top of page
 • Qendra e Shëndetit

Dietë e shëndetshme për psoriasis


Ushqyerja ndikon në gjithçka që ndodh në trup. Prandaj, sëmundjet mund të lehtësohen ose intensifikohen me ushqim. Gjithnjë e më shpesh, megjithatë, gjetjet shkencore tregojnë se një dietë e synuar mund të çojë shumë mirë në një përmirësim të simptomave, veçanërisht në rastin e sëmundjeve kronike - kjo vlen edhe për psoriasis, një sëmundje inflamatore kronike e lëkurës.


Dieta e duhur përmirëson psoriazën

Psoriaza është një sëmundje inflamatore kronike e lëkurës nga grupi i sëmundjeve autoimune. Janë kryesisht të rriturit që vuajnë nga psoriasis, por herë pas here mund të preken edhe fëmijët.


Pavarësisht nga mosha në të cilën shfaqet psoriasis, ju duhet ta merrni këtë sëmundje si një mundësi të mirëpritur për të optimizuar dietën tuaj personale. Ndërkohë, disa studime shkencore kanë treguar se dieta e duhur individuale mund të përmirësojë jashtëzakonisht psoriasis.


Masat holistike për psoriasis

Psoriasis shkakton lëkurë shumë të thatë, me luspa dhe ndonjëherë kruarje në zonat e prekura. Karakteristike janë kore të trasha të verdha në disa pjesë të trupit, të cilat mund të shoqërohen me inflamacion. Ato lindin për shkak të metabolizmit të përshpejtuar patologjik të lëkurës që shoqërohet me psoriasis, që do të thotë se qelizat në shtresën e sipërme të lëkurës rigjenerohen rreth tetë herë më shpejt sesa te njerëzit e shëndetshëm.


Psoriaza mund të shfaqet në faza, d.m.th. ndonjëherë më e dobët, ndonjëherë më e theksuar. Psoriaza konsiderohet e pashërueshme. Megjithatë, mund të ndikohet në atë mënyrë që sulmet të bëhen më pak të shpeshta ose më të dobëta dhe fazat me më pak simptoma përfundimisht të bëhen më të gjata dhe më të gjata. Droga nuk kërkohet gjithmonë për këtë. Masat holistike shpesh ndihmojnë shumë mirë, p.sh. B. si vijon:


 • Ndryshoni dietën tuaj: Sigurisht që duhet të ndryshoni dietën tuaj. Ne shpjegojmë më poshtë se si ta bëjmë këtë më mirë.

 • Bërja e diellit: Ju gjithashtu mund ta ekspozoni lëkurën tuaj në diell për një kohë të shkurtër çdo ditë (në varësi të ndjeshmërisë suaj, mjaftojnë 5 - 10 minuta).

 • Vitamina D: Nëse bërja e diellit nuk është e mundur për shkak të motit, duhet patjetër të optimizoni furnizimin me vitaminë D. Sepse vitamina D luan një rol të rëndësishëm në shëndetin e lëkurës dhe shëndetin e sistemit imunitar. Në të njëjtën kohë, vitamina D ka një efekt antiinflamator, ndaj kjo vitaminë ka një efekt pozitiv në të tre zonat që shqetësohen në psoriasis. Ju mund të zbuloni se sa vitaminë D ju nevojitet personalisht këtu: Vitamina D - Marrja e duhur

 • Ushtrimi: Bëni ushtrime sepse:


Ushtrimi përmirëson psoriasis

Ata që hanë më shëndetshëm zakonisht kanë më shumë dëshirë për të ushtruar përsëri. Megjithatë, aktiviteti fizik gjithashtu përmirëson psoriasis - siç raportohet në British Journal of Dermatology në mars 2014. Një studim me mbi 300 pjesëmarrës zbuloi se një program 20-javor i ndryshimeve dietike dhe ushtrimeve jo vetëm që rezultoi në humbje peshe te pacienti me psoriasis mbipeshë, por gjithashtu reduktoi inflamacionin në psoriasis, duke çuar në një ulje të peshës, përmirësim të dukshëm të simptomave.


Ushqimi i duhur në psoriasis

Deri më tani, ka qenë vetëm përvojë praktike, por tani studimet e para shkencore tregojnë se të prekurit mund ta lehtësojnë psoriazën në mënyrë të pavarur me ndihmën e një diete specifike.


Po, një dietë e pashëndetshme tani konsiderohet madje një nga faktorët e rrezikut që mund të çojë në zhvillimin e psoriasis në radhë të parë. Për shembull, zakonisht është dieta ajo që çon në obezitet – dhe obeziteti rrit qartë rrezikun e psoriazës nëse jeni të predispozuar për të.


Megjithatë, pavarësisht peshës, një ndryshim i synuar në dietë është një mënyrë e shkëlqyer për të ndikuar pozitivisht në psoriasis, siç raportuan studiuesit në korrik 2016 në Revistën Ndërkombëtare të Kërkimit Mjedisor dhe Shëndetit Publik. Studiuesit në Universitetin e Napolit ofrojnë këshilla specifike dietike për mjekët në mënyrë që ata të mund të ofrojnë këshilla të dobishme ushqyese për pacientët e tyre me psoriasis:


1. Hani një dietë pa gluten për psoriasis

Gluteni – proteina në grurë, shkurre, thekër dhe elb – fillimisht duhet të eliminohet nga dieta nëse keni psoriasis, p.sh. B. në një periudhë prej 4 deri në 6 muaj.


Në vitin 2015, revista e specializuar Dermatology lexoi për lidhjen midis sëmundjes celiac dhe psoriasis. Në një studim përkatës, 218 pacientë me psoriasis dhe 264 persona të shëndetshëm u ekzaminuan për sëmundjen celiac (një intolerancë ndaj glutenit që rezulton nga një çrregullim përkatës i zorrëve të vogla). Nëse testi i gjakut ishte pozitiv, merret një biopsi për të konfirmuar diagnozën.


Ndërsa vetëm një person në grupin e kontrollit kishte sëmundje celiac, nëntë nga pacientët me psoriasis e kishin atë. Ata u këshilluan të ndiqnin një dietë pa gluten. Pas 6 muajsh në një dietë pa gluten, shtatë nga tetë pacientët me psoriasis treguan një përmirësim të jashtëzakonshëm në lëkurën e tyre.


Edhe nëse nuk keni sëmundje celiac, ia vlen të provoni pa gluten. Intoleranca ndaj glutenit mund të ekzistojë edhe pa sëmundjen celiac. Më pas flitet për një intolerancë të glutenit të pavarur nga sëmundja celiac, e cila mund të përkeqësojë shumë sëmundje kronike. Nëse të prekurit shmangin glutenin, ata shpesh ndihen shumë më mirë në shumë fusha të jetës.


Këtu mund të lexoni se një dietë pa gluten nuk është aq e vështirë sa pretendohet shpesh: Dieta pa gluten – e lehtë dhe e shijshme. Përveç kësaj, shpesh është e mjaftueshme nëse hani një dietë me pak gluten (në vend të një diete plotësisht pa gluten). Kështu që nuk duhet të shmangni çdo gjurmë gluteni. Disa njerëz ndihen dukshëm më mirë nëse injorojnë vetëm produktet e grurit. Sepse gluteni në spell ose tërshërë shpesh tolerohet mirë.2. Nëse keni psoriasis, mund të dëshironi të humbni peshë

Nëse jeni mbipeshë, duhet të humbni peshë në normale. Sepse ne e dimë që psoriaza përmirësohet sapo të reduktohet pesha ekzistuese e tepërt.3. Ushqime anti-inflamatore për psoriasis

Menuja duhet të përbëhet nga ushqime anti-inflamatore, të pasura me antioksidantë. Sepse inflamacioni kronik në lidhje me mbipeshën mund të përkeqësojë psoriasis.Për të reduktuar inflamacionin, suplementet specifike dietike, p.sh. B. Merren acide yndyrore omega-3. Në qershor 2014, Clinical Nutrition raportoi se një dietë me kalori të reduktuar e plotësuar me acide yndyrore omega-3 mund të ndihmojë në reduktimin e shënuesve inflamatorë dhe në përmirësimin e simptomave të psoriasis.


44 pacientë me psoriazë mbipeshë, të cilët tashmë po merrnin ilaçe imunosupresive u ndanë në dy grupe. Disa (Grupi 1) vazhduan të hanin si më parë. Të tjerët (Grupi 2) morën një dietë me kalori të kufizuar (20 kcal/kg peshë të synuar) plus një suplement dietik që siguronte 2600 mg acide yndyrore omega-3.


