top of page
 • Qendra e Shëndetit

Pije verore për t'u detoksifikuar


Vera, dielli dhe pijet e freskëta thjesht i përkasin së bashku. Në tekstin e mëposhtëm do t'ju njohim me pijet e shijshme, freskuese të verës, të cilat përveçse freskojnë, përmirësojnë shëndetin, ndihmojnë në detoksifikimin dhe krijojnë një mjedis alkalin në organizëm. Shijojeni verën.


Pije freskuese dhe të shëndetshme verore për detoksifikimin

Në ditët e sotme, trupi ynë është i ekspozuar ndaj toksinave mjedisore, ndotësve ose depozitave metabolike pothuajse çdo ditë - qoftë nga ushqimet e pashëndetshme, nga kozmetika e dëmshme (p.sh. buzëkuq, make-up, pluhur, etj.) dhe produktet e kujdesit ose nga ajri i ndotur. Të gjithë këta faktorë na bëjnë gjithnjë e më të ngadaltë dhe të rëndë me kalimin e kohës nëse nuk bëjmë asgjë për këtë.


Megjithatë, ka shumë gjëra që mund të bëhen për të mbështetur detoksifikimin dhe pastrimin e trupit dhe për të qëndruar në formë dhe vigjilent për një kohë të gjatë. Gjëja më e rëndësishme në detoksifikimin është, logjikisht, funksionimi i duhur i organeve të kullimit - zorrët, mëlçia, veshkat, lëkura.


Kushdo që dëshiron të ndërmarrë një kurë intensive detoksifikimi duhet të mbështesë në mënyrë specifike këto organe (p.sh. me ndihmën e një pastrimi të zorrës së trashë), duhet të ndryshojë dietën e tij dhe duhet të marrë masa të mëtejshme detoksifikuese.


Mund të gjeni më shumë rreth detoksifikimit intensiv këtu: Detoksifikimi kundër dembelizmit


Ne duam t'ju japim truke freskuese për mbështetjen e përditshme të detoksifikimit. Mund ta shijoni ose gjatë një detoksikimi intensiv ose thjesht ta shijoni në mes.


1. Pije freskuese dhe detoksifikuese mente


Pije detoksifikuese me nenexhik


Menta mund të gjendet në shumë pije joalkoolike dhe kokteje të freskëta, veçanërisht në verë. Por në vend të një julep ose mojito klasike mente të përgatitur me alkool, mund të kaloni edhe në një pije joalkoolike mente. Receta e mëposhtme do t'ju tregojë se si ta bëni këtë:


Merrni 1,5 filxhanë gjethe menteje të freskëta, të rritura organikisht (në mënyrë ideale nga kopshti juaj, nga një fermer organik ose nga tregu) dhe shpëlajini ato tërësisht. Vendosni nenexhikun në një mikser kuzhine me gjysmë filxhani ujë, shtoni një lugë çaji pluhur qimnoni dhe një majë kripë kristali dhe tre ose katër lugë çaji lëng limoni të freskët.


Të gjithë përbërësit përzihen me një mikser të fuqishëm (p.sh. Vitamix) në një pastë homogjene dhe pa fibra, e cila tani mund të hollohet me ujë të freskët në një raport 1:3 për të pirë. Nëse ju pëlqen pak më e ëmbël, mund të shtoni pak stevia, ksilitol, mjalte ose sheqer kokosi. Nëse është e nevojshme, mund ta filtroni pijen përmes një sitë të imët. Shtoni kube akulli - gati!


2. Smoothie detoksifikuese me shalqi dhe kastravec

Jeni duke kërkuar për freskim të shëndetshëm? Provoni një smoothie me shalqi dhe kastravec.


Kastravecat e sallatës përmbajnë sasi të mëdha silikoni, i cili jo vetëm mbështet rritjen e kockave dhe forcon indin lidhës, por është gjithashtu një agjent shumë efektiv detoksifikues dhe mbi të gjitha mbron nga helmimi nga alumini. Helmimi nga alumini (nga deodorantët, vaksinat ose burime të tjera) është lidhur me shfaqjen e çrregullimeve neurologjike si autizmi ose Alzheimer.


Shalqinjtë janë shumë ushqyes dhe veçanërisht freskues në verë. Prandaj, ju thjesht kombinoni këto dy ushqime të shkëlqyera në një smoothie jashtëzakonisht të shijshëm dhe freskoheni në një mënyrë të shëndetshme.


