top of page
 • Qendra e Shëndetit

Kapsllëk: çfarë të bëni?


Kapsllëku mund të ketë shumë shkaqe. Në shumicën e rasteve, mund të zgjidhet pa mjekim. Ne paraqesim shkaqet e mundshme të kapsllëkut dhe ju tregojmë se si mund të duket zgjidhja, pra çfarë mund të bëni vetë kundër kapsllëkut.


Cilat janë simptomat e kapsllëkut?

Zyrtarisht, kapsllëku kuptohet se nënkupton evakuimin e parregullt të jashtëqitjes për shkak të jashtëqitjes së fortë dhe të thatë, e cila gjithashtu mund të shoqërohet me përpjekje dhe dhimbje gjatë zbrazjes. Mund të mbetet gjithashtu një ndjenjë se zorra nuk është zbrazur plotësisht. Përveç kësaj, kapsllëku mund të shoqërohet me simptoma të tjera si fryrje, të përziera, dhimbje barku ose ngërçe.


Kushdo që ka kapsllëk herë pas here, p.sh. B. me pushime, nuk ka pse të shqetësohet ende. Por situata është ndryshe me kapsllëkun kronik. I tillë është rasti nëse të paktën dy nga karakteristikat e mëposhtme ndodhin gjatë një periudhe prej 12 javësh brenda një viti:

 • nevoja e fortë

 • ndjenja e evakuimit jo të plotë

 • ndjenja e ngushtimit të zorrëve

 • përpjekje në jashtëqitje

 • kur dilni jashte më pak se tre here në javë


Cilat janë pasojat e kapsllëkut kronik?

Nga pikëpamja naturopatike, duhet të keni të paktën një jashtëqitje në ditë. (Në rastin e një diete me ushqime të plota me fibra dhe një përqindje të lartë të ushqimit të freskët, në mënyrë ideale ju keni edhe dy deri në tre jashtëqitje në ditë (mund të thuhet 1 jashtëqitje për vakt)).


Çdo gjë tjetër tashmë konsiderohet si kapsllëk, të cilin shumë njerëz nuk duan ta pranojnë dhe të injorojnë tretjen e tyre të ngadaltë prej vitesh. Sidoqoftë, kapsllëku kronik mund të ketë gjithashtu pasoja të pakëndshme afatgjata:


Hemorroide dhe/ose çarje anale (çarje në mukozën e anusit)

Hemorroidet mund të shkaktohen nga sforcimet kur keni jashtëqitje. Fisurat anale ndodhin kur jashtëqitja e fortë e zgjat muskulin e sfinkterit. Kjo gjithashtu mund të çojë në gjak në jashtëqitje. Të dyja janë ankesa të bezdisshme dhe ndonjëherë jashtëzakonisht të dhimbshme që parandalohen më mirë me masat e duhura.Prolapsi rektal (prolapsi i zorrëve)

Një pjesë e rektumit mund të shtyhet nga jashtë përmes anusit si rezultat i tendosjes së fortë gjatë lëvizjeve të zorrëve - veçanërisht në rastin e dobësisë kongjenitale ose të fituar të indit lidhor. Shpesh rrëshqet vetë ose mund të shtyhet mbrapa me gisht. Në raste më të rënda, operacioni mund të jetë i nevojshëm.


Divertikuliti

Një pasojë relativisht e zakonshme e kapsllëkut kronik është ajo që njihet si divertikuliti. Shumë njerëz zhvillojnë fryrje (divertikula) në rreshtimin e rektumit. Nëse, si rezultat i një kapsllëku, jashtëqitja shtypet në këto qese të mukozës, mund të çojë në inflamacion atje - zhvillohet divertikuliti. Divertikuliti shoqërohet me të përziera, dhimbje, ethe dhe rraskapitje.


Si zhvillohet kapsllëku?

Kapsllëku ndodh kur jashtëqitja lëviz shumë ngadalë nëpër zorrët dhe përthithet shumë ujë. Si rezultat, jashtëqitja bëhet e fortë dhe e thatë, gjë që çon në eliminimin më të vështirë.


