top of page
 • Qendra e Shëndetit

Makarona të shpejta me salcë kremoze

Makarona të buta, pikante me një salcë kremoze të bërë nga domatina, selino dhe qepë të njoma - të lehta për t’u përgatitur dhe gati për t’u shërbyer në vetëm 25 minuta.


Përbërësit për 2 porcione:

 • 300 g makarona integrale sipas dëshirës tuaj, p.sh. Penne

 • 200 g selino - qërojeni dhe prerë në kube 1 cm

 • Vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë

 • 80 g qepë - të prera në unaza të imëta

 • 2 thelpinj hudhër - shtypni

 • 100 g qepë pranvere (të reja) - të prera në unaza të imëta me zarzavate

 • 150 g krem ​​tërshëre - e bere vete

 • 1 lugë gjelle sheqer kokosi

 • 200 g domatatina - të prera në gjysmë

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

 • 2 lugë fjollëza bajamesh - të pjekura pa yndyrë (alternative)

 • 1 lugë gjelle majdanoz të grirë hollë


Përgatitja


Hapi i parë

Së pari përgatitni përbërësit.


Hapi i 2 -të

Më pas gatuajini makaronat sipas udhëzimeve në paketë, hidhini mbi një sitë dhe lërini të kullojnë.


Hapi i 3 -të

Për salcën, zieni një tenxhere të madhe me ujë të kripur dhe gatuajini kubet e selinos për 4 minuta. Pastaj kullojeni, shuani dhe kullojeni.


Hapi i 4 -të

Ngrohni një tigan të madh me vaj ulliri dhe skuqni selinon për 3 minuta. Shtoni unazat e qepëve dhe skuqini për 5 minuta. Pastaj skuqni hudhrën e shtypur për 1 minutë; pastaj skuqni unazat e qepës së njomë për 2 minuta.


Hapi i 5 -të

Ulni nxehtësinë dhe shtoni me 150 g krem ​​tershere. Pastaj përzieni 1 lugë gjelle sheqer kokosi, palosni domatet dhe makaronat e kulluara dhe spërkatni me kripë dhe piper.


Hapi i 6 -të

Rregullojmë makaronat me salcë dhe i servirim të spërkatura me 2 lugë fjolleza bajamesh të fërguara dhe 1 lugë majdanoz të grirë.

5 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Kommentare


bottom of page