top of page
 • Qendra e Shëndetit

Këto ushqime duhet t'i shmangni nëse keni kapsllëk


Kapsllëku është një problem i zakonshëm. Shpesh janë disa ushqime që shkaktojnë kapsllëk. Kontrolloni nëse ju pëlqen veçanërisht të hani ndonjë nga ushqimet e mëposhtme. Mund të jetë përgjegjës për kapsllëkun tuaj.


Ushqimet që shkaktojnë kapsllëk

Pothuajse çdo i treti i rritur vuan nga kapsllëku – dhe deri në 30 për qind e fëmijëve gjithashtu dërgohen te mjeku për shkak të kapsllëkut. (1, 3)


Çështjet e shëndetit mendor mund të jenë shkaktar për kapsllëk, ashtu si edhe mjekimi. Në shumicën e rasteve, megjithatë, është thjesht dieta që bën që zorrët të bëhen të ngadalta dhe të ngadalta, shpesh në kombinim me shumë pak ushtrime.


Shumë ushqime mund të ndihmojnë në lehtësimin e kapsllëkut, ndërsa të tjerat e përkeqësojnë ose e shkaktojnë në radhë të parë.Më poshtë po ju paraqesim ato ushqime që kontribuojnë më shpesh në kapsllëk.


Megjithatë, jo të gjitha këto ushqime shkaktojnë menjëherë kapsllëk tek të gjithë. Kjo varet shumë nga dieta e përgjithshme dhe mënyra e përgjithshme e jetesës. Për shembull, një person që ushtron shumë dhe qëndron i hidratuar ka më shumë gjasa të hajë ushqime kapsllëk pa vuajtur nga kapsllëku sesa një person që rri ulur gjithë ditën dhe pi pak.


Ushqime të tjera mund të kenë efekt kaps tek një person dhe madje të shkaktojnë diarre te një tjetër. Siç ndodh shpesh, varet shumë edhe nga individi. Pra, nëse keni kapsllëk, provoni të shmangni një ose tjetrën nga ushqimet e listuara më poshtë për disa javë dhe shikoni se si ndryshon tretja juaj.


1. Alkooli mund të shkaktojë kapsllëk

Alkooli është një arsye e zakonshme për kapsllëk. Alkooli ka një efekt diuretik dhe dehidratues. Bllokon një hormon (vazopresinë) që do të mbrojë trupin nga dehidratimi. Falë alkoolit, kjo mbrojtje nuk funksionon më mirë. Trupi thahet dhe bashkë me të edhe zorrët. Si rezultat, lëvizja e zorrëve nuk funksionon më siç shpresohet. (4, 5)


Alkooli gjithashtu dëmton florën e zorrëve, dëmton mukozën e zorrëve dhe nxit zhvillimin e sindromës së zorrëve që rrjedhin. Kjo gjendje, nga ana tjetër, mund të shfaqet në një sërë simptomash - kapsllëk, diarre ose sëmundje që në shikim të parë nuk kanë të bëjnë fare me sistemin tretës (alergji, sëmundje autoimune, etj.).


Efekti i alkoolit në tretje ndryshon nga personi në person. Megjithatë, nëse keni kapsllëk dhe pini alkool rregullisht, reduktoni ndjeshëm dhe bëni zakon të pini të njëjtën sasi uji me çdo pije.


2. Ushqimet që përmbajnë gluten mund të shkaktojnë kapsllëk

Gluteni është një kompleks proteinash që gjendet në shumë drithëra (grurë, elb, thekër, spell, kamut, etj.). Disa njerëz reagojnë ndaj glutenit me diarre, ndërsa të tjerët mund të kenë kapsllëk nëse hanë rregullisht ushqime që përmbajnë gluten (bukë, roleta, pasta, pasta, makarona, kuskus, etj.) (6).


Një shkak i mundshëm mund të jetë sëmundja celiac ose sindroma e zorrës së irrituar. Intoleranca ndaj glutenit gjithashtu mund të çojë në probleme me tretjen. Ndoshta nuk është një intolerancë ndaj glutenit që keni, por "vetëm" një intolerancë ndaj grurit, kështu që mund të hani drithëra të tjera që përmbajnë gluten, por jo produkte të pjekura dhe makarona të bëra nga gruri, thjesht sepse nuk mund të toleroni përbërës të tjerë në kokrrën e grurit. , p.sh. B. lektinat e përmbajtura.


