top of page
  • Qendra e Shëndetit

Fuqia shëruese në fasulet e gjelbra


Fasulet jeshile janë të ngarkuara me lëndë ushqyese me vlerë të konsiderueshme mjekësore. Ato janë një burim i shkëlqyer i vitaminës K (154.9% të vlerës ditore në një filxhan). Vitamina K është thelbësore për ruajtjen e kockave të forta.


Fasulet e gjelbra janë gjithashtu një burim i pasur i vitaminës A po aq të rëndësishme (veçanërisht përmes përqendrimit të karotenoideve, përfshirë beta-karotenin). Dhe, siç e dini kur përtypni fasule jeshile, ato përmbajnë shumë fibra të dobishme, të cilat ndihmojnë në parandalimin e kancerit të zorrës së trashë. Përveç kësaj, fasulet jeshile janë të mbushura me vitaminë C, riboflavinë, kalium, hekur, mangan, folate, magnez dhe tiamin. Plus, ato janë një burim i mirë i tiaminës, fosforit, kalciumit, niacinës, vitaminës B6, bakrit, proteinave dhe zinkut.


Për arteriosklerozën, sëmundjet diabetike të zemrës dhe goditjet në tru, pak ushqime krahasohen me fasulet e gjelbra në numrin e tyre të ushqyesve të dobishëm. Magnezi dhe kaliumi punojnë së bashku për të ndihmuar në uljen e presionit të lartë të gjakut, ndërsa folati dhe vitamina B6 ndihmojnë në shndërrimin e molekulës së proteinave potencialisht të rrezikshme homocisteina në molekula të tjera, beninje. Homocisteina mund të dëmtojë drejtpërdrejt muret e enëve të gjakut nëse nuk shndërrohet menjëherë; nivelet e larta shoqërohen me një rritje të konsiderueshme të rrezikut të sulmit në zemër dhe goditje në tru.


Përmbajtja e hekurit në fasulet jeshile është dy herë më e lartë se në spinaq. Ky hekur bimor i dobishëm vjen në formë jonike, organike, ndryshe nga ndryshku toksik (oksidi i hekurit) që përmbahet në shtesat ushqimore dhe drithërat e mëngjesit. Hekuri është një përbërës integral i hemoglobinës, i cili transporton oksigjenin nga mushkëritë në të gjitha qelizat e trupit, dhe është gjithashtu pjesë e sistemeve kryesore të enzimave për prodhimin dhe metabolizmin e energjisë. Për të përdorur siç duhet hekurin për sintezën e hemoglobinës, trupi kërkon bakër, i cili është gjithashtu mjaft i pranishëm në fasulet e gjelbra.


Vitaminat C, A dhe Zink të pranishme në fasulet e gjelbra ndihmojnë në ruajtjen e funksionit optimal imunitar dhe lëkurës pa akne. E fundit por jo më pak e rëndësishme, fasulet e gjelbra ndihmojnë në ruajtjen e kujtesës tuaj me tiamin (Vitamina B1).


Ushqyesit e shumtë në fasulet e gjelbra mund të ndihmojnë në parandalimin e një sërë gjendjesh të ndryshme, duke përfshirë Alzheimerin, arteriosklerozën, sëmundjet diabetike të zemrës, kancerin e zorrës së trashë, astmën, artritin, aknet, infeksionet e veshit, dhe ndoshta edhe ftohjet dhe gripin.


Shënim: Fasulet jeshile përmbajnë një sasi të matshme të oksalateve. Pra, nëse vuani nga gurët e acidit oksalik në veshka, sigurohuni që të pastroni veshkat tuaja para se të hani fasule jeshile në mënyrë të rregullt.

 

Burimet e artikullit:

  • Timeless Secrets of Health and Rejuvenation - Andreas Moritz

2 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page