Vendosni një kastravec të prerë në feta ose të prera në kubikë me tre të katërtat e shalqinit në një blender. Pas përzierjes, lëreni smoothie-n të ftohet në frigorifer ose shërbejeni me kuba akulli. Kastravecat e rritura organikisht nuk duhet të qërohen, ndërsa kastravecat "normale" duhet të qërohen përpara se të përzihen.


3. Limonadë detoksifikuese me limon


Limonadë detoksifikuese me limon


Uji me limon ndihmon në detoksifikimin e mëlçisë dhe stimulon tretjen.


Në vend të sheqerit ose ëmbëlsuesit në limonadë që dikur ishte konvencionale, merrni stevia, pak ksilitol ose mjalte..


Ju gjithashtu duhet të siguroheni që të përdorni limon ose limon të rritur në mënyrë organike. Ne rekomandojmë të derdhni lëngun e gjysmë limoni ose limete në një gotë të madhe me ujë. Por nuk ka absolutisht asgjë kundër përdorimit të më shumë lëngjeve - përveç preferencave tuaja, natyrisht.


4. Pije e ftohtë me xhenxhefil për freskim dhe detoksifikim

Një pije e ftohtë me xhenxhefil është gjithashtu ideale për freskim në ditët e nxehta të verës dhe gjithashtu kundërvepron inflamacionin e brendshëm. Gjithashtu ndihmon në detoksifikimin dhe përmirëson tretjen. Çaji i xhenxhefilit është gjithashtu një nga ilaçet më të rëndësishme në mjekësinë Ayurvedike.


Mund të gjeni më shumë rreth kësaj bime mjekësore unike këtu: Xhenxhefili - aplikimi dhe efektet


Për përgatitjen e çajit me xhenxhefil duhet të qërohet xhenxhefili nga prodhimi jo organik. Xhenxhefili organik, nga ana tjetër, mund të përdoret me lëvozhgën, veçanërisht sepse lëvozhga e xhenxhefilit përmban antioksidantë veçanërisht të vlefshëm. Xhenxhefili pritet në feta shumë të holla dhe zihet në zjarr të ulët në pak ujë për 20 deri në 30 minuta.


Më pas mbulojeni tenxheren dhe lëreni ekstraktin e xhenxhefilit të piqet për disa minuta përpara se ta sillni dhe ta rafinoni me jakon, ksilitol ose stevia dhe lëng limoni ose gëlqereje të freskët. Mund ta lini çajin të ftohet ose të shtoni disa kuba akulli – dhe pija freskuese stimuluese dhe detoksifikuese është gati.


Megjithatë, xhenxhefili mund të përpunohet edhe i pa ngrohur, gjë që është gjithashtu shumë më e shpejtë: Thjesht përzieni një copë xhenxhefil me madhësi të vogël në një mikser të fuqishëm me përafërsisht 0,5 litra ujë për disa sekonda dhe më pas vazhdoni siç përshkruhet më sipër për çajin e xhenxhefilit: Shosh , ëmbëlsoni, rafinoni me lëng limoni, ftoheni dhe shërbejeni!


5. Çaji i ftohtë i limonit freskon dhe detoksifikon

Gjithashtu më pëlqen të pi çaj të ftohtë në verë. Por çaji i ftohtë konvencional, si limonada konvencionale, përmban shumë aditivë artificialë që mund të jenë të dëmshëm për trupin. Çaji i ftohtë i bërë nga barishte është një alternativë e shkëlqyer për çajin e ftohtë të blerë nga supermarketi.


Çaji i ftohtë i barit të limonit, për shembull, ka një efekt antioksidant dhe antimykotik dhe gjithashtu ka veti kundër kancerit. Limoni gjithashtu ka një efekt anësor të këndshëm - në mes të verës, aroma e limonit ndihmon për të mbajtur larg mushkonjat dhe mushkonjat.


Një çaj i ftohtë me bar limoni përgatitet në thelb si pija detoksifikuese e xhenxhefilit. Kërcelli i limonit priten hollë, zihen në ujë, lihen të piqen, rafinohen me një ëmbëlsues të shëndetshëm sipas dëshirës tuaj dhe lëng limoni dhe pihen të ftohtë.


