top of page
 • Qendra e Shëndetit

Nga i ftohti në i nxehtë - ushqimi termik që ne zgjedhim ka ndikim në shëndetin dhe mirëqenien tonë


Sipas Mjekësisë Tradicionale Kineze (TCM), çdo ushqim dhe pije ka një efekt termik. Kjo nuk vjen nga temperatura e ushqimit - edhe pijet e nxehta mund t'ju freskojnë, ashtu si ushqimi i ngrënë i ftohtë mund t'ju ngrohë.


Ajo që të gjithë prej nesh ndoshta e dinë është efekti ngrohës i një pjate pikante, siç është speci djegës. Më pas ne fillojmë të djersijmë dhe ndoshta edhe të marrim pak nxehtësi.


Nga ana tjetër, çaji i mentes ka një efekt ftohës, gjë që njihet në vendet arabe.


Në TCM, bëhet një dallim midis 5 efekteve termike:


ftohtë

ftohje

neutrale

ngrohja

nxehtë


Efekti termik është një nga mjetet më të rëndësishme terapeutike në ushqimin TCM. Me këtë njohuri ju mund të ndikoni drejtpërdrejt në shëndetin dhe mirëqenien tuaj.


Të ushqyerit sipas Mjekësisë Tradicionale Kineze e do mesataren e artë në shumë fusha. Prandaj, pjesa më e madhe e ushqimit tonë, edhe për sa i përket sjelljes së temperaturës, duhet të jetë në intervalin e ngrohtë në neutral dhe neutral deri në freskues. Zonat e nxehta dhe të ftohta duhet të përdoren vetëm në mënyrë të synuar dhe përgjithësisht me kursim në rast të çekuilibrave dhe temperaturave ekstreme si në mes të verës.


Këtu është një përmbledhje e shkurtër e grupeve individuale të ushqimit termal:


Ushqimet e ftohta përfshijnë:


Domate, ananas, kivi, limon, kos, tranguj, banane, mango, shalqinj, avokado, sheqer të bardhë, alga deti, karkaleca dhe gaforre, kripë, salcë soje, ujë mineral, ujë të ftohtë, çaj jeshil, birrë dhe shumë çajra bimorë të hidhur të tilla si sanëz, gentian, mantel zonje, rrënjë luleradhiqe, yarrow ose pelin.


Siç thashë, ju lutemi kini kujdes me "ekstremet".


Kur përdoren në moderim dhe në mënyrë të synuar, ushqimet e ftohta mund të kenë një efekt terapeutik. Jo më kot frutat ekzotike si agrumet, ananasi, bananet dhe mango rriten në tropikët. Aty ftohja e organizmit ka një status krejt tjetër se në gjerësitë tona gjeografike! Fakti që një shalqi mund të jetë mrekullisht freskues në 40 °C në mes të verës është për shkak të natyrës së sjelljes së tij të temperaturës. Por nëse hani shumë banane, portokall, kivi, kos dhe ujë mineral në dimër kur ka borë dhe akull, nuk duhet të habiteni që vazhdimisht jeni duke ngrirë, gishtat e këmbëve mbeten të ftohtë dhe keni diarre ose dobësi.


Ushqimet ftohëse përfshijnë:


Rrepka, lakër, lakërishtë, qiqra, fasule mung, sojë e verdhë dhe e zezë, goca deti, kalamarë, kallamar dhe oktapod, ullinj, elb, hikërror, të gjitha perimet e lakrës, kërpudha, lulelakër, chard, patëllxhan, kripa, speca, speca , selino, spinaq, kunguj të njomë, angjinare të Jeruzalemit, çikore, marule, sallatë me luleradhiqe, majdanoz, radikio, raketë, lakër turshi, mollë, dardhë, rrush, grejpfrut, manaferrë, portokall, luleshtrydhe, mandarinë, boronica, boronicë, boronica, sherebelë, qumësht soje, tofu, krem ​​pana, vaj ulliri, vaj liri, vaj susami, vaj luledielli, mish rosë, krem ​​djathi, qumësht i thartë, dhallë, salcë kosi dhe pije të tilla si verë e gazuar, verë e bardhë, çaj mallow, balsam limoni çaj, lëngje frutash të freskëta, lëng molle dhe dardhe, lëngje perimesh, musht, çaj të zi, ujë.


Sidomos në stinën e ngrohtë, këto ushqime mund të na shërbejnë mirë. Nëse keni simptoma të nxehtësisë si p.sh. mukozën e thatë, gojën e thatë ose ndjenjën e nxehtësisë, mund të ndihmoni me ftohjen. Nëse keni probleme me të ftohtin, duhet të jeni të kujdesshëm me këtë kategori - me një metodë të përgatitjes së ngrohjes (p.sh. pjekja në furrë), për shembull, mund të krijohet një ekuilibër dhe efekti ftohës mund të neutralizohet disi.


