top of page
  • Qendra e Shëndetit

Plani i ushqimit të shëndetshëm, Ayurvedic


Mëngjes

Mëngjesi duhet të jetë i lehtë dhe i freskët. