top of page
  • Qendra e Shëndetit

Frutat mbrojnë kundër diabetitFrutat shpesh përshkruhen si shumë të ëmbla dhe shumë të pasura me sheqer. Prandaj, shumë njerëz shmangin frutat sa më shumë që të jetë e mundur. Diabetikët gjithashtu paralajmërohen vazhdimisht për frutat. Sidoqoftë, studimet kanë treguar se rreziku i zhvillimit të diabetit është më i ulët nëse ju pëlqen të hani fruta. Dhe madje edhe me diabetin ekzistues, frutat kanë një efekt jashtëzakonisht pozitiv. Është treguar se diabetikët që duan të hanë fruta kanë më pak gjasa të luftojnë me komplikimet tipike të diabetit dhe sëmundjet e lidhura me diabetin.


Frutat zvogëlojnë rrezikun e diabetit

Me diabetin e tipit 2, të prekurit shpesh janë të pasigurt se çfarë mund dhe çfarë nuk mund të hanë. Frutat duket se janë veçanërisht kritike. Sepse dihet që frutat përmbajnë sheqer - dhe për këtë arsye shmangen nga shumë njerëz me diabet.


Frutat janë në thelb ushqime shumë të shëndetshme që ndihmojnë në parandalimin dhe trajtimin e shumë sëmundjeve, përfshirë diabetin. Ato janë të pasura me vitamina, antioksidantë dhe fibra të tretshme dhe të patretshme. Përveç kësaj, ata kanë shije të shijshme, në mënyrë që ky lloj parandalimi i shëndetit të mos ketë nevojë të kapërcehet.


Frutat ju ndihmojnë të humbni peshë dhe të përmirësoni presionin e lartë të gjakut

Për shembull, një dietë e pasur me fruta dhe perime mund të zvogëlojë ndjeshëm rrezikun e presionit të lartë të gjakut, sëmundjeve të zemrës, goditjes, obezitetit dhe disa formave të kancerit. Diabetikët në veçanti shpesh preken nga këto probleme. Ata shpesh janë mbipeshë dhe janë pacientë me presion të lartë të gjakut, kështu që një dietë e pasur me fruta dhe perime mund t’i ndihmojë ata që t’i marrin këto ankesa nën kontroll më lehtë.


Nëse një diabetik mbipeshë atëherë humbet peshë, atëherë diabeti i tij zakonisht përmirësohet gjithashtu. Nëse gjendja e sistemit të tij kardiovaskular gjithashtu përmirësohet, atëherë sigurisht që niveli i tij i sheqerit në gjak gjithashtu rregullohet shumë më lehtë.


Frutat kanë një efekt pozitiv në zorrët

Frutat dhe fibrat e tyre gjithashtu kanë një efekt të dobishëm në zorrët dhe tretjen. Sidoqoftë, sa më e shëndetshme të jetë zorrët dhe flora e zorrëve, aq më të larta janë shanset për të mos zhvilluar kurrë diabet dhe aq më lehtë është të mbani nën kontroll nivelin e sheqerit në gjak. Sepse ne e dimë që një florë e shëndetshme e zorrëve është parakusht për një shëndet të mirë të përgjithshëm dhe prandaj mund të mbrojë kundër sëmundjeve të të gjitha llojeve.


Frutat dhe përmbajtja e tyre në sheqer

Por, ç'të themi për sheqerin, i cili padyshim gjendet me bollëk në fruta? Në fund të fundit, ne e dimë se sheqeri rrit nivelet e sheqerit në gjak.


Për të qenë në gjendje të vlerësoni ndikimin e një ushqimi në nivelin e sheqerit në gjak, ekzistojnë vlerat e të ashtuquajturës ngarkesë glicemike. Si udhëzues, ngarkesa glicemike e glukozës së pastër (sheqeri i rrushit) është 100.


