top of page
 • Qendra e Shëndetit

Faktorët që pengojnë humbjen e peshës


Numri i njerëzve mbipeshë po rritet vazhdimisht në mbarë botën. Shumë njerëz me mbipeshe janë të dëshpëruar sepse, pavarësisht vullnetit të mirë, motivimit dhe këmbënguljes së tyre, ata thjesht nuk mund të ulin peshën e tyre. Ata tashmë kanë eksperimentuar pa sukses me dieta të panumërta dhe shpesh i kanë braktisur me disa kilogramë më tepër në vagë dhe janë dekurajuar plotësisht.


1. Problemet e tiroides ju pengojnë të humbni peshë

Tiroidja është përgjegjëse për prodhimin e hormoneve tiroide triiodothyronine (T3) dhe tiroksinë (T4). Këto hormone jetike rregullojnë aktivitetin metabolik.


Me një tiroide joaktive, trupi funksionon në anën e pasme dhe për këtë arsye ka një kërkesë përkatësisht të ulët të energjisë. Kjo do të thotë që personi në fjalë shpesh nuk humbet peshë ose madje vazhdon të shtojë peshë pavarësisht marrjes së ulët të kalorive.


Këta janë njerëzit mbipeshë që këmbëngulin vazhdimisht: Unë me të vërtetë ha pothuajse asgjë dhe thjesht nuk humbas peshë.


Simptomat e një tiroide joaktive

Ju mund të keni një tiroide joaktive nëse keni simptomat e mëposhtme:


 • Lodhja dhe mungesa e lëvizjes

 • presioni i ulët i gjakut dhe rrahjet e ngadalta të zemrës, por presioni i lartë i gjakut është gjithashtu i mundur

 • kapsllëk

 • gjumë i keq

 • lëkurë të thatë, flokë, thonjtë

 • menstruacionet e dhimbshme

 • kolesteroli i rritur

 • shtim i pashpjegueshëm i peshës


Nëse kjo vlen për ju, mund të kontrolloni vlerat e tiroides nga një endokrinolog.


Sigurohuni që të kontrollohen të tre nivelet e tiroides, d.m.th. TSH (Hormon stimulues i tiroides), T4 i lirë dhe T3 i lirë. Shpesh ekzaminohet vetëm vlera e TSH.


TSH është hormoni i sekretuar nga gjëndrra e hipofizës në tru kur nivelet e hormoneve tiroide në gjak bien. TSH supozohet të stimulojë gjëndrën tiroide për të prodhuar më shumë hormone. Prandaj, vlerat e larta të TSH tregojnë një mungesë aktive.


Nëse vlera juaj e TSH është në intervalin "normal" (0.3 deri në 4.2), tiroidja juaj konsiderohet e shëndetshme dhe mjeku nuk do të ndërmarrë asnjë veprim të mëtejshëm. Sidoqoftë, rezultati mund të jetë mashtrues, pasi vlerat e normës janë ndoshta shumë të larta. Dhe kështu një vlerë e TSH mbi 1.0 mund të tregojë një tiroide joaktive. Lexoni më shumë këtu: Sëmundja e tiroides dhe këtu: Hipotiroidizmi


2. Pabarazitë hormonale pengojnë humbjen e yndyrës

Përveç problemeve të tiroides, një rol të rëndësishëm në zhvillimin e obezitetit mund të luajnë edhe çrregullime të tjera hormonale dhe të vështirësojnë jashtëzakonisht shumë uljen e peshës së dëshiruar për të prekurit. Vetëm një nivel i ekuilibruar i hormoneve siguron - përveç shumë efekteve të tjera të rëndësishme për shëndetin - shpërndarjen optimale të rezervave të yndyrës.


Shpërndarja e gabuar e yndyrave shpesh manifestohet në formën e një grumbullimi të tepërt të qelizave yndyrore në vithe ose stomak. Kjo mund të jetë për shkak të një tepricë ose mungesë të hormoneve seksuale estrogjenit, progesteronit ose testosteronit.


 • Testosteroni mundëson ndër të tjera çlirimin e yndyrave të trupit (veçanërisht në zonën e barkut) në mënyrë që ato të zbërthehen. Nëse niveli i testosteronit është shumë i ulët, humbja e yndyrës reduktohet automatikisht dhe ndjeshëm.

