top of page
 • Qendra e Shëndetit

Mjetet shtëpiake për pastrimin e zorrëve

Aktualisiert: 26. Okt. 2021


Mjetet shtëpiake si fara e lirit, toka minerale ose uji i pijshëm, uthulla e mollës dhe lëngu i mollës ose limonit të shtrydhur largojnë toksinat nga trupi. Këto dhe mjete të tjera gjithashtu mund të kombinohen në pastrimin e zorrëve.


Këto ilaçe shtëpiake janë të shkëlqyera për pastrimin e zorrëve

Pastrimi i zorrës së trashë duhet të arrijë qëllime shumë të ndryshme. Shpesh ekziston një dysbiosis - një florë e trazuar e zorrëve - e cila duhet të rindërtohet. Një mukozë e zorrëve e përflakur në mënyrë kronike duhet të qetësohet dhe një sindromë e mundshme e zorrëve të rrjedhshme duhet të regresohet. Peristaltika duhet të rregullohet në mënyrë që kapsllëku si dhe diarreja kronike të marrin fund. Në të njëjtën kohë, dikush dëshiron të lehtësojë sistemin imunitar, mëlçinë dhe veshkat me një pastrim të zorrës së trashë.


Mjekime të ndryshme shtëpiake mund t'ju ndihmojnë të arrini këto qëllime. Ilaçi më i njohur në shtëpi për zorrët është fara e lirit. Isshtë e lirë, e disponueshme kudo dhe mund të merret shpejt me pak përpjekje.


1. Fara e lirit si një ilaç shtëpiak për pastrimin e zorrëve

Fara e lirit stimulon peristaltikën dhe kështu aktivitetin tretës dhe jashtëqitjen e jashtëqitjes. Në ujë gjithashtu formon një mukus shërues të ngjashëm me xhel që mund të lidhë helmet dhe gazrat (fryrje). Fara e lirit gjithashtu ka një efekt shumë qetësues në mukozën e sistemit tretës dhe për këtë arsye mund të përdoret veçanërisht në kushtet inflamatore siç është z. B. gastriti ose një mukozë e përflakur e zorrëve mund të jetë e dobishme.


Fara e lirit mund të merret në një sërë mënyrash: Ose i merrni të gjitha farat pa njomje, p.sh. B. 1 lugë gjelle 30 minuta para mëngjesit ose para një vakti tjetër. Përveç kësaj, ju pini një gotë të madhe me ujë (250 ml) dhe një gotë tjetër në gjysmën e ardhshme.


Ose i njomni farat në pak ujë për rreth 1 orë dhe më pas i merrni me ujin e njomur. Ky variant është më i rehatshëm për mukozën.


Nëse i hani farat në tërësi, ato ekskretohen të pandryshuara. Kështu që ju nuk konsumoni asnjë kalori me të. Nëse i bluani farat, atëherë natyrisht yndyrat dhe proteinat absorbohen gjithashtu në to, që arrin në rreth 40 kcal për 10 g.


Për në z. B. një gastrit për të marrë xhelin shërues vetëm, njomni farën e lirit në ujë gjatë natës, z. B. 2 lugë farë liri në 500 ml ujë. Të nesërmen, përzierja e ujit dhe farës së lirit është zier. Zierja e tij krijon edhe më shumë llum. Xheli atëherë duhet të derdhet vetëm në një sitë të imët. Ju mund t'i vendosni farat në një muesli ose t'i përpunoni ato ndryshe.


Xheli - i njohur edhe si llumi i farës së lirit - vendoset më së miri në një termos ndërsa është ende i ngrohtë dhe i dehur në gllënjka gjatë gjithë ditës. Sidoqoftë, ju gjithashtu duhet të pini shumë ujë (1.5-2 litra) gjatë gjithë ditës në mënyrë që mukoza të mos ketë një efekt bllokues.


Fara e lirit gjithashtu mund të shtohet në recetat e bukës siç janë: B. në bukën tonë lajkatare të zorrëve.