Sa njerëz vuajnë nga kapsllëku?

Në vendet e industrializuara perëndimore, kapsllëku kronik është tani një nga sëmundjet më të zakonshme të stilit të jetesës. Në Gjermani, rreth 15 milionë të rritur vuajnë nga kapsllëku kronik, me gratë që preken dy herë më shpesh se burrat. Një e treta e të gjithë gjermanëve herë pas here vuajnë nga kapsllëku.


Megjithatë, numri i rasteve të paraportuara të kapsllëkut kronik është shumë më i lartë, pasi shumë të sëmurë nuk shkojnë te mjeku për shkak të kapsllëkut. Kapsllëku po bëhet edhe më i zakonshëm tek fëmijët. Më së shpeshti preken personat mbi 65 vjeç. 75 përqind e të moshuarve që janë në spital ose në një shtëpi të moshuarish marrin rregullisht laksativë.


Cilat janë shkaqet e kapsllëkut?

Kapsllëku mund të jetë akut ose kronik. Simptomat e kapsllëkut akut zakonisht fillojnë papritur dhe janë jetëshkurtër. Shkaqet më të zakonshme të kapsllëkut akut janë si më poshtë:

 • mungesa e ushtrimeve

 • Dietë me pak fibra

 • Disa sëmundje mund të shoqërohen me kapsllëk, p.sh. B. Parkinson, skleroza e shumëfishtë, diabeti, hipotiroidizmi, kanceri i zorrës së trashë ose sindroma e zorrës së irrituar

 • mungesa e ujit

 • stresi

 • Shtypja e shpeshtë e dëshirës për të defekuar (p.sh. sepse dikush është në rrugë ose për arsye të tjera nuk ka kohë ose nuk dëshiron ta marrë një të tillë)

 • Udhëtim

 • Të qenit i mbyllur në shtrat gjatë sëmundjes ose pas një operacioni

 • Medikamente (me kapsllëk si efekt anësor)

 • Ndryshimet hormonale gjatë menopauzës ose shtatzënisë

Çfarë mund të bëni për kapsllëkun?

Masat e nevojshme që mund të zbatohen për të zgjidhur problemin në kuptimin më të mirë të fjalës rrjedhin më pas nga shkaqet e mundshme të një bllokimi të renditur më sipër. Nëse keni kapsllëk, mund të bëni sa më poshtë:


Lëvizni! Bëj sport!

Ushtrimet e rregullta nxisin tretjen dhe gjithashtu aktivizojnë lëvizjen e zorrëve dhe në këtë mënyrë shkurtojnë kohëzgjatjen e qëndrimit në traktin tretës. Sa më aktiv të jeni, aq më pak ka gjasa që të bëheni kaps. Trajnimi special i muskujve të barkut masazhon zorrët në një mënyrë të veçantë dhe në fund siguron një rritje të shëndetshme fiziologjike të presionit në bark gjatë lëvizjeve të zorrëve.Hani me shumë fibra!

Shkaku më i zakonshëm i kapsllëkut është mungesa e ushtrimeve të kombinuara me një dietë me fibra të ulët. Ushqimet e përpunuara (mallrat e pjekura të bëra nga mielli i bardhë, ëmbëlsirat, sallamet, produktet e qumështit) nuk janë vetëm të ulëta në fibra. Ato janë gjithashtu të pasura me yndyrë, kripë dhe sheqer, të cilat mund të ngadalësojnë procesin e tretjes. Kjo bën që lëngu i tepërt të përthithet nga jashtëqitja dhe shkakton kapsllëk.


(Por disa përbërës të tillë si kazomorfina në produktet e qumështit kanë gjithashtu një efekt nxitës të kapsllëkut.)


Fibrat dietike (nga frutat, perimet, produktet me drithëra të plota, bishtajore) lidhin ujin në traktin tretës dhe në këtë mënyrë rrisin vëllimin e jashtëqitjes. Kjo ushtron presion në muret e zorrëve dhe stimulon lëvizjet e zorrëve.


Fibrat specifike mund të merren edhe në formën e suplementeve dietike, p.sh. B. lëvozhga psyllium, pluhur bar elbi, pluhur baobab, miell kokosi, krunde tërshërë, pluhur inulin etj.


