top of page
  • Qendra e Shëndetit

Guarana - Një përforcues energjie
Ekziston një bimë tjetër e Amerikës së Jugut që ka veti shumë të pazakonta dhe të dobishme për promovimin e shëndetit. Bima njihet si paullinia cupana, dhe farat e saj si Guarana. Ashtu si Pau d ’Arco, Guarana mund të gjendet në shumicën e dyqaneve të ushqimit të shëndetshëm

Guarana konsiderohet si një eliksir natyral ose forcues energjie. Shpesh, indianët e Amazonës hanin vetëm Guaranën kur hynin në xhungël. Ata i bluanin farat, i përzienin me ujë dhe pinin përzierjen. Vetëm kjo do t'i mbante ata në udhëtimet e tyre të gjata. Ata gjithashtu përdorën Guarana për të luftuar ethet, dhimbjet e kokës dhe dhimbjet.


Hulumtimet kanë treguar se Guarana stimulon butësisht sistemin mbiveshkor për të luftuar lodhjen pa prodhuar goditje të dëmshme të adrenalinës. Sasia e madhe e pjesës më të madhe pengon që kafeina e saj natyrale të lëshohet me breshëri, siç ndodh me kafen ose çajin e zi. Lëshimi gradual i kafeinës e bën shumë energji të disponueshme për trupin pa përdorur burimet e tij (të trupit) të energjisë. Guarana qetëson sistemin nervor dhe, për këtë arsye, është i dobishëm për kushtet e lidhura me stresin, përfshirë ankthin dhe depresionin. Hasshtë vlerësuar shumë si një bar tonik, duke përmirësuar përqendrimin dhe qëndrueshmërinë fizike. Shumë sportistë profesionistë dhe gjimnastë e përdorin rregullisht. Përdorimet e rekomanduara janë:


• Kur keni nevojë për një nxitje të energjisë (merrni atë në vend të kafesë e cila mund të lodhë sistemin nervor)

• Si një tonik i përgjithshëm dhe qetësues i stresit

• Për ata që jetojnë një mënyrë jetese aktive ose kanë një ditë të vështirë përpara

• Gjatë periudhave të punës së madhe, qoftë mendore apo fizike

• Si stimulues i butë dhe për të hequr lodhjen

• Kur shëroheni nga një sëmundje ose ndiheni të dobët

• Për të ngadalësuar ose përmbysur shenjat e plakjes

• Për të ndihmuar në lehtësimin e dhimbjeve të kokës dhe migrenës

• Si diuretik natyral, për të hequr trupin nga lëngu i tepërt

• Për të lehtësuar dhimbjet e periodave

• Si një antidepresant jo-Addictive


Çfarëdo marke që përdorni, sigurohuni që është 100% Guarana e pastër dhe nuk përzihet me përbërës të tjerë ose ruajtës. Kujdes nga çamçakëzat ose produktet e ngjashme që pretendojnë se përmbajnë Guarana. Sasia e madhe e kimikateve dhe ruajtësve, ngjyruesit, ëmbëlsuesit artificialë, etj. Që ato përmbajnë shkakton dëme të konsiderueshme në trup, të cilat mund t’i konfirmoni duke bërë testin e muskujve.

 

Burimet e artikullit:

  • Timeless Secrets of Health and Rejuvenation - Andreas Moritz

9 Ansichten0 Kommentare

Comments


bottom of page