 • Progesteroni stimulon metabolizmin, mbështet djegien e yndyrës dhe mban nivelet e insulinës në një nivel të shëndetshëm. Prandaj, mungesa e progesteronit zakonisht shoqërohet me një mbiprodhim të insulinës, e cila mund të çojë në hiperinsulinemi (rritje patologjike e nivelit të insulinës). Në fund të fundit, ky zhvillim gjithashtu kontribuon në obezitetin, ashtu si edhe ndryshimi metabolik i shkaktuar nga mungesa dhe djegia e reduktuar e yndyrës.

 • Një mbizotërim i estrogjenit bën që trupi të ndërtojë më shumë qeliza yndyrore dhe shkakton rritjen e mbajtjes së ujit. Përveç kësaj, një dominim i estrogjenit ndikon në prodhimin e hormoneve të tiroides. Të gjithë këta faktorë e bëjnë shumë të vështirë humbjen e peshës.


Prandaj, obeziteti nuk është domosdoshmërisht për shkak të një oreksi të tepruar, por shpeshherë edhe nga një çekuilibër hormonal.


Prandaj, një nivel i ekuilibruar i hormoneve është i një rëndësie të madhe nëse humbja e peshës do të funksionojë më në fund.


Një mjek mund të përcaktojë një deficit hormonal. Por ekziston edhe mundësia e testit të pështymës hormonale në internet.


Për këtë mund të lexoni edhe: Shkaqet e çrregullimeve hormonale


3. Alergjitë dhe intolerancat ushqimore e bëjnë të vështirë rënien në peshë

Shumë njerëz vuajnë nga intoleranca ushqimore ose alergjitë për të cilat fillimisht nuk i dinë.


Këto mund të shkaktojnë procese inflamatore në trup për një periudhë të gjatë kohore, gjatë së cilës çlirohen sasi të mëdha të një proteine ​​të quajtur TNF-alfa. Kjo substancë endogjene mund të shkaktojë procese inflamatore.


Në rastin e proceseve inflamatore të vazhdueshme, që ndodhin si pasojë e reagimit të tepërt të organizmit ndaj disa ushqimeve, kjo proteinë çlirohet me tepricë.


Kjo nga ana tjetër mund të çojë në një shqetësim të përgjithshëm në përdorimin e glukozës dhe të shkaktojë diabetin e tipit 2 ose pararendësit e tij. Si rezultat, humbja e peshës tani mund të bëhet një pengesë pothuajse e pakapërcyeshme.


Në rastet më të lehta, një alergji ushqimore e fshehur mund të çojë gjithashtu në acarim të mukozës së stomakut dhe në këtë mënyrë të shkaktojë dëshira të përsëritura, të cilat gjithashtu pengojnë humbjen e peshës.


Natyrisht, nëse tashmë e dini alergjenin tuaj ose ushqimin ndaj të cilit sistemi juaj imunitar po reagon në mënyrë të papërshtatshme, së pari duhet ta shmangni rreptësisht atë.


Reagimi i fortë ndaj një ushqimi normalisht krejtësisht të padëmshëm tregon se sistemi juaj imunitar aktualisht është i irrituar për çfarëdo arsye.


Prandaj është shumë e rëndësishme që në përgjithësi të lehtësohet ky sistem i rëndësishëm mbrojtës sa më shumë që të jetë e mundur.


Meqenëse helmet (toksinat dentare, mbetjet e pesticideve në ushqime, mjekimet, etj.) si dhe ndotësit e tjerë janë shpesh përgjegjës për një mbingarkesë, ju duhet të pastroni dhe detoksifikoni tërësisht trupin tuaj dhe në mënyrë eksplicite zorrët tuaja, sepse këtu është pjesa mbizotëruese e sistemi imunitar ndodhet. Një pastrim i zorrës së trashë është i përshtatshëm për këtë, në të cilin toksinat e tretura lidhen menjëherë dhe ekskretohen shpejt. Në të njëjtën kohë, duhet të sigurohen probiotikë të cilësisë së lartë, të cilët janë në gjendje të ndërtojnë florën e zorrëve në mënyrë të qëndrueshme.


