top of page
 • Qendra e Shëndetit

Kurkuma në Diabet - Gjendja e shkencësKurkuma është përdorur si erëz dhe ilaç për shekuj me radhë. Dëshmi të shumta shkencore kanë qenë prej kohësh në dispozicion për vetitë e saj pozitive në shëndetin e njeriut. Për shembull, ne e dimë se rrënja e verdhë ka efekte anti-inflamatore, kundër kancerit dhe detoksifikimit.


Kurkuma për diabetin dhe shumë probleme të tjera shëndetësore

Kurkuma (Curcuma longa) është një rrënjë e verdhë e ndritshme që - e freskët ose e tharë dhe e grirë hollë - është bërë një pjesë e domosdoshme e shumë pjatave aziatike. Përveç kësaj, Kurkuma ka një vend të rëndësishëm në mjekësinë Ayurvedic dhe mjekësinë tradicionale kineze (TCM).


Bota perëndimore e studiuesve ka qenë gjithashtu e interesuar për rrënjën aziatike për shumë vite dhe tashmë ka qenë në gjendje të shpjegojë shkencërisht shumë nga vetitë e saj pozitive. Fokusi kryesor është në kurkuminoidët - një grup substancash që thuhet se janë përgjegjës për efektet e dobishme të shafranit të Indisë. Zakonisht përmendet vetëm një përfaqësues nga grupi i kurkuminoidëve: kurkumin. Sidoqoftë, të gjithë kurkuminoidët janë gjithmonë efektivë së bashku.


Kurkuma kundër inflamacionit dhe stresit oksidativ

Pikërisht për shkak të efekteve të tij anti-inflamatore dhe antioksiduese, Kurkuma shpesh integrohet në dietë në baza të rregullta për të lehtësuar inflamacionin kronik ose për të zvogëluar stresin oksidativ, i cili është i pranishëm në pothuajse çdo sëmundje kronike. Studime të ndryshme sugjerojnë gjithashtu se shafran i Indisë mund të jetë shumë i dobishëm për njerëzit me diabet.


Sidoqoftë, shumica e studimeve janë kryer me përbërës aktiv kurkumin dhe më pak me të gjithë rrënjën e shafranit të Indisë.


Në një përmbledhje të vitit 2013 - botuar në revistën Evidence -Based Complementary and Alternative Medicine - studiuesit kinezë dhe kanadezë shkruan se kurkumina ishte një ilaç shumë i mirë që mund të përfshihej në terapinë për diabetin. Ata kishin analizuar të dhënat nga hulumtimi 13 vjeçar dhe arritën në përfundimin se kurkumina ishte ndër të tjera. ndihmon në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak. Ne tashmë e kemi theksuar këtë lidhje këtu: Kurkumina funksionon më mirë sesa ilaçet


Kurkumina ndihmon diabetikët të rregullojnë nivelet e sheqerit në gjak

Studimet fillestare kanë treguar se kurkumina ka një efekt shumë pozitiv në rritjen e niveleve të sheqerit në gjak - të paktën te kafshët. Substanca shafran i Indisë me sa duket përmirëson ndjeshmërinë e qelizave ndaj insulinës në mënyrë që më shumë sheqer në gjak të absorbohet nga gjaku në qeliza. Prandaj supozohet se konsumi i rregullt i shafranit të Indisë ose marrja e kurkuminit në diabet mund të lehtësojë kontrollin e nivelit të sheqerit në gjak.


Kurkumin për parandalimin e diabetit

Sipas studiuesve, shafrani i Indisë gjithashtu mund të përdoret në mënyrë parandaluese. Sepse shumë studime që janë kryer gjatë viteve tregojnë se kurkumina mund të mbrojë kundër diabetit. Për shembull, në një studim të botuar në Diabetes Care në 2012, njerëzit me para-diabet morën 6 kapsula me 250 mg kurkuminoid (ose një placebo) çdo ditë për nëntë muaj.