Pas 3 dhe gjithashtu pas 6 muajsh, përmirësime të dukshme në psoriasis mund të shiheshin në grupin e dytë. Struktura e lëkurës, kruajtja dhe cilësia e jetës u përmirësuan të gjitha me uljen e ngrënjes së kalorive dhe konsumimin e acideve yndyrore omega-3. Sigurisht që edhe grupi 2 humbi peshë. Perimetri i belit është zvogëluar mesatarisht me 10 cm. Gjithashtu rregullohen nivelet e yndyrës dhe kolesterolit në gjak.


Ju mund të lexoni gjithçka rreth acideve yndyrore omega-3 dhe çfarë duhet të keni parasysh kur blini një shtesë diete me cilësi të lartë omega-3 këtu: dozimi i saktë i acideve yndyrore omega-3


Aspekte të tjera që duhen marrë parasysh kur bëni ndryshime dietike për të lehtësuar psoriasis përfshijnë sa vijon:


Shmangni sheqerin nëse keni psoriasis

Shumë sheqer mund të përkeqësojë inflamacionin, kështu që nëse filloni duke eleminuar sheqerin nga kuzhina juaj, tashmë po bëni shumë për lëkurën tuaj. Përveç eliminimit të enës së sheqerit, eliminoni të gjitha produktet e gatshme që përmbajnë sheqer (karamele, salcë të gatshme, konserva, turshi, zhytje, salca, etj.). Dhe ndërsa jeni në lëvizje, mbani mend se aktualisht po jetoni pa sheqer!


Pini mjaftueshëm ujë

Uji mban çdo pjesë të trupit të hidratuar mirë – dhe po ashtu edhe lëkurën. Me ndihmën e ujit, lëkura mund të kullojë më lehtë mbetjet metabolike dhe gjithashtu mund të furnizohet më mirë me substanca jetike dhe lëndë ushqyese. Prandaj, pini ujë të pastër për t'ju mbajtur të hidratuar (p.sh. pa çaj, pije joalkoolike, lëngje dhe pa kafe). Lëkura do të ketë një strukturë më të mirë, do të duket më e shëndetshme dhe do të ndihet shumë më mirë.Kërkoni ushqime anti-inflamatore

Perimet, manaferrat, arrat, farat, barishtet dhe erëzat përmbajnë substanca me efekt anti-inflamator. Ende nuk ka asnjë provë konkrete shkencore nëse këto ushqime mund të ndihmojnë me psoriasis, por dihet se këto ushqime në përgjithësi kanë një efekt anti-inflamator, prandaj mund të supozohet se kështu është edhe me psoriasis. Rastësisht, humbja e peshës vetëm çon në një lehtësim të inflamacionit, pasi një numër veçanërisht i madh i substancave të dërguara inflamatore formohen në yndyrën e barkut.


Zgjidhni ushqime të ulëta në acid arachidonic

Acidi arakidonik është një acid yndyror që gjendet ekskluzivisht në ushqimet shtazore, veçanërisht në mishin e yndyrshëm dhe salcice. Acidi arakidonik njihet si nxitës i inflamacionit, p.sh. B. edhe në artrit, një sëmundje inflamatore e kyçeve. Prandaj provoni se si funksionon nëse jetoni vegjetarian ose vegan për një kohë.


Nëse dyshoni për psoriasis, provoni testin pa qumësht

Shumë njerëz nuk mund ta tolerojnë qumështin pa e kuptuar. Nuk bëhet fjalë për intolerancën ndaj laktozës apo alergjinë ndaj qumështit, por për intolerancën ndaj proteinave të qumështit, e cila mund të shfaqet në mënyra të ndryshme. Njëra me probleme të lëkurës, tjetra me probleme kronike të frymëmarrjes (infeksione të shpeshta, pastrim të vazhdueshëm të fytit etj.).


dr Jerry Bagel, një dermatolog që drejton një klinikë dermatologjike në New Jersey, beson gjithashtu se qumështi i lopës është një nga fajtorët kryesorë për psoriasis. Produktet e qumështit nuk do të siguronin vetëm acidin arachidonic inflamator, por edhe kazeinë, një proteinë me efekt inflamator. Prandaj është jashtëzakonisht e vlefshme që thjesht të ndaloni konsumimin e produkteve të qumështit për disa javë nëse keni psoriasis.


