top of page
  • Qendra e Shëndetit

Pastë dhëmbësh natyrale e bërë nga vaji i kokosit

Aktualisiert: 1. Apr. 2022


Pasta konvencionale të dhëmbëve shpesh përmbajnë substanca irrituese. Bëni vetë pastën tuaj të dhëmbëve. Ju nevojiten vetëm tre përbërës natyralë që janë të shkëlqyeshëm për të luftuar prishjen e dhëmbëve dhe inflamacionin e mishrave të dhëmbëve.


Bëni vetë pastë dhëmbësh natyrale nga vaji i kokosit

Shumica e pastave të zakonshme të dhëmbëve bëjnë më shumë dëm sesa mirë. Përbërësit e tij irritojnë mishrat e dhëmbëve, dëmtojnë smaltin e dhëmbëve dhe dëmtojnë florën e gojës. Prandaj ia vlen të bëni vetë pastën tuaj të dhëmbëve, veçanërisht pasi kjo mund të bëhet me kosto të ulët dhe pa përpjekje të mëdha.


Vaji i kokosit është ideal si një përbërës bazë. Sepse vaji i kokosit përbëhet nga pothuajse 50 për qind e acidit yndyror me zinxhir të mesëm të quajtur acid laurik, i cili është treguar të jetë antibakterial dhe anti-inflamator. Prandaj, vaji i kokosit është një zgjedhje e qartë kur bëhet fjalë për prishjen e dhëmbëve dhe inflamacionin e mishrave të dhëmbëve dhe si rrjedhim si një përbërës në një pastë dhëmbësh natyrale të bërë në shtëpi.


Kariesi mund të reduktohet

Singla etj. vunë re në studimin e tyre të vitit 2014 se një masazh ditor dhjetë minuta me vaj kokosi (pas larjes së dhëmbëve) ishte i mjaftueshëm për të reduktuar ndjeshëm numrin e baktereve të kariesit. 32 subjektet e testit kishin praktikuar masazhin me vaj kokosi për tre javë duke masazhuar 2 ml vaj kokosi në mishrat e dhëmbëve në lëvizje rrethore me gishtin tregues.


Inflamacioni i mishrave të dhëmbëve tërhiqet

Një tjetër studim u publikua në pranverën e vitit 2015, duke ekzaminuar efektet e vajit të kokosit në shëndetin oral dhe mishrat e dhëmbëve. Pjesëmarrësit ishin 60 subjekte të rinj midis moshës 16 dhe 18 vjeç, të cilët të gjithë vuanin nga pllaka e rëndë dentare me inflamacionin e mishrave të dhëmbëve.


Megjithatë, kur pjesëmarrësit kishin praktikuar tërheqjen e vajit me vaj kokosi çdo ditë për katër javë (në mëngjes me stomakun bosh para mëngjesit dhe përveç higjienës së tyre të zakonshme dentare), u gjet një rënie e ndjeshme (me 50 për qind) si në pllakë ashtu edhe në gingiviti do.


Kështu, tërheqja e përditshme e vajit me vaj kokosi është po aq efektive sa klorheksidina, një kimikat që dentistët pëlqejnë ta rekomandojnë si një shpëlarës goje për të reduktuar prishjen e dhëmbëve, por është jashtëzakonisht agresiv dhe mund të çojë në zbardhjen e dhëmbëve dhe humbjen e shijes në afat të gjatë. që sigurisht nuk vlen për vajin e kokosit.


Pllaka dentare nuk ka asnjë shans

Një studim tjetër i janarit 2017 përmblodhi rezultatet e hulumtimit të mëparshëm mbi efektin e tërheqjes së vajit me vajra të ndryshëm në shëndetin e dhëmbëve dhe atë oral.


Ai shpjegoi se acidi laurik në vajin e kokosit kombinohet me përbërësit alkaline të pështymës, duke krijuar një substancë të ngjashme me sapunin, e cila nga ana tjetër parandalon ngjitjen e pllakave dhe ka një efekt pastrimi. Në këtë mënyrë, vaji i kokosit parandalon prishjen e dhëmbëve dhe në përgjithësi është i dobishëm për shëndetin oral dhe dentar. Përveç kësaj, vaji i kokosit ka shije shumë të mirë, kështu që përdorimi i përditshëm në përgjithësi nuk kushton asgjë.


