top of page
 • Qendra e Shëndetit

Humus me majdanoz dhe fara kërpi

Aktualisiert: 1. Nov. 2021

Ky humus është këndshëm pikant, shumë aromatik dhe freskues - shumë i shijshëm! Është gjithashtu shumë i lehtë dhe i shpejtë për t’u përgatitur, prandaj sigurohuni që ta provoni.Ky majonezë vegan i bërë nga përbërës me cilësi të lartë ka shije të shkëlqyeshme dhe mund të përgatitet në vetëm 5 minuta. Binde veten!


Përbërësit për ca 500 g:

 • 230 g qiqra, nga kavanoza - derdhni mbi një sitë; kapni pak lëng dhe shpëlajini qiqrat derisa të mos shkumojnë më

 • 120 g tahini (paste susami) - alternativë gjalpë bajame të bardhë

 • 1 thelb i madh hudhër - qerojeni

 • 65 g majdanoz gjethe - pres imët

 • 45 g fara kërpi, të qëruara

 • 8 lugë vaj ulliri

 • 50 ml lëng limoni, të shtrydhur

 • 2 lugë ujë qiqre

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 20 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 1 minutë

Hapi i parë

Së pari përgatitni të gjithë përbërësit për humusin.


Hapi i 2 -të

Pastaj miksoni të gjithë përbërësit - përveç kripës dhe piperit - në një blender për rreth 30 sekonda.


Hapi i 3 -të

kaloni peston në një tas dhe spërkoni me kripë dhe piper; nëse është e nevojshme, hollojeni me pak ujë qiqrash.


Hapi i 4 -të

Hidheni humusin në një enë të mbyllur fort dhe ruajeni në frigorifer.


Këshillë: Shijoni këtë humus p. sh. për lyerje mbi bukë të freskët.

4 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page