top of page
 • Qendra e Shëndetit

Kerri me patate e lulelakër - vegjetariane

"Aloo Gobi" ose "Alu Gobhi" është emri indian për një kerri vegjetarian të lulelakrës. Kerrii ka një ngjyrë të verdhë, e cila arrihet kryesisht duke shtuar kurkumen - patjeter ta provoni.


Përbërësit për 4 porcione:

 • 1 kokë e vogël lulelakër

 • 500 gram patate

 • 1 kanaçe domate të prera

 • 1 kanaçe qumësht kokosi

 • 2 qepë të vogla

 • 1 - 2 thelbe hudhër

 • 1 copë e vogël xhenxhefil (përafërsisht 25 gram)

 • 1 lugë çaji kerri

 • 1 lugë çaji piper i kuq i ëmbël

 • 1/4 limon - lëngu

 • Vaj kokosi për fergim

 • Piper, kripe kristali

 • Koriandër për zbukurim


Përgatitja:


Hapi i parë

Qëroni patatet dhe pritini në copa të vogla.Pritini lulelakrën në lule të imëta.Qëroni dhe pritni përafërsisht qepët.Qëroni hudhrat dhe grijini imët, më pas qëroni xhenxhefilin dhe grijeni imët. Prisni hollë koriandrin.


Hapi i 2 -të

Ngrohni një tenxhere të madhe ose lugë me vaj dhe skuqni kubet e qepëve në të mbi nxehtësinë mesatare dhe herë pas here kthejeni për 1 - 2 minuta derisa të bëhen të tejdukshme. Pastaj, shtoni hudhër dhe xhenxhefil të grirë, si dhe 1 lugë çaji me kerri dhe pluhur paprika (ëmbël) dhe përzieni shkurtimisht qepët derisa të gjitha erëzat të shpërndahen në mënyrë të barabartë.

Në hapin tjetër shtoni patatet dhe lulelakrën dhe përzieni gjithçka së bashku derisa të gjitha perimet të jenë ngjyrosur pak të kuqe nga erëzat.


Hapi i 3 -të

Shtoni 1 kanaçe domate të copëtuara dhe 1 kanaçe qumësht kokosi, pastaj përziejini gjithçka mirë së bashku, sillni kerrin në zierje dhe ziejini në nxehtësi të ulët deri mesatare për rreth 25 minuta derisa patatet të jene zbutur.


Hapi i 4 -të

Së fundi, erëzoni kerrin me me lëng limoni, kripë dhe piper.

Më pas shërbejeni me oriz ose bukë naan indiane dhe zbukurojeni me pak koriandër të grirë hollë.


Këshillë:

Më pas shërbejeni me oriz basmati ose bukë naan indiane dhe zbukurojeni me pak koriandër të grirë hollë.

50 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page