Luftohen bakteret, viruset dhe kërpudhat

Sipas analizave laboratorike, acidi laurik vepron kundër mikroorganizmave të llojit Streptococcus mutans (bakteret e kariesit), Staphylococcus aureus, Candida spp., Helicobacter pylori, Escherichia vulneris dhe Enterobacter spp. Me sa duket është monolaurina - një produkt i zbërthimit të acidit laurik - që mund të dëmtojë muret qelizore të baktereve dhe kërpudhave të përmendura dhe kështu të inicojë vdekjen e tyre. Madje thuhet se acidi laurik ka një efekt antiviral.


Aftat - flluska të vogla në gojë - mund të shërohen

Ndërsa lauril sulfati i natriumit - një përbërës i zakonshëm në pastat konvencionale të dhëmbëve - mund të nxisë zhvillimin e aftës (flluska të vogla të dhimbshme në gojë), acidi laurik në vajin e kokosit ka një efekt shërues këtu.


Pasta të bëra vetë nga vaji i kokosit - por pa sodë buke

Recetat në qarkullim për pastat e dhëmbëve të bëra në shtëpi përmbajnë shpesh vaj kokosi, por shumë shpesh edhe bikarbonat natriumi (bikarbonat natriumi). Sepse soda e bukës mund të zbardhë dhëmbët, kështu që ajo shpallet si një zbardhues "natyror". Megjithatë, soda e bukës mund të sulmojë smaltin e dhëmbëve, kështu që nuk mund të rekomandohet përdorimi i përditshëm. Megjithatë, nëse dëshironi të përdorni një pastë dhëmbësh me sodë buke, mund ta bëni atë një herë në javë, për shembull, por më mirë jo çdo ditë.


Është më mirë të përdorni toka minerale si bentoniti dhe zeoliti në një gargarë goje

Receta të tjera rekomandojnë shtimin e kripës së detit ose bentonitit. Ky i fundit është veçanërisht i njohur për lidhjen e toksinave, baktereve dhe acideve të tepërta, gjë që sigurisht tingëllon shumë mirë. Toka minerale si bentoniti ose zeoliti, megjithatë, kanë një efekt të ngjashëm me letrën zmerile kur lani dhëmbët dhe kështu mund të dëmtojë edhe dhëmbët. Prandaj, nëse dëshironi të përdorni toka minerale për shëndetin e gojës dhe të dhëmbëve, duhet t'i përdorni ato për shpëlarje të gojës, kështu që thjesht përzieni në një gotë të vogël me ujë dhe shpëlajeni gojën tërësisht me të.


Shtimi i kripës së detit nuk duhet të jetë problem. Sidoqoftë, sigurohuni që të shpërndahet, përndryshe këtu do të dalë në dritë edhe efekti i letrës zmerile. Kripa e tepërt do të irritonte përsëri mishrat e dhëmbëve.


Pastë dhëmbësh e bërë në shtëpi

Ne rekomandojmë një përzierje prej vetëm tre përbërësish për një pastë dhëmbësh të bërë në shtëpi. Kjo përzierje ka shije të shkëlqyer, është pa rrezik dhe ka një efekt jashtëzakonisht të dobishëm në shëndetin oral dhe dentar. Pra ofron gjithçka që do të prisni nga një kujdes i mirë dentar. Tre përbërësit janë:


  • ½ filxhan (120 ml) vaj kokosi (organik), ngrohni vajin kryesisht të ngurtë të kokosit shumë pak në mënyrë që të bëhet i lëngshëm dhe të mund të matet lehtësisht dhe të përzihet me përbërësit e tjerë

  • 2-4 lugë çaji ksilitol (varësisht se sa e ëmbël dëshironi të jetë pasta juaj e dhëmbëve)

  • 10 - 15 pika vaj esencial mente në cilësi organike dhe i përshtatshëm për konsum të brendshëm. Vaji siguron frymëmarrje të freskët, lufton bakteret e dëmshme dhe ndihmon në pastrimin e dhëmbëve. Mos merrni më shumë se sa tregohet. Sepse vajrat esencialë janë shumë të fortë në efektin e tyre dhe përndryshe mund të irritojnë mukozën e gojës. Përdorni më pak nëse keni mishrat e dhëmbëve të ndjeshëm.