Thuaj jo ushqimeve të padëshiruara

Ushqimi i padëshiruar kryesisht përbëhet nga yndyrna me cilësi të ulët dhe karbohidrate të izoluara (miell i bardhë dhe sheqer). Të dy grupet ushqimore nuk ofrojnë asnjë substancë jetike dhe në të njëjtën kohë kanë një efekt inflamator. Prandaj, është më mirë të hani ushqim me një densitet të lartë të substancave jetike dhe të lini ushqimin e padëshiruar me një densitet të ulët të substancave jetike. Shembuj të ushqimeve me dendësi të lartë të substancave vitale janë p.sh. Për shembull, zarzavate, barishte, perime me gjethe jeshile, arra dhe bishtajore. Ato ofrojnë shumë vitamina, minerale dhe elementë gjurmë për 100 g. Nga ana tjetër, ushqimi i padëshiruar ofron shumë lëndë ushqyese (yndyra, karbohidrate dhe proteina), por vetëm disa substanca jetike. Shembuj janë ëmbëlsira, pasta, ushqime të lehta, akullore, prodhime furre, etj.


Nëse keni psoriasis, zgjidhni yndyrna të shëndetshme

Kur bëhet fjalë për vajrat dhe yndyrnat, idealja është:


 • një vaj ulliri ekstra i virgjër për avull dhe për sallata,

 • Vaji i farave të lirit dhe kërpit është i përshtatshëm për kuzhinë të ftohtë,

 • Vaj kokosi për skuqje dhe pjekje gjithashtu

 • margarinë me bazë bimore të cilësisë së lartë ose gjalpë organike si lyerje ose për pjekje.


Në këtë mënyrë, ju jeni duke anashkaluar patjetër yndyrnat trans jo të shëndetshme dhe pro-inflamatore. Këto janë yndyrna pjesërisht të hidrogjenizuara që mund të gjenden në disa karamele, margarina, produkte të pjekura dhe disa ushqime komode, si dhe nga skuqja në ushqime për ushqim ose në shtëpi (veçanërisht nëse i njëjti vaj nxehet vazhdimisht).


Për më tepër, kur përdorni llojet e rekomanduara të vajrave, ju shmangni automatikisht një tepricë të acideve yndyrore inflamatore omega-6. Këto gjenden kryesisht në vajin e lulediellit, vajin e lulediellit, vajin e misrit, vajin e farave të kungullit dhe vajin e sojës.


Thuaj jo alkoolit

Sipas dermatologut Dr. Bagels duhet të shmangen në çdo rast me alkool psoriasis. Alkooli zgjeron enët e gjakut në lëkurë. Tani, megjithatë, qelizat T – qelizat e caktuara imune që fajësohen për psoriasis – mund të arrijnë më lehtë në shtresat e jashtme të lëkurës, pikërisht aty ku një pacient me psoriasis nuk mund t’i përdorë këto qeliza në asnjë rrethanë. Edhe konsumimi i moderuar i alkoolit mund t'i përkeqësojë simptomat e psoriazës, thotë Dr. Bagel.


Kontrolloni ndjeshmërinë tuaj ndaj permieve te nates

Disa të sëmurë nga psoriasis raportojnë se përjetojnë një shpërthim të psoriazës kur hanë anëtarë të familjes së natës, si p.sh. patëllxhanë, speca, domate, patate etj.


Besohet se nivelet e ulëta të solaninës mund të jenë ato që shkaktojnë këto shpërthime te njerëzit që janë të ndjeshëm ndaj solaninës. Solanina është një substancë bimore dytësore që gjendet në përqëndrime veçanërisht të larta në pjesët e gjelbra të patateve. Përmbahet gjithashtu në pjesët jo të gjelbra të patates dhe në bimë të tjera nate në sasi të vogla që janë të padukshme për njerëzit e shëndetshëm. dr Bagel thotë:


Nuk jam i sigurt nëse ky aspekt është vërtet vendimtar. Por nuk më shqetëson nëse pacientët thjesht e provojnë."