Për shkak të përmbajtjes së lartë të fibrave (34%), konsumi i rregullt i farës së lirit ka shumë përfitime shëndetësore që në përgjithësi i atribuohen fibrave, p.sh. B. zvogëlimi i problemeve kardiovaskulare, ulja e rrezikut të kancerit, ulja e ndjenjës së urisë (e cila është e dobishme nëse doni të humbni peshë) dhe efektet e përgjithshme anti-inflamatore si rezultat i, ndër të tjera. ndikimi i dobishëm në florën e zorrëve. Në të njëjtën kohë, fara e lirit ka efekte specifike pozitive në kancerin e gjirit.


Bamja është një perime që, ashtu si fara e lirit, siguron fibra dhe mukilazh dhe për këtë arsye është e dobishme për zorrët dhe florën e zorrëve. Bishtajat mund të përdoren në shumë receta, p.sh. B. Bamje të skuqura në salcë domatesh me oriz.


2. Tokat minerale: bentonite dhe zeolite

Tokat minerale Bentoniti dhe zeoliti nuk janë ilaçe të njohura shtëpiake për zorrët në rajonin tonë, por tani shumë njerëz kanë një nga dy tokat shëruese në kabinetin e tyre të ilaçeve. Përdorimet e mundshme janë aq të larmishme saqë duhet t'i keni gjithmonë në dorë, qoftë për përdorim të jashtëm apo të brendshëm.


Tokat minerale kanë kapacitet të fortë absorbues. Kjo do të thotë se ata thithin toksina (përfshirë toksinat e mykut) dhe ndotës të tjerë nga zorrët dhe lënë pas një mjedis më të shëndetshëm atje, në mënyrë që bakteret e dobishme të zorrëve të ndihen më mirë, të kolonizohen dhe të shumohen përsëri.


Në rastin e diarresë, përfshirë diarrenë e udhëtarëve, tokat minerale janë një masë shumë e mirë e ndihmës së parë, pasi ato jo vetëm që lidhin ujin e tepërt në zorrë, por edhe sekretimet toksike të baktereve shkaktare.


Nga toka minerale (ju zgjidhni njërën nga të dyja) merrni ½ deri në 1 lugë çaji me një gotë të madhe me ujë (200 - 400 ml) 30 - 60 minuta para mëngjesit, pra me stomak bosh. Nëse dëshironi, mund të merrni të njëjtën dozë përsëri pak para gjumit. Ju mund të gjeni informacion të detajuar mbi tokat minerale në dy lidhjet e mësipërme.


Nëse merrni shtesa ushqimore ose ilaçe, në mënyrë ideale duhet të lini një interval kohor prej 1 deri në 3 orë midis tokës minerale dhe marrjes së substancave të tjera.


3. Uji si një ilaç shtëpiak për pastrimin e zorrëve

Vetëm uji mund të jetë një ilaç i shkëlqyer në shtëpi për pastrimin e zorrës së trashë. 10 deri në 12 gota ujë (1.5 deri në 2 litra në ditë) ndihmojnë trupin të nxjerrë jashtë toksinat dhe të rrisë peristaltikën e zorrëve. Uji i ngrohtë është më efektiv se uji i ftohtë. Mund të mbushet në dy flluska termos në mëngjes dhe të pihet gjatë gjithë ditës. Uji i pijshëm gjithashtu mund të kombinohet lehtësisht me masa të tjera, p.sh. B. me uthullën e mollës.


4. Uthulla e mollës aktivizon tretjen

Uthulla e mollës aktivizon tretjen dhe ndihmon në pastrimin e kapsllëkut. Në cilësinë e tij natyrisht të turbullt dhe organike, stimulon formimin e lëngjeve tretëse dhe në këtë mënyrë i bën shumë pjata më të tretshme. Tretja e yndyrës në veçanti përmirësohet. Urthi gjithashtu duhet të përmirësohet pas shërimit të uthullës së mollës, si dhe nivelit të kolesterolit dhe ekuilibrit acid-bazë.