Prandaj, nëse vuani nga kapsllëku i pashpjegueshëm, por ju pëlqen të hani produkte të pjekura dhe makarona, fillimisht zëvendësojini ato me makarona të pjekura pa grurë (p.sh. të bëra nga shkrifët, tërshëra ose thekra). Nëse nuk ka ndryshim pas disa javësh, provoni një dietë pa gluten dhe zgjidhni produkte të pjekura dhe makarona pa gluten. Gjithashtu shikoni se si po ndryshon kapsllëku juaj.


Nëse keni simptoma të rënda pasi keni ngrënë ushqime të pjekura dhe makarona, atëherë sigurisht që fillimisht duhet të konsultoheni me një mjek për të kërkuar një intolerancë ndaj glutenit ose diagnozë celiac.


3. Buka e bardhë kap zorrët

Miellrat ekstrakte quhen miell i bardhë. Kjo i referohet të gjithë miellrave nga të cilët mikrobet dhe shtresat e jashtme të kokrrës janë hequr përmes proceseve industriale, gjë që çon në një nivel të lartë të mungesës së fibrave. Ka miell të bardhë pothuajse nga të gjitha drithërat, pavarësisht nëse është gruri, speci apo thekra.


Sigurisht, produktet e bëra nga ky miell i bardhë - buka e bardhë, makaronat me miell të bardhë, biskotat dhe krikerat - janë gjithashtu të ulëta në fibra. Në thelb, ato përbëhen vetëm nga niseshte dhe gluten dhe shumë lehtë bllokojnë sistemin tretës.


Në drithërat integrale, nga ana tjetër, mikrobi siguron substanca të vlefshme jetësore dhe krundet siguron pastrim të rregullt të zorrëve, rrit volumin e jashtëqitjes, stimulon peristaltikën e zorrëve dhe kështu përshpejton shumë mirë sekretimin e jashtëqitjes. Prandaj, bllokimet janë të rralla nëse në vend të miellit të bardhë përdoret mielli integral. Kjo për shkak se çdo gram shtesë fibra zvogëlon rrezikun e kapsllëkut me 1.8 përqind (7, 8).


Megjithatë, nëse keni ngrënë produkte me miell të bardhë deri më tani, ndryshoni dietën tuaj në drithëra integrale ngadalë, pasi sistemi juaj tretës së pari duhet të mësohet me sasinë në rritje të fibrave.


Për disa njerëz, fibrat e përkeqësojnë kapsllëkun. Megjithatë, kjo zakonisht ndodh vetëm nëse papritur (pa u mësuar me të) hahet shumë ushqim i papërpunuar, shpesh në formën e suplementeve ushqimore shumë të koncentruara (p.sh. produkte me krunde) dhe nëse pihet shumë pak në të njëjtën kohë. Sepse ushqimi i papërpunuar thith sasi të mëdha uji dhe vetëm atëherë mund të ketë një efekt pozitiv në sistemin tretës. Prandaj, pini gjithmonë ujë të mjaftueshëm nëse hani ushqim me fibra!


4. Qumështi dhe produktet e qumështit shkaktojnë kapsllëk

Produktet e qumështit mund të shkaktojnë diarre tek disa njerëz – veçanërisht nëse ata janë intolerantë ndaj laktozës. Për shumë njerëz, megjithatë, qumështi kontribuon në kapsllëk.


Tek fëmijët, arsyeja për kapsllëkun e lidhur me qumështin mund të jetë intoleranca ndaj proteinave të qumështit (9). Kur këta fëmijë shmangin produktet e qumështit, kapsllëku i tyre gjithashtu përmirësohet, zbuloi një studim (10).


Në një studim tjetër, pjesëmarrësit e moshës 1 deri në 12 vuanin nga kapsllëku kronik. Megjithatë, kur atyre iu dha qumësht soje në vend të qumështit të lopës, shumica e këtyre fëmijëve përmirësonin kapsllëkun e tyre (11).