6. Smoothie Detox – detoksifikimi i këndshëm

Në verë nuk ka rostiçeri më të shëndetshme se një smoothie jeshil. Ëmbëlsia e saj me fruta e kombinuar me perimet me gjethe jeshile e bëjnë atë metodën më të këndshme të detoksifikimit të të gjitha kohërave. Klorofili i gjetheve jeshile së bashku me sinergjinë e substancave të tyre dytësore bimore, mineraleve, elementëve gjurmë dhe, së fundi, por jo më pak e rëndësishme, enzimat dhe vitaminat e gjalla nga frutat kanë gjithashtu një efekt detoksifikues.


Nëse frigoriferi juaj ka mungesë kronike në zarzavate, erëzoni smoothie-n tuaj me një pluhur barërat e këqija. Zgjedhjet janë: bar elbi, bar gruri, bar spell dhe bar kamut.


Përgatitni smoothie-n tuaj të gjelbër veror sa më të hollë që të jetë e mundur dhe shtoni edhe disa kuba akulli nëse keni nevojë për më shumë ftohje.


Smoothie e gatshme për detoks

Nëse nuk keni kohë për të përgatitur smoothie-n tuaj të përditshëm detox, provoni një smoothie të gatshëm. Por një që shijon si të bërë në shtëpi. Ai përbëhet nga përbërës të cilësisë së lartë, pa mbushës të lirë, pa shije sintetike etj. dhe përgatitet në një kohë të shkurtër. Thjesht shtoni pluhurin e gati për përdorim të smoothie-t detox në 200 deri në 250 ml ujë dhe përziejeni përzierjen për disa sekonda - smoothie detox është gati.


Smoothie-i detoksifikues i gatshëm për përdorim mbulon pothuajse të gjithë spektrin e përbërësve shumë efektivë dhe detoksifikues:


Përveç hithrave, gjetheve të thuprës, spirulinës, barit të elbit, xhenxhefilit, nenexhikut, borzilokut dhe lëvozhgave të psiliumit, ai përmban edhe detoksifikuesin kryesor të quajtur Chlorella. Megjithatë, smoothie detox ka shije të mrekullueshme frutash me përbërësit e tij të frutave të bërë nga ananasi, banane, mollë dhe portokall.


Gjithçka që duhet të dini për smoothie-t jeshile mund ta gjeni këtu: Smoothies jeshile – Vakti i përsosur


7. Detoksifikoni lëngjet jeshile

Tani mund të preferoni të pini lëngje në vend të smoothies. Edhe këtu - si te smoothie-t - lëngjet GJELBËL me përmbajtjen e tyre të klorofilit janë më të mirat për detoksifikim. Pothuajse të gjitha fibrat mungojnë këtu. Si rezultat, substancat detoksifikuese janë shumë të përqendruara në lëng dhe rrjedhin pa pengesa në qelizat tuaja.


Lëngjet jeshile përfshijnë të gjitha lëngjet e bëra nga perimet me gjethe jeshile si p.sh B. lëng lakra, lëng spinaqi, lëng bari, lëng majdanozi, lëng sallate, lëng barishte të egra, lëng gjethesh kohlrabi etj. Sigurisht që nuk do të pini lëng të pastër majdanozi në sasi të mëdha. Efekti i tij do të ishte shumë i fortë.


Një gotë e shtënë është e mjaftueshme për të filluar. Sidoqoftë, në mënyrë ideale, ju përzieni lëngje të ndryshme jeshile me një përbërës frutash. Rezultati më pas jo vetëm që detoksifikon, jo vetëm ushqen, por edhe shijon shijshëm. Një shembull i shijshëm është ai


Lëng detoksifikimi i verës

Lëng përbërësit e mëposhtëm në një shtrydhëse frutash e perimesh me cilësi të mirë (jo një shtrydhëse centrifuge, por një shtrydhëse frutash e perimesh me shpejtësi të ulët.


 • 4 mollë

 • 2 kastraveca të vogla

 • 1 kërcell selino

 • 6 gjethe lakre

 • ½ sallatë rome

 • Nëse dëshironi, një copë xhenxhefil të freskët


Shtoni lëngun e gjysmë limoni, përzieni mirë dhe shijoni fuqinë detoksifikuese, ushqyese dhe në të njëjtën kohë freskuese të këtij lëngu.


Ju mund të gjeni informacion emocionues në lidhje me avantazhet e lëngjeve të shtrydhura të freskët këtu: Të shëndetshëm dhe të hollë me një trajtim me lëngje


8. Lëngu i barit të elbit – i detoksifikuar me antioksidantë dhe klorofil


Lëng bari elbi


Sigurisht, lëngjet e barit janë të parat kur bëhet fjalë për lëngjet jeshile. Vetëm përpjekja e madhe e përfshirë në rritjen e barit të freskët shpesh pengon konsumimin e shpeshtë të lëngjeve të barit. Megjithatë, lëngjet e barit pluhur janë një alternativë e shpejtë dhe e shëndetshme.


