top of page
 • Qendra e Shëndetit

Ndaloni shpejt diarrenë me supë me karota Moro


Një supë me karota e përgatitur posaçërisht - e ashtuquajtura supë me karrota Moro - është një ilaç i vjetër dhe shumë efektiv në shtëpi për diarrenë. Në një kohë të shkurtër ajo ndihmon të rriturit dhe fëmijët si dhe qentë dhe macet.


Ndaloni diarrenë me supë me karota Moro!

Supa me karota Moro mund ta ndalojë shumë mirë diarrenë. E veçanta e supës është se ajo gatuhet për një kohë të gjatë, gjatë së cilës formohen substanca - të ashtuquajturat acide oligogalakturonike - të cilat nuk janë të pranishme në karotën e papërpunuar, por që janë jashtëzakonisht efektive në frenimin e baktereve që shkaktojnë diarre.


Por edhe nëse efekti i mirë i supës me karota duket të jetë një antibakterial në veçanti, përvoja ka treguar se shpesh është një ilaç i shkëlqyer për diarrenë që shfaqet si pjesë e sëmundjeve kronike inflamatore të zorrëve si sëmundja e Crohn dhe koliti ulceroz.


Profesor Moro: shpikësi i supës me karota Moro

Supa mori emrin e pediatrit austriak, profesor Dr. Ernst Moro (1874-1951), i cili e krijoi atë në 1908 si një ilaç shtëpiak për diarrenë, duke ulur në mënyrë drastike shkallën e vdekshmërisë dhe ndërlikimeve tek fëmijët nga sëmundjet diarreike. Në atë kohë, kjo ishte e denjë për një çmim Nobel, pasi 95 për qind e shkallës së lartë të vdekshmërisë foshnjore në shtëpi ishte rezultat i diarresë. Në atë kohë nuk kishte antibiotikë.


Profesor Moro së pari praktikoi në klinikat e fëmijëve në Mynih dhe Heidelberg, më vonë - deri në tre vjet para vdekjes së tij - në praktikën e tij në Heidelberg.


Si funksionon saktësisht supa me karota Moro kundër diarresë?

Profesor Josef Peter Guggenbichler, i cili ka qenë emeritus në Spitalin Universitar të Fëmijëve në Erlangen që nga viti 2009, ishte në gjendje të demonstronte në një studim në 1983 se supa mund të parandalojë ngjitjen e baktereve që shkaktojnë diarre në murin e zorrëve (1).


Pas një studimi tjetër në vitin 2002, ai shkroi në Vienna Medical Weekly Journal se acidet oligogalakturonike ngjajnë me receptorët e epitelit të zorrëve dhe se bakteret patogjene të zorrëve si p.sh. Për shembull, bakteret E. coli ose salmonella lidhen me veten e tyre në mënyrë që të mos mund të ngjiten më në murin e zorrëve (2).


Në fakt, një përqendrim prej vetëm 0,005 për qind e acideve oligogalakturonike është i mjaftueshëm për të bllokuar plotësisht bakteret, të cilat tani mund të ekskretohen lehtësisht në jashtëqitje.


Supa me karota funksionon më mirë se solucionet e glukozës-elektrolitit

Studimet klinike kanë treguar gjithashtu - siç shkruante Guggenbichler në studimin e përmendur - se përdorimi i preparateve ujore të karotës në infeksionet akute gastrointestinale tek fëmijët është më i lartë se solucioni i balancuar glukozë-elektrolit.


Stiftung Warentest shpjegoi vetëm në mars 2019 se si mund ta bëni vetë një zgjidhje të tillë për diarrenë: Merrni një litër ujë mineral pa gaz (ose ujë të ftohtë të zier) dhe përzieni me një lugë çaji kripë dhe shtatë deri në tetë lugë çaji dekstrozë (ndryshe sheqeri i tryezës), nga të cilat gjithsej dy litra duhet të pihen gjatë gjithë ditës.


Zgjidhja ia kthen organizmit me shpejtësi mineralet që i nevojiten, thotë ai, por menjëherë shton se përbërja nuk është ideale sepse ndër të tjera ka mungesë kaliumi, prandaj duhet përdorur solucione elektrolite nga farmacia, veçanërisht. për fëmijë (4).


Por edhe kjo nuk përmban shumë më tepër se klorur natriumi, glukozë dhe kalium (p.sh. Saltadol® përzierje glukozë-elektrolit), ndërsa supa me karota Moro ofron shumë më tepër përveç këtyre tre lëndëve ushqyese, përkatësisht të gjithë spektrin e mineraleve dhe elementëve gjurmë të karotën (veçanërisht kalciumin dhe hekurin) dhe vitaminat rezistente ndaj nxehtësisë.