Ka edhe raporte të shumta të përvojës në mesin e të rriturve, kështu që patjetër që ia vlen të shmangni produktet e qumështit në rast të kapsllëkut kronik. Produktet e qumështit nuk duhet domosdoshmërisht të zëvendësohen me produkte soje. Tani ka shumë zëvendësues të qumështit të bazuar në drithëra ose arra.


Këtu do të gjeni një përzgjedhje të madhe të alternativave me bazë bimore - gjithashtu për krem, salcë kosi, djathë, etj.: Alternativa me bazë bimore


Gjithashtu vini re se qumështi i sojës dhe qumështi i tjerë me bazë bimore nuk janë ushqim për fëmijë, ndaj nuk duhet të jepen në vend të qumështit të gjirit. Qumështi me bazë bimore është gjithmonë vetëm një ushqim shtesë që konsumohet në sasi të vogla.


5. Mishi është pa fibra

Mishi është po aq i mirë sa pa fibra, kështu që nuk përmban substanca që nxisin tretjen. Kushdo që më pas ha vetëm mish me patatina, makarona ose oriz të bardhë dhe shmang rreptësisht sallatat dhe perimet, herët a vonë do të vuajë nga kapsllëku (8).


Meqenëse mishi i kuq shpesh përmban më shumë yndyrë sesa p.sh. Për shembull, nëse përmban shpendë ose peshk dhe yndyra ngadalëson procesin e tretjes, mishi i kuq konsiderohet të jetë më kaps se mishi ose peshku i tjerë, megjithëse këto janë natyrshëm pothuajse pa fibra (12).


Prandaj, nëse keni kapsllëk, zvogëloni porcionet e mishit dhe hani gjithmonë mish së bashku me perime ose sallata. Në vend të mishit, ju mund të provoni gjithnjë e më shumë burime të proteinave me fibra të lartë si pjatat e thjerrëzave, bizeleve ose fasuleve.


6. Ushqimet e skuqura dhe të shpejta shkaktojnë kapsllëk

Ata që pëlqejnë të hanë ushqim të skuqur ose të shpejtë - ushqimi i shpejtë është shpesh i skuqur - rrisin rrezikun e tyre për t'u bërë viktimë e kapsllëkut kronik. Ushqimi i skuqur dhe i shpejtë është zakonisht i lartë në yndyrë, kripë dhe sheqer, por në të njëjtën kohë i ulët në fibra dhe lëndë ushqyese (12).


Ushqimet e njohura të ushqimit të shpejtë janë p.sh. B. Patate të skuqura, patate të skuqura, hamburger, pica, etj. Ata që kryesisht jetojnë me ushqime të tilla nuk duhet të habiten nga kapsllëku (8). Përmbajtja e lartë e kripës dhe në të njëjtën kohë mungesa e ujit në ushqimet e shpejta e thajnë jashtëqitjen, sepse organizmi duhet të hollojë kripën, e cila natyrisht futet edhe në gjak, në mënyrë që të mos shkaktojë dëme. Për ta bërë këtë, uji nxirret nga zorrët. Jashtëqitja tani bëhet e fortë dhe eliminimi bëhet gjithnjë e më i mundimshëm (13).


Pra, nëse keni konsumuar ushqim të shpejtë çdo ditë për shkak të stresit dhe mungesës së kohës, përpiquni të bëni një ritëm pak më të ngadaltë në të ardhmen në mënyrë që të keni kohë për një vakt të shëndetshëm. Por ka edhe këshilla për të ushqyerit e shëndetshëm për njerëzit që janë gjithmonë me nxitim.


7. Kakis do të bllokohen nëse hahen të papjekura

Kakis janë fruta të kuqe ose portokalli të madhësisë së mollës që vijnë nga Azia Lindore, por gjithashtu kanë lulëzuar prej kohësh në rajonin e Mesdheut. Ka lloje të ndryshme kaki. Nga njëra anë është e ashtuquajtura hurma ose Sharon (zakonisht portokalli), e cila ka shije të ëmbël dhe krokante - edhe nëse është ende e fortë. Nga ana tjetër, ka varietete (kryesisht ato të kuqe) që nuk janë të ngrënshme kur janë të vështira, sepse ato përmbajnë shumë tanine (tanine) në këtë gjendje.


