top of page
 • Qendra e Shëndetit

Orizi me perime, mollë dhe rrush të terun

Aktualisiert: 1. März 2023

Për këtë pjatë me aromë të butë aziatike, ne kemi siguruar shumë perime me një salcë të shijshme portokalli. Një pjatë mrekullisht aromatike që mund ta gatuani lehtë.


Përbërësit për 2 porcione:


Per orizin

Për salcen me molle

 • 1 korrate

 • 1 kungulleshe

 • 1 portokall - lengu

 • 3 luge gjelle rrush i terun

 • 2 molle - e lare, qeruar dhe e prere ne kube

 • 2 luge caji sheqer kokosi

 • pak leng te fresket limoni

 • 2 luge caji gjalpe (apo ghee)

 • 1/2 luge caji xhenxhifill- te fresket te grirë

 • 1/2 luge caji karanfil

 • 1/2 luge caji kanelle

 • Kripë dhe pi te grirëper kristal nga mulliri

Përgatitja

 • Koha e parapërgatitjes: 10 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 20 minutë

Hapi i parë

Së pari përgatitni përbërësit.


Hapi i 2 -të

Hidhni mollet ne nje ene, shtoni sheqerin e kokosit dhe pak leng limoni siper dhe leni menjeane.


Hapi i 3 -të

Pergatitni orizin basmati


Hapi i 4 -të

Ne nje ene ngrohni gjalpin dhe shtoni mollet dhe gatuani per 2 min. Shtoni xhenxhifill, karanfilin dhe kanellen, rrushi e thate dhe ne fund lengun e portokallit dhe gatuajeni per 6 min deri sa mollet te jane zbutur. Erezoni me kryp e piper.

Tags:

36 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page