top of page
  • Qendra e Shëndetit

Kështu qëndroni të dobët gjatë gjithë kohës


Është shumë më e lehtë të parandalosh shtimin në peshë sesa të humbësh peshë me mundim pasi të hash. Sigurisht, është edhe më e lehtë të kënaqesh me dëshirat e tua. Por më pas bëhet shumë më e vështirë të pajtohesh me efektin yo-yo (për shkak të dietës së vazhdueshme) dhe përfundimisht me të qenit i trashë.


Plani me katër hapa

Nutricionistja Liliana Partida e Qendrës për Mjekësinë e Re në Irvine, Kaliforni krijoi një plan me katër hapa për të parandaluar shtimin në peshë, ndërkohë që ju lejon të bëni festa familjare dhe festime dhe t'i shijoni ato me miqtë tuaj pa u zhytur në ndjenjat e fajit të turpëruar.


1. Filloni ditën me një shake proteinike

Liliana Partida beson se mëngjesi është jashtëzakonisht i rëndësishëm për të stabilizuar nivelet e sheqerit në gjak dhe për të frenuar kështu dëshirat për karbohidrate. Për këtë qëllim, ajo rekomandon të ashtuquajturin tronditje të energjisë.


Përbërësit e Power Shake janë si më poshtë:


  • 15 deri në 28 gram pluhur proteinash me cilësi të lartë (p.sh. proteina orizi, proteina kërpi ose proteina lupine)

  • 400 ml ose më shumë qumësht bajamesh apo tershere apo orizi pa sheqer

  • Fruta me pak sheqer dhe shumë antioksidantë si mjedra, boronica ose varietete të ngjashme. Nëse është e nevojshme, mund të përdorni edhe fruta të ngrira. (Shuma sipas nevojës)

  • 1 deri në 2 lugë fibra p.sh. B. miell kokosi ose fara liri të bluar


Përgatitja:

Hidhini të gjithë përbërësit në një blender dhe përziejini derisa të keni një “qumësht” homogjen. Pijeni këtë shake ngadalë dhe me kënaqësi.


2. Konsumoni proteina me çdo vakt

Liliana Partida rekomandon të konsumoni të paktën një sasi të vogël proteinash me çdo vakt. Kjo parandalon dëshirat për bomba kalori të pashëndetshme dhe gjithashtu ju bën të ndiheni të ngopur shpejt, në mënyrë që të mos hani kurrë më shumë sesa duhet.


Nëse keni një sallatë të madhe për drekë, atëherë duhet – sipas Partida – ta porosisni me shirita pule (alternativë: shirita tofu të skuqur në vaj kokosi organik). Sipas mendimit tuaj, duhet t'i pasuroni perimet me një omëletë dhe ndoshta me pak mocarela (alternativë: "omletë" e bërë nga produkte Lopino të pasura me proteina që mund t'i gjeni në dyqanet organike).


Sipas planit me katër hapa të Lilianës, duhet pasur kujdes që gjysma e përmbajtjes së proteinave të hahet para të gjithë përbërësve të tjerë.


3. Reduktoni konsumin e karbohidrateve

Liliana këshillon që kur përgatitni një vakt, të përmbajë vetëm një burim të vetëm niseshte karbohidratesh, si p.sh. B. Oriz OSE bizele OSE fasule OSE patate OSE karrota. Nga ana tjetër, duhet të tregoheni bujarë kur zgjidhni perime jo niseshte dhe të pasura me ujë si kungull i njomë, domate, brokoli, lakra dhe marule jeshile.


Ushqimet që janë shumë të holla dhe në të njëjtën kohë të pasura me fibra ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur edhe shumë kohë pas një vakti.


Ndiheni pak të përgjumur pasi keni ngrënë? Më pas – sipas Partida – me siguri keni gëlltitur shumë karbohidrate, gjë që çon në rritje të sheqerit në gjak dhe nivele të kortizolit, një hormon i lidhur me shtimin në peshë. Një shëtitje e shpejtë ose një aktivitet tjetër fizik do t'ju ndihmojë të zbërtheni kortizolin e tepërt dhe të parandaloni shtimin në peshë.


4. Si rregull, dy kafshime janë në rregull

Sipas mendimit të Lilianës, ëmbëlsirat dhe ëmbëlsirat janë më pak joshëse kur nuk ka ndalime, ndaj i lejoni vetes të hani dy kafshata të vogla dhe më pas NDALONI.


Mos e mundoni veten duke parë njerëzit e tjerë që kënaqen me ëmbëlsirat e shijshme ndërkohë që ndiheni në depresion


është motoja e Liliana Partidës.


Prandaj, duhet ta trajtoni veten me një gjysmë biskote, dy kafshata tortë, dy çokollatë etj. dhe më pas hidhni sërish ëmbëlsirat.


(Fatkeqësisht, Liliana Partida nuk e konsideron këtu problemin e varësisë ndaj sheqerit. Një i varur nga sheqeri NUK MUND të heqë tortën, çokollatën apo çfarëdo tjetër pas vetëm dy kafshimesh. Është shumë më e lehtë për të të shmangë fare ëmbëlsirat ose të kalojë në ëmbëlsirat e shëndetshme. - Shënim qendra e shëndetit)


Së bashku me familjen

Për më tepër, Partida rekomandon prezantimin e familjes dhe miqve me Planin me Katër hapa dhe t'u shpjegoni atyre se çfarë po bëni dhe pse po e bëni atë. Atëherë me siguri do të mbështeteni nga njerëzit e dashur. Po, ndoshta plani me katër hapa i Lilianës do të gjejë ndjekës të tjerë në familjen tuaj, në mënyrë që të qëndroni të gjithë së bashku dhe të qëndroni në rrugën e duhur shumë më lehtë.

 

Burimet e artikullit:

  • Dauerhaft schlank mit dem Vier-Stufen Schlankheitsplan (zentrum-der-gesundheit.de) - Zentrum der Gesundheit

  • Rolls, BJ. The relationship between dietary energy density and energy intake.Physiology and Behavior. 2009 Jul 14;97(5): 609-15.

  • Rumawas ME, Meigs JB, Dwyer JT, et al. Mediterranean-style dietary pattern, reduced risk of metabolic syndrome traits, and incidence in the Framingham Offspring Cohort. American Journal of Clinical Nutrition. 2009 Oct 14.

  • Perez-Lopez FR, Chedraui P, Haya J, et al. Effects of the Mediterranean diet on longevity and age-related morbid conditions.Maturitas. 2009 Oct 20; 64(2):67-79.

38 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentarios


bottom of page