Në të njëjtën kohë, uthulla e mollës mbështet humbjen e peshës nëse jeni mbipeshë. Kjo arrihet përmes mekanizmave shumë të ndryshëm të veprimit. Para së gjithash, uthulla e mollës jep një ndjenjë të shtuar të ngopjes dhe lufton dëshirën për ushqim. Gjithashtu ndihmon në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe insulinës. Nëse niveli i insulinës është në rregull, humbja e yndyrës është gjithashtu më e suksesshme.


Si një ilaç tradicional në shtëpi, uthulla e mollës derdhet në një gotë me ujë dhe pihet herët në mëngjes - në mënyrë të matur dhe në distancë për mëngjes. Rekomandimet e dozimit ndryshojnë shumë dhe variojnë nga 1 lugë çaji deri në 2 lugë për 200 ml. Uji mund të jetë i ngrohtë dhe gjithashtu mund të plotësohet me xhenxhefil, kanellë ose një lugë të vogël mjaltë. Sidoqoftë, ne do t’ju ​​këshillonim të hiqnit këtë të fundit, pasi uji i uthullit vështirë se ka shije të thartë, madje të ëmbël dhe mjalti nuk ka përparësi të veçanta, pasi është më shumë një barrë për organizmin sesa çdo ëmbëlsues tjetër që përmban sheqer.


Idealshtë ideale të përdorni pije me uthull molle për një kohë të shkurtër, p.sh. B. për të marrë gjatë pastrimit të zorrës së trashë, pra z. B. 4 deri në 12 javë. Pastaj bëni një pushim prej 2 deri në 4 javë dhe mund ta përsërisni trajtimin. Sidoqoftë, shumë njerëz e pinë atë përgjithmonë sepse nuk duan të humbasin efektet pozitive.


5. Lëng molle i shtrydhur për një pastrim natyral të zorrëve

Mollët dhe lëngu i mollës i përkasin ilaçeve shtëpiake për një pastrim natyral të zorrës së trashë. Ato përmbajnë pektin, një fibër e tretshme me një efekt jashtëzakonisht pozitiv në zorrët dhe tretjen. Pektina stimulon lëvizjen e zorrëve dhe nxit nxjerrjen e jashtëqitjes. Pektina gjithashtu tret dhe lidh toksinat dhe ndihmon në largimin e tyre. Përveç kësaj, mëlçia mbështetet në mënyrë që detoksifikimi i trupit të përmirësohet në mënyrë indirekte.


Tani mund të hani 1 deri në 3 mollë në mëngjes para mëngjesit (ose në vend të mëngjesit) ose - që duhet të jetë më efektive - të pini një gotë me lëng molle të shtrydhur fllad. Pas 30 minutash pini një gotë ujë më pas, të cilën mund ta përdorni për shembull. B. mund të integrohet në javën e parë të pastrimit të zorrës së trashë.


6. Lëngu i limonit i shtrydhur është një pije pastruese e zorrëve

Nëse shtrydhni lëngun e gjysmë limoni dhe e derdhni në një gotë me ujë të ngrohtë, kjo rezulton në një pije shumë shëruese dhe pastruese të zorrëve, e cila - si zakonisht me masat e pastrimit të zorrëve - pihet në mëngjes me stomak bosh, p.sh. B. kuroni për një deri në dy javë (sigurisht jo nëse vuani nga defekte të smaltit të dhëmbëve ose keni dhimbje dhëmbi për shkak të qafës së dhëmbëve të ndjeshëm kur pini ujin me limon).


Një alternativë do të ishte të vendosni 2 lugë lëng limoni të shtrydhur fllad në një gotë me lëng molle të shtrydhur fllad dhe ta pini këtë tre deri në katër herë në ditë - gjithashtu për një ose dy javë. Ose mund të kryeni një kurë speciale me lëng limoni, e ashtuquajtura kurë master pastrimi. Sigurisht, ju gjithashtu mund të përdorni lëng limoni për të përgatitur salcën tuaj të përditshme të sallatës.