Ngarkesa glicemike nga frutat dhe ushqimet e tjera

Më poshtë është një përzgjedhje e vogël e ushqimeve të ndryshme dhe ngarkesa e tyre përkatëse glicemike. Sa më të larta vlerat, aq më shumë ushqimi në fjalë shkakton rritjen e nivelit të sheqerit në gjak. Vlerat deri në 10 konsiderohen të ulëta, vlerat mbi 20 konsiderohen të larta:


Llojet e sheqerit

Ushiqmi

Ngarkesa glicemike (NG)

Glukoza (sheqeri i rrushit)

Sukrozë (sheqer tryezë)

Laktozë (sheqer qumështi)

Fruktoza (sheqeri i frutave)

100

70

40

20

Bukë, makarona dhe oriz

Ushiqmi

Ngarkesa glicemike (NG)bukë e bardhë

Bukë me grurë të plotë

oriz i bardhe

Oriz me kokërr të plotë

Makarona të bardha

Makarona gruri të plota al dente

tershere

38.8

18

55

39

40

26

23.5

Ëmbëlsirat

Ushiqmi

Ngarkesa glicemike (NG)

Reçel (normal me sheqer)

Reçeli pa sheqer

mjaltë

Pasta

Bar çokollate (çokollatë normale me qumësht)

Çokollatë 70 për qind përmbajtje kakao

42

4.5

49

33

35

6.9

Patate, perime dhe fruta

Ushiqmi

Ngarkesa glicemike (NG)

Patate (patate xhakete, patate pure)

Perime me gjethe dhe sallata

Berry

Kajsi e freskët

Kajsi e thare

Kajsi e konservuar (me sheqer)

portokalli

Mollë

Lëng portokalli (pa sheqer)

Shalqi

kivi

mango

Rrushi

banane

10

Kryesisht nën 1

1.3 - 2

2.6

19.2

42.6

3.5

4

5

4.5

5.5

6.5

7.2

12 -të

Frutat kanë më pak efekt në nivelet e sheqerit në gjak sesa buka me drithëra

Kështu që ju mund të shihni që frutat kanë një ngarkesë shumë të ulët glicemike, dhe se edhe bananet, për të cilat shpesh këshillohen diabetikët, kanë vlera të konsiderueshme më të ulëta të GL sesa, për shembull, varietetet e drithërave të bukës, makaronave dhe orizit.


As lëngjet e frutave - nëse nuk janë të ëmbëlsuara dhe të shtrydhura në mënyrë ideale - kanë vlera të larta të GL. Vlerat GL të lëngjeve në krahasim me frutat e freskëta rriten maksimalisht me 2 pikë.


Tabela e mësipërme gjithashtu ju tregon se cilat ushqime me karbohidrate duhet të shmangen në rast të diabetit, domethënë ëmbëlsirat, ëmbëlsirat, makaronat dhe produktet e pjekura të bëra nga mielli i bardhë. Sidoqoftë, frutat mund të konsumohen pa asnjë problem - natyrisht, duke marrë parasysh sasinë totale të dëshiruar të kalorive dhe karbohidrateve.


Studimi: Konsum i lartë i frutave - diabeti më pak i shpeshtë

Në Prill 2017, studiuesit nga Universiteti i Oksfordit publikuan një studim mbi konsumin e frutave dhe diabetin në revistën PLOS Medicine (1, 2). Në hyrjen e tyre ata shkruan:


Fakti që frutat përmbajnë sheqer ka çuar kohët e fundit në supozimin se frutat mund të rrisin rrezikun e diabetit dhe gjithashtu të sëmundjeve vaskulare të lidhura me diabetin.

Për të verifikuar këtë pohim, Dr. Huaidong Du dhe kolegët e tyre kanë afërsisht 500,000 të dhëna personale të dokumentuara gjatë një periudhe 7 vjeçare në Biobank China Kadoorie - një studim kinez për kërkimin në sëmundjet kronike.


Shkencëtarët tani shikuan sesi hëngrën pjesëmarrësit e studimit, sa njerëz morën diabet, sa prej tyre zhvilluan sëmundje vaskulare dhe sa nga diabetikët vdiqën. U zbulua se ata njerëz që hëngrën një sasi veçanërisht të madhe të frutave të freskëta kishin më pak gjasa të zhvillonin diabet sesa pjesëmarrësit e tjerë të studimit.


Në grupin e diabetikëve tashmë të sëmurë, studiuesit zbuluan se ata që kishin ngrënë vetëm pak fruta të freskëta kishin një rrezik në rritje të vdekjes. Diabetikët që hëngrën shumë fruta, nga ana tjetër, kishin një rrezik më të ulët të komplikimeve tipike të diabetit në enët e gjakut.