Shmangni alergjenët tuaj

Kushdo që vuan nga alergjitë duhet patjetër të shmangë alergenet e tyre personale. Sepse nëse keni psoriasis në të njëjtën kohë, alergjenët jo vetëm që mund të shkaktojnë alergjitë tuaja, por edhe të shkaktojnë një shpërthim të rinovuar të psoriasis.


Kontrolloni për një ndjeshmëri të mundshme të erëzave

Për disa pacientë me psoriasis, erëzat e veçanta janë shkaktari ose përforcuesi i një sulmi. Vini re nëse i përgjigjeni piperit, kanellës, kerit, uthullës ose djegës me simptoma përkeqësuese.


Sigurisht, atëherë do të duhet të kontrolloni se cili nga ushqimet tuaja përmban erëza – ndaj të cilave ju reagoni me një rritje të psoriasis, p.sh. B. Tabasco, salca Worcestershire, disa lloje ketchup, salca barbekju etj.


Ushqimi i duhur në psoriasis - Praktika

Sigurisht, mos i fshini të gjitha ushqimet e përmendura nga dieta juaj tani. Sepse një dietë e shëndetshme nuk ka të bëjë me “përjashtimin” dhe “fshirjen”. Në vend të kësaj, bëhet fjalë për shkëmbimin e ushqimeve të pafavorshme me ushqime të shëndetshme.


Për shumë njerëz tingëllon edhe më e lehtë kur ata këshillohen t'u përmbahen kryesisht rekomandimeve të të ashtuquajturës dietë mesdhetare. Sipas një studimi në Journal of Translational Medicine nga janari 2015, kjo lloj diete ka një efekt anti-inflamator, ndihmon kundër obezitetit dhe siguron substanca të shumta vitale dhe antioksidantë pa pasur në të njëjtën kohë ushqime të dëmshme. Prandaj plotëson të gjitha kriteret për një dietë të përshtatshme për psoriasis.


Mesdhetare do të thotë: hani fruta të freskëta, shumë perime të freskëta të përgatitura, vaj ulliri të cilësisë së lartë, oriz me drithëra dhe patate në vend të makaronave të pjekura dhe të hani peshk herë pas here.


Hani pa gluten – Ja se si funkcionon

Nëse dëshironi të hani pa gluten, produktet e grurit që përmbajnë gluten shkëmbehen me ato pa gluten:


 • Në vend të makaronave të grurit të fortë, përdorni makarona pa gluten (petë orizi, petë hikërror, petë misri ose makarona me pak karbohidrate të bëra nga thjerrëzat e kuqe, fasulet mung ose qiqrat). Petët Konjac janë gjithashtu një zgjedhje e mirë pasi mund t'ju ndihmojnë të humbni peshë shumë mirë. Mund të gjeni më shumë informacion mbi konjac këtu.

 • Hani bukë pa gluten në vend të bukës së grurit.

 • Gruri këmbehet me mel, quinoa, misër, hikërror, amaranth, teff ose spell dhe tërshërë. Dy të fundit nuk janë pa gluten, por përshtaten në një dietë pa grurë.

Lexo poashtu:


Hani pa qumësht - Ja se si funkcionon

Në vend të produkteve të qumështit, mishit dhe salçiçeve, ju hani shumë më tepër perime, arra, fara, bishtajore dhe fruta. Nëse nuk dëshironi të jeni vegan, mund të përfshini peshk në menunë tuaj dy herë në javë.


Byrekët, kremrat dhe "djathi" i mrekullueshëm mund të krijohen nga farat, filizat dhe arrat, pijet e ngjashme me qumështin dhe "kremi" për salcat rafinuese bëhen nga bajame, arra ose drithëra: një zëvendësues i shijshëm qumështi.


Dietë për psoriasis - Plani i dietës

Meqenëse psoriaza është një sëmundje autoimune që përfshin zorrët (sindroma e zorrëve të rrjedhura), inflamacioni kronik është gjithashtu i pranishëm dhe të prekurit janë shpesh mbipeshë (që rrit inflamacionin dhe mund të përkeqësojë simptomat e psoriazës), dieta e duhur për psoriasis duhet të jetë përparësia.

 • bëhu miqësor me zorrët

 • anti-inflamatore dhe

 • ndihmojnë në humbjen e peshës së tepërt.


