top of page
 • Qendra e Shëndetit

Petulla me mel e fjollëza tërshëre - pa gluten

Për këto petulla pa gluten ne përgatitëm një brumë të bërë nga banane të bluara, mel të pastër dhe qumsht bajamesh. Pastaj skuqeni në vaj kokosi, mbuloni me boronica dhe spërkateni me sheqer pluhur dhe shërbejeni - shumë e shijshme!


Përbërësit për 4 porcione:

 • 50 g fjollëza tërshërë, pa gluten - bluajini imët në një blender

 • 1 lugë sheqer kokosi

 • 1/3 lugë çaji pluhur vanilje

 • 2 majë pluhur kanelle

 • 1 majë kripe kristali

 • 130 g kokërra meli - shpëlajeni tërësisht mbi një sitë dhe kullojeni

 • 280 ml qumsht bajamesh - (bëjeni vetë)

 • 2 banane - të prera

 • 2 lugë çaji sode buke

 • 1 lugë çaji uthull molle

 • 1 lugë gjelle vaj kokosi

 • 100 g boronica

 • 2 lugë gjelle xylitol (zëvendësues i sheqerit) - bluajeni në një blender në sheqer pluhur të imët


Përgatitja:


Hapi 1

Së pari përgatitni përbërësit.


Hapi i 2 -të

Vendoseni tërshëren e bluar në një tas; Shtoni 1 lugë sheqer kokosi, 1/3 lugë çaji vanilje, 2 pincë kanellë dhe 1 majë kripe dhe trazojini.


Hapi i 3 -të

Në mikser vendoseni melin e kulluar së bashku me 280 ml qumsht bajamesh dhe e bëni atë pure. Më pas shtoni bananet e copëtuara dhe bëjini përsëri pure. Vendoseni përzierjen në tas me tërshërën, përzieni lëreni të pushojë për 30 minuta. Pastaj përzieni 2 lugë gjelle pluhur pjekje dhe 1 lugë uthull molle në brumë.


Hapi i 4 -të

Ngrohni një tigan që nuk ngjit dhe lyeni me pak vaj kokosi. Pastaj vendosni një lugë të vogël të brumit në tigan, e lyeni me lugë dhe piqeni në secilën anë mbi nxehtësinë mesatare për rreth 1 minutë. Pastaj hiqeni nga tigani dhe vendoseni në një pjatë. Bëni të njëjtën gjë me pjesën tjetër të brumit.


Hapi i 5 -të

Servojeni petullat duke i mbuluar ato me boronicat dhe shërbejini të spërkatura me sheqer pluhur Xylitol (opcionale).


Hapi i 6 -të

24 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page