Supë me karota Moro: Receta origjinale

Supë rekomandohet të merret disa herë në ditë me stomak bosh për disa ditë pikërisht në fillimin e diarresë. Është e rëndësishme që karotat të zihen mjaftueshëm, sepse vetëm atëherë lirohen substancat aktive. Supa përgatitet si më poshtë:


Përbërësit

 • 500 gr karota të qëruara dhe të grira

 • 1 litër ujë (shtoni edhe pak ujë më vonë)

 • 3 gram kripë

Përgatitja

 • Ziejini karotat në ujë për të paktën 1 orë, burime të tjera shkruajnë të paktën 1.5 orë.

 • Më pas shtypeni supën në një sitë ose bëjeni pure në një blender ose me një blender zhytjeje.

 • Mbushni supën deri në një litër me ujë të valuar dhe shtoni 3 gram kripë.

A mund të shtoni ushqime të tjera në supën me karota Moro?

Mund të përmirësoni edhe shijen e recetës origjinale, p.sh. B. grini pak xhenxhefil të freskët ose gjysmë molle dhe shtoni në supë të gatshme. Për qentë dhe macet, pula e copëtuar mund të shtohet në gjysmën e fundit të kohës së gatimit, në mënyrë që supa të pranohet lehtësisht. Për fëmijët e vegjël, supa duhet të përgatitet vetëm nga tre përbërësit kryesorë.


A mund të hani diçka tjetër kur keni diarre?

Supa konsiderohet më shumë si një ilaç sesa ushqim. Kjo do të thotë që pacienti, nëse ka oreks (!), mund të hajë edhe dietën normale për diarre (mollë e grirë, banane, bukë të thekur (pa asgjë), pure patatesh (vetëm të bëra me patate, ujë, kripë), supë orizi. me kungull i njomë, kokrra ose të ngjashme).


Si merret dhe dozohet supa me karota Moro?

Supa me karota Moro merret në sasi të vogla disa herë në ditë krahas një diete të lehtë, p.sh. B. çdo orë dy deri në katër lugë gjelle ose çdo dy orë një tas të vogël - ku sasia natyrisht përshtatet me moshën dhe peshën e pacientit. Tek macet, marrja e shpeshtë e 1 deri në 2 lugë çaji të supës është tashmë efektive.


Pacientët me sëmundje kronike inflamatore të zorrëve raportojnë se ngrënia e një pjate të vogël me supë me karota Moro gjysmë ore para çdo vakti çdo ditë është shumë e dobishme për të mbajtur nën kontroll sëmundjen e tyre dhe për të parandaluar një shpërthim të ri.


Pse supa me karota funksionon më mirë se antibiotikët?

Për një kohë të gjatë, supa shëruese konsiderohej si ilaçi standard për diarrenë, por nga vitet 1940 ajo humbi rëndësinë për shkak të përdorimit të antibiotikëve dhe ilaçeve tipike të diarresë.


Sipas Guggenbichler, supa e karotave ka avantazhin vendimtar ndaj antibiotikëve, sepse nuk çon në zhvillimin e rezistencës dhe as sulmon florën e zorrëve dhe gjithashtu nuk ka efekte të dëmshme anësore.


Edhe pacientët me një infeksion të zorrëve - të shkaktuar nga bakteret famëkeqe EHEC - mund të përfitojnë nga supa me karota Moro, siç u lexua edhe në gazetën mjekësore të 8 qershorit 2011, ku rekomandohet gjithashtu marrja e supës me karrota Moro disa herë në ditë siç duhet. në fillim të diarresë së përgjakshme të merret për disa ditë (3).


Antibiotikët, nga ana tjetër, nuk kanë shumë kuptim në rastin e një infeksioni EHEC, edhe nga pikëpamja mjekësore konvencionale, pasi kjo vonon ekskretimin e baktereve dhe madje mund të përkeqësojë rrjedhën e sëmundjes për shkak të rritjes së formimit. të toksinave.


Sigurisht, ka edhe ilaçe të tjera shtëpiake që mund të përdoren për diarrenë, mundësisht në kombinim me supën me karota Moro, si p.sh. B. thithja e tokës minerale (zeoliti, bentoniti ose toka shëruese), karboni aktiv, boronicat e thara (ziejini 2 lugë gjelle në 250 ml ujë për rreth 10 minuta) etj. Gjithashtu shmangni ushqimet që mund të rrisin diarrenë ose të irritojnë zorrët.

 

Burimet e artikullit:

 • Morosche Karottensuppe stoppt den Durchfall (zentrum-der-gesundheit.de)- Zentrum der Gesundheit

 • (1) Guggenbichler JP, Adherence of enterobacteria in infantile diarrhea and its prevention, Infection, Juli-August 1983

 • (2) Kastner U et al, [Acid oligosaccharides as the active principle of aqueous carrot extracts for prevention and therapy of gastrointestinal infections], [Article in German], Wien Med Wochenschr, 2002

 • (3) Karottensuppe nach Moro könnte auch EHEC lahmlegen, Ärzte Zeitung, 08.06.2011

 • (4) Stiftung Warentest, Elektrolytlösung – selbstgemischt, 15.03.2019

56 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page