Për të mbështetur dhe forcuar mirëdashjen e zorrëve të dietës, merrni ½ lugë çaji bentonit dhe ½ lugë çaji lëvore psyllium (përzieni në një gotë të madhe me ujë) para mëngjesit ose - nëse preferoni kapsula - merrni nga dy kapsula secila. Për ta bërë këtë, pini 300-400 ml ujë. Sistemi tretës detoksifikohet në këtë mënyrë, që do të thotë se ndotësit e mundshëm që mund të rrisin psoriasis, të irritojnë sistemin imunitar dhe të nxisin inflamacionin, mund të lidhen dhe të nxirren jashtë. Në të njëjtën kohë, tretja aktivizohet dhe rregullohet.


Përveç kësaj, dihet se disa pacientë me psoriasis përjetojnë një përmirësim të simptomave kur shmangin grurin ose glutenin. Të tjerët kur shmangin produktet e qumështit.


Bazuar në këtë sfond, ne kemi përgatitur një plan ushqimor që është ideal për pacientët me psoriasis. Plani ynë i dietës për psoriasis është

 • me gluten të ulët (mund të bëhet lehtësisht pa gluten)

 • pa grurë

 • pa qumësht

 • pa acid arachidonic

 • pa sheqer

 • vegan

 • anti-inflamator

 • i pasur me antioksidantë dhe

 • ndihmon në humbjen e peshës.

A e nxisin psoriazën tuaj perimet e nate?

Ju gjithashtu mund të provoni nëse bimët e natës ose erëza të caktuara rritin ose shkaktojnë psoriasis tuaj. Plani duhet të modifikohet në përputhje me rrethanat. Megjithatë, është mjaft e rrallë që këta dy faktorë të kenë një efekt përmirësues të psoriazës, kështu që thjesht duke marrë parasysh kriteret e tjera do të përmirësojë psoriazën në shumicën e rasteve.


Plani fleksibël i të ushqyerit

Sigurisht, ju mund të shtoni përbërës të tjerë në plan në çdo kohë - nëse është e nevojshme së bashku me dietologun tuaj - në mënyrë që të mbuloni kërkesat tuaja individuale për kalori dhe/ose lëndë ushqyese. Prandaj plani ynë është vetëm një sugjerim, nuk është një plan që duhet ndjekur me përpikmëri.


Pija e duhur

Nëse dëshironi, mund të pini një lëng të pasur me antioksidantë, p.sh. B. një gotë lëng aronia (i holluar me ujë ose lëng molle), lëng shege ose një lëng perimesh sipas dëshirës tuaj.


Në përgjithësi, duhet të përpiqeni të mos pini asgjë menjëherë pas ngrënies. Është më mirë të pini të paktën 30 deri në 60 minuta larg vakteve gjatë gjithë ditës. Atëherë nuk do të keni fare etje gjatë vakteve. Pijet do të hollojnë lëngjet e vlefshme tretëse dhe kështu - veçanërisht te njerëzit e ndjeshëm - do ta vështirësojnë tretjen dhe do ta ngadalësojnë atë. Për sa i përket sasisë ditore për të pirë, udhëzimi është: 30 ml për kilogram të peshës trupore.


Në mënyrë ideale, pini ujë pa gaz dhe çajra bimorë. Nëse nuk ju pëlqen fare uji pa gaz, pini ujë të gazuar me një shtrydhje me lëng limoni të saposhtrydhur. Në çdo rast, duhet të shmangni pijet joalkoolike (qoftë të ëmbla ose me ëmbëlsues), lëngjet nga koncentratet dhe pijet që përmbajnë kafeinë dhe alkool.


Plani treditor i dietës për psoriasis

Më poshtë është një plan vakt treditor. Recetat janë krijuar për vjeshtë dhe dimër. Sigurisht, në pranverë/verë ju ndryshoni planin duke përdorur thjesht perimet e përshtatshme të stinës:


Dita 1 Dieta për psoriasis

30 minuta para mëngjesit: ½ lugë çaji bentonit dhe ½ lugë çaji pluhur lëvozhgë psyllium ose - nëse preferoni kapsula - dy kapsula secila. Për ta bërë këtë, pini 300-400 ml ujë.Këtu do të gjeni një ide të shpejtë dhe të lehtë për mëngjes për një qull të shijshëm meli. Meli është një kokërr e pasur me minerale, pa gluten dhe shumë e tretshme.