Ushqimet neutrale përfshijnë:


Meli, misër, oriz, spell, bulgur, kuskus, thekër, quinoa, amaranth, bizele, fasule, karrota, patate, kohlrabi, kungull, lakër e kuqe, lakër e bardhë, kërpudha, rrepkë, panxhar, marule e qengjit, endive, hithër, patë , gjeldeti , thëllëza, viçi, viçi, mish derri, gjalpë, djathë, qumësht lope, mjaltë, sheqer i plotë kallamishte, kërpudha deti, kërpudha shitake, kërpudha pylli, vezë, miso, tempeh, hurma, fiq, kumbulla të thata, lajthi, fara kungulli , bajame, susam, fëstëkë, fara luledielli, fasule Adzuki, thjerrëza, fasule, troftë, sardele, krapi, shojzë e kuqe, harengë dhe pije të tilla si çaj trëndafili, çaj frutash ose kafe me drithëra.


Ushqimet neutrale as nuk e ftohin dhe as nuk e ngrohin trupin. Ata nuk kanë asnjë efekt ndryshimi të temperaturës tek ne dhe janë të destinuara për t'u ngrënë shumë.


Ushqimet ngrohëse përfshijnë:


Spelte jeshile, tërshërë, oriz i ëmbël, kopër, kungull Hokkaido, gështenja, lakër Brukseli, qepë të skuqura, qepë, presh, hudhër të egër, qiqra, rrikë, mustardë pluhur, anise, fazan, mish dreri, lepuri i egër, derri i egër, djathë i fermentuar, pulë, djathë dele, djathë dhie, sallam , proshutë, mish i pjekur dhe i tymosur, peshk i tymosur, açuge, karkaleca, merluc, skumbri, midhje, salmon, karavidhe, açuge, pllakë, ton, uthull, majdanoz, arra, pishë arra, qershi, shegë, kajsi, pjeshkë, rrush të thatë, qumësht kokosi, shumë erëza dhe barishte si borzilok, rozmarinë, trumzë, rigon, pluhur paprika, qimnon, kopër, koriandër, qimnon, lozhë, gjethe dafine, borzilok, arrëmyshk, shafran i Indisë, dëllinja, vaji i farave të kungullit, vaji i kolmës, marzipani dhe pije të tilla si kafe, verë e kuqe, lëng qershie, çaj kopër, liker, verë orizi ose verë porti.


Për sa i përket sjelljes së temperaturës, këto ushqime sigurojnë një furnizim të mirë bazë të nxehtësisë.


Ushqimet e nxehta përfshijnë:


Mish deleje i bluar, mish qengji, verë e zier, mish dreri, djathë blu, spec djegës, kerri, piper, alkool i fortë, hudhër, xhenxhefil i tharë dhe kanellë


Metodat e nxehta të gatimit si pjekja në skarë dhe pjekje shtojnë gjithashtu "energjinë e nxehtë" në ushqimin tonë. Kujdes me këto termale, sidomos në verë.


Në dimër, megjithatë, mund të ndihmojë që trupi ynë të mos vuajë shumë nga i ftohti i jashtëm kur përdoret me moderim dhe qëllim.


Në rast të dobësisë së përgjithshme, ushqimi i nxehtë ose metodat e përgatitjes mund të përdoren edhe në mënyrë terapeutike dhe të furnizojnë organizmin me energji aktive dhe ngrohëse.


Ushqimet e nxehta mund të mbështesin sistemin imunitar dhe të largojnë të ftohtin e brendshëm ose të jashtëm. Megjithatë, kur konsumohen me tepricë, gjërat e nxehta gjenerojnë nxehtësi në trup dhe na dëmtojnë!


Klasifikimi i ushqimit sipas efektit termik nga i ftohtë në të nxehtë:


Lëngjet e frutave kane efekt ftohës

Frutat kanë një efekt të ftohtë në ftohës

Produktet e qumështit të acidifikuara (kos, dhallë...) kanë një efekt të ftohtë deri në ftohës

Frutat dhe çajrat bimorë kanë një efekt ftohës

Perimet kane ndikim të ftohta në neutrale

Produktet e qumështit janë neutrale

Drithërat dhe bishtajoret kanë një efekt neutral

Vajrat dhe yndyrnat kanë një efekt neutral

Arrat dhe farat kanë një efekt neutral deri ngrohes

Mishi dhe peshku kanë një efekt ngrohës

Erëzat kanë një efekt ngrohës në të nxehtë

Kafeja dhe kakaoja kane efekt të nxehta


Nga ky klasifikim themelor ka disa dallime të veçanta:


Çajrat pikantë (çajrat e yogi-t) kanë një efekt ngrohës në të nxehtë

Kopër, preshi, qepa, kungulli i errët, lakra e kuqe dhe lakra kanë një efekt ngrohës

Qershitë, kajsitë dhe pjeshkët kanë një efekt ngrohës

Qumështi i deleve dhe i dhisë kanë një efekt ngrohës

Tërshëra ka një efekt pak ngrohës, elbi dhe gruri kanë një efekt ftohës

Mishi i rosës ka efekt ftohes

Shafrani i Indisë, nenexhiku dhe sherebela kane efekt ftohes

Mishi i deles, qengji dhe dreri kane efekt të nxehtë


Si mund të ndikoni në efektin termik:


bëni më të ngrohtë:

