top of page
  • Fisnik Komoni

Ju vendosni të jeni të shëndetshëm apo të sëmurë


Secili prej nesh ka një ndikim të madh në shëndetin tonë - edhe pse vazhdimisht përpiqen të na bindën të kundërtën: autoritetet shëndetësore, mjekët dhe media bëjnë gjithçka që munden për të na bërë të besojmë se shëndeti ynë është ekskluzivisht në duart e industrisë farmaceutike dhe produktet e saj dhe shërbëtorët e tyre, mjekët konvencionalë të mjekësisë - që sigurisht nuk është aspak e vërtetë.


A jane medikamentet te shendetshme?

A jane suplimentet ushqimore natyrore të rrezikshme si dhe a eshte te ushqyerit shëndetshëm i padobishëm?


“Ekspertet” vazhdimisht përpiqen të tërheqin vëmendjen e publikut për t'i bindur ata se efekti i produkteve sintetik dhe efektet e tyre anësore janë të mira për shëndetin.


Në të njëjtën kohë thone qe suplimentet ushqimore natyrore janë tepër të rrezikshme dhe se ushqimi i shëndetshëm nuk ka përfitime të veçanta shëndetësore.


Keshtu per shembull ne cdo dite shohim ne media marketing se si kinse njerezit marrin te lumtur ilaqe duke i bera ata te “shendoshe dhe me plot vitalitet”.


Në fakt, njerëzit qe rregullisht konsumojnë ilace, jane jashtëzakonisht të pakënaqur (nëse jo në depresion), plot toksina ne trrupin e tyre (nga medikamentet dhe ushqimet e gabuara ) dhe për fat të keq gjithçka përveçse të shëndetshme.


Ti nuk më beson? Shikoni vetë njerëzit! Shiko së pari ata që vizitojnë rregullisht farmacitë. Pastaj shikoni njerëzit që rregullisht vizitojne biosupermarketet. Së fundi, krahasoni te dy. Cfarë shihni?


Njerezit qe vizitojne rregullisht farmacite...

...kane nje qendrim trupor jo normal, një ngjyrë të zbehtë ne fytyre, lëkura te papastër, rrath te syve të errëta dhe muskujt te dobet. Shprehjet e tyre të fytyrës janë të ashpra, të hidhura, të neveritshme, të trishtuara ose vuajtura. Ata duken pa energji. Njerezit qe rregullisht konsumojne medikamente kane shpesh melci te helmuar. Veshkat e tyre jane poashtu te mbingarkuara dhe nuk munden qe te hudhin jashte toksinat qe vazhdimisht futen brenda ne trrup. Toksinat e medikamenteve cirkulojne vazhdimisht ne gjak dhe pengojne keshtu te gjitha, me te vertete te GJITHA funktionet e trrupit.


Njerez te tille kane nje sistem te keq te tretjes, vuajne nga pagjumesia dhe disfunkcion ne seks.

Me gjendjen e tyre mentale e cila gjithmone eshte ne luhatje ben qe cdokush te ju shkoj atyre “ne nerva”, shpesh , mendojne per vetevrasje, sidomos atehere kur vuajne nga semundjet kronike. Dhe shume shpesh keta njerez kane edhe probleme financiare sepse ata gjithmone “duhen” blere medikamente te shtrrejta.


Njerezit qe rregullisht vizitojne Biosupermarketet...

...kane nje qendrim trupor normal, një ngjyrë të fresket ne fytyre, lëkura te shendoshe, sy të qartë dhe duken te lumtur. Ata jane plot energji, kanë një gjumë të shëndoshë, një zemër të shëndetshme, një funksionimin te mire te mëlçisë dhe funksion të perfekt të trurit. Ata janë më krativ, fleksibile dhe optimiste.


Ata gëzojnë jetën e tyre dhe kanë seks fantastik. Ata nuk konsumojne medikamente. Keshtu paratë e kursyera mund ti investojne në ushqime organike, bimë mjekësore dhe suplimente ushqimore natyrore.


Ju mund te zgjedhni!

Ne cilin nga keto dy grupe doni te përkisni? Ti e ke zgjedhjen. Çdo ditë! Cilat produkte i konsumoni? Ku i bleni ato produkte? Per cfarë shpenzoni të holla tuaja?

Nëse vendosni qe trupin tuaj ta helmoni me ilaçe, ju shkatërroni organet tuaja dhe performancën e tyre çdo ditë pak më shumë. Vlerat e mëlçisë dhe të veshkave do të jenë gjithmonë të mjerueshme. Funksioni i trurit tuaj do të përkeqësohet.

Ju do të keni edhe probleme të lëkurës, çrregullime seksuale si dhe ndryshimet e humorit do të përcaktojnë jetën tuaj të përditshme. Sapo te shuani simptomet e nje semundje me nje medikament te caktuar, vjen semundja tjeter e cila kerkon nje medikament tjeter!

Nuk ju pëlqen kjo? Zgjidhni atehere rrugen tjeter. Forconi veten me produkte organike dhe përkrahni trupin tuaj me bimë medicionale dhe suplimente ushqimore natyrore.

Nuk do të zgjasë shumë dhe ju do të shihni efektet. Funksioni i trurit tuaj dhe kujtesa juaj do të përmirësohen, lëkura juaj do të duket e shëndetshme, gjumi do të jetë i thellë dhe relaksues, dëshira juaj për seks dhe balanci emocional do të kthehet.

Ju do të keni energji të mjaftueshme për te gjitha dhe do te ndjeni gjallëri për jetën.


Një ide e shkelqyer e biznesit

“Ekspertet” dëshirojne që ju rregullisht ti vizitoni ata dhe sa më shpesh të jetë e mundur te merrni medikamente.

Se si ju ndiheni me terepin dhe produktet e marra, nese ju ndiheni te lumtur apo te trishtuar, nese ju jeni plot energji apo vazhdimisht te lodhur, te gjitha keto nuk ju interesojne “eksperteve”. Per më keq: sa më keq qe ndiheni, aq më mirë per ta.

Efektet anësore të një medikamenti bëhen semundja e ardhshme, për të cilën ju “keni nevojë” për një medikament tjeter përsëri dhe per nje vizite mjekesore tjeter! Çfarë ideje shkelqyer e biznesit!


Sikur ta dinit të vërtetën...

Çfarë “ekspertet” NUK deshirojne që ju të dini eshte qe ushqimet shëruese, bimë e fuqishme sheruese dhe suplimentet ushqimore natyrore, bëjnë të gjitha medikamentet të panevojshme.

Nëse do te dinit te vërtetën rreth një jetese të shëndetshme (me ushqime të freskëta organike në kombinim me bimet sheruese dhe suplimentet ushqimore natyrore të përzgjedhura me kujdes).

Nëse do ta dinit se si një mënyrë e tille jetese mbron shëndetin tuaj ose edhe ndihmon ne shërimin e sëmundjeve të caktuara degjenerative, ju nuk do të merrni me asnjehere medikamente kimike në jetën tuaj.


...ju mbase do te sheroheni

Kjo është gjithashtu arsyeja se pse “ekspertet” punojnë kaq shumë për të fshehur perparesit qe kane ushqimet të freskëta organike, bimet sheruese dhe suplimentet ushqimore natyrore.

Kjo është arsyeja se pse prodhuesit e produkteve të shëndetshme nuk guxojne te shtypin etiketa ne produktet e tyre qe deklarojne vetit mjekësore sheruese (të vërtetuara shkencërisht). Njerëzit do të blinin këto produkte dhe hanin ato - dhe keshtu ndoshta do të sheroheshin.


Njerëzimi duhet të zhytet në errësirë

Le ta marrim shembullin e arrave. Arrat janë nje ushqim natyrore. Ato përmbajnë një shumëllojshmëri të përbërësve, ndër të tjera, edhe acide yndyrore që kane aftesi të ulë nivelet e kolesterolit. Kjo eshte shume kohe me pare e vertetuar shkencerisht.

