top of page
  • Qendra e Shëndetit

Largimi i metaleve të rënda: Ekzistojnë këto zgjidhje


Metalet toksike si merkuri, paladiumi, kadmiumi, plumbi, nikeli etj. janë të kudogjendura. Ka mënyra dhe zgjidhje të ndryshme për të hequr qafe metalet e rënda. Ne paraqesim një përzgjedhje të preparateve natyrale dhe kryesisht të lira që mund të ndihmojnë në eliminimin e metaleve të rënda.


Eliminoni metalet e rënda dhe toksinat

Tani ka shumë mënyra në të cilat ju mund të largoni metalet e rënda dhe toksinat nga trupi juaj. Ne paraqesim një përzgjedhje të këtyre opsioneve më poshtë. Këtu do të gjeni gjithashtu një koncept holistik të detoksifikimit dhe këshilla se çfarë duhet të keni parasysh kur hiqni amalgamën.


Devijoni metalet e rënda me bentonit

Bentoniti është një mineral balte që u formua nga hiri vullkanik përmes motit. Sipërfaqja e madhe, e ngarkuar negativisht e tokës minerale çon në një kapacitet jashtëzakonisht të lartë absorbues për ndotësit. Bentoniti tashmë i lidh këto në sistemin e tretjes, në mënyrë që substancat toksike të mos depozitohen në trup në radhë të parë, por të shkarkohen me jashtëqitje. Metalet e rënda as nuk hyjnë në qarkullimin e gjakut në prani të bentonitit. Kjo sigurisht që lehtëson ndjeshëm barrën e mëlçisë dhe veshkave, pasi në të kundërt do të kishin për detyrë të hiqnin përsëri metalet e rënda, gjë që shpesh nuk është plotësisht e suksesshme.


Zeoliti lidh toksinat

Zeoliti është - i ngjashëm me bentonitin - një tokë minerale. Për shkak të strukturës së tij të zgavrës (poret dhe kanalet e shumta) ka një sipërfaqe të madhe të brendshme, e cila ofron një kapacitet jashtëzakonisht të lartë absorbues për metalet e rënda dhe ndotës të tjerë.


Eliminoni metalet e rënda me algat Chlorella

Klorella është një algë me një përmbajtje shumë të lartë klorofili, e cila rrit përmbajtjen e oksigjenit në trup në përputhje me rrethanat, dhe një membranë qelizore e strukturuar posaçërisht. Membrana është në gjendje të thithë, të lidhë dhe të largojë metalet e rënda dhe disa toksina të tjera mjedisore si dioksina, formaldehidi dhe repelantë të ndryshëm të insekteve.


Studimet nga Japonia, të cilat u bënë pas sulmeve bërthamore në Nagasaki dhe Hiroshima në 1945, thuhet se kanë treguar se tetë gramë klorellë në ditë rezultonin në nxjerrjen e pesëfishtë të uraniumit, plumbit dhe kadmiumit.


Devijoni aluminin me silicium

Edhe pse alumini nuk është një metal i rëndë, ai shpesh hyn në organizëm së bashku me metalet e rënda, kështu që në rast të shkarkimit të metaleve të rënda shpesh lind pyetja se si mund të shkarkohet alumini. Për heqjen e aluminit, nuk ka një barishte që është rritur drejtpërdrejt, por një mineral, përkatësisht silic.


Silikoni jo vetëm që ndihmon në eliminimin e aluminit, por gjithashtu parandalon rithithjen dhe ruajtjen e aluminit në trup dhe madje edhe në tru – siç kanë treguar studime të shumta shkencore. Një dozë ditore e silikonit duhet të përmbajë të paktën 75 miligramë


Ne kemi përshkruar informacion të detajuar mbi mekanizmin e veprimit të silikonit në lidhje me refuzimin e aluminit në artikullin tonë Refuzimi i aluminit.