Rostiçeri për psoriasis - petë me qiqra me paprika


Shijoni këto petët e shijshme me qiqra së bashku me specat kremoz. Të dyja janë gati për t'u shërbyer në vetëm 40 minuta.


Dreka për psoriasis - orizi i skuqur me lakër kineze dhe shiitake


Tava e orizit përgatitet shpejt dhe shumë lehtë, ndaj edhe kuzhinierët fillestarë do ta shijojnë këtë pjatë. Për sa i përket shijes, kombinimi i përbërësve të përdorur i jep këtij tigani orizi një notë shumë të këndshme dhe pikante.


Rostiçeri për psoriasis - mbështjellje me patate të ëmbël me perime


Falë kombinimit të miellit dhe patateve të ëmbla, këto mbështjellje me patate të ëmbla rrotullohen lehtë, kanë një ngjyrë të bukur dhe harmonizohen në mënyrë të përkryer me jetën e tyre të larmishme të brendshme.


Darka për psoriasis - supë krem ​​kungulli me fara kungulli


Kungulli po shpërthen me substanca jetike. Një supë e shijshme me krem ​​kungulli përgatitet shpejt, gatuhet lehtë dhe është e njohur. Arsyet e mira për të shijuar në maksimum sezonin e kungujve!


Receta


Dita 2 Dieta për psoriasis

30 minuta para mëngjesit: ½ lugë çaji bentonit dhe ½ lugë çaji pluhur lëvozhgë psyllium ose - nëse preferoni kapsula - dy kapsula secila. Për ta bërë këtë, pini 300-400 ml ujë.


Mëngjesi për psoriasis - bukë me krem sipas dëshirës tuaj


1 – 2 feta bukë sipas zgjedhjes suaj (me miell integral dhe pa grurë ose pa gluten nëse dëshironi) me një lyerje sipas dëshirës suaj, siç është pjata jonë mesdhetare: Merrni 10 minuta për këtë recetë dhe do të habiteni se sa e thjeshtë , është i shëndetshëm dhe i shijshëm -përhapja pikante përgatitet vetë. Kështu që ju mund të bëni pa produkte të gatshme në të ardhmen.Rostiçeri për psoriasis - shake proteinash me lakër jeshile dhe fruta


Ky shake me proteina jeshile bind me aromën e tij të freskët me fruta dhe së shpejti mund të bëhet shakeku juaj i preferuar. Lakra e kuqe e shëndetshme gjithashtu ju siguron klorofil.Dreka për psoriasis - sallatë me lakër të bardhë me mandarina dhe arra


Salca kremoze, e freskët me fruta e bërë nga kosi, majoneza, mandarina dhe lëngu i limonit e bëjnë këtë sallatë me lakër të bardhë një kënaqësi të vërtetë.


Snack për psoriasis - puding orizi konjac me komposto dardhe dhe ftua


Një puding orizi për një figurë të hollë: Në vend të orizit përdoret oriz konjac, i cili siguron pothuajse zero kalori dhe gjithashtu nuk përmban karbohidrate të përdorshme. Në të njëjtën kohë, orizi konjac përgatitet aq shpejt, saqë orizi është në tavolinë në një kohë të shkurtër. Është i përshtatshëm për mëngjes ose si një meze të lehtë ngrohëse.


Darka e psoriasis - Perime brokoli me patate të ëmbël


Patatet tona të ëmbla, brokoli dhe perimet janë një kënaqësi e pastër për të gjithë dashamirët e kuzhinës me fruta dhe pikante. Kombinimi i perimeve prej dheu me ëmbëlsinë e freskët të frutave - të kalitur imët me erëza të veçanta - e bëjnë këtë pjatë një përvojë kulinare.


Dita 3 Dieta për psoriasis


30 minuta para mëngjesit: ½ lugë çaji bentonit dhe ½ lugë çaji pluhur lëvozhgë psyllium ose - nëse preferoni kapsula - dy kapsula secila. Për ta bërë këtë, pini 300-400 ml ujë.