Kjo masë kontribuon ndjeshëm në lehtësimin e sistemit imunitar dhe në këtë mënyrë jo vetëm që mund të kontribuojë në zhdukjen e reaksioneve alergjike, por edhe ta bëjë shumë më të lehtë humbjen e peshës.


4. Flora jokorrekte e zorrëve parandalon rënien në peshë

Prej kohësh dihet se njerëzit me mbipeshë kanë një përbërje të ndryshme të florës së zorrëve sesa njerëzit me peshë normale.


Me sa duket, flora e zorrëve të njerëzve mbipeshë i pengon ata të kthehen në njerëz me peshë normale.


Megjithatë, nëse jeni mbipeshë dhe merrni shtame të veçanta bakteriale probiotike, të cilat janë pjesë e florës së zorrëve me peshë normale, humbja e papritur e peshës bëhet shumë më e lehtë.


Një studim përkatës tregoi gjithashtu se gratë që jo vetëm mbanin dietë, por gjithashtu merrnin një probiotik humbën dy herë më shumë peshë sesa ato që mbanin vetëm dietë.


Lexoni këtu se si probiotikët mund t'ju ndihmojnë të humbni peshë: Probiotikët e bëjnë të lehtë humbjen e peshës


5. Mungesa e fibrave

Shpesh shkaku i obezitetit është thjesht mungesa e fibrave. Fibrat dietike aktivizojnë peristaltikën e zorrëve dhe në këtë mënyrë kundërshtojnë kapsllëkun, sepse një zorrë e ngadaltë rrit peshën shpejt.


Një përmbajtje e mjaftueshme e fibrave në ushqim siguron gjithashtu një konvertim më të ngadaltë të karbohidrateve, në mënyrë që sasi të mëdha të glukozës të mos hyjnë menjëherë në gjak.


Përndryshe, glukoza e tepërt do të shndërrohej në yndyrë dhe do të ruhej në depozitat e yndyrës, gjë që sigurisht nuk do të ishte e favorshme për humbjen e peshës.


Së fundi, fibra gjithashtu bllokon disa enzima të tretjes së yndyrës (lipaza) në mënyrë që më pak yndyrë të përthithet nga ushqimi.


Fibrat dietike gjenden kryesisht në perime, fruta, manaferra, fara (fara liri, susam), arra dhe kokrra (fara luledielli dhe kungulli) si dhe në bishtajore dhe drithëra me drithëra.


Meqenëse fibrat bimore fryhen në lidhje me lëngun, ato kanë një efekt të qëndrueshëm ngopjeje. Për të rritur marrjen e fibrave, rekomandohet shumë konsumim shtesë i lëvozhgave të psiliumit të bluar imët ose farave të lirit. Ata thjesht përzihen në ujë dhe pihen.


Pluhuri bazë konjac - një fibër shumë e veçantë - gjithashtu mund të optimizojë shumë lehtë furnizimin tuaj me fibra. Pluhuri Konjac merret në formë kapsule ose pluhuri dhe është efektiv edhe në sasitë më të vogla.


6. Ilaçet mund të shkaktojnë shtim në peshë

Marrja e medikamenteve të caktuara mund të jetë problem për njerëzit që dëshirojnë të humbin peshë. Një studim i Universitetit të Harvardit konfirmoi se shumë barna pa recetë, por edhe me recetë, favorizojnë padyshim shtimin në peshë dhe në këtë mënyrë e bëjnë shumë të vështirë rënien në peshë.


Këto përfshijnë barna për uljen e sheqerit dhe kolesterolit në gjak, beta-bllokuesit për presionin e lartë të gjakut, ilaçet që përmbajnë kortizon, pilula, ilaçe kundër migrenës, antidepresivë dhe neuroleptikë.


Këto barna mund të zvogëlojnë metabolizmin e energjisë dhe kështu të pengojnë djegien e yndyrës, të çekuilibrojnë nivelet e hormoneve, të stimulojnë oreksin ose të çojnë në mbajtjen e ujit.


