top of page
 • Qendra e Shëndetit

Keri i Teutës me oriz aromatik basmati

Aktualisiert: 26. Mai 2023

Mund të krijoni lehtësisht dhe shpejt një delikatesë të vogël aziatike nga një pjatë e thjeshtë në tigan - si ky kerri i këndshëm i kërpudhave pikante. I këndshëm është shumë i lehtë dhe i shpejtë për t'u përgatitur:


Përbërësit për 3 porcione:


Për kerrin

 • 1 qep - e qeruar dhe prere ne kube

 • 1 spec i kuq i madh - lani, hiqni berthamen dhe prere ne kube

 • 250 gr kërpudha- lani dhe preni katerzash

 • 250 gr gjoks pule (organike) - prere ne kube

 • 1 luge gjalle gjalpë apo vaj kokosi

 • 2 lugë çaji pluhur kerri

 • 200 ml qumsht kokosi

 • krip himalaje dhe piper i zi nga mulliri

Për orizin basmati

 • shiko linkun me poshte per pergatitjen e orizit basmati


Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 15 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 30 minuta

 • Koha e pritjes: - minuta


hapi 1

Fillimisht përgatisni përbërësit.

Perpara se ta pergatisni kerin pergatisni orizin basmati. shko tek receta për përgatitjen e orizit basmati


hapi i 2-të

Gjersa orizi po zihet ngrohni gjalpin ose vajin e kokosit në një tigan. Shtoni qepën dhe specin dhe skuqin për 3 minuta.


hapi i 3-të

Më pas shtoni mishin dhe ziejini për rreth 7 minuta derisa mishi i pulës të ketë marrë një ngjyrë kafe të artë.


hapi i 4-të

Në fund shtoni kërpudhat, qumështin e kokosit dhe kerin dhe ziejini për 3 minuta. Shijoni me pak kryp dhe piper te zi.

Tags:

141 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentarios


bottom of page