Glutathione largon metalet e rënda

Glutathione është një antioksidant që trupi e prodhon në sasi të mjaftueshme në kushte normale. Megjithatë, aftësia për të sintetizuar zvogëlohet me moshën. Në të njëjtën kohë shtohet nevoja për sëmundje kronike apo stres oksidativ, ky i fundit është edhe pasojë e ekspozimit ndaj metaleve të rënda.


Pa glutathione, qelizat do të shpërbëheshin si rezultat i oksidimit të dëmshëm dhe trupi vështirë se do të kishte rezistencë ndaj acideve dhe toksinave të prodhuara në metabolizëm. Efekti i glutationit bazohet në aftësinë e tij për t'u lidhur me metalet e rënda dhe toksinat dhe për të formuar një kompleks të tretshëm në ujë që më pas mund të ekskretohet në urinë. Nëse ekspozimi i trupit ndaj metaleve të rënda dhe toksinave të tjera është shumë i madh, glutationi i trupit nuk mjafton. Ne shpjegojmë këtu se si mund të rrisni nivelet e glutationit.


Seleni dhe efektet e tij detoksifikuese

Seleni është një mikroelement i rëndësishëm që përdoret për prodhimin e antioksidantëve të trupit dhe siguron një sistem të shëndetshëm imunitar. Ai nevojitet vetëm në sasi shumë të vogla dhe është helmues në doza më të larta. Seleni ka efekte të fuqishme kundër kancerit dhe është i njohur për efektet e tij detoksifikuese dhe aftësinë e tij për të larguar metalet e rënda si merkuri nga trupi. Lexoni më shumë rreth selenit dhe se si mund të merrni mjaft selen këtu.


Kështu mund të forconi organet tuaja kulluese

Megjithatë, mjetet ndihmëse të detoksifikimit të përmendura më sipër mund të funksionojnë siç duhet vetëm nëse funksionojnë edhe organet e kullimit. Megjithatë, kur këto dobësohen, heqja e metaleve të rënda sigurisht që vështirësohet. Prandaj është thelbësore të mbështeten organe të tilla si mëlçia, veshkat, zorrët ose mushkëritë në detoksifikimin.


Këtu, një dietë e shëndetshme në kombinim me pastrimin e zorrëve, pastrimin e mëlçisë ose pastrimin e veshkave mund të rrisë aftësinë e kullimit dhe ta kthejë trupin në ekuilibër.


Ushqime dhe barishte detoksifikuese për të nxitur relaksimin

Ushqime të ndryshme, barishte dhe bimë mjekësore kanë një efekt detoksifikues, duke përfshirë: përshpejtoni dhe mbështesni rimëkëmbjen. Ata e bëjnë këtë duke stimuluar, pastruar ose forcuar organet e kullimit. Ne kemi mbledhur disa ushqime dhe barishte të rëndësishme detoksifikuese për ju në listën e mëposhtme:


Jonxha (Alfalfa) përmirëson marrjen e oksigjenit

Bari i jonxhës njihet edhe si jonxha. Lëngu i barërave të tilla si bari i jonxhës është përdorur si ilaç që në lashtësi. Ato përmbajnë vitamina, minerale, elementë gjurmë, enzima, proteina, fibra dhe shumë klorofil. Jonxha forcon sistemin imunitar, rigjeneron indin lidhor, pastron gjakun, përmirëson përthithjen e oksigjenit, stimulon stomakun dhe zorrët, mbështet tretjen dhe detoksifikon trupin. Disa enzima nga bari madje mund të riparojnë dëmtimin e ADN-së dhe kështu të mbrojnë kundër kancerit. Jonxha është një bar i vërtetë i fuqisë - jo vetëm për heqjen e metaleve të rënda.


