top of page
 • Qendra e Shëndetit

Ftohja dhe gripi në mjekësinë tradicionale kineze - trajtimi natyral

Aktualisiert: 4. Mai 2023


Moti në vjeshtë shpesh është ende shumë i paqëndrueshëm - midis diellit në 23 gradë dhe mjegullës në 10 gradë, gjithçka është e mundur. Nuk është çudi që poret nuk mund të reagojnë gjithmonë kaq shpejt dhe era dhe i ftohti mund të depërtojnë. Një sfidë e vërtetë për Wei Qi (sistemin imunitar), veçanërisht kur e ngarkojmë atë me stilin tonë të jetesës shpesh shumë të shpejtë dhe një dietë të pabalancuar.


Ftohja - faza fillestare

Nëse pas një shëtitjeje vjeshtore keni ndjesinë se jeni vërtet të ftohtë dhe tashmë fyti po ju kruhet, atëherë është mirë të reagoni shpejt në mënyrë që i ftohti të mos depërtojë në shtresat më të thella të trupit. Së pari, një i ftohtë përhapet në shtresën e sipërme të të ashtuquajturës shtresë Taiyang. Kjo është fjalë për fjalë porta hyrëse për erën, të lagësht dhe të ftohtë.


Simptomat e ftohjes janë:

 • ethet

 • eventualisht të ftohtë me sekrecion të bardhë (të ftohtë)

 • Gërvishtje e lehtë e fytit

 • Ndoshta një dhimbje koke

 • Ngurtësia dhe tensioni i qafës

Të gjitha këto janë shenja se një patogjen, zakonisht një virus, ka pushtuar dhe se trupi ka filluar të luftojë.


Në mjekësinë tradicionale kineze, "ftohti" do të thotë "sulm i ftohtë nga era" dhe shoqërohet me idenë se një faktor që shkakton sëmundje po depërton në trup, në parim ashtu si në mjekësinë perëndimore. Në mjekesin tradicionale kineze, ky proces krahasohet me ndërhyrjen e një personi të padëshiruar, për shembull një hajduti, në shtëpinë e dikujt.


Nëse të gjitha dritaret dhe dyert janë të mbyllura fort dhe mirë, hajduti mund të tundet sa të dojë: nuk mund të hyjë. Sistemi ynë imunitar është i fortë dhe virusi nuk ka asnjë shans. Sidoqoftë, nëse mbrojtjet nuk janë 100% të sakta, atëherë hajduti rrëshqet nga një dritare e hapur dhe është brenda.

Tani varet: a ia del deri në brendësi të shtëpisë, ku fshihen bizhuteritë dhe paratë, apo mund ta nxjerrim me nxitim përsëri?


Në naturopatinë perëndimore, si dhe në mjekësinë tradicionale kineze, ekziston një ilaç i provuar për një situatë të tillë: djersitja. Djersitja hap poret dhe kullon. Ju hapni dyert dhe dritaret e shtëpisë dhe nxirrni hajdutin jashtë.


Një ilaç i provuar dhe i testuar nga naturopatia është, për shembull, 1 litër çaj me lule lime, të cilin e pini sa më të nxehtë që të jetë e mundur dhe më pas futeni në banjë të nxehtë për 15 deri në 20 minuta (kujdes për qarkullimin tuaj te gjakut!), pastaj mbështilluni në peshqir dhe djersituni në shtrat për një orë.


Mjekësia kineze rekomandon çajin e jaseminës, i cili ka një efekt shumë të ngjashëm me çajin e luleve të blirit, dhe diçka pikante, si xhenxhefili i freskët, thjesht prisni tre feta dhe gatuajeni si çaj.


Për të larguar të ftohtin nga trupi, keni nevojë "për dyer të hapura" dhe një forcë që e shtyn të ftohtin jashtë. Përkthyer, kjo do të thotë: Duhet të djersijmë që të hapen poret. Mysafiri i paftuar duhet të sillet nga brenda jashtë. Pra ka kuptim të hahet diçka që të funksionojë nga brenda, p.sh. ushqime ose barishte që kanë një efekt të fortë ngrohës si xhenxhefili, kopër, qepa, kanella apo edhe speci djegës. Ato patjetër duhet t'ju bëjnë të punoni shumë mirë. Në këtë fazë lejohet edhe vera e zier ose çaji me rum - por ju lutemi mos u dehni 😉.