Kujdes: Xylitol është vdekjeprurës për qentë! Nëse keni një qen në shtëpi, në asnjë rrethanë nuk duhet t'i jepet xylitol! Gjithashtu, mos lini asnjë ëmbëlsirë, të ngjashme me ksilitol të shtrirë pranë qenit.


Përgatitja e pastës së dhëmbëve të bërë në shtëpi nga vaji i kokosit

Përgatitja e pastës së dhëmbëve të bërë në shtëpi është shumë e thjeshtë. Thjesht përzieni të gjithë përbërësit në një tas dhe më pas mbushini në një enë të zier më parë, të thatë dhe të mbyllur.


Kini kujdes që të mos futni ujë në pastën tuaj të dhëmbëve, pasi kjo mund të shkaktojë mykimin e pastës së dhëmbëve.


Pasta e dhëmbëve nuk duhet domosdoshmërisht të ruhet në frigorifer. Për të qenë të sigurt, do ta bënim gjithsesi dhe do t'i ruanim në frigorifer.


Nëse pastën e dhëmbëve e mbani në banjë dhe aty ngurtësohet (gjë që vaji i kokosit e bën gjithmonë në temperatura rreth 23 gradë), nuk ka rëndësi. Sapo të keni pjesën që ju nevojitet për të larë dhëmbët në gojë, ajo bëhet e lëngshme.


Është mirë të hiqni pastën e dhëmbëve me një lugë të vogël dhe vetëm më pas ta hidhni pjesën në furçë të dhëmbëve (ose direkt në gojë). Furça e dhëmbëve nuk duhet të përdoret për të parandaluar hyrjen e baktereve në enën e pastës së dhëmbëve.


Këshillë: Disa lexues ankohen se ksilitoli nuk tretet në pastën e dhëmbëve. Tani mund të shihet thjesht ksilitol si grimca gërryese. Nëse nuk e dëshironi këtë, do t'ju duhet ta ngrohni më lart vajin e kokosit. Sepse ksilitoli tretet në yndyrë vetëm në rreth 90 gradë. Kështu mund ta ngrohni vajin e kokosit në temperaturën e duhur dhe vetëm më pas të shpërndani ksilitolin në të.


Një alternativë tjetër do të ishte tretja e ksilitolit në pak ujë (është i tretshëm në ujë) dhe më pas përzihet me yndyrën. Por atëherë nevojitet një emulsifikues (p.sh. pak lecitinë luledielli ose soje) në mënyrë që tretësira ujore e ksilitolit të mund të përzihet me yndyrën. Mund të jetë gjithashtu i nevojshëm një ruajtës, ku vajrat esencialë tashmë ruajnë diçka.


Receta më interesante për pastat natyrale mund të gjeni këtu: Kujdesi natyral për dhëmbët

 

Burimet e artikullit:

  • Natürliche Zahncreme aus Kokosöl (zentrum-der-gesundheit.de) - Zentrum der Gesundheit

  • Vagish Kumar L. Shanbhag, Oil pulling for maintaining oral hygiene A review, J Tradit Complement Med. 2017 Jan; 7(1): 106109

  • Faizal C. Peedikayil, Effect of coconut oil in plaque related gingivitis A preliminary report, Niger Med J. 2015 Mar-Apr; 56(2): 143147

  • Singla N., Acharya S., Martena S., Singla R. Effect of oil gum massage therapy on common pathogenic oral microorganisms a randomized controlled trial. J Indian Soc Periodontol. 2014;18:441446

  • Amazing Benefits Of Coconut Oil Toothpaste, zuletzt aktualisiert 18.2.2018

  • Homemade Toothpaste Recipe without Baking Soda, Stand 30.3.2018

57 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page