top of page
 • Qendra e Shëndetit

Pica calzone - e mbushur me speca, misër dhe kërpudha

Ju mund ta bëni me lehtësi këtë calzone të shëndetshme dhe jashtëzakonisht të shijshme vetë.Mbushja e hollë, pikante përgatitet shpejt dhe ka shije të shkëlqyeshme.


Përbërësit për 2 porcione:


Për brumin e picës

 • 21 g farë buke e freskët

 • 1 lugë çaji sheqer i luleve të kokosit

 • 140 ml ujë, të vakët

 • 180 g miell integral+ miell të situr për sipërfaqen e punës

 • 70 g miell, të bardhë

 • 1 lugë çaji kripë kristali

 • 2 lugë vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë

Për mbushjen

 • 100 g domatina

 • 50 g domate të thata në vaj

 • 30 g paste domatesh

 • 1 lugë kaperi

 • 1 lugë rigon të grirë hollë

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

 • 60 g misër organik, nga kavanoza - derdhni dhe kullojeni

 • 100 g speca të kuq - hiqni bërthamën dhe preni në kube shumë të vogla

 • 60 g kërpudha - të prera në feta të holla

 • 2 lugë gjalpë bajame, të bardhë (opcionale)

Përgatitja

 • Koha e parapërgatitjes: 20 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 25 minutë

 • Koha e prtijes: 1 orë

Hapi i parë

Për brumin e picës, përzieni 21 g fare te bukes dhe 1 lugë sheqer lule kokosi me përafërsisht 3 - 4 lugë ujë të vakët dhe lërini të pushojnë për 10 minuta.


Hapi i 2 -të

Ndërkohë, përgatitni përbërësit. Pastaj përzieni të dy miellët me 1 lugë çaji kripë kristali në një tas të madh dhe bëni një pus në mes me grushtin tuaj. Pastaj derdhni lëngun e fares se bukes dhe pjesën tjetër të ujit së bashku me 1 lugë vaj ulliri në pus dhe përziejeni miellin me lëngun. Mbuloni brumin me një leckë të lagur dhe lëreni të rritet për rreth 1 orë derisa të dyfishohet në vëllim.


Hapi i 3 -të

Ndërkohë për mbushjen vendosni 100 g domatina, 50 g domate të thata, 30 g paste domate dhe 1 lugë kaperi në një enë të gjatë dhe bëni pure me një blender dore në një salcë kremoze. Më pas shtoni rigonin e prerë në feta dhe kriposeni me piper.


Hapi i 4 -të

Ngroheni furrën në temperaturën 180 ° C nga lart / poshtë dhe përgatitni një tepsi pjekje të veshur me letër pjekje.


Hapi i 5 -të

Vendoseni brumin në një sipërfaqe pune me miell , gatuajeni përsëri shkurtimisht dhe priteni në gjysmë. Pastaj hapni të dy pjesët e brumit rreth 3 mm të hollë dhe të rrumbullakët.


Hapi i 6 -të

Lyejeni copat e brumit me salcën e domates; lini një diferencë prej 2 cm. Pastaj shpërndani gjysmën e misrit, specin e prerë në feta dhe kërpudhat në gjysmat e poshtme (jo në mes!) Nga copat e brumit. Pastaj spërkateni me 1 lugë gjalpë bajame secila, vendosni gjysmat e sipërme mbi mbushjen dhe mbyllni skajin duke shtypur mbi të.


Hapi i 7 -të

Vendosni dy picat në fletën e pjekjes dhe piqni për 20-25 minuta në raftin e mesëm. Më pas nxirreni nga furra, lyejeni me 1 lugë vaj ulliri dhe shijojeni.


Këshillë: Pica calzone sigurisht që mund të mbushet edhe me perime të tjera ose edhe me djath mozzarella. Këtu nuk ka kufij për krijimtarinë tuaj.

2 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

コメント


bottom of page