Duhet t'i lini atje derisa të jenë të buta, pothuajse të buta. Megjithatë, nëse hahen para se të jenë mjaft të pjekura, taninat e mbetura mund të ndalojnë sekretimin e mukusit mbrojtës nga mukoza e zorrëve dhe gjithashtu të ngadalësojnë peristaltikën, duke çuar në zorrë të ngadaltë dhe kapsllëk (7).


8. Vezët mund të shkaktojnë kapsllëk

Vezët e ziera, veçanërisht, mund të shkaktojnë kapsllëk tek disa njerëz. Nëse dëshironi të hani vezë, atëherë jo me sanduiçe djathi, por me një pjatë sallatë ose perimesh, e cila mund të kompensojë thatësinë dhe mungesën e fibrave në vezë.


9. Tortet, çokollatë dhe ëmbëlsira

Është interesante se shumë të sëmurë besojnë se kapsllëku i tyre vjen nga konsumimi i tyre i çokollatës (14). Ndërsa mund të jetë kështu, nuk duhet harruar të gjitha ushqimet e tjera që gjithashtu mund të shkaktojnë kapsllëk. Pra, zakonisht nuk mjafton vetëm të lini jashtë çokollatën dhe të vazhdoni të jetoni me pica, baguette djathi, hot dog dhe milkshakes.


Gjithashtu, të gjitha ëmbëlsirat e tjera kanë tendencë të jenë jo më pak kapsllëk, të tilla si ëmbëlsira, biskota, akullore, karamele, etj. Ato janë të gjitha të pasura me sheqer dhe të ulëta në fibra. Biskotat, ëmbëlsirat dhe ëmbëlsirat në veçanti janë zakonisht shumë të ulëta në lëng dhe kanë një përmbajtje të lartë yndyre.


Prandaj, është më mirë të merrni ëmbëlsira të shëndetshme ose fruta dhe fruta të thata ose një kuark vegan ose kos me miell frutash ose arra tigri. Në seksionin tonë të recetave do të gjeni ëmbëlsira të panumërta të shëndetshme dhe të pasura me fibra, ëmbëlsira dhe ëmbëlsira të shëndetshme.


10. Kafeina mund të jetë laksative, por mund të bëj edhe kaps

Kafeja ka një efekt laksativ te shumë njerëz. Pa kafe, shumë nga këta njerëz do të kuptonin se në të vërtetë janë kaps.


Për njerëzit e tjerë, kafeja ose kafeina dhe kështu pijet e tjera me kafeinë (pije energjike, kola, etj.) mund të çojnë në kapsllëk, veçanërisht nëse pini shumë prej saj. Pra, nëse konsumoni pije të tilla ose keni kapsllëk pavarësisht filxhanit të kafesë çdo ditë, provojeni pa kafe.


11. Çaji i zi dhe çaji jeshil mund të shkaktojnë kapsllëk

Çaji i zi është një tjetër pije që përmban kafeinë. Nëse e lini të pjerrët për një kohë të gjatë, ai ka një efekt kaps dhe mund të shkaktojë që zorrët të bëhen të ngadalta. Nëse keni kapsllëk dhe e doni çajin e zi, kini kujdes që të mos pini më shumë se 3 minuta. Më pas taninat, të cilat janë përgjegjëse për efektin e tij kaps, çlirohen gjithnjë e më shumë nga çaji.


Nëse dëshironi të pini çajin e zi kur keni diarre, lëreni të ziejë për 8 deri në 10 minuta, sepse atëherë të gjitha taninet kanë kaluar në ujë.


Është e njëjta gjë me çajin jeshil. Megjithatë, duke qenë se çaji jeshil nuk pihet për shumë kohë (1.5 deri në 2 minuta), ka më pak rrezik për një efekt të mundshëm kaps.


12. Bananet mund të jenë kapsllëk ose kulluese

Me bananet, varet nga sa jeshile apo sa të pjekura janë. Bananet jeshile, për shembull, janë një nga ilaçet shtëpiake për diarrenë në vendet e tyre të origjinës. Kështu që ju ndaloni. Bananet e pjekura kanë më shumë gjasa të ndihmojnë në lehtësimin e kapsllëkut.