Në fund të studimit, u zbulua se ata subjekte që morën kurkumin kishin më pak gjasa të zhvillonin diabet të plotë sesa grupi i placebo. Në grupin kurkumin, vlerat e inflamacionit ishin ulur në të njëjtën mënyrë si vlerat e rezistencës ndaj insulinës, ndërsa këta shënues ishin rritur vazhdimisht në grupin e placebo. Përveç kësaj, funksioni i qelizave beta që prodhojnë insulinë mund të përmirësohet në grupin kurkumin.


Shkencëtarët arritën në përfundimin se njerëzit që kërkojnë të zvogëlojnë rrezikun e tyre të diabetit duhet të përfshijnë shafran i Indisë në dietën e tyre ose të marrin kurkumin si një shtesë dietike.


Kurkumina zvogëlon komplikimet e shkaktuara nga diabeti

Fatkeqësisht, diabeti nuk shoqërohet vetëm me luhatje të niveleve të sheqerit në gjak. Gjithashtu mund të zhvillohen sëmundje të ndryshme dytësore. Këto përfshijnë polineuropati (dëmtim nervor me dhimbje nervore), probleme të syve (katarakt), dështim të veshkave, ankesa njohëse dhe probleme të mëlçisë si: B. një mëlçi yndyrore.


Sidoqoftë, nëse diabetikët morën kurkumin rregullisht dhe për një periudhë të gjatë kohore, atëherë këta njerëz vuanin nga komplikime të dukshme më pak të theksuara të diabetit. Sepse kurkumina duket


 • parandalimi i dëmtimit nervor të lidhur me diabetin,

 • parandaloni kataraktet e lidhura me diabetin (shikoni studimet e kafshëve),

 • luftoni ankesat njohëse - për shkak të vetive të saj antioksiduese dhe anti -inflamatore dhe

 • Zvogëloni problemet me veshkat.


Kurkumina është gjithashtu efektive në sëmundjet vaskulare të lidhura me diabetin dhe gjithashtu mund të përshpejtojë shërimin e plagëve, e cila është veçanërisht e rëndësishme për diabetikët, pasi ata shpesh vuajnë nga plagët e hapura. Edhe ankesat e tretjes - sipas situatës së studimit - mund të përmirësohen duke marrë shafran i Indisë për një kohë të gjatë.


Kurkumina rregullon sistemin imunitar në diabetin e tipit 1

Në një artikull që studiuesit argjentinas kishin shkruar në revistën Clinical and Experimental Immunology, u lexua në korrik 2014 se kurkumina madje mund të ketë një efekt pozitiv në sistemin imunitar tepër aktiv të diabetikëve të tipit 1. Substanca nga shafran i Indisë zvogëlon aktivitetin e qelizave T (një grup qelizash imune). Në diabetikët e tipit 1, aktiviteti i tepërt i këtyre qelizave çon në shkatërrimin e qelizave beta që prodhojnë insulinë në pankreas.


Kjo do të thotë që kurkumina mund të rregullojë sistemin imunitar në atë mënyrë që reagimi autoimun tipik i diabetit të tipit 1 të mund të lehtësohet. Po, kurkumina madje mund të merret së bashku me ilaçet imunomoduluese të përshkruara për diabetin e tipit 1, pasi në fakt mund të rrisë efektet e tyre. Sidoqoftë, gjithmonë duhet të diskutoni një marrje të tillë të kombinuar me mjekun tuaj.


Rreziqet dhe efektet anësore të shafranit të Indisë dhe kurkumin

Shafrani i Indisë konsiderohet i sigurt dhe mund të përfshihet në dietë në baza të rregullta. Vetëm me doza shumë të mëdha mund të ketë efekte anësore të mundshme. Në këtë rast, ose nëse njerëzit janë veçanërisht të ndjeshëm, mund të shfaqen probleme me tretjen si nauze ose diarre ose probleme të mëlçisë.


