top of page
 • Qendra e Shëndetit

Kerri me fasule të bardha dhe mel - vegan

Ky kerri i shijshëm i bërë nga fasulet e bardha dhe meli shërbehet në një salcë kremoze, pikante. Përgatitur në një kohë të shkurtër, e thjeshtë dhe vegane.


Përbërësit për 2 porcione:

 • 360 g patate - qërojini dhe pritini në kube 2 cm

 • 250 g fasule të bardha (bruto), nga gota - shpëlajini mbi një sitë dhe kullojeni

 • 150 g fasule jeshile - të prera në copa 4 cm

 • 100 g speca të kuq - thelb dhe prerë në kube 1.5 cm

 • 100 g mel- lani tërësisht (ose kuinoa)

 • 2 lugë rrush të thatë

 • 550 ml ujë

 • 150 ml qumësht kokosi

 • 4 lugë vaj kokosi

 • 2 lugë salcë soje

 • 1 lugë gjelle xhenxhefil të grirë

 • Bërthamë 1 spec djegës jeshil dhe prerë në unaza

 • 1 lugë çaji pluhur koriandër

 • ½ lugë çaji pluhur qimnon

 • 2 lugë gjelle niseshte patatesh - përzieni me 2 lugë gjelle uje

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri


Përgatitja:


Hapi i parë

Gatuani melin me melmes supe sipas udhëzimeve në paketë (ne se nuk keni mel atehere perdoreni si zevendesim kuinoa apo oriz basmati). Pastaj përzieni me 1 lugë vaj, palosni rrushin e thatë. Erëzoni për shije me kripë dhe piper dhe, nëse është e nevojshme, mbajeni të mbuluar dhe të ngrohtë.


Hapi i 2 -të

Ndërkohë, ngrohni 3 lugë vaj në një tigan dhe skuqni patatet për 3 minuta. Pastaj shtoni xhenxhefil, spec djegës, koriandër dhe qimnon dhe skuqini për 1 min. Shtojmë 550 ml ujë, salcen e sojes dhe e gatuajmë për 7 minuta.


Hapi i 3 -të

Pastaj shtoni fasulet jeshile dhe të bardha dhe specat dhe gatuajini edhe 8 minuta të tjera. Pastaj përziejeni qumështin e kokosit, dhe niseshtenë, sillni përsëri në vlim dhe hiqeni nga shporeti. Erëzoni për shije me kripë dhe piper.


Hapi i 4 -të

Shërbejeni kerrin me fasule të bardha dhe shijojeni me mel (apo kuinoa apo oriz basamti).


Shënim:

Në munges të melit zëvëndësojeni atë me kuinoa apo oriz basmati apo buke të thekur.

2 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page