Uji me limon ka një efekt pozitiv në shëndetin e mukozave në sistemin tretës. Acidet në limon gjithashtu përmirësojnë tretjen e proteinave në stomak. Meqenëse ato gjithashtu stimulojnë prodhimin e biliare, ato gjithashtu nxisin tretjen e yndyrës. Në veçanti, flavonoidi hesperidin në limon thuhet se është në gjendje të ndihmojë me tretjen.


Në këtë mënyrë, natyrisht, koha e tretjes shkurtohet, jashtëqitjet bëhen të rregullta, mbetjet e vjetra fekale ekskretohen dhe problemet me tretjen lehtësohen.


Antioksidantët dhe vitamina C në limon gjithashtu kanë veti detoksifikuese.


7. Substancat e hidhura mbështesin tretjen dhe rrjedhjen e biliare

Substancat e hidhura mbështesin tretjen dhe rrjedhjen e biliare dhe stimulojnë funksionin e mëlçisë. Ato gjithashtu nxisin formimin e bazave të trupit, gjë që ndihmon në rregullimin e ekuilibrit acid-bazë. Meqenëse ato luftojnë dëshirat dhe oreksin për ëmbëlsira, substancat e hidhura gjithashtu ju ndihmojnë të humbni peshë dhe të kaloni në një dietë më të shëndetshme.


Substancat e hidhura mund të gjenden p.sh. B. në luleradhiqen, në pluhurin e barit të elbit, në karçofin ose në përzierjet e bimëve të veçanta të hidhura. Ekzistojnë gjithashtu tinktura të hidhura ose eliksirë të hidhur pa alkool, të cilat në fakt duhet të jenë gjithmonë në dorë në rast të fryrjes, gazit ose problemeve të tjera të tretjes.


Substancat e hidhura janë një nga ilaçet më të mira në shtëpi. Ato nuk duhet të mungojnë në asnjë kabinet mjekësor, në asnjë pastrim të zorrës së trashë ose në ndonjë program deacidifikimi. Merrni ato rreth 15 minuta para ngrënies. Vetëm njerëzit me acid të tepërt të stomakut duhet të dozojnë me kujdes substanca të hidhura dhe ngadalë të testojnë tolerancën.


8. Lakër turshi dhe lëng lakre turshi për pastrimin dhe detoksifikimin e zorrëve

Lëngu i lakrës turshi është gjithashtu një ilaç shumë i vjetër në shtëpi për pastrimin dhe detoksifikimin e zorrës së trashë. Në çdo rast, zgjidhni një lëng organik sa më natyral të jetë e mundur. Do të ishte edhe më mirë nëse blini lakër turshi të freskët dhe të pasterizuar në një kovë gjatë sezonit të lakrës turshi. Sigurisht, ju nuk mund të konsumoni vetëm lëngun, por edhe barin vetë.


Lëngu mund të pihet në stomak bosh në mëngjes, bari hahet gjatë gjithë ditës si një meze e lehtë ose një pije e vogël.


Lakra turshi është e pasur me acid laktik dhe lakra e pasterizuar gjithashtu përmban kultura probiotike. Të dy përbërësit sigurojnë një pastrim të madh të zorrëve dhe një efekt mbështetës të florës së zorrëve.


9. Kumbullat e thata dhe fiqtë e thatë si ilaçet shtëpiake për pastrimin e zorrëve

Kumbullat e thata dhe fiqtë e thatë janë frutat e thata për zorrët. Shpesh ju tashmë i keni ato si një përbërës për mueslin ose si një meze të lehtë në shtëpi dhe tani mund të përdoren si një ilaç në shtëpi për pastrimin e zorrës së trashë. Ju nuk i përzieni në muesli, por i hani të njomura (gjatë natës, përafërsisht 3 - 5 fruta) në mëngjes me stomak bosh ose i merrni si rostiçeri nëse nuk keni ngrënë asgjë për të paktën 3 orë. Frutat e thata gjithashtu mund të kombinohen shumë mirë me farën e lirit, pasi të dyja duhet të ngjyhen dhe fara e lirit ka shije më të mirë në këtë mënyrë.