Bananet jeshile përmbajnë një niseshte të patretshme (niseshte rezistente) që është e vështirë për t'u trajtuar nga disa sisteme të tretjes. Bananet e pjekura gjithashtu mund të shkaktojnë kapsllëk tek foshnjat. Prandaj, duhet të merrni vetëm një sasi të vogël të saj.


Nëse keni kapsllëk, prandaj është më mirë të përdorni fruta të tjera, si kumbulla, agrume, pjepër, qershi ose manaferra.


13. Çamçakëzi mund të bëj kaps

Çamçakëzi pa sheqer zakonisht ëmbëlsohet me zëvendësues të sheqerit, si ksilitoli ose sorbitoli, të cilët më pas kanë tendencë të kenë një efekt laksativ. Megjithatë, thuhet se çamçakëzi bllokohet kur e gëlltit atë.


Përtypja e çamçakëzit zakonisht nuk është problem në këtë drejtim. Por nëse përtypni shumë çamçakëz dhe e gëlltisni gjithmonë në vend që ta pështyni, mund të keni kaps – veçanërisht nëse farat janë ngrënë para ose pas, p.sh. B. Farat e lirit, susami, farat chia, arrat, etj. Këto mund të grumbullohen së bashku me bazën e përtypjes dhe tani të mbingarkojnë sistemin tretës, duke e bllokuar atë fjalë për fjalë.


Prandaj është më mirë të mos gëlltisni çamçakëz dhe sigurohuni që fëmijët ta hedhin siç duhet çamçakëzin pas përtypjes. Fëmijët nën 5 vjeç nuk duhet të përtypin çamçakëz fare.


14. Orizi i bardhë mund të shkaktojë kapsllëk

Orizi i bardhë gjithashtu mund të nxisë kapsllëkun, sepse mikrobi i pasur me substanca vitale dhe shtresat e jashtme të pasura me fibra u hoqën gjatë prodhimit. Prandaj është i ulët në fibra dhe, në krahasim me orizin kafe, dukshëm më i varfër në substanca jetike. Nga ana tjetër, orizi kaf mund të ndihmojë në kapsllëk për shkak të përmbajtjes më të lartë të fibrave, por sigurisht që nuk duhet të konsumohet në sasi të mëdha ose në kurriz të porcionit të perimeve.


15. Patate të skuqura mund të nxisin kapsllëk

Patate të skuqura kanë një potencial të caktuar për varësi. I hani rrallë në pjesë të vogla, zakonisht i hani derisa qesja të zbrazet. Patate të skuqura janë jashtëzakonisht të kripura, yndyrore dhe në të njëjtën kohë të ulëta në fibra. Nëse hani edhe patate të skuqura, nuk keni më dëshirë të hani një vakt të shëndetshëm që në fakt është i pasur me substanca jetike dhe fibra. Të gjitha këto veti nxisin kapsllëkun.


Prandaj është më mirë të hahet në mënyrë të shëndetshme, p.sh. B. Shkopinj perimesh me një zhytje të shijshme (p.sh. humus) ose me patate të skuqura perimesh, të cilat mund t'i bëni vetë lehtësisht duke i prerë perimet imët dhe më pas duke i dehidratuar ose duke i tharë në furrë derisa të bëhen krokante.

 • Ja receta për patatinat me lakër jeshile: 3 perimet më të shëndetshme të dimrit

 • Ju mund të gjeni ide të shijshme për ushqime të shëndetshme (të cilat ndonjëherë kërkojnë pak kohë përgatitjeje) këtu: Rostiçeri i shëndetshëm

 • Ne kemi mbledhur ushqime të shpejta dhe energjike për atletët këtu: Snacks për atletët


16. Disa suplemente nxisin kapsllëkun

Nëse vuani nga kapsllëku dhe në të njëjtën kohë merrni rregullisht disa suplemente ushqimore, kontrolloni nëse nuk janë suplementet tuaja ushqimore ato që kontribuojnë në kapsllëkun tuaj. Suplementet e hekurit, për shembull, mund të çojnë shpejt në kapsllëk. Suplementet e kalciumit gjithashtu shkaktojnë kapsllëk tek disa njerëz. Suplementet e hekurit të toleruara mirë që janë dukshëm më pak kapsllëk ose madje ndihmojnë në rregullimin e tretjes mund të gjenden këtu: Suplemente të shëndetshme hekuri