Unë nuk e rekomandoj vërtet saunën. Sepse pas djersitjes poret hapen shumë. Një zvarritje e vogël pas seancës së saunës mund të jetë e mjaftueshme për të lëvizur të ftohtin brenda.


Pra, më tepër një banjë këmbësh e nxehtë, ngjitëse me feta xhenxhefili ose vaj rozmarine. Një masazh me kupa në shpinë është veçanërisht i këndshëm. Pikat e miratimit për të gjitha organet tuaja janë të vendosura në anën e pasme përgjatë meridianit të fshikëzës. Me kupa lëvizëse, Qi dhe gjaku lëvizin nga njëra anë dhe ju merrni një nxitje shtesë energjie nga ana tjetër.


Vishni disa çorape të ngrohta dhe mbeshtelluni me një batanije dhe pini një çaj të bërë me xhenxhefil, karafil dhe anise.


Çfarë tjetër ju ndihmon me ftohjen:

 • Supa me perime ose supë pule (ka një efekt ngrohës)

 • Barishte ngrohëse si trumzë, rozmarina, karafil, anise, kanellë dhe koriandër

 • Ushqime ngrohëse si perimet e dimrit, kungulli, qepa, hudhra, qepa e pranverës, preshi

 • çaj me lule lime, çaj jogi

 • Komposto dardhe dhe lëng dardhe për të lagur dhimbjen e fytit

 • Supë orizi me perime (orizi kullon ftohjen jashte trupit)

 • rrepkë e zezë (ka një efekt ngrohës dhe lëviz Qi)

 • Mbështjellja me xhenxhefil: Hidhni ujë të nxehtë me xhenxhefil mbi një peshqir, shtrydheni dhe vendoseni në pjesën e poshtme të shpinës, vendosni një peshqir tjetër mbi të dhe lidheni në stomak me një shall nëse është e nevojshme. Pushoni 10-15 minuta

 • Një trajtim moxa ose Wei Qi me një terapist TCM (forcon sistemin imunitar)

 • Përzierje çaji për simptomat e ftohjes (edhe ideale në dimër):

  • 3 gram qimnon

  • 5 g anise yll

  • 3 gram fara kopër

  • 2 gram karafil

  • 3 gram fara koriandër

Çfarë duhet të shmangni kur jeni të ftohtë:

 • Limon i nxehtë ose vitaminë C (ka një efekt të fortë ftohës)

 • agrumet

 • kos dhe djathë

 • kastravecat

 • Ujë me gaz

 • Gjithçka nga frigoriferi

 • Sporti, sforcimi fizik dhe mendor, stresi

Një ilaç i provuar dhe i testuar nga naturopatia është, për shembull, 1 litër çaj me lule lime, të cilin e pini sa më të nxehtë që të jetë e mundur dhe më pas futeni në banjë të nxehtë për 15 deri në 20 minuta (kujdes për qarkullimin tuaj te gjakut!), pastaj mbështilluni në peshqir dhe djersituni në shtrat për një orë.


Në rastin më të mirë, ju e keni kapërcyer të ftohtin tani dhe gjithçka është në rregull.


Por nëse nuk keni reaguar aq shpejt ose keni kaluar orë të tëra p.sh. duke qëndruar me këmbë të ftohta dhe pa kapele diku jashte ne te ftohte atëherë i ftohti ka kohë të mjaftueshme për të kaluar në shtresa më të thella.


Çfarë mendoni për këshillën për të marrë menjëherë shumë vitaminë C, lëng limoni ose aspirinë kur keni një infeksion të freskët?


Vitamina C është acid askorbik, aspirina është acid acetilsalicilik dhe lëngu i limonit është gjithashtu jashtëzakonisht acid. Cili është efekti i shijes së thartë? Ai tkurret dhe nga brenda, thuhet gjithashtu se ka një efekt astringent dhe centripetal.

Në TCM, kjo shije përdoret edhe në ushqime dhe bimë mjekësore për të mbyllur sipërfaqen, pra për të ndaluar djersitjen dhe për të sjellë efektin e një ilaçi përbrenda.


Nëse marrim përbërës aktivë shumë acidë me një infeksion të freskët, atëherë ndodh pikërisht ajo që duam më pak:

Ne mbyllim dritaret dhe dyert, hajduti qëndron në shtëpi, madje e tërheqim brenda në dhomat tona më sekrete, ku ai mund të qëndrojë për një kohë të gjatë.


Pra: Vitamina C ose shumë fruta të freskëta janë masa të mira parandaluese sepse mbyllin sipërfaqen dhe forcojnë mbrojtjen tonë.