Në fakt, kumbullat e thata janë treguar të jenë më efektive në lehtësimin e kapsllëkut kur krahasohen me psyllium. Të dy frutat e thata kanë një efekt stimulues dhe laksativ të peristaltikës.


10. Xhenxhefili stimulon sekretimin e lëngut të stomakut

Me siguri që do ta keni xhenxhefilin edhe në shtëpi. Mund të përdoret në çdo formë (të bluar, si lëng ose i grirë sapo) si një ilaç shtëpiak për pastrimin e zorrës së trashë. Për shembull, mund të përzieni një lugë çaji lëng xhenxhefili dhe një çerek filxhani lëng limoni të freskët me dy gota ujë të nxehtë, ta ndani këtë përzierje në dy ose tre racione dhe ta pini gjatë gjithë ditës.


Sigurisht, ju gjithashtu mund të shtoni xhenxhefil në një çaj bimor. Për ta bërë këtë, përzieni një copë xhenxhefil të freskët me ujë të nxehtë dhe skuqni barishtet e mbetura me këtë ujë xhenxhefili.


Xhenxhefili stimulon sekretimin e lëngut të stomakut, përshpejton zbrazjen e stomakut, vepron kundër diarresë, ka veti anti-inflamatore dhe analgjezike dhe ndihmon me fryrjen dhe ngërçet.


11. Farat e mustardës njihen si "furça e zorrëve" dhe janë shumë të mira në pastrimin e zorrëve

Shumë njerëz kanë fara mustardë në shtëpi të cilët bëjnë rregullisht vetë filizë, pasi mustarda është gjithashtu një nga farat e filizit. Sidoqoftë, mustarda njihet edhe si "furça e zorrëve" sepse mund të mbështesë shumë mirë pastrimin e zorrës së trashë.


Për shembull, ju mund të merrni një kurë me farat e sinapit një ose dy herë në vit. Për ta bërë këtë, merrni 1 lugë çaji fara organike të sinapit çdo ditë për tre muaj para çdo vakt, të plotë me shumë ujë.


Kokrrat tani fryhen në zorrë, thithin ndotës dhe i devijojnë ato gjatë rrugës përmes zorrëve.


Vaji esencial i sinapit gjithashtu ka një efekt detoksifikues dhe anti-kancer. Pastor Kneipp thuhet se e ka rekomanduar këtë kurë.


12. Bimët medicinale për pastrimin e zorrës së trashë

Shumë barëra medicinale mund të përdoren si ilaçe shtëpiake për pastrimin e zorrës së trashë. Ato stimulojnë aktivitetin e zorrëve, nxisin funksionet biliare dhe të mëlçisë, kanë një rigjenerim detoksifikues, antispazmatik, mukozal të zorrëve dhe sigurojnë një mjedis të këndshëm në zorrë, në mënyrë që një florë e shëndetshme e zorrëve të vendoset atje më lehtë. Fryrja e barkut gjithashtu lehtësohet dhe bakteret e dëmshme luftohen. Bimët medicinale miqësore me zorrën dhe pastruese të zorrëve përfshijnë, ndër të tjera. në vijim:


 • Rrënjë Angelica (çaj)

 • Çaj anise)

 • Borzilok (gojëmjaltë ose sallatë)

 • Gjethe rigoni (smoothie)

 • Farat e koprës (çaj)

 • Farat e koprës (çaj)

 • Mente (smoothie)

 • Rrënjë jamballi (çaj)

 • Trumzë (çaj)


Ju mund t'i merrni barishtet si një çaj ose si një shtesë për smoothie ose sallata.


13. Kripa e Glauber përdoret si laksativ për një lëvizje të vetme të zorrëve

Kripa e Glauber është një ilaç shumë i vjetër në shtëpi, më shumë një laksativ që përdoret tradicionalisht për jashtëqitje - veçanërisht për të filluar kurat e agjërimit. Sidoqoftë, funksionon jashtëzakonisht shpejt (tashmë pas 30 - 60 minutash), kështu që ju duhet të llogaritni ngërçet e barkut dhe jashtëqitjet e shpeshta të pakëndshme të zorrëve të ngjashme me diarrenë.


