top of page
 • Qendra e Shëndetit

Petullat e Teutës me tërshër e banane

Këto petulla me tërshër dhe banane kanë shije të mrekullueshme! Dhe duke qenë se janë gjithashtu shumë të lehta dhe të shpejta për t'u përgatitur, thjesht duhet t'i provoni.


Përbërësit për 10 copë:

 • 1 banane

 • 1 vo fshati

 • 10 lugë haje fjollëza tërshëre

 • 2 lugë haje nisheshte patateje

 • 50 ml pije tërshëre (apo ndonjë pije tjetër bimore apo thjeshtë ujë)

 • 1 lugë çaji pluhur pjekjeje

 • pak kanellë

 • pak kryp himalaje

 • vaj kokosi për ti skuqur petullat

 • 1 lugë çaji pluhur pjekjeje


Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 3 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 10 minuta

 • Koha e pritjes: - minuta


Hapi i parë

Në një enë të thellë hudheni bananen dhe shtypeni me një piru. pastaj shtoni të gjithë përbërësit tjerë dhe përzijeni brumin me një lugë.

Brumi nuk duhet të jetë i lëngshëm! Nëse brumi është i lëngshëm, shtoni edhe pak niseshte patateje e patates dhe tërshër derisa masa të jetë pak më e trashë.


Hapi i dytë

Nxehim një tigan dhe lyejmë me pak vaj kokosi.

Më pas vendosni një lugë haje të brumit në tigan. Piqni në çdo anë mbi nxehtësinë mesatare për 1 min. Më pas i nxjerrim nga tigani dhe i vendosim në një pjatë. Bëni të njëjtën gjë me pjesën tjetër të brumit.


Këshillë: Shijoni petullat të lyera me pak mjaltë.

42 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentários


bottom of page