Bishti i kalit të fushës përmban shumë silicë

Bishti i kalit përmban shumë silicë nga njëra anë dhe substancën holluese të gjakut equisetonin dhe përbërës të tjerë bimorë efektivë nga ana tjetër. Tregon një efekt diuretik dhe forcues të indit lidhës. Indi lidhor sigurisht që është i përfshirë edhe në shkarkimin e helmeve apo metaleve të rënda, sepse këtu ruhen substanca të tilla, pastaj flitet për fascie të ngjitura.


Angjinarja mbron mëlçinë dhe ka një efekt diuretik

Këto perime gustator janë të njohura për efektet e tyre mbrojtëse të mëlçisë, diuretike, tretëse, stimuluese të tëmthit dhe anti-reumatike. Përbërësit e angjinares mbrojnë nga toksinat, infeksionet dhe përmirësojnë vlerat e gjakut, gjë që ndikon pozitivisht në ekuilibrin e kolesterolit, por edhe në rrezikun e diabetit të të rriturve.


Hudhra e egër lidh metalet e rënda

Përveç substancave me erë tipike - alliin dhe allicin - hudhra e egër përmban edhe komponime sulfide që mund të përpunohen në trup në të ashtuquajturat komponime kelate. Këta kelatorë janë në gjendje të lidhin dhe të largojnë metalet e rënda. Glikozoidet e squfurit që përmbajnë kanë një efekt antibakterial. Prandaj hudhra e egër përdoret kundër parazitëve gastrointestinal dhe tensionit të lartë, por edhe kundër arteriosklerozës. Dhe kur nuk mund të korret fllad, kapsulat e hudhrës së egër tani janë gjithashtu të disponueshme.


Hithra pastron gjakun

Gjethet e hithrës kanë një efekt shumë të fortë detoksifikues. Gjethet e hithrës përmbajnë, ndër të tjera, tanina, histaminë, vitamina të shumta, minerale si kalcium, magnez dhe hekur, silicë dhe lecitinë. Hithra stimulon metabolizmin (ose biliare dhe mëlçi), pastron gjakun, ka një efekt deacidues në indin lidhës dhe nxit sekretimin në pankreas dhe në këtë mënyrë forcon sistemin imunitar. Për këto arsye, hithra është një nga barishtet më të njohura për diversion.


lakërishtë

Ashtu si rrika (shih më poshtë), lakërishta përmban vajra mustarde tipike për perimet krucifere, por edhe minerale, elementë gjurmë, tanine, substanca të hidhura dhe vitamina. Prandaj, lakërishta promovon funksionalitetin e shumë organeve kulluese. Ai mbështet mëlçinë, fshikëzën e tëmthit, fshikëzën dhe veshkat dhe ka një efekt pozitiv në të gjithë metabolizmin.


Carrageenan

Carrageenan njihet edhe si myshk irlandez, por është një lloj algash të kuqe. Carrageenani ka një efekt ekspektorant në kollë dhe gjithashtu ndihmon kundër ulçerës në stomak. Por gjëndra tiroide mund të mbështetet edhe me ndihmën e karragjenës.


Cayenne

Kjo barishte e nxehtë stimulon në mënyrë natyrale metabolizmin, të cilin e vëmë re menjëherë pas konsumimit përmes efektit të saj nxitës të djersës, që është për shkak të kapsaicinës së nxehtë dhe substancave të tjera. Cayenne stabilizon qarkullimin, pastron gjakun dhe forcon zemrën. Cayenne prandaj ndihmon me çrregullimet e qarkullimit të gjakut, presionin e lartë të gjakut, diabetin, artritin, tumoret; mbështet pankreasin, mushkëritë, veshkat dhe stimulon të gjithë organizmin.


kopër

Frutat e koprës përmbajnë shumë vajra esencialë dhe stimulojnë lëvizjen e qerpikëve në rrugët e frymëmarrjes, të cilat mund të përshpejtojnë kullimin. Përveç kësaj, finoku ka një efekt antispazmatik, qetësues, diuretik dhe është i mirë kundër shqetësimeve gastrointestinale, pasi finoku rregullon aktivitetin e zorrëve.