Njerëzit me probleme shëndetësore (p.sh. presioni i lartë i gjakut dhe / ose me probleme të zemrës, funksion i dëmtuar i veshkave, etj.) Duhet të përmbahen nga përdorimi i tij krejtësisht ose të pyesin një mjek agjërues për këshilla paraprakisht.


Kripa e Glauber përzihet në një gotë me ujë të vakët sipas udhëzimeve dhe pihet në një gllënjkë. Ju e merrni atë vetëm një herë për evakuimin fillestar të zorrëve, kështu që jo rregullisht!


14. Klizmat e kafesë me kafe jeshile për pastrimin e zorrës së trashë

Enemat janë një nga metodat më të vjetra të pastrimit të zorrës së trashë, të cilat rekomandoheshin në kohët e lashta për një larmi të madhe ankesash. Sot ne e njohim ujin e ngrohtë të trupit si një lëng klizmë. Në atë kohë, megjithatë, lëngjet më aventureske u përdorën, të tilla si biliare kau, vera, qumështi, vajrat ose përzierjet e tyre, shpesh të pasuruara me ekstrakte bimore.


Klizmat e kafesë, të cilat kryhen edhe sot, tingëllojnë jo më pak aventureske. Një klizmë kafeje gjithashtu mund të kryhet me kafe normale, por kafeja jeshile (kafe e pjekur), e cila gjendet në dyqane si kokrriza të tretshme veçanërisht për klizmat, është më e tolerueshme.


Klizmat e kafesë jo vetëm që pastrojnë zorrët - kështu thuhet - por praktikisht të gjithë trupin përmes mëlçisë. Kafeja arrin në mëlçi nga mukoza e zorrëve përmes venës portale. Atje, substancat e tij të hidhura zgjerojnë kanalet biliare dhe sigurojnë rritjen e prodhimit biliare, e cila nga ana tjetër çon në rritjen e helmimit.


Substancat e tjera në kafe thuhet se kanë efekte anti-inflamatore dhe stimulojnë formimin e enzimave detoksifikuese në mëlçi, të cilat mund të rrisin kapacitetin detoksifikues të mëlçisë dhe kështu të përmirësojnë jashtëzakonisht mirëqenien e përgjithshme.


Sidoqoftë, ata që nuk mund të tolerojnë kafenë ose kafeinën nuk duhet të bëjnë as klizma kafeje. Klizma e kafesë gjithashtu nuk është një ilaç i përshtatshëm në shtëpi për gratë shtatzëna, gratë me gji dhe fëmijët. Për detaje se si të kryeni klizmat e kafesë, shihni lidhjen e parë më sipër në këtë seksion.


15. Masazh stomaku dhe stërvitje gjatë pastrimit të zorrëve

Sa më shumë të lëvizni gjatë pastrimit të zorrës së trashë, aq më i mirë është suksesi! Zorra e do lëvizjen dhe sa më shumë që lëvizni, aq më efikase mund të funksionojë. Prandaj përdorni trampolinën tuaj, bëni vrapim ose shkoni në palestër rregullisht.


Një tjetër ilaç shumë i thjeshtë dhe gjithashtu i lirë, madje edhe plotësisht falas në shtëpi për pastrimin e zorrëve është masazhi i stomakut. Extremelyshtë jashtëzakonisht efektive dhe duhet të praktikohet sa herë që pastroni zorrën e trashë. Në këtë mënyrë, produktet e mbeturinave mund të shkëputen lehtësisht nga muret e zorrëve, peristaltika stimulohet dhe nxitet nxjerrja e jashtëqitjes. Mund të lexoni më shumë për këtë këtu: Vetë-masazh i barkut


Kombinoni disa ilaçe shtëpiake për pastrimin e zorrëve

Tani thjesht zgjidhni tre deri në pesë nga ilaçet shtëpiake të përmendura dhe kombinojini ato për pastrimin e zorrës së trashë. Për shembull: Filloni me një masazh stomaku në mëngjes, pastaj merrni një pije me uthull molle dhe substanca të hidhura pak para mëngjesit dhe çdo vakt tjetër. Si rostiçeri, hani lakër turshi të freskët dhe në mbrëmje para se të shkoni në shtrat, merrni pak tokë minerale. Sigurisht, kombinime të tjera janë gjithashtu të mundshme.