Mëngjesi për Psoriasis - Smoothie me manaferrat e egra


Smoothie-i i bërë nga një përzierje kokrra të kuqe i siguron trupit një pjesë të madhe të vitaminave dhe antioksidantëve, përgatitet në një kohë të shkurtër dhe ju bën të aftë për ditën.Rostiçeri psoriasis - sallatë me karrota dhe selino me lakër


Kjo sallatë me karrota dhe selino me fruta të freskëta ka gjithashtu një notë pak të thartë. Dhe është pikërisht ky kombinim që i jep sallatës shijen e saj të shkëlqyer. Përveç kësaj, është gjithashtu shumë e shëndetshme, sepse si sallatë me perime të papërpunuara jo vetëm që përmban shumë substanca jetike, por gjithashtu nxit tretje të shëndetshme.


Dreka psoriasis - Njoki me kungull me salcë xhenxhefili domate


Ndërveprimi harmonik i përbërësve të përdorur e bën këtë pjatë njoki një delikatesë kulinare që do t'u lërë përshtypje si njohësve të mëdhenj ashtu edhe atyre të vegjël.


Rostiçeri për psoriasis - sanduiç me drithëra të plota me tofu të tymosur


Këto sanduiçe krokante me drithëra integrale janë gati në vetëm 15 minuta, kanë shije freskuese dhe janë super të shijshme! Një këshillë për një meze të lehtë dhe të shëndetshme.


Darka me psoriasis - supë kremoze me selino kokosi


Së bashku me qumështin e kokosit dhe erëzat reduktohet ndjeshëm aroma e fortë e rrënjës së selinos. Rezultati është një supë e mrekullueshme kremoze, pak pikante me kokosi dhe selino, e cila me siguri do të shijojë mirë edhe për njerëzit që nuk do ta quajnë veten adhurues të selinosë.


Shko tek recetat e supave:


Ju urojmë oreks të mbarë dhe sigurisht shërim të shpejtë dhe të qëndrueshëm!

 

Burimet e artikullit:

 • Ernährung bei einer Psoriasis (zentrum-der-gesundheit.de) - Zentrum der Gesundheit

 • May, Brandon. How Can Diet Affect Psoriasis? Medical News Today. MediLexicon, Intl., 12 Dec. 2016. Web. (Wie kann die Ernährung Psoriasis beeinflussen?)

 • Barrea, L et al., Environmental risk factors in psoriasis: The point of view of the nutritionist. 22. Juli 2016, International Journal of Environmental Research and Public Health, (Umweltrisikofaktoren bei Psoriasis: Aus Sicht des Ernährungsexperten)

 • De Bastiani et al., Association between coeliac disease and psoriasis: Italian primary care multicentre study, Dermatology, 2015, (Verbindung zwischen Zöliakie und Psoriasis: Italienische multizentrische Studie im Ambulanzbereich)

 • Guida, B et al., Energy-restricted, n-3 polyunsaturated fatty acids-rich diet improves the clinical response to immuno-modulating drugs in obese patients with plaque-type psoriasis: A randomized control clinical trial, Juni 2014, Clinical Nutrition, (Kalorienreduzierte, omega-3-reiche Ernährung verbessert Wirkung von immunmodulierenden Arzneimitteln bei übergewichtigen Patienten mit krustenbildender Psoriasis: eine randomisierte, kontrollierte klinische Studie)

 • Mead, M. N, Benefits of sunlight: A bright spot for human health.Environmental Health Perspectives, April 2008, (Vorteile von Sonnenlicht: ein Lichtblick für die menschliche Gesundheit)

 • Naldi, L et al., Diet and physical exercise in psoriasis: a randomized controlled trial, Mrz 2014, British Journal of Dermatology, (Ernährung und Sport bei Psoriasis: eine randomisierte kontrollierte Studie)

 • Syland, E et al., Sun exposure induces rapid immunological changes in skin and peripheral blood in patients with psoriasis, Januar 2011,British Journal of Dermatology, (Sonnenbaden induziert schnelle immunologische Änderungen in der Haut und in den peripheren Blutgefässen bei Patienten mit Psoriasis)

 • Barrea, L et al., Nutrition and psoriasis: Is there any association between the severity of the disease and adherence to the Mediterranean diet? Januar 2015, Journal of Translational Medicine, (Ernährung und Psoriasis: Gibt es eine Verbindung zwischen der Ausprägung der Krankheit und der Befolgung der Mediterranen Ernährungsweise)

 • Delzell, E, Fish oil: Does it really help psoriasis? Mai 2015, (Fischöl: Hilft es wirklich bei Psoriasis?)

151 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentarios


bottom of page