Shkopi i Artë

Shufra e vërtetë e artë është si hithra, një nga barishtet më të famshme të devijimit. Vajrat e saj esencialë, taninet, substancat e hidhura, saponinat dhe flavonoidet kanë një efekt djersitës, shumë dehidratues, tretës, antispazmatik, anti-inflamator dhe antiseptik. Shufra e artë përdoret kryesisht për sëmundjet e traktit urinar, vaditjen e veshkave apo infeksionet e fshikëzës dhe këtu bën mrekulli. Për shkak të efektit të tij nxitës të djersës, metabolizmit dhe mbështetjes së mëlçisë, ai përshpejton eliminimin në mënyra të ndryshme.


bari i çantës së bariut

Kjo barishte ka edhe veti shëruese për sëmundjet e traktit urinar. Për shembull, çanta e bariut përmban acetilkolinë, kolinë, flavonoide dhe acid tanik. Ka një efekt pastrues të gjakut, balancon hormonet dhe ndihmon në shpërbërjen e grilave të veshkave – gjë që gjithashtu ka një efekt pozitiv në kullimin.


Kone hop

Konet femërore të hopsit përmbajnë një sasi veçanërisht të madhe të përbërësve efektivë të hopit, të cilët janë një përzierje e vajrave esencialë, rrëshirave, dylleve dhe substancave të hidhura lupulin dhe humulone. Hopsi ka një efekt shumë qetësues, pak detoksifikues, pak anti-inflamator, tretës dhe të shijshëm. Por përmban edhe fitoestrogjenë, të cilët duhen shmangur gjatë shtatzënisë.


xhenxhefil

Nënshartesa e kësaj bime aziatike nuk përdoret vetëm për të shijuar shumë pjata - ajo konsiderohet gjithashtu një agjent i shkëlqyer i qarkullimit të gjakut. Me përbërësit e tij të veçantë aktivë si zingiberen, gingerols, shogaols, vajra esencialë dhe substanca të nxehta, xhenxhefili jo vetëm stimulon qarkullimin e gjakut dhe prodhimin e djersës, por edhe të gjithë metabolizmin. Fushat e aplikimit të xhenxhefilit janë të gjera dhe variojnë nga lehtësimi i të ftohtit, dispepsi dhe dhimbje barku deri tek trajtimi i helmimit nga ushqimi dhe ulçerës gastrike.


Rrënja e rodheve

Rrënja e Rodhes së Madhe përmban inulinë, mucilage, tanine, substanca të hidhura, vajra esencialë dhe përbërës të tjerë aktivë. Prandaj është një pastrues efektiv i gjakut dhe ndihmon në rivendosjen e funksionit të mëlçisë dhe fshikëzës së tëmthit. Rrënja e rodhes përdoret gjithashtu si një kurë natyrale për kancerin ose trajtim të lëkurës për aknet. Sepse përveç efektit antitumor ka edhe veti antibakteriale dhe antimykotike.


luleradhiqe

Fatkeqësisht, kjo bimë e vjetër medicinale shpesh njihet vetëm si "barërat e këqija" këto ditë. Por luleradhiqe është gjithçka tjetër veç kësaj.Si rrënjët ashtu edhe gjethet e reja kanë efekte të mahnitshme. Përbërësit e shumtë të vlefshëm në luleradhiqe variojnë nga substanca të hidhura, rrezitëse dhe minerale si kaliumi ose natriumi deri te vitaminat e shumta (provitamina A dhe D, vitaminat C, E dhe B) dhe elementët gjurmë të rëndësishëm si zinku.


