top of page
  • Qendra e Shëndetit

Lakra - kurimi romak për kancerin


Lakra u nderua në Romën e lashtë si një kurë kundër kancerit. Sot, ne e dimë se efektet e saj shëruese të kancerit janë të shumta nga komponimet e tij kundër kancerit dhe antioksidantëve. Lakra përshpejton metabolizmin e estrogjenit, i cili mendohet të ndihmojë në bllokimin e kancerit të gjirit dhe të shtypë rritjen e polipeve, një prelud i kancerit të zorrës së trashë. Sipas hulumtimit, ngrënia e lakrës më shumë se një herë në javë uli shanset për kancer të zorrës së trashë tek meshkujt deri në 66 përqind.


Vetëm dy lugë gjelle lakër të gatuar në ditë mbronin lëndët kundër kancerit të stomakut. Lakra gjithashtu përmban komponime të fuqishme kundër ulcerës; lëngu i tij ka treguar se ndihmon në shërimin e ulcerave te njerëzit. Madje ka veti anti-bakteriale dhe anti-virale. Lakra e kuqe ka dyfishin e fibrave sesa lakra e bardhë. Është e njohur për efektet e tij balancuese në kolesterolin në gjak. Lulelakra dhe lakrat e Brukselit kanë përfitime të ngjashme.


Bok Choy, i cili është i mbushur me minerale, është gjetur se ul presionin e lartë të gjakut me 30 pikë ose më shumë. Nuk ka nevojë për ilaçe të shtrenjta me recetë që shkatërrojnë mëlçinë, veshkat dhe sistemin tretës.


Lulelakra ndihmon me kancerin e gjirit

Lulelakra është një anëtar i familjes kryqëzore që përmban shumë nga të njëjtat komponime që luftojnë kancerin dhe rregullojnë hormonet si kushërinjtë e tij, brokoli dhe lakra. Lulelakra është një nga perimet më pak të njohura, por kjo nuk e bën atë më pak të rëndësishme. Studiuesit kanë gjetur se ndihmon gratë që të zbërthejnë estrogjenin dhe të prodhojnë nënprodukte estrogjeni është një mënyrë e sigurt, duke ulur rrezikun e kancerit të gjirit me 40%. Gjithashtu ndihmon në largimin e kancerit të zorrës së trashë.

 

Burimet e artikullit:

  • Timeless Secrets of Health and Rejuvenation - Andreas Moritz

6 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

コメント


bottom of page