Njerëzit me probleme të caktuara shëndetësore mund të duan të shmangin shafranin e Indisë, të tilla si: B. gurët në veshka dhe anemia ose - çfarë do të ishte edhe më mirë - diskutoni marrjen në këto raste me mjekun tuaj ose praktikuesin alternativ.


Sa i përket gurëve të tëmthit, shafrani i Indisë ka një efekt parandalues ​​shumë të mirë, pasi stimulon rrjedhjen e tëmthit (shih këtu: shafran i Indisë për gurët e tëmthit). Prandaj, shafran i Indisë shpesh paralajmërohet nëse gurët e tëmthit janë tashmë të pranishëm. Sepse - siç thuhet - shafran i Indisë mund të bëjë që një gur të lirohet në gurët e tëmthit ekzistues, të hyjë në kanalet biliare dhe të shkaktojë një dhimbje barku atje.


Sidoqoftë, efekti stimulues ose edhe nxitës i tkurrjes në fshikëzën e tëmthit është vërtetuar vetëm me kurkumin me doza të larta, por jo me sasitë e zakonshme të shafranit të Indisë në kuzhinë.


Prandaj, shafrani i Indisë në përgjithësi mund të përdoret edhe për gurët e tëmthit, vetëm përgatitjet e pastra të kurkuminit nuk duhet të merren në këtë rast.


Meqenëse kurkumina mund të intensifikojë efektet e disa ilaçeve për diabetin, mund të çojë në hipoglikemi kur merrni kurkumin (por jo me sasitë e zakonshme të shafranit të Indisë në kuzhinë). Edhe këtu, ju duhet të diskutoni me diabetologun se si të veproni më mirë në mënyrë që të jeni në gjendje të kombinoni të dy ilaçet nëse doni të merrni kurkumin.


Filloni me një dozë të vogël

Në çdo rast, filloni me një dozë të vogël, p.sh. B. vetëm me një të katërtën e dozës së rekomanduar ditore dhe shikoni sesi ju personalisht toleroni kurkuminën. Nëse toleroheni mirë, ngadalë rrisni dozën derisa të arrini dozën e rekomanduar nga mjeku / praktikuesi alternativ. Në këtë mënyrë ju mund të minimizoni rrezikun e reaksioneve të intolerancës shumë mirë.


Rritni biodisponibilitetin e shafranit të Indisë / kurkumin

Në disa vende, disponueshmëria bio e kurkuminës kritikohet, domethënë sasia që mund të absorbohet dhe përdoret nga trupi fare. Kjo do të ndryshonte shumë. Për të rritur disponueshmërinë biologjike, shafran i Indisë duhet të kombinohet gjithmonë me ushqime yndyrore (jo yndyrore!).


Kapsulat kurkumine gjithashtu duhet të merren gjithmonë me ushqim dhe jo vetëm me një gotë ujë ose lëng. Megjithatë, mjafton të shtoni pak gjalpë bajame në smoothie -n tuaj. Pastaj mund të merrni edhe kurkumin me këtë smoothie. Po kështu, përzierja me piper të zi ose piperinë (përbërësi aktiv nga speci) duhet të rrisë biodisponibilitetin e kurkuminës. Prandaj, shumica e preparateve të kurkuminit tani përmbajnë gjithmonë pak piperinë gjithashtu.


Shafran i Indisë dhe Terapia e Diabetit

Nëse ju, si diabetik, vendosni të përfshini shafran i Indisë në programin tuaj të terapisë, atëherë nuk duhet të mbështeteni vetëm në shafran i Indisë ose kurkumin. Në çdo rast, kërkohen masa të mëtejshme për të arritur një efekt gjithëpërfshirës:


Kjo perfshinLëreni mjekun tuaj dhe / ose këshilltarin e shëndetit dhe të ushqyerit të hartojë një program terapie të përshtatur individualisht për ju që përfshin të gjitha aspektet e një qasjeje tërësore.