Të gjithë këta faktorë e bëjnë humbjen e peshës jashtëzakonisht të vështirë. Prandaj është e këshillueshme që çdo pacient që sheh shtim në peshë në lidhje me mjekimin e tij të konsultohet me mjekun e tij.


Në shumë raste, ato mund të ofrojnë alternativa dhe në të njëjtën kohë sigurisht t'ju motivojnë që të ushqeheni shëndetshëm dhe të ushtroheni në mënyrë adekuate. Në këtë kombinim, humbja e peshës duhet të jetë një ndërmarrje e lehtë.


Lexo edhe: Kështu mund të stimuloj metabolizmin tim


7. Ëmbëlsuesit artificialë stimulojne ngrënjen

Personat që përpiqen të ulin peshën e tyre po i drejtohen gjithnjë e më shumë të ashtuquajturave produkte të lehta, në të cilat përmbajtja e sheqerit është zëvendësuar nga ëmbëlsuesit.


Megjithatë, ëmbëltuesit sintetikë si aspartame, sakarina dhe sukraloza shpesh bëjnë të kundërtën e asaj që reklamojnë.


Dhe kështu ka gjithmonë studime që mund të vërtetojnë një lidhje të drejtpërdrejtë midis konsumit të ushqimeve që përmbajnë ëmbëlsues dhe shtimit në peshë. Megjithatë, nuk është i sigurt se cili mund të jetë shpjegimi për këtë. Për një kohë të gjatë besohej se trupi në përgjithësi reagon ndaj një shije "të ëmbël" me lëshimin e insulinës, me ç'rast niveli i sheqerit në gjak bie ndjeshëm (pasi nuk konsumohej sheqer) dhe trupi më pas kërkon furnizime me uri të furishme.


Sasia e kalorive të konsumuara në fund rritet si rezultat, rritja e nivelit të insulinës nxit ruajtjen e yndyrave në qelizat dhjamore, gjithashtu pengon djegien e tyre dhe si rezultat i të gjitha këtyre veprimeve armiqësore në trup shtohet në peshë. Sot, megjithatë, ne e dimë se ëmbëlsuesit vështirë se çojnë në një rritje të niveleve të insulinës. Megjithatë, vihet re se ndoshta jo të gjithë, por një numër i madh i njerëzve me mbipeshë - edhe pse vazhdimisht shmangin sheqerin dhe në vend të kësaj përdorin ëmbëlsues - nuk arrijnë të humbin peshë. Një studim i vitit 2008 madje tregoi se konsumi i ëmbëlsuesve çoi në konsum më të lartë të ushqimit, shtim më të madh në peshë dhe rritje të përqindjes së yndyrës trupore (të paktën te minjtë) krahasuar me konsumin e sheqerit. Studiuesit e përfshirë dyshojnë se ëmbëlsuesit mund të irritojnë përgjithmonë metabolizmin. Përvoja ka treguar se trupi i lidh ushqimet e ëmbla me një sasi të caktuar kalorish.


Pra, nëse hahet diçka e ëmbël, temperatura thelbësore e trupit rritet, organet e tretjes fillojnë të funksionojnë dhe metabolizmi bëhet aktiv. Nëse, megjithatë, kaloritë mungojnë pasi shija e ëmbël ka ardhur, atëherë - sipas shkencëtarëve - të gjitha këto veprime të trupit gjithashtu pushojnë në një moment.


Temperatura qendrore nuk rritet më, tretja nuk funksionon më siç duhet, lëndët ushqyese përdoren më pak mirë dhe trupi në fund kërkon gjithnjë e më shumë ushqim derisa kontrolli i peshës thjesht nuk është më i mundur.


Lexo edhe: Kështu i ndal uria


8. Glutamati paralizon ndjenjën e ngopjes

Glutamati është një përmirësues i shijes që tani përdoret si erëz pothuajse në të gjitha ushqimet e gatshme. As kjo nuk është për t'u habitur, sepse ky aditiv ushqimor i jep çdo pjate një shije veçanërisht pikante dhe intensive, gjë që rrit ndjeshëm oreksin.


Shumë shkencëtarë tani janë dakord: glutamati është pjesërisht përgjegjës për rritjen e shpejtë të numrit të njerëzve mbipeshë në mbarë botën. Arsyeja për këtë është e qartë, sepse glutamati pamundëson ndjenjën e ngopjes në tru.