Këto dy plane diete ju tregojnë se si mund të hani shëndetshëm dhe me shumë fibra: plani i dietës vegane dhe plani i dietës për artrozën. Siç mund ta shihni nga plani i dytë i të ushqyerit, kjo jo vetëm që do të përmirësonte kapsllëkun tuaj, por edhe çdo artrozë të mundshme. Ju gjithashtu mund të krijoni vetë planin tuaj të të ushqyerit.


 • Ju mund të gjeni një recetë buke të përshtatshme për zorrët me fibra të larta këtu: Bukë e përshtatshme për zorrët


Kontrolloni nëse jeni duke marrë ndonjë medikament që mund të shkaktojë kapsllëk

Nëse merrni medikamente rregullisht ose keni marrë kohët e fundit anestezi (p.sh. anestezi), gjithmonë kontrolloni në rast kapsllëk nëse një ngadalësim i lëvizjeve të zorrëve mund të jetë në të vërtetë një nga efektet anësore të këtyre ilaçeve. Nëse po, mund të flisni me mjekun tuaj për medikamente alternative që mund t'i toleroni më mirë. Ilaçet kongjestive përfshijnë:

 • qetësues kundër dhimbjeve (opiatet)

 • anestetikë

 • antihipertensive

 • Antacidet (bllokuesit e acidit)

 • qetësuesit

 • Antihistamines (p.sh. kundër alergjive)

 • ilaç kundër kollës

 • ilaqet kundër depresionit

 • suplementet e hekurit

 • Diuretikët ("tableta uji")

 • antikonvulsantët

 • barnat e kimioterapisë

 • përdorimi i shpeshtë i laksativëve


Pi më shumë ujë!

Nëse nuk pihet mjaftueshëm ujë i qetë, trupi përpiqet të ruajë sasinë e nevojshme të lëngjeve në gjak duke hequr ujin e kërkuar nga jashtëqitja. Si rezultat, jashtëqitja bëhet e fortë dhe e thatë, duke rezultuar në kapsllëk.


Uji, nga ana tjetër, është në gjendje të rrisë vëllimin e jashtëqitjes, duke e bërë më të lehtë që jashtëqitja të lëvizë nëpër sistemin tretës dhe të largohet me lehtësi. Pijet me kafeinë dhe alkooli nuk janë të përshtatshme si zëvendësues të ujit. Ato mund të kenë një efekt dehidratues në trup dhe në këtë mënyrë nxisin kapsllëkun.Asnjëherë mos e shtypni dëshirën jashtëqitje!

Dëshira për të bërë jashtëqitje shpesh shtypet sepse, për shembull, nuk dëshiron të përdorë tualetet publike ose sepse koha thjesht nuk duket e përshtatshme. Shtypja e përsëritur e lëvizjeve të zorrëve mund të çojë në një pandjeshmëri të zorrëve. Me kalimin e kohës, nuk e vëreni më dëshirën për të defekuar dhe rezultati është kapsllëku kronik.


Dëgjoni sinjalet e trupit tuaj dhe dorëzohuni ndaj dëshirës për të defekuar në kohën e duhur. Gjithashtu, merrni kohë për të shkuar në tualet pa u shqetësuar. Mos e stresoni trupin tuaj.


Shmangni stresin!

Disa njerëz reagojnë ndaj stresit mendor si ndryshimi i mjedisit ose marrëdhëniet e pakënaqshme të punës ose familjare me diarre, të tjerët me kapsllëk. Pavarësisht nga një situatë stresuese e jetës, sigurohuni që të keni një menaxhim të mirë të stresit në mënyrë që stresi të mos ju pushtojë - dhe ndoshta të shkaktojë kapsllëk.


Çdo gjë rreth menaxhimit të stresit gjeni duke klikuar në linkun më poshtë:Përmbajuni orareve fikse të vakteve!

Ngrënia e vakteve rregullisht promovon aktivitetin normal të tretjes dhe mund të ndihmojë në parandalimin e kapsllëkut.


