top of page
 • Qendra e Shëndetit

Një banane në ditë mund ta mbajë mjekun larg


Kur e krahasoni me një mollë, bananja ka katër herë proteina, dy herë karbohidrate, tre herë fosfor, pesë herë vitaminë A dhe hekur, dhe dy herë vitamina dhe minerale të tjera. Është gjithashtu e pasur me kalium dhe është një nga ushqimet me vlerë më të mirë përreth. Bananet përmbajnë tre sheqerna natyralë - saharozë, fruktozë dhe glukozë - të kombinuara me fibra. Në këtë formë, një banane jep një nxitje të menjëhershme, të qëndrueshme dhe të konsiderueshme të energjisë. Hulumtimet kanë treguar se vetëm dy banane mund të japin energji të mjaftueshme për një stërvitje të fortë 90-minutëshe.


Banania gjithashtu është gjetur e dobishme për një numër sëmundjesh dhe gjendjesh:

 • Depresioni: Njerëzit në depresion shpesh ndihen më mirë pasi hanë një banane. Kjo ndodh sepse bananet përmbajnë triptofan, një lloj proteine ​​që trupi e konverton në serotonin. Ky hormon i fuqishëm dihet se ju bën të relaksoheni, të përmirësoni humorin tuaj dhe në përgjithësi ju bën të ndiheni më të lumtur.

 • PMS: Vitamina B6 e bananes ndihmon në rregullimin e niveleve të glukozës në gjak, të cilat mund të ndikojnë pozitivisht në disponimin tuaj dhe të qetësojnë sistemin nervor.

 • Anemia: E lartë në hekur organik (kundrejt hekurit inorganik të përdorur në suplemente), bananet mund të stimulojnë prodhimin e hemoglobinës në gjak dhe në këtë mënyrë të përmirësojnë aneminë.

 • Presioni i gjakut dhe fuqia e trurit: Banane të larta në kalium, por të ulëta në natrium, janë shumë efektive në balancimin e presionit të gjakut. Ky efekt bëri që Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave të lejojë industrinë e bananeve të bëjë pretendime zyrtare për aftësinë e frutave për të zvogëluar rrezikun e presionit të gjakut dhe goditjes në tru. Dhe, për të njëjtat arsye, studentët u zbuluan se ishin më vigjilentë dhe rritën performancën akademike kur hanin banane për mëngjes dhe në drekë.

 • Kapsllëk: Të pasura me fibra, bananet në dietë kanë ndihmuar në rikthimin e funksioneve normale të zorrëve te njerëzit që vuajnë nga kapsllëku.

 • Urthi: Duke pasur një efekt natyral antacid, bananet kanë ndihmuar njerëzit që vuajnë nga urthi.

 • Bananja neutralizon aciditetin e tepërt dhe zvogëlon acarimin duke veshur mukozën e stomakut.

 • Sëmundja e mëngjesit: Të hash banane midis vakteve ndihmon për të mbajtur nivelin e sheqerit në gjak lart dhe për të shmangur sëmundjet e mëngjesit.

 • Kafshimet e mushkonjave: Nëse kafshoheni nga një insekt, provoni të fërkoni zonën e prekur me pjesën e brendshme të një lëkure bananeje.

 • Lëkura e bananes është e njohur për zvogëlimin e ënjtjes dhe acarimit.

 • Nervat: Bananet janë të pasura me vitamina B që ndihmojnë në qetësimin e sistemit nervor.

 • S.A.D .: Bananet mund të ndihmojnë të sëmurët nga SAD sepse ato përmbajnë triptofanin që përmirëson gjendjen natyrale të humorit.

 • Pirja e duhanit: Bananet gjithashtu kanë ndihmuar njerëzit që përpiqen të lënë duhanin. B6, B12 dhe kaliumi dhe magnezi që gjenden në to, ndihmojnë trupin të shërohet nga efektet e tërheqjes së nikotinës.

 • Stresi: Kaliumi i bananes ndihmon në normalizimin e rrahjeve të zemrës, dërgon oksigjen në tru dhe rregullon ekuilibrin e ujit të trupit. Gjatë stresit, shkalla jonë metabolike rritet; kjo nga ana tjetër bie nivelet e kaliumit. Bananet mund ta kthejnë këtë efekt të stresit.

 • Goditje në tru: Sipas hulumtimit të botuar në The New England Journal of Medicine, ngrënia e bananeve si pjesë e një diete të rregullt mund të zvogëlojë rrezikun e vdekjes nga goditja në tru deri në 40%!

Ju lutemi vini re se rekomandimet e mësipërme të ushqimit nuk zbatohen në mënyrë të barabartë për të gjitha llojet e trupit. Para se të filloni të hani këto ushqime, verifikoni me tabelat e ushqimit të llojit të trupit tuaj nëse këto ushqime janë të dobishme për ju apo jo.

 

Burimet e artikullit:

 • Timeless Secrets of Health and Rejuvenation - Andreas Moritz

4 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page