top of page
  • Qendra e Shëndetit

Parandalimi i diabetit është i mundurDiabeti i tipit II prek gjithnjë e më shumë njerëz. Në Gjermani ka pothuajse 10 milionë diabetikë, numri i të cilëve po rritet me shpejtësi. Në Shtetet e Bashkuara, tani bëhen çdo vit 1.6 milion diagnoza të reja të diabetit dhe Shoqata Amerikane e Diabetikëve vlerëson se më shumë se 25 milionë fëmijë dhe të rritur në vendin e tyre ose do të zhvillojnë diabet ose tashmë po vuajnë prej tij. Përkundër këtij trendi jo shumë inkurajues, një studim tregon se diabeti mund të parandalohet. Ju vetëm duhet të dini se si!


Diabeti është vetëm fillimi i fundit (i një jete të shëndetshme)

Diabeti është një barrë jo vetëm për të prekurit, por edhe për sistemin tonë shëndetësor të tronditur keq. Trajtimi i diabetikëve gjermanë kushton 40 miliardë në vit, në SHBA është pesëfishi i kësaj shume.


Perspektivat e plakjes së ndritshme me diabet gjithashtu zvogëlohen ndjeshëm me diabetin. Diabeti dyfishon gjasat e sëmundjeve të zemrës dhe gjithashtu rrit ndjeshëm rrezikun për të pësuar një goditje në tru, sëmundje të veshkave, neuropati të dhimbshme apo edhe verbim.


Diabeti nga ushqimi industrial

Me përhapjen e shpejtë të ushqimeve të përpunuara, numri i rasteve të diabetit është rritur në qiell. Kjo lidhje është tragjike, por në të njëjtën kohë inkurajuese, pasi tregon se diabeti i tipit II është një sëmundje e lidhur me dietën që mund të parandalohet apo edhe të shërohet me veprimet tuaja.


Edhe një ndryshim i kujdesshëm në dietë tregon rezultate të mrekullueshme këtu - siç ka gjetur një studim tani.


Përmirësoni diabetin me perime jeshile dhe me gjethe

Në një analizë të botuar në British Medical Journal (BMJ) në 2010 (2), u vlerësuan gjashtë studime të mëparshme në të cilat u regjistruan të dhënat nga një total prej më shumë se 220,000 njerëz. U vu re se një racion e gjysmë perime me gjethe jeshile në ditë do të zvogëlonte rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit II me 14 përqind.


Një studim tjetër mbi këtë temë u shfaq në të njëjtën revistë në korrik 2020 (3). U zbulua se sa më i lartë niveli i vitaminës C dhe karotenoidit në gjak të më shumë se 20,000 pjesëmarrësve, aq më i ulët është rreziku i diabetit. Meqenëse nivelet e vitaminës C dhe karotenoidit në gjak rriten sa më shumë fruta dhe perime që ha një person, shkencëtarët e përfshirë arritën në përfundimin se një konsum i lartë i frutave dhe perimeve zvogëlon rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit II. Studimi u krye me të dhënat e pacientëve nga 8 vende evropiane.


Një studim i vitit 2014 tregoi se frutat dhe perimet mund të mbrojnë kundër diabetit jo vetëm për shkak të vitaminës C dhe karotenoideve që përmbajnë, por gjithashtu përmbajnë substanca të tjera mbrojtëse bimore.Dy substanca bimore specifike ishin provuar të ishin veçanërisht të dobishme kundër diabetit: Luteolin dhe Apigenin. Një listë e perimeve që përmbajnë këto dy substanca bimore mund të gjendet në lidhjen e mëparshme.


Në të njëjtën kohë, studime të tjera kanë treguar tashmë se një dietë e pasur me mish jo vetëm që rrit rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, por edhe atë të diabetit. Sheqeri është gjithashtu larg idealit për diabetin ose parandalimin e tij. Kontribuon në trashje, favorizon mëlçinë yndyrore dhe kështu edhe zhvillimin e diabetit.


Këto rezultate konfirmojnë atë që kemi përmendur më lart, domethënë se diabeti është një sëmundje e shkaktuar nga dieta e varfër dhe jo e shëndetshme dhe e cila, rrjedhimisht, mund të përmirësohet shumë, nëse nuk shërohet, duke e ndryshuar atë.


Plani i të ushqyerit për diabetin

Me tre këshillat e mëposhtme në kombinim me më shumë stërvitje, jo vetëm që do të jeni në gjendje të hani më shumë perime me gjethe jeshile, por edhe të optimizoni dietën tuaj në atë masë saqë diabeti juaj së shpejti nuk do të ndihet më fare.


1. Për diabetin: Nuk ka karbohidrate të izoluara

Dieta tradicionale me pak yndyrë, e cila zakonisht rekomandohet për diabetikët dhe e cila gjithashtu mund të përmbajë fruktozë si një ëmbëlsues, është pak e dobishme në shërimin e diabetit.


Udhëzime të ndryshme duhet të ndiqen për të menaxhuar diabetin.


Më e rëndësishmja është të siguroni që sheqeri i tryezës dhe karbohidratet e rafinuara (miell i bardhë, niseshte) në çdo formë të hiqen nga dieta.


Kjo vlen jo vetëm për ushqimet kryesore, por edhe për ushqimet dhe pijet.