Tani në qoftë se prodhuesi i vajit te arreve në shishet e tij apo edhe farmeri , i cili shet arra e tij, shkruan mbi produktin e tij se arra mund të ulë kolesterolin, atehere ata mund te kercenohen me gjoba dhe burgosje.

Do te mjaftonte nje mbishkrim i thjeshte se per arrat ka nje studim shkencore, i cili verteton vetit sheruese te arrave.

Në këtë mënyrë, “ekspertet” sigurojnë që njerëzit te mbeten te paditur dhe te vazhdojnë të mbesin në errësirë dhe te besojne se medikamentet bejne te shendetshem.

Qellimi eshte thjeshte te ndalohet shperndarja e informacioneve per metoda te thjeshta sherimi (permes ushqimit te shendetshem, bimeve mjekuese dhe suplimenteve ushqimore natyrore), ndërsa në të njëjtën kohë reklamohen medikamente toksike dhe sherbime mjeksore që garantojnë fitime të mëdha “eksperteve”.


Merrni një vendim dhe ndryshoni jeten tuaj

Varet thjesht nga ti se si do ta kalosh pjesen e mbetur te jetes tende! Nese ti rregullisht viziton farmacite, nese ti rregullisht shpenzon kohen tende te cmuar duke pritur ne dhomat e mbushura te mjekeve duke thithur ajrin e ndotur me bakterje te ndryshme, nese dollapi yt eshte i sterrmbushur me medikamente obligative, atehere konsidero kete artikull si nje ALARM ZGJUARJE! Si kumbimi i një alarmi, i cili me në fund te lëkund dhe te zgjon!

Këto barna kurrë nuk do t'ju japin shëndet, lumturi dhe gëzim. Dhe ato kurrë nuk do t'ju japin jetën që ju me te vërtet e shpresoni.


Ktheni rrugen tuaj nga farmacia ne Biosupermarket! Pyetni punetoret miqësor qe punojne aty, se si ju mund te filloni nje jete te shendetshme. Këta njerëz janë gjithmone te gatshem te ju ndihmojne, prandaj mos kini frikë të bëni pyetje.


Filloni karrierën tuaj që ëndërroni

Më mirë shpenzoni paratë tuaja në një dyqan të tillë. Ja vlene! Në fakt, e tere jeta juaj do të përmirësohet. Nëse rritni shëndetit fizik, ju do të vini re se si jeta juaj ka ndryshuar pozitivisht në shumë nivele. Edhe marrëdhëniet ndërpersonale me njerezit tjere do të përmirësohen. Më në fund do të jeni në gjendje të filloni karrierën tuaj qe keni enderruar.

Kush është i shëndetshëm eshte edhe krativ, efikas, i aftë, energjik, i përqendruar, i sigurt, këmbëngulës dhe i gëzuar. Dhe të gjitha këto janë cilësitë te nevojshme që ju i deshironi per jeten dhe karrieren tuaj. Keto cilësi nuk mund te ju a jap asnje medikament ne tere boten! Keto cilesi ja jepni ju vete vetevetes tuaj. Me ushqime te shendeteshme organike, bime mjekuese dhe suplimente ushqimore natyrore.


Me blerjen tuaj ju jepni pushtet!

Mbani mend: Me menyre se si ju bleni ju jepni edhe pushtet! Ke deshironi qe ju te shihni ne pushtet? “Ekspertet” qe me produktet e tyre helmojne lumenj, kryejne eksperimente të tmerrshme të kafshëve, i bëjne njerëzit të vuajnë dhe prodhojne helme (Pesticide, herbicide) te cilat ngarkojne ushqimet qe ne hame! Apo do të preferonit qe me mire te përkrahin ata njerëz që janë të përkushtuar për një mjedis të shëndetshëm, për ushqim të shëndetshëm dhe per njerëz të shëndetshëm?


Nese pra heren tjeter ndodheni ne mes te udhekryqit, harrojeni farmacine dhe merreni rrugen tuaj drejt Biosupermarketit. Vendosni per shendetin e vertete, per shendetin tuaj dhe per JETEN TUAJ.


 

Burimet e artikullit:

71 Ansichten0 Kommentare

Comments


bottom of page