt antidiabetik dhe mund të shpjegojnë pse perimet dhe ushqimet me bazë bimore ndonjëherë luajnë një rol të rëndësishëm në terapitë alternative të diabetit ”,

thotë drejtori i studimit Prof. Dr. mjekësore Andreas Pfeiffer.


Luteolin dhe apigenin kanë efekte antioksiduese dhe anti-inflamatore

Duke përdorur modele qelizore dhe shtazore, u zbulua gjithashtu se luteolin dhe apigenin kanë efekte antioksiduese dhe anti-inflamatore, të cilat, duke pasur parasysh faktin se diabeti është një nga sëmundjet inflamatore kronike, mund të jetë një shpjegim për efektivitetin e këtyre komponimeve bimore.


Luteolin dhe apigenin ulin nivelet e sheqerit në gjak

Studimi gjithashtu tregon se të dy flavonet aktivizojnë faktorin e transkriptimit FOX O1 (gjeni i kutisë së pirunit 01) në qelizat e njeriut. FOX O1 është një molekulë proteine ​​dhe është në thelb përgjegjëse për përcjelljen e sinjalit të insulinës në qeliza.


Kjo do të thotë që të dy substancat përmirësojnë veprimin e insulinës dhe kështu ulin nivelin e sheqerit në gjak në një nivel të shëndetshëm.


Luteolin dhe apigenin parandalojnë formimin e yndyrës së re të trupit

Përveç kësaj, luteolin dhe apigenin pengojnë enzimat që janë përgjegjëse për grumbullimin dhe ruajtjen e yndyrave në trup.


Ai gjithashtu bllokon enzimat që fillojnë prodhimin e sheqerit nga glikogjeni në mëlçi, gjë që gjithashtu mund të çojë në rritjen e niveleve të sheqerit në gjak.


Ky vëzhgim është veçanërisht i rëndësishëm në lidhje me diabetin, pasi prodhimi i tepërt i sheqerit nga mëlçia kontribuon në rritjen e niveleve të sheqerit në gjak dhe frenimi i formimit të yndyrës së re në të njëjtën kohë do të ndihmonte në zvogëlimin e rrezikut të mëlçisë yndyrore ",

shpjegon Dr. Martin Osterhoff, bashkautor i studimit.


Kjo do të rezultojë në strategji të reja ushqyese për të ardhmen. Nëse i kushtoni vëmendje një diete të pasur me flavon, metabolizmi i sheqerit përmirësohet dhe cilësia e jetës për diabetikët rritet ndjeshëm.


Por cilat ushqime tani përmbajnë dy substanca bimore antidiabetike?


Ushqime të pasura me flavone për diabetin

Më poshtë është një listë e ushqimeve që janë veçanërisht të pasura me luteolin:

 • Karrota

 • paprika

 • selino

 • mente

 • trumzë

 • rozmarinë

 • rigon

 • majdanoz

 • Lakër

 • Çaj jeshil

 • vaj ulliri


Dhe lista e mëposhtme ka të bëjë me ushqimet që ju ofrojnë apigjeninë:

 • kamomil

 • majdanoz

 • Qepë

 • Grejpfrut

 • Portokalli

 • selino

 • Rockrose

 

Burimet e artikullit:

 • Diabetes: Zwei natürliche Pflanzenstoffe helfen - Zentrum der Gesundheit

 • Bumke-Vogt C, Osterhoff MA, Borchert A, Guzman-Perez V, Sarem Z, et al., The Flavones Apigenin and Luteolin Induce FOXO1 Translocation but Inhibit Gluconeogenic and Lipogenic Gene Expression in Human Cells,PLOS ONE, 19. August 2014, (Die Flavone Apigenin und Luteolin aktivieren die FOXO1-Translokation, aber hemmen die Genexpression der Gluconeogenese und Lipogenese in menschlichen Zellen)

10 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Kommentare


bottom of page