top of page
  • Qendra e Shëndetit

Mjaltë - Shëruesi më i mirë i plagëve në botë?A do të kishit menduar ndonjëherë se ky ushqim i shijshëm i bërë nga bletët është në fakt një nga ilaçet më të vjetra të njohura të njerëzimit? Që daton qysh në 5000 vjet, mjalti është përdorur me sukses për të trajtuar djegiet, kollën dhe ulcerat. Hipokrati, mjeku grek, gjithashtu vlerësoi fuqitë shëruese të mjaltit dhe doli me shumë trajtime me bazë mjalti për sëmundje të tilla si çrregullimet e lëkurës, ulcerat dhe plagët. Në Luftën e Parë Botërore, mjekët gjermanë përdorën një përzierje të mjaltit dhe vajit të mëlçisë së merlucit për të trajtuar plagët me armë zjarri. Sipas John Riddle, profesor i shkencës së lashtë në Universitetin Shtetëror të Karolinës së Veriut, një tekst mjekësor i shkruar në papirus nga 3000 vjet para Krishtit specifikon përdorimin e mjaltit për plagët në kokë. Ai thotë se ndoshta "mjalti ndihmoi në parandalimin e ënjtjes dhe vulosi plagën për të mbajtur ajrin dhe infeksionin jashtë".


Hulumtimet e fundit tregojnë se mjalti është shumë më superior se antiseptikët dhe antibiotikët. Studiuesit izraelitë morën mjaltë në provë. Ata aplikuan ushqimin e ëmbël dhe ngjitës dy herë në ditë në plagët e nëntë foshnjave pas dy javësh trajtimi intravenoz me antibiotikë dhe pastrimi antiseptik ditor nuk arriti t'i shërojë ato. Pas vetëm 5 ditësh trajtim me mjaltë, plagët e foshnjave u përmirësuan ndjeshëm. Pas 16 ditësh të tjera, ato ishin të mbyllura, të pastra dhe sterile.

Në një studim në Jemen, mjalti tregoi se kishte një avantazh të konsiderueshëm ndaj antiseptikëve të përdorur për plagët e infektuara kirurgjikale. Pesëdhjetë gra plagët e të cilëve u infektuan u ndanë në dy grupe. Një grup u trajtua me mjaltë, tjetri me antiseptikë. Pacientët në grupin e mjaltit u shëruan brenda 7 deri në 11 ditë, ndërsa grupit antiseptik iu deshën 12 deri në 27 ditë.


Megjithëse kremrat modernë dhe antibiotikët mund të kenë efekte shëruese, ato kanë disavantazhin e vrasjes së indeve dhe shkaktimit të zgjebeve dhe plagëve. Por sa prej nesh mendojnë të vënë mjaltë nën atë Band-Aid ose fashë. Ashtu si në studimet e mësipërme, rezultatet e një prove klinike trevjeçare në Spitalin Mësimor Universitar në Calabar, Nigeri, treguan se mjalti i papërpunuar mund të shërojë plagët kur veshjet më moderne dhe trajtimet me antibiotikë dështojnë. Në 59 pacientë të trajtuar për plagë dhe ulcera të jashtme, mjalti ishte efektiv në të gjitha rastet, përveç një. Shumë për çudinë e studiuesve, aplikimet aktuale i mbajtën sterile plagët sterile derisa të kishin kohë për t'u shëruar, ndërsa plagët e infektuara u bënë sterile brenda një jave. Çuditërisht, mjalti madje u tregua për të hequr indet e vdekura nga plagët e vazhdueshme, duke ndihmuar disa pacientë të shmangin transplantet ose amputimet e lëkurës.

Sipas Gazetës Evropiane të Kërkimeve Mjekësore, mjalti i ditur rezultoi të ketë efekte pozitive në infeksionet e plagëve pas operacionit për shkak të baktereve gram-pozitive dhe gram-negative pas seksioneve cezariane dhe histerektomive.

Mjalti siguron një mjedis shërues të lagësht, por parandalon rritjen e baktereve edhe kur plagët janë të infektuara rëndë, "vëren Dr. Peter Molan nga Njësia e Kërkimit të Mjaltit në Universitetin e Waikato, New

Zelanda "Shtë një mjet shumë efektiv për t'i bërë plagët e infektuara shpejt sterile, pa efektet anësore të antibiotikëve, dhe është madje efektive kundër shtameve të baktereve rezistente ndaj antibiotikëve."


Arsyeja pse mjalti është në gjendje të ndalojë infeksionin mund të jetë në të vërtetë mjaft e thjeshtë. Mjalti i zakonshëm lidh ujin në mënyrë që bakteret në një plagë të kenë ujë të pamjaftueshëm për t’u shumuar. Aktiviteti ujor i mjaltit pengon rritjen bakteriale. Për më tepër, pH i mjaltit është midis 3.2 dhe 4.5 - mjaft i ulët për të penguar rritjen e shumë baktereve të zakonshme. Aktiviteti kryesor antibakterial në mjaltë, megjithatë, mendohet të jetë për shkak të peroksidit të hidrogjenit i cili prodhohet në mënyrë enzimatike. Niveli i peroksidit të hidrogjenit të prodhuar është antibakterial, por nuk dëmton indet qelizore.


Aplikimet:

  • Aplikoni mjaltë në prerje, gërvishtje ose djegie dhe mbulojeni me një fashë të pastër. Ndryshoni veshjet një deri në tre herë në ditë, sipas nevojës.

  • Përdorni mjaltin si një material për veshjen e ndihmës së parë, ku mund të ketë kohë që infeksioni të krijohet para se të merret trajtimi mjekësor.

  • Për dezinfektimin e brendshëm dhe si masë parandaluese, çdo mëngjes, pini një gotë ujë të ngrohtë me një lugë çaji mjaltë dhe pak lëng limoni.

  • Mjalti gjithashtu ka veti nxitëse dhe qetësuese.

  • Nënat infermiere, provoni të mbuloni thithkat e plasaritura dhe të lënduara me garzë të njomur me mjaltë për të parandaluar infeksionin.

Shënim: nxehtësia e tepërt (mbi 40 ° C) ose ekspozimi i zgjatur ndaj dritës mund t’i vjedhë mjaltit vetitë e tij antibakteriale. Gjithmonë ruani në një vend të errët dhe të freskët.

 

Burimet e artikullit:

  • Timeless Secrets of Health and Rejuvenation - Andreas Moritz

49 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page