Shmangni ushqimet që shkaktojnë kapsllëk

Pra, provoni hap pas hapi se cilat ushqime po ju shkaktojnë kapsllëk, shmangni ato dhe zëvendësojini me ushqime të shëndetshme, mundësisht ato që mund të lehtësojnë kapsllëkun. Këtu ju paraqesim pesë ushqime veçanërisht të shëndetshme për zorrët.


Përveç kësaj, ju mund të provoni mjetet juridike shtëpiake për kapsllëkun e listuar këtu, të mendoni për mbledhjen e ulur nëse është e nevojshme dhe, në rast urgjence, të përdorni laksativë natyralë.


Të gjitha artikuj rreth kapsllëkut i gjeni përmes linkut më poshtë:

 

Burimet e artikullit:

 • Bei Verstopfung diese Lebensmittel vermeiden (zentrum-der-gesundheit.de) - Zentrum der Gesundheit

 • (1) Rajindrajith S, Devanarayana NM. Constipation in children: novel insight into epidemiology, pathophysiology and management. J Neurogastroenterol Motil. 2011;17(1):35–47. doi:10.5056/jnm.2011.17.1.35

 • (2) Petre A, 8 Foods that can cause constipation, Januar 2020, Healthline

 • (3) Schmidt FM et al., Prevalence of constipation in the general adult population: an integrative review, J Wound Ostomy Continence Nurs. 2014 Jan-Feb;41(1):70-6; quiz E1-2. doi: 10.1097/01.WON.0000438019.21229.b7

 • (4) Boilesen SN et al., Water and fluid intake in the prevention and treatment of functional constipation in children and adolescents: is there evidence?, J Pediatr (Rio J). 2017 Jul - Aug;93(4):320-327. doi: 10.1016/j.jped.2017.01.005. Epub 2017 Apr 25

 • (5) Arnaud MJ, Mild dehydration: a risk factor of constipation? Eur J Clin Nutr. 2003 Dec;57 Suppl 2:S88-95

 • (6) Saturni L et al., The Gluten-Free Diet: Safety and Nutritional Quality, Nutrients. 2010 Jan; 2(1): 16–34.

 • (7) Sun Hwan, Diets for Contipation, Pediatr Gastroenterol Hepatol Nutr. 2014 Dec; 17(4): 203–208.

 • (8) Abdullah MM et al., Dietary fibre intakes and reduction in functional constipation rates among Canadian adults: a cost-of-illness analysis, Food Nutr Res. 2015 Dec 11;59:28646.

 • (9) Carroccio A et al., Review article: Chronic constipation and food hypersensitivity--an intriguing relationship, Aliment Pharmacol Ther. 2006 Nov 1;24(9):1295-304

 • (10) Crowley ET et al., Evidence for a role of cow's milk consumption in chronic functional constipation in children: Systematic review of the literature from 1980 to 2006, Nutrition and Dietetics, Februar 2008

 • (11) Crowley ET et al., Does Milk Cause Constipation? A Crossover Dietary Trial, Nutrients. 2013 Jan; 5(1): 253–266.

 • (12) Taba Taba Vakili S et al., Association of high dietary saturated fat intake and uncontrolled diabetes with constipation: evidence from the National Health and Nutrition Examination Survey, Neurogastroenterol Motil. 2015 Oct;27(10):1389-97. doi: 10.1111/nmo.12630. Epub 2015 Jul 15.

 • (13) Kavouras SA et al., Water Physiology: Essentiality, Metabolism, and Health Implications, Nutrition Today: November-December 2010 - Volume 45 - Issue 6 - p S27-S32 doi: 10.1097/NT.0b013e3181fe1713

 • (14) Müller-Lissner SA et al., The perceived effect of various foods and beverages on stool consistency, Eur J Gastroenterol Hepatol. 2005 Jan;17(1):109-12.

303 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page