Mjetet juridike në shtëpi për kapsllëkun

Nëse asnjë nga këto nuk ju ndihmon dhe ju duhet të ndihmoni, mund të përdorni ilaçe shtëpiake të provuara dhe të testuara që zakonisht mund të pastrojnë kapsllëkun pas rreth 24 deri në 48 orë, ose mund të përdorni një laksativ natyral Mjetet juridike shtëpiake gjithashtu kanë një efekt laksativ. dhe do të ketë shumë laksativë natyralë në gjoksin tuaj të ilaçeve, pasi ato janë ilaçe të njohura shtëpiake dhe ndonjëherë edhe ushqime. Ilaçet më të mira shtëpiake që mund të lehtësojnë kapsllëkun mund t'i gjeni këtu: Mjetet juridike shtëpiake për kapsllëkun, e cila përfshin lëvizjen e zorrëve në pozicionin natyral të mbledhjes.


Laksativë natyralë që mund të ndihmojnë me kapsllëkun

Laksativët natyralë i paraqesim këtu: Laksativë natyralë. Aty jo vetëm do të zbuloni se cilët laksativë natyralë ekzistojnë - nga klizma te vaji i ricinit, kripa e Glauber-it dhe citrati i magnezit te gjethet e senës, lëvorja e gjembaçit dhe ksilitoli - por edhe se si mund të përdoren këto. Përveç kësaj, në artikullin laksativ diskutojmë se cili laksativ është i përshtatshëm për kë, çfarë efektesh anësore mund të kenë laksativët, cili laksativ është ideal për agjërim dhe shumë më tepër.


Vitamina C si një ilaç shtëpiak për kapsllëkun

Dihet gjithashtu se vitamina C mbi një dozë të caktuar mund të çojë në diarre. Me kapsllëk, vetia laksative e vitaminës është shumë e dobishme. Pra, nëse keni vitaminë C në shtëpi, atëherë merrni fillimisht 2 deri në 3 g të saj dhe shikoni nëse kjo dozë është e mjaftueshme që ju të mund të shkoni në tualet të qetë. Sepse ata që kanë tendencë për kapsllëk reagojnë ndaj vitaminës C në doza më të larta vetëm me diarre. Pra, provoni se cila dozë e vitaminës C është ideale për ju që të keni një lëvizje normale të zorrëve. Tabletat shpërthyese konvencionale ndoshta nuk janë doza të larta të mjaftueshme. Mundohuni të gjeni preparate të cilësisë së lartë të vitaminës C që përmbajnë 1 g vitaminë C për tabletë/kapsulë, p.sh. B. Vitamina C në doza të larta dhe natyrisht nga natyra efektive.


Një klizmë largon kapsllëkun në 15 minuta

Klizma është edhe një ilaç shtëpiak për kapsllëkun dhe një laksativ natyral sepse funksionon shumë shpejt, zakonisht brenda 15 minutash ose më pak.


Ndërsa shumë masa të tjera kundër kapsllëkut priren të kenë një efekt afatgjatë ose brenda 24 orëve më herët (p.sh. kumbullat, farat e lirit), një klizmë ndihmon menjëherë. Ndryshe nga një laksativ konvencional, i cili dihet se funksionon gjithashtu shumë shpejt, një klizmë - nëse bëhet siç duhet - nuk ka efekte anësore të dëmshme. Ne te kunderten.


Klizma jo vetëm që nxjerr në dritë jashtëqitjen e shumëpritur brenda pak minutash, por aktivizon edhe peristaltikën e zorrëve, e cila ka humbur dukshëm aktivitetin në rast kapsllëku. Në të njëjtën kohë, muret e zorrëve pastrohen me një klizmë. Bakteret e dëmshme dhe toksinat e tyre bakteriale ekskretohen gjithashtu në mënyrë që këto të fundit të mos hyjnë më në qarkullimin e gjakut nëpërmjet mukozës së zorrëve dhe për pasojë nuk mund të kontribuojnë më në probleme shëndetësore.


Si të bëni një klizmë shpjegohet këtu:

 

Burimet e artikullit:

318 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page