 • Ziej, avull, , , zbardh, piq, copëto, grij, bëj pure, turshi, tharë (p.sh. fruta të thata, barishte)


nxehet ndjeshëm ndaj ngrohjes:


skarë, rosto, rosto, skuq, përgatit në alkool përdorni erëza të nxehta


bëni më shumë ftohje:


mbin, thith në ujë, zhytem në salcë soje


bëjnë dukshëm më shumë ftohje ndaj të ftohtit:


ngrini, vendosni në kripë


Shembuj praktik për këtë:


Sipas TCM, domatet e papërpunuara janë të ftohta. Kur gatuhen në një salcë ose supë, ato bëhen më të ngrohta dhe kanë një efekt pak ftohës në neutral.


Lentet janë neutrale. Duke mbirë, ato bëhen ftohëse.


Mishi i viçit po ngrohet. Zierja e tij si një biftek e bën atë të nxehtë.


Molla ka efekt ftohes. E gatuar si komposto, është neutrale. Shtimi i kanellës dhe karafilit bën që komposto të kete efekt ngrohes.


Cilin efekt termik duhet të preferoni?


Një rregull bazë me të cilin sigurisht nuk mund të gaboni është:


Preferoni ushqime me efekt neutral, të kombinuara me ushqime ftohëse dhe ngrohëse. Hani ushqime të nxehta ose të ftohta me moderim.


A ngrini lehtë dhe shpesh keni këmbë të ftohta?


Më pas preferoni ushqimet me termale neutrale ndaj termave ngrohës dhe shmangni çdo gjë që është shumë ftohëse ose e ftohtë.


A visheni në përgjithësi më pak se njerëzit e tjerë sepse ngroheni shumë shpejt?


Më pas jepni përparësi ushqimeve me termale neutrale ndaj ftohjes dhe shmangni çdo gjë që ngroh apo nxehet.


Nëse keni tendencë të ftoheni, por keni ndezje të nxehta në mes, qëndroni në mes. Termalet neutrale janë gjithashtu të mira për ata që gatuajnë për të gjithë familjen.


Efekti i ngrohjes dhe nxehtësisë është i përshtatshëm për:

 • Përjashtimi i të ftohtit që ka depërtuar (p.sh. çaji me xhenxhefil për një ftohje të freskët)

 • Rritja e nxehtësisë së trupit, veçanërisht në sezonin e ftohtë

 • stimulimi i fuqisë tretëse

 • Dinamizimi i organizmit (p.sh. kur është i lodhur)


Kujdes me ushqimin e nxehtë në:

 • Problemet e lëkurës,

 • migrena,

 • shqetësimi i brendshëm,

 • çrregullimet e gjumit,

 • urthi,

 • problemet e stomakut,

 • kapsllëku,

 • dëshirat,

 • sëmundjet autoimune


Efekti ftohës dhe i ftohtë është i përshtatshëm për:


 • Ftohja e nxehtësisë së verës (p.sh. shalqini, kastraveci)

 • Ftohja e nxehtësisë së brendshme (p.sh. çaji i kamomilit për temperaturën)

 • Akumulimi i lëngjeve trupore në rast të thatësisë së brendshme (p.sh. lëkurë e thatë, jashtëqitje e thatë)

 • qetësimin e nervave

 • detoksifikimi


Kujdes me ushqimin e ftohtë në:

 • Tendenca për diarre,

 • fryrje,

 • ftohje të shpeshta,

 • obezitet,

 • humor depresiv,

 • edemë,

 • dëshirë e paplotësuar për të pasur fëmijë,

 • urinim gjatë natës


Permbledhje:


Çdo ushqim dhe pije ka një efekt termik në trup, nga i ftohti në atë të nxehtë.


Ushqimet termale neutrale duhet të përbëjnë pjesën kryesore të dietës sonë ditore, pra drithërat e gatuara, bishtajore, perime, arrat dhe farat, yndyrat.


Kombinoni ushqime ngrohëse si peshku, mishi dhe erëzat me ushqime ftohëse si sallata jeshile dhe salca e kosit.


Nëpërmjet përgatitjes mund të ndryshoni efektin e ushqimit në drejtim të ngrohtë ose më të ftohtë. Për shembull, perimet e pjekura në furrë janë më të ngrohta se perimet e gatuara, të cilat nga ana tjetër janë më të ngrohta se perimet e gjalla.


Përdorni termale të nxehta dhe të ftohta në moderim (p.sh. erëza të nxehta, banane). Në këtë mënyrë ju shmangni zhvillimin e nxehtësisë dhe të ftohtit të brendshëm.


Ushqimet tona të zgjedhura me kujdes, sigurojnë një ndjenjë trupore të shëndetshme dhe të ekuilibruar dhe ndihmojnë shpirtin qe ti pëlqen të jetojë në ne :) !
43 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Commentaires


bottom of page