Por nëse patogjeni është tashmë brenda, djersitja dhe kullimi ndihmon më mirë dhe në mënyrë më të qëndrueshme - prandaj nuk duhet perdorur.


Kur i ftohti depërton në shtresat më të thella - faza e dytë

Ju mund ta ndjeni këtë sepse i ftohti kthehet në nxehtësi (pa bërë asgjë). Trupi përdor programin e urgjencës: inflamacion dhe ethe. Sekreti i bardhë i nuhatjes ndryshon konsistencën dhe ngjyrën e tij. Hunda bllokohet, fyti bëhet dukshëm i lënduar dhe sinuset fryhen. Infeksioni me të ftohtin udhëton nga lart poshtë, prandaj ftohja shpesh prek bronket.


Tani trupi juaj ka nevojë për mbështetje të ndryshme se në fazën e mëparshme. Ai duhet të lehtësohet sa më shumë që të mund të mobilizojë të gjitha forcat e tij për të luftuar kundër patogjenit.


Dieta duhet të jetë sa më e lehtë. Çdo gjë që nxehet tani ka më shumë gjasa të dëmtojë trupin.


Çfarë duhet të shmangni tani:

 • Çaj jogi, xhenxhefil dhe erëza me ngrohje të lartë si kanella

 • Proteina shtazore e çdo lloji, tani ju lutem mos perdorni më supë pule

 • ushqime te yndyrshme dhe te tharta

 • alkool, kafe

 • Shikom TV, shumë lexim dhe sufim ne smartphone

Çfarë ju ndihmon tani:

 • Ushqimet dhe barishtet që lëvizin Qi-në, p.sh. rrepkë, nasturtium, mente (ule temperaturë)

 • Perime lehtësisht të tretshme si spinaqi, kungull i njomë (kunkulleshe), karota dhe patatet

 • supav me perime dhe drithëra

 • Gjella me oriz

 • tretje të kripura për ftohjet të tilla si psh Dush hundësh me kripë deti

 • Pomada e kalendulës ndihmon me dhimbjen e hundës

 • Shurupi i rrepkës i bërë nga rrepka dhe sheqeri ndihmon me kollën

 • Mbështjelljet e qepëve ju ndihmojnë me dhimbjen e veshit, mbështjelljet me patate në gjoks ju lehtësojnë kollën

 • Banja këmbësh me vaj rozmarine

 • Akupunkturë, Gua Sha (gërvishtje) me një terapist te medicines tradicionale kineze

 • Kupa lëvizëse në shpine

 • pushoni dhe flini

Ekskretimi i faktorëve patogjenë nëpërmjet zorrëve është ultimati absolut për mua. Një klizmë mund të bëjë vërtet mrekulli - shpesh ju mund të shmangni ose lehtësoni plotësisht një ftohje apo edhe gripin me një klizmë. E di që kjo nuk është për të gjithë tani. Por unë do ta rekomandoja gjithmonë - për sa kohë që temperatura nuk është shumë e lartë dhe qarkullimi është i qëndrueshëm.


Se si ju vete mund ta beni klizmen ne shtepi mund te lexoni duke klikuar ketu:


Nëse një ftohje zgjat më shumë se 2-3 ditë, zakonisht shkakton një mungesë Yin. Kjo do të thotë se kolla do të bëhet e ashpër dhe e thatë, mund të keni kapsllëk, mukozat tuaja do të bëhen të ndjeshme dhe do të djersiteni, veçanërisht gjatë natës. Duhet shumë pushim dhe lëngje që ushqejnë yin në nivelin e trupit nga brenda. Perimet jeshile, supat, hurmat dhe rrushi i thatë, komposto, lëngjet e manave dhe dardhave ndërtojnë yin.


Dallimi midis gripit dhe ftohjes


Kur gripi na gjunjëzon, kjo ndodh shumë shpejt. Brenda një kohe të shkurtër ndihemi shumë të lodhur, shpejt kemi temperaturë dhe i gjithë trupi ndihet sikur kemi vrapuar në një maratonë. Dhimbjet e kokës, dhimbjet e trupit dhe dhimbjet e qafës zakonisht bëjnë pjesën tjetër.


Një ftohje ose një infeksion i ngjashëm me gripin (që, meqë ra fjala, nuk ka të bëjë fare me gripin) tenton të përparojë ngadalë. Zakonisht fillon me një dhimbje të lehtë të fytit. Rrjedhja e hundës dhe kolla shpesh shtohen më vonë. Ethet ndodhin rrallë.