Luleradhiqja forcon tëmthin, mëlçinë, traktin gastrointestinal, veshkat dhe fshikëzën. Luleradhiqet përdoren edhe për të trajtuar gurët në tëmth, verdhëzën dhe hemorroidet. Luleradhiqet mund të ndihmojnë gjithashtu në lehtësimin e sëmundjeve të kyçeve si reumatizma ose përdhes. Një barishte e vërtetë çudibërëse!


mallow

Gjethet e mallow përmbajnë shumë mucilage, vajra esenciale dhe gjithashtu tanine. Për shkak të përbërësve të saj, mallow ka një efekt ekspektorant, anti-inflamator dhe qetësues. Prandaj përdoret si ilaç për bronkitin si dhe për ulcerat e stomakut, inflamacionet apo djegiet e lehta. Mbi të gjitha, ka një efekt pozitiv në eliminimin e toksinave nëpërmjet bronkeve.


rrikë

Vaji i nxehtë i mustardës, i cili mund të shijohet veçanërisht kur hani rrikë, por edhe me lloje të tjera të rrepkës, ka një efekt tretës, diuretik dhe antimikrobik. Pastron rrugët e frymëmarrjes dhe nxit qarkullimin e gjakut. Të gjitha këto procese janë të rëndësishme për eliminimin e toksinave dhe metaleve të rënda.


mente

Kjo bimë mjekësore përmban kryesisht mentol, por edhe tanine dhe substanca të hidhura, të cilat përbëjnë efektin e saj. Menteja është e njohur për vetitë e saj antispazmatike, qetësuese, kolagoguese dhe antiseptike. Mente përdoret për sëmundjet inflamatore të tëmthit dhe mëlçisë ose për sëmundjet nervore të zorrëve. Stimulon rrjedhjen e pështymës dhe nxit zbrazjen e stomakut.


raven

Rrënja e ravenit ka një efekt të lehtë laksativ për shkak të përbërësve të saj dhe stimulon sekretimin e zorrës së trashë. Në të njëjtën kohë, rrënja e ravenit pengon thithjen e toksinave dhe ndotësve përmes zorrëve. Këto veti i bëjnë ato një barishte të shkëlqyer kullimi, e cila mund të përdoret për kapsllëk, për shembull.


Rrënja e jamballit

Kjo rrënjë e shkurret e jamballit nuk nevojitet vetëm si bartës i shijes për prodhimin e jamballit, por rrënja e jamballit ka veti shumë më pozitive sesa shija e saj unike. Fatkeqësisht, këto veti nuk gjenden në jamballin konvencional, sepse zakonisht aty shtohet vetëm një shije sintetike jamballi.


Glikozidet, flavonoidet, saponinat, vajrat esenciale, kumarinat dhe përbërësit e tjerë të rrënjës së jamballit kanë një efekt ekspektorant, laksativ të butë, ekspektorant, qetësues, antiseptik dhe anti-inflamator. Me këta përbërës, jamballi mbështet indin lidhor, frymëmarrjen, ekuilibrin hormonal, mukozën e stomakut dhe përthithjen e lëndëve ushqyese. Rrënja e jamballit ka shumë përdorime të ndryshme mjekësore, nga pomadat e lëkurës për psoriasis deri tek përbërësit në shurupet e kollës.


Kokrrat e dëllinjës

Kokrrat e vogla blu të errët të dëllinjës kanë një efekt jashtëzakonisht pozitiv në traktin urinar, prandaj përdoren për problemet e veshkave, cistitin ose për pastrim. Kokrrat e dëllinjës kanë një efekt qetësues në problemet e tretjes dhe lehtësojnë dhimbjet në reumatizëm, përdhes ose artrit. Taninet, vajrat esencialë, rrëshirat, acidet organike dhe përbërës të tjerë janë përgjegjës për efektet detoksifikuese, mikrobike, anti-reumatike dhe tretëse të dëllinjës.


Kjo listë sigurisht që mund të zgjerohet, pasi të gjitha organet janë të përfshira në metabolizëm në mënyrën e tyre dhe kështu luajnë një rol nëse trupi ynë është në gjendje të largojë toksinat, ndotësit dhe metalet e rënda.

 

Burimet e artikullit:

Tags:

92 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page