Ajo që disa lexues mund të mos e dinë është se glutamati përdoret në shtëpitë e të moshuarve për të stimuluar oreksin e banorëve. Ndërkohë, gjithnjë e më pak kuzhinierë restorantesh po erëzojnë pa glutamate.


Glutamati jo vetëm që supozohet të stimulojë oreksin, por edhe të shtyp një hormon që ka ndikim në djegien e yndyrës. Një oreks i shtuar dhe në të njëjtën kohë frenimi i djegies së yndyrës e bën humbjen e peshës pothuajse të pamundur.


Glutamati fshihet pas termave të mëposhtëm: E 620 deri në E 625, aromatizues, aromatizues, ekstrakt majaje ose maja ushqyese, supë e grimcuar. Shkoni nëpër dyqanet tuaja ushqimore dhe shikoni se sa produkte kanë një nga këto terma (ose edhe disa në të njëjtën kohë) në etiketë.


9. Lipedema

Nëse lipedema është e pranishme, dietat dhe ushtrimet e zakonshme zakonisht janë të pasuksesshme. Në lipedemë, dhjami mblidhet veçanërisht në ijet, kofshët dhe vithet, rrallë në të gjithë këmbën dhe akoma më rrallë në pjesën e sipërme të krahëve.


Lipedema është një çrregullim patologjik i shpërndarjes së yndyrës në të cilin mund të zhvillohet edhe edemë e dhimbshme. Humbja e peshës me masa normale funksionon vetëm aty ku lipedema nuk është, pra në stomak, gjoks ose fytyrë. Prandaj kërkohet një koncept i ndryshëm në lipedemën, të cilin ne e përshkruajmë në artikullin tonë të lipedemës.


Shikoni faktorët që pengojnë humbjen e peshës

Jo të gjithë njerëzit me mbipeshë hanë shumë ose hanë gjëra të gabuara gjatë gjithë kohës. Siç e dini tani, ka disa shkaqe të tjera të mundshme për të cilat vështirë se dikush mendon.


Fatkeqësisht, ka vetëm pak mjekë që janë të vetëdijshëm për marrëdhëniet e lartpërmendura.


Prandaj, duhet të merrni vetë iniciativën. Ju mund të kontrolloni vetë disa faktorë dhe t'i ndryshoni nëse është e nevojshme.


Pyesni një mjek të cilit i besoni për çdo shkak tjetër të mundshëm. Shpresojmë që t'ju kemi ndihmuar sadopak për të gjetur "pse" dhe ju urojmë humbje të suksesshme në peshë në të ardhmen.

 

Burimet e artikullit:

 • Faktoren, die das Abnehmen verhindern (zentrum-der-gesundheit.de) - Zentrum der Gesundheit

 • Hotamisligil GS, Spiegelman BM. "Tumor necrosis factor alpha: a key component of the obesity-diabetes link." Diabetes. 1994 Nov;43(11):1271-8. (Tumor-Nekrose-Faktor alpha: ein wesentlicher Bestandteil der Adipositas-Diabetes-Verbindung.)

 • Bastard JP et al., "Recent advances in the relationship between obesity, inflammation, and insulin resistance." Eur Cytokine Netw. 2006 Mar;17(1):4-12. (Jüngste Fortschritte in der Beziehung zwischen Adipositas, Entzündung und Insulinresistenz.)

 • Galic S, Oakhill JS, Steinberg GR. "Adipose tissue as an endocrine organ." Mol Cell Endocrinol. 2010 Mar 25;316(2):129-39. (Fettgewebe – ein endokrines Organ.)

 • Harvard University "Why People Become Overweight" (Warum Menschen übergewichtig werden)

 • Dr. med. Michael Platt "Die Hormon Revolution"

 • Michael Hermanussen und Ulrike Gonder "Die Gefrässig-Macher"

 • Swithers SE, Davidson TL., A role for sweet taste: calorie predictive relations in energy regulation by rats, Behav Neurosci, 2008, Februar, (Eine Rolle für süssen Geschmack: Kalorienprädiktive Zusammenhänge bei der Energieregulierung bei Ratten)


132 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page