Prodhimi i pluhurit është shumë i butë me pluhurat e lëngut të barit me cilësi të lartë, kështu që pothuajse të gjithë përbërësit mbahen dhe ju mund të pini gotën tuaj të përditshme me lëng bari me shumë pak përpjekje.


Në veçanti, bari i elbit duhet të bëhet lëngu juaj i preferuar. Potenciali i tij është pothuajse i pashtershëm. Jo vetëm që detoksifikon për shkak të pasurisë së tij me antioksidantë dhe klorofil, por gjithashtu mbron zemrën dhe enët e gjakut, rregullon nivelet e kolesterolit dhe është treguar se ndihmon në rivendosjen e shëndetit të zorrëve.


Ju mund të lexoni gjithçka rreth efekteve të lëngut të barit të elbit këtu: Lëngu i barit të elbit: Pija energjike


Një recetë jashtëzakonisht freskuese, deaciduese dhe detoksifikuese e barit të elbit në të njëjtën kohë është si më poshtë:


Lëng bazë Sunshine me lëng bari elbi

 • 8 karota

 • 3 mollë

 • 3 kërcell selino

 • ½ tufe majdanoz

 • 2 lugë çaji pluhur lëng bari elbi


Lëngni katër përbërësit e parë në një shtrydhëse frutash e perimesh me cilësi të lartë dhe më pas përzieni pluhurin e lëngut të barit të elbit në lëng.


Nëse dëshironi të ecni shpejt dhe të jeni akoma të gjelbër dhe të shëndetshëm, atëherë receta e mëposhtme është ideale për ata që janë me nxitim:


Lëng i shpejtë portokalli me lëng bari elbi

 • Shtrrydheni lëngun nga 5 portokall dhe shtoni

 • 2 lugë çaji pluhur lëng bari elbi


Një mëngjes i mrekullueshëm i parë! Krahasuar me lëngun e pastër të portokallit, i cili zakonisht stimulon oreksin dhe ju bën shpejt të uritur, lëngu i portokallit i kombinuar me lëngun e barit të elbit ndihet krejtësisht ndryshe. Ajo lë një kënaqësi të këndshme dhe nuk do të dëshironi të hani mëngjes për një ose dy orë.


9. Ujë i pijshëm i shëndetshëm - detoksifikues Nr. 1

Lëngjet, smoothiet dhe çajrat janë freskues dhe detoksifikues, por sa më shpesh të mendoni të pini mjaftueshëm ujë të gazuar, aq më shumë dhe më mirë e bëjnë këtë. Në fund të fundit, detyra kryesore e ujit është të largojë produktet e mbeturinave dhe ndotësit nga trupi ynë. Nëse ka ujë të mjaftueshëm, detoksifikimi është i shpejtë dhe gjithëpërfshirës, ​​qelizat tona furnizohen mirë me ujë dhe ndihemi të rinj, produktivë dhe fleksibël.


Kështu që freskohuni në një mënyrë të shëndetshme dhe qëndroni në formë!


Nëse dëshironi të bëni një detox holistik, këtu janë një udhëzues: Udhëzues për detoksifikimin


Rastësisht, një krizë shëruese nuk është pika e detoksifikimit: Detoksifikimi – por pa kriza shëruese

 

Burimet e artikullit:

 • Sommergetränke zum Entgiften (zentrum-der-gesundheit.de) - Zentrum der Gesundheit

 • Cafe Sigrun "Ginger Drink" (Ingwer Getränk)

 • Cafe Sigrun "Zanzibar Lemon Grass Tea" (Zanzibar Zitronengras-Tee)

 • iFood "Watermelon and Cucumber Vegan Anti Aging Smoothie Recipe Video" (Wassermelonen und Gurken Smoothie - veganes, anti-aging Rezept)

 • The Health Benefits "The Health Benefits of Lemongrass Tea" (Die Gesundheitsvorteile von Zitronengras Tee)

 • Meadow Summers "A Refreshing Lemon Detox Drink For Alkalinity" (Ein erfrischender Entgiftungs-Drink für ein basisches Milieu)

 • Dassana "Mint Juice" (Minzsaft)

79 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page