Frutat nuk janë shkaktarë të diabetit

Meqenëse ky ishte një studim thjesht vëzhgues, natyrisht nuk mund të thuhet nëse zakonet e tjera dietike nuk mund të jenë përgjegjëse për këtë rezultat. Sepse nëse ju pëlqejnë frutat, ju gjithashtu mund të dëshironi të hani perime. Dhe ata që hanë pak fruta mund të hanë më shumë mish - dhe produktet e përpunuara të mishit janë treguar të rrisin rrezikun e diabetit, ndërsa konsumimi i më shumë perimeve dhe fibrave mund të ulë rrezikun e diabetit.


Studimi i paraqitur këtu siguron një indikacion të rëndësishëm, megjithatë: Frutat nuk janë shkaktarë të diabetit dhe sëmundjeve të lidhura me diabetin. Frutat gjithashtu nuk rrisin rrezikun e këtyre simptomave dhe prandaj mund të hahen me ndërgjegje të pastër, madje edhe me diabet.


Frutat parandalojnë nivelet shumë të larta të insulinës

Rezultatet e mësipërme konfirmohen gjithashtu nga një studim i qershorit 2021 (6). Në këtë studim, bazuar në 7,675 pjesëmarrës, u zbulua se njerëzit që hanë dy racione fruta në ditë kishin një rrezik prej 36 përqind të reduktuar të zhvillimit të diabetit të tipit 2 në 5 vitet e ardhshme (krahasuar me ata që hanë më pak se një hanë gjysmë servimi i frutave në ditë). Rreziku i reduktuar mund të shihet vetëm me fruta të freskëta, jo me lëngje frutash (të blera, domethënë të përpunuara ose të nxehta)!


Studiuesit e përfshirë ishin në gjendje të tregonin se njerëzit që hanin shumë fruta kishin nivele më të mira të insulinës, që do të thotë se këta njerëz kërkonin më pak insulinë për të mbajtur një nivel të balancuar të sheqerit në gjak. Nga ana tjetër, nivelet e larta kronike të insulinës (kur shpesh kërkohet shumë insulinë për të ulur sheqerin në gjak) mund të dëmtojnë enët e gjakut dhe jo vetëm të promovojnë diabetin, por edhe presionin e lartë të gjakut, obezitetin dhe sëmundjet e zemrës, thotë Dr. Nicola Bondonno, autor studimi dhe studiues në Departamentin e Shkencave Ushqimore në Universitetin Edith Cowan në Perth, Australi.


Kanceri dhe fruktoza nga frutat

Disa javë para publikimit të studimit kinez (1, 2), një studim tjetër mbi një temë të ngjashme ishte shfaqur tashmë. Bazuar në të dhënat e 2 milion njerëzve, ajo tregoi se ata njerëz që kishin ngrënë më shumë fruta dhe perime ishin shumë më mirë të mbrojtur nga shkaqet e zakonshme të vdekjes (sulmi në zemër, goditje në tru, kancer).


Edhe nëse frutat përmbajnë fruktozë (sheqer frutash), një lloj sheqeri që lidhet me promovimin e kancerit, një konsum i lartë i frutave nuk çon në kancer, por përkundrazi mbron kundër tij. Rezultatet e studimit që kanë dalë nga studimet me një substancë të vetme të izoluar (këtu fruktoza) nuk mund të transferohen në ushqime të freskëta dhe natyrale vetëm sepse përmbajnë edhe këtë substancë. Sepse ushqimet e freskëta dhe natyrale zakonisht kanë një efekt krejtësisht të ndryshëm në tërësinë e tyre dhe me të gjitha substancat e tyre vitale.


As nuk duhet të shqetësoheni për mëlçinë yndyrore nëse hani shumë fruta. Shtë e vërtetë se fruktoza kontribuon në zhvillimin e mëlçisë yndyrore jo-alkoolike. Sidoqoftë, kjo vlen vetëm - sipas një studimi të vitit 2014 - nëse një person konsumon shumë kalori në përgjithësi (3).


