top of page
  • Qendra e Shëndetit

Karafil - Farmacia e Natyrës

Aktualisiert: 23. Feb. 2022Karafili ka veti ngrohëse, antibakteriale dhe antiseptike. Kjo barishte lehtëson dhimbjen, pakëson të përzierat dhe parandalon ose lehtëson të vjellat. Ai lufton dhe neutralizon bakteret patogjene dhe parandalon infeksionin. Shpesh përdoret si një ilaç për dhimbjen e dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve. Përtypja e një karafili pas ngrënies ndihmon në largimin e erës së keqe të gojës.

Karafili ka vlerë të madhe parandaluese për një sërë çrregullimesh. Për shembull, dekurajon grumbullimin e trombociteve të gjakut, e cila shoqërohet me sëmundje kardiovaskulare. Kjo barishte përmban vajra esencialë të paqëndrueshëm që ndihmojnë tretjen dhe lehtësojnë dhimbjen dhe shpërndarjen e gazit; promovon peristaltikën. Efekti i tij astringent ndihmon në mbajtjen nën kontroll të hemorragjive.

Përveç kësaj, karafili inkurajon lirimin e gëlbazës nga trakti respirator. Gjithashtu stimulon rrjedhjen e gjakut në lëkurë duke shkaktuar skuqje lokale. Për ata që ftohen lehtë brenda trupit, kjo bar rrit nxehtësinë e brendshme, largon të ftohtin e brendshëm dhe forcon metabolizmin dhe qarkullimin. Karafili forcon funksionet e stomakut, dhe rikthen, ushqen dhe mbështet të gjithë trupin; ushtron një efekt butësisht forcues në trup. Për ata që vuajnë nga parazitët, karafili dëbon ose dëbon krimbat e zorrëve.


Një nga efektet më premtuese të karafilit rrjedh nga efektet e tij në uljen e kolesterolit. Çdo ditë për rreth një muaj, lërini 6 copë karafil të zhyten në gjysmë gotë ujë gjatë natës, hiqni karafilët në mëngjes me një lugë ose pirun dhe pini këtë ujë çdo ditë për rreth një muaj. Kjo duhet të ndihmojë në rikthimin e niveleve të kolesterolit në atë që është normale për trupin tuaj.

 

Burimet e artikullit:

  • Timeless Secrets of Health and Rejuvenation - Andreas Moritz

223 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page