Simptomat tipike të gripit:

 • Ethe

 • të dridhura

 • Dhimbje në gjymtyrë dhe qafë

 • Dhimbje koke

 • Trupi juaj ndihet i nxehtë

 • dhimbje të fytit dhe kollë

 • Ftohtë me sekrecion të verdhë

 • sy te kuq

 • kapsllëk

 • Urina e errët, e koncentruar (zakonisht pak)

 • Goja dhe buzët e thata

 • etje

Çfarë ju ndihmon me gripin:

 • Çaji i lules së plakut (i djersitur, nxjerr patogjenin nga brenda trupit në sipërfaqe)

 • Çaj mente (lëviz Qi dhe ka një efekt ftohës)

 • Supa të lehta me perime

 • gjella me oriz me perime (largojnë nxehtësinë e lagësht)

 • Komposto për të krijuar përsëri lëngje - mundësisht komposto dardhe

 • Lëngu i thuprës (gjithashtu i shkëlqyeshëm për infeksionet e fshikëzës)


Ushqime të tjera që ju mbështesin:

 • Rrepkë, lakërishtë, majdanoz (ndërtimi i gjakut), karrota, kungull i njomë

 • Kastravec dhe shalqi mund të shijohen për një kohë të shkurtër gjatë një gripi veror derisa simptomat e të nxehtit të zhduken.

Kjo do të ndihmojë në uljen e temperaturës:

 • mbështjellës te viçave te kembeve

 • disqe me uthull

 • Çaj krizantemë (derisa simptomat e nxehtësisë të qetësohen)

 • Çaji borage sidomos nëse ethet shfaqen pasdite

Çfarë nuk duhet të bëni nëse keni grip:


Gripi është gjithmonë i lidhur me nxehtësinë. Për të ftohur dhe lehtësuar trupin tuaj, duhet të shmangni patjetër erëzat e nxehta dhe proteinat shtazore, pasi ato prodhojnë mukozë dhe dobësojnë mesin tuaj.

 • caj xhinxheri

 • supë pule

 • Çaj jogi

 • Qumësht, djathë, kos, sallam, mish në përgjithësi

 • Ftos, kanellë, kopër, karafil

 • Banja e plotë e nxehtë

Patogjeni qëndron në sipërfaqen e trupit tuaj vetëm për disa orë. Ai migron në shtresa gjithnjë e më të thella kur sistemi juaj imunitar, i cili quhet Wei-Qi në medicinen tradicionale kineze, dobësohet.


Ekskretimi i faktorëve patogjenë nëpërmjet zorrëve është ultimati absolut për mua. Një klizmë mund të bëjë vërtet mrekulli - shpesh mund të përdorni një klizmë për të shmangur ose lehtësuar plotësisht murtajën e gripit. E di që kjo nuk është për të gjithë tani. Por unë do ta rekomandoja gjithmonë - për sa kohë që temperatura nuk është shumë e lartë dhe qarkullimi është i qëndrueshëm.


Se si ju vete mund ta beni klizmen ne shtepi mund te lexoni duke klikuar ketu:


Kur sëmureni nga gripi, trupi juaj ka nevojë për pushim. Shumicën e kohës nuk mund të mos flemë sepse çdo gjë tjetër është shumë rraskapitëse. Shmangni televizorin, telefonin inteligjent dhe stimuj të tjerë që mund të shtyjnë edhe më shumë yang dhe të rrisin dhimbjet e kokës. Edhe nëse ndiheni më mirë, duhet t'i jepni trupit tuaj kohë për t'u rigjeneruar plotësisht. Këto janë këshilla nga TCM. Megjithatë, këto nuk zëvendësojnë një vizitë te mjeku.


Ju uroj të ngriheni shumë shpejt në këmbë.


SHËNIM I RËNDËSISHËM

Ky artikull është shkruar në bazë të studimeve aktuale (në kohën e publikimit) dhe është rishikuar nga profesionistë mjekësorë, por nuk duhet të përdoret për vetë-diagnostikim ose vetë-trajtim, kështu që nuk zëvendëson një vizitë te mjeku juaj. Prandaj, diskutoni gjithmonë çdo masë (qoftë nga ky apo një artikull tjetër) me mjekun tuaj fillimisht.

 

Burimet e artikullit:

137 Ansichten0 Kommentare

Comments


bottom of page