Është më mirë të pini lëngje frutash vetëm rrallë

Pavarësisht GL të ulët, lëngjet e frutave nuk duhet të pihen shpesh - as nga diabetikët dhe as nga njerëzit e shëndetshëm. Me lëngjet e frutave mund të konsumoni shumë karbohidrate dhe kalori shumë shpejt. Nëse dëshironi të konsumoni të njëjtën sasi frutash, shpesh nuk do të jeni në gjendje ta bëni këtë fare.


Në varësi të përmbajtjes së lëngut të frutave, keni nevojë, për shembull, gjysmë kilogram mollë për të bërë një gotë lëng molle (250 ml). Lëngu pihet për një minutë dhe siguron 125 kcal dhe 28 g karbohidrate. Pothuajse nuk përmban fibra.


Duhet shumë më tepër për të ngrënë një mollë të vetme - në mënyrë ideale një çerek ore. Sepse ju patjetër që duhet të përtypni plotësisht frutat. Në të kundërt, shumë pak njerëz do të hanë gjysmë kilogram mollë në të njëjtën kohë.


Një mollë e madhe (130 g) tani siguron 85 kcal dhe 19 g karbohidrate. Kështu që ka më shumë kuptim të hani një mollë në paqe dhe të qetë në vend që të derdhni një gotë me lëng molle - veçanërisht pasi molla është shumë më e mbushur për shkak të fibrave dhe ngrënies së ngadaltë.


Pra, nëse ndonjëherë dëshironi të pini një lëng, atëherë pini një gotë të vogël (100 deri në 150 ml) dhe konsiderojeni atë si një meze të lehtë, jo një shuarje etjeje. Pija ideale është dhe mbetet ujë.


Frutat në diabet - të papërpunuara ose të gatuara

Perimet e papërpunuara - siç e dimë - mund të ulin presionin e lartë të gjakut më mirë sesa perimet e gatuara (4). Po kështu, një studim nga 1994 deri në 2003 tregoi se perimet e papërpunuara janë më të mira në mbrojtjen kundër kancerit sesa perimet e gatuara (5).


Ende nuk ka një studim përkatës në lidhje me frutat dhe diabetin, por mund të supozohet se ushqimet e papërpunuara janë zgjedhja më e mirë edhe këtu. Sepse frutat e papërpunuara i kanë të gjitha substancat e tyre vitale në zotërim të plotë, ndërsa sasia e substancave vitale zvogëlohet me frutat e gatuara. Frutat janë gjithashtu burime shumë të rëndësishme të vitaminës C - dhe vitamina C në veçanti është jashtëzakonisht e ndjeshme ndaj nxehtësisë.


Frutat e konservuara jo vetëm që gatuhen dhe shpesh sheqerosen, por zakonisht edhe qërohen. Por është pikërisht lëvorja e frutave që është një burim i rëndësishëm i antioksidantëve dhe fibrave, kështu që frutat e konservuara nuk duhet të konsumohen në asnjë rrethanë, madje edhe me diabet.


Ju mund të gjeni informacione të mëtejshme mbi një koncept të terapisë holistike për diabetin dhe parandalimin e diabetit këtu: Diabeti - Masa holistike


Update- 3 qershor 2021

Ne shtuam tekstin burimin (6). Ju mund të gjeni pjesën përkatëse nën "Frutat parandalojnë nivelet e larta të insulinës" më lart.


 

Burimet e artikullit:

  • Früchte schützen vor Diabetes - Zentrum der Gesundheit

  • Huaidong Du et al. Fresh fruit consumption in relation to incident diabetes and diabetic vascular complications: A 7-y prospective study of 0.5 million Chinese adults.PLOS Medicine, 2017

  • PLOS. Fresh fruit consumption linked to lower risk of diabetes and diabetic complications, ScienceDaily, 11. April 2017

  • S Chiu et al. Effect of fructose on markers of non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD): a systematic review and meta-analysis of controlled feeding trials.European Journal of Clinical Nutrition, 2014

  • Chan Q et al., Relation of raw and cooked vegetable consumption to blood pressure: the INTERMAP Study, Juni 2014, J Hum Hypertens

  • Link LB et al., Raw versus cooked vegetables and cancer risk, Cancer Epidemiol Biomarkers Prev, September 2004

  • Nicola P Bondonno et al. Associations between fruit intake and risk of diabetes in the AusDiab cohort. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. Published: 02 June 2021 doi.org/10.1210/clinem/dgab335

104 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page