Ju mund të gjeni më shumë ndihma natyrale për zorrët këtu: 12 këshilla efektive për zorrët tuaja. Përveç kësaj, praktikoni pozicionin e mbledhjes, një masë shumë e thjeshtë, por efektive për të lehtësuar kapsllëkun në veçanti.

 

Burimet e artikullit:

 • Hausmittel zur Darmreinigung (zentrum-der-gesundheit.de)

 • Bentonite Clay as a Natural Remedy: A Brief Review, Iranian Journal of Public Health

 • Phillips TD, Reducing human exposure to aflatoxin through the use of clay: a review., Food Additives & Contaminants, 2008 Feb;25(2):134-45

 • A., Perry. "Criteria for Selecting a Quality Healing Clay," ABOUTCLAY.com.

 • Dawkins, Richard. The Selfish Gene. Origin of Life.

 • Lee, Natasha. "Could Detoxification be the Fountain of Youth?" Years to Your Health.

 • Carrertero MI., Pozo M., Clay and non-clay minerals in the pharmaceutical and cosmetic industries, Applied Clay Sciences 2010, (Tonerde und andere Mineralerden in der pharmazeutischen und kosmetischen Industrie)

 • Benefits of drinking hot water, Medical News Today, 12 Oktober 2017

 • Odes HS et al, Pilot study of the efficacy of spent grain dietary fiber in the treatment of constipation, Israel Journal of Medical Sciences, 01 Jan 1986, 22(1):12-15

 • Bigoniya P et al, Ulcer protective potential of standardized hesperidin, a citrus flavonoid isolated from Citrus sinensis, Revista Brasileira de Farmacognosia, Mai bis Juni 2014

 • Adolfsson O et al, Yogurt and gut function, The American Journal of Clinical Nutrition

 • Bourrie BCT et al, The Microbiota and Health Promoting Characteristics of the Fermented Beverage Kefir, Frontiers in Microbiology, 2016; 7: 647

 • Cunnane SC, Nutritional attributes of traditional flaxseed in healthy young adults, The American Journal of Clinical Nutrition, 1995 Jan;61(1):62-8

 • Rodriguez-Fragoso L et al, Risks and Benefits of Commonly used Herbal Medicines in Mxico, Toxicology and Pharmacology, 2008 Feb 15; 227(1): 125135

 • Parvez S et al, Probiotics and their fermented food products are beneficial for health, Journal of Applied Microbiology, 5 April 2006

 • Attaluri A et al, Randomised clinical trial: dried plums (prunes) vs. psyllium for constipation, Alimentary Pharmacology & Therapeutics, 2011 Apr;33(7):822-8

 • Lever E et al, The effect of prunes on stool output, gut transit time and gastrointestinal microbiota: A randomised controlled trial, Clinical Nutrition, January 10, 2018

 • Baek HI et al, Randomized, double-blind, placebo-controlled trial of Ficus carica paste for the management of functional constipation, Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition, 2016;25(3):487-96

 • Hu ML et al, Effect of ginger on gastric motility and symptoms of functional dyspepsia, World Journal of Gastroenterology, 2011 Jan 7; 17(1): 105110

 • Chen JC et al, Ginger and Its Bioactive Component Inhibit Enterotoxigenic Escherichia coli Heat-Labile Enterotoxin-Induced Diarrhea in Mice, Journal of Agricultural and Food Chemistry, 2007, 55 (21), pp 83908397

 • Surjushe A et al, Aloe Vera: A Short Review, Indian Journal of Dermatology, 2008; 53(4): 163166

185 Ansichten0 Kommentare

Comments


bottom of page