Por mos mendoni se kjo këshillë ka të bëjë me sa më sipër.


Në fund të fundit, ka shumë ushqime të shëndetshme që gjithashtu kanë shije të ëmbël, por që nuk ju sëmurin, p.sh. B. kjo:


  • Messhujte alkaline

  • Tortë alkaline

  • Akull alkalik

  • Tre ëmbëlsira bazë verore


Dhe nëse e rafinoni ëmbëlsirën tuaj të shëndetshme me pak kanellë ose disa pika vaj kanelle, atëherë ëmbëlsira jo vetëm që ka shije më të mirë, por gjithashtu ul ndjeshëm nivelin e sheqerit në gjak - sepse kanella është erëza për diabetin.


Në një studim, pjesëmarrësit përjetuan me 1 gram kanellë në ditë (2 kapsula kanelle në ditë me 500 miligram secila) që niveli i sheqerit në gjak kishte rënë ndjeshëm pas vetëm 40 ditësh.


2. Për diabetin: bajamet dhe yndyrnat e shëndetshme

Yndyra nuk është gjithmonë dhe domosdoshmërisht e keqe. Të gjitha produktet e gatshme me yndyrë të lartë dhe të gjithë vajrat e rafinuar të lirë nga supermarketi duhet të shmangen.


Yndyrnat e shëndetshme, nga ana tjetër, janë jashtëzakonisht të rëndësishme për diabetikët. Tani dihet se bajamet ndihmojnë në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe, në një studim, nuk çuan në ndonjë shtim në peshë edhe me një konsum ditor prej 60 gramësh.


Yndyrna të tjera të dobishme janë vaji i ullirit dhe yndyra e kokosit (gjithashtu për gatim dhe skuqje) si dhe vajra që janë të pasura me acide yndyrore omega-3 (për perimet e papërpunuara).


Këto të fundit sigurojnë që inflamacioni kronik i pavërejtur në organizëm të lehtësohet dhe meqë tashmë dyshohet se diabeti mellitus (si shumë sëmundje të tjera kronike p.sh. reumatizma ose arterioskleroza) mund të lidhet me procese inflamatore kronike, këtu është absolutisht e rekomandueshme që t'i kushtohet vëmendje zgjedhja e saktë e yndyrës ose vajit.


Vaji i kërpit, vaji i linit dhe, si një shtesë dietike, vaji i krillit (i cili është shumë më i tolerueshëm se vaji i peshkut) janë të pasura me acide yndyrore omega-3.


Kështu që ju zvogëloni vaktet e sheqerit dhe miellit, zgjidhni yndyrna të shëndetshme, hani bajame rregullisht dhe në të njëjtën kohë rrisni proporcionin e perimeve në vaktet tuaja.


Mund të duket kështu, për shembull:


3. Për diabetin: më shumë sallata dhe perime

Për mëngjes, në vend të rrotullave me reçel, mund të preferoni një tas të madh me manaferra të ndryshëm me një qumësht bajame. Nëse doni të filloni një jetë të shëndetshme menjëherë, atëherë hani mëngjes me një smoothie të gjelbër. Por një supë me perime është gjithashtu një mëngjes i shkëlqyeshëm.


Për drekë dhe darkë, zëvendësoni enët me miell, makaronat dhe bukën me një meze me shumë sallata me gjethe jeshile dhe sallata të bëra nga perime rrënjë dhe zhardhok.


Kjo pasohet nga një vakt kryesor i bërë nga perime të ndryshme, kërpudha, fara kungulli dhe një vezë organike herë pas here.


Patatet, meli dhe kuinoa gjithashtu mund të pasurojnë herë pas here vaktet kryesore.


Peshku dhe mishi duhet të reduktohen në dy deri në tre herë në javë - nëse dëshironi t'i hani ato fare.


Mund të hani arra ose bajame si rostiçeri midis vakteve.


Do të shihni: Me këtë lloj diete jo vetëm që do të merrni nën kontroll diabetin tuaj, por në të njëjtën kohë do të bëheni gjithashtu të hollë dhe fizikisht dhe mendërisht më produktivë. Përfitoni nga mundësia dhe është më mirë të filloni një jetë të shëndetshme dhe të lumtur sot.


Dhe nëse këto tre këshilla nuk janë të mjaftueshme për ju, më shumë do të gjeni këtu: Çfarë mund të bëj për diabetin?


 

Burimet e artikullit:

  • Diabetes-Vorbeugung ist möglich - Zentrum der Gesundheit

  • (1)American Diabetes Association Diabetes Statistics: Data from the 2011 National Diabetes Fact Sheet (released Jan. 26, 2011) (Diabetes Statistik)

  • (2)J Mann, D Aune Can specific fruits and vegetables prevent diabetes? BMJ 2010;341:c4395 (Können bestimmte Früchte und Gemüsesorten Diabetes vorbeugen?)

  • (3)Zheng Ju-Sheng, Sharp Stephen J, Imamura Fumiaki, Chowdhury Rajiv, Gundersen Thomas E, Steur Marinka et al. Association of plasma biomarkers of fruit and vegetable intake with incident type 2 diabetes: EPIC-InterAct case-cohort study in eight European countries BMJ 2020; 370 :m2194

  • Weitere Studien finden Sie in den im Text verlinkten weiterführenden Texten.

58 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page