top of page
  • Qendra e Shëndetit

Petulla me miell të shkruar integral

Provoni petullat tona vegane të bëra nga mielli i shkruar! Mielli i shkruar ka një përmbajtje të lartë të acidit silikik, i quajtur edhe silikon. Siliconi i jep indeve të trupit qëndrueshmëri dhe elasticitet. Prandaj, është veçanërisht i njohur për ndikimin e tij pozitiv në lëkurë, flokë dhe thonj.


Përbërësit për 4 porcione:

  • 250 g miell i shkruar integral

  • 500 ml ujë të ftohtë

  • 2 lugë gjelle gjalp apo ghee

  • 1 spec djegës i freskët - hiqni farat dhe grini hollë

  • 1 lugë çaji kripë

  • 2 lugë gjelle gjethe të freskëta të koriandrit - të prera imët

Përgatitja:


Hapi i parë

Përzieni të gjithë përbërësit për petullat - përveç ujit - mirë në një tas. Pastaj shtoni ujin ngadalë duke e trazuar dhe përzieni derisa të formohet një brumë i lëmuar.


Hapi i 2 -të

Mbuloni tasin me një leckë dhe lëreni brumin të pushojë për rreth gjysmë ore. Pastaj përziejeni përsëri brumin mirë.


Hapi i 3 -të

Lyejeni një tigan me gjalpe dhe ngrohni. Piqni ngadalë 4 lugë brumë (per 1 petull) në të dyja anët deri në të verdhë të artë (rreth 2 minuta në secilën anë). Për petullat e tjera veproni njejtë.

4 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Commentaires


bottom of page