Duhet t’ju ​​jepet një plan ushqyes, një program ushtrimesh dhe një plan i detajuar që tregon se kur të merrni cilat suplemente dhe ilaçe. Në çdo rast, ju duhet të shmangni ushqimet e përpunuara rëndë si ëmbëlsirat, salcice, produktet e gatshme, si dhe produktet e pjekura dhe makaronat e bëra nga ekstrakti i miellit (miell i bardhë). Gjithmonë përgatitini ushqimet tuaja të freskëta sa të jetë e mundur dhe përqendrohuni në perime, fruta, bishtajore dhe drithëra.


Në këtë mënyrë, ju do të merrni shumë fibra, të cilat jo vetëm që do të frenojnë rritjen e niveleve të sheqerit në gjak, por gjithashtu do të përmirësojnë shëndetin tuaj të zorrëve. Kjo e fundit është veçanërisht e rëndësishme sepse ne e dimë që një zorrë e sëmurë gjithashtu rrit rrezikun e diabetit: diabeti për shkak të florës së zorrëve të sëmurë


Përveç shafranit të Indisë, ju mund të përfshini erëza të tjera në dietën tuaj me diabet, të cilat gjithashtu kanë një efekt pozitiv në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak. Këto përfshijnë: kanellë, xhenxhefil dhe qimnon (qimnon)


Ne kemi renditur këtu 10 ushqime që dihet se ulin natyrshëm sheqerin e tepërt në gjak: Ul sheqerin në gjak në mënyrë natyrale. Ju gjithashtu do të gjeni një plan ushqyes atje që ju tregon se si të hani të gjitha 10 ushqimet në një ditë.


Gjithmonë mbani mend se kurkuma ose kurkumin nuk është një ilaç. Prandaj, nuk mund të ndaloni thjesht marrjen e ilaçeve tuaja të mëparshme dhe në vend të kësaj të merrni kurkumin. Sidoqoftë, mund të ndodhë që me të gjitha masat e përshkruara më sipër të arrini në atë pikë sa që një ditë mjeku juaj do të thotë: Ne tani mund të ngadalësojmë / ndalojmë ilaçet tuaja, pasi duket se nuk keni më nevojë për të.

 

Burimet e artikullit:

 • Kurkuma bei Diabetes – Stand der Wissenschaft - Zentrum der Gesundheit

 • Castro C. N. et al., Curcumin ameliorates autoimmune diabetes. Evidence in accelerated murine models of type 1 diabetes.Clinical & Experimental Immunology,Juli 2014, (Curcumin bessert autoimmunen Diabetes. Beweis aus beschleunigtem Mausmodell mit Typ-1-Diabetes)

 • Chuengsamarn, S., Rattanamongkolgul, S., Luechapudiporn, R., Phisalaphong, C., and Jirawatnotai, S. Curcumin extract for prevention of type 2 diabetes.Diabetes Care,November 2012, (Curcuminextrakt in der Typ-2-Diabetes-Prävention)

 • Dong-wei, Z., Min, F., Si-Hua, G., and Jun-Li, L., Curcumin and diabetes: A systematic review.Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, November 2013, (Curcumin und Diabetes: Ein systematischer Review)

 • Gupta, S. C., Patchva, S., and Aggarwal, B. B., Therapeutic roles of curcumin: Lessons learned from clinical trials.The AAPS Journal, Januar 2013,(Therapeutische Rolle von Curcumin: Erkenntnisse aus klinischen Studien)

 • Nelson, K. M., Dahlin, J. L., Bisson, J., Graham, J., Pauli, G. F., & Walters, M. A. The essential medicinal chemistry of curcumin.Journal of Medicinal Chemistry,Januar 2017, (Die Arzneimittelchemie von Curcumin)

 • Johnson J, Can turmeric help manage diabetes? What the evidence says, Medical News Today, 1. Juni 2017, (Kann Kurkuma in der Diabetestherapie helfen? Wie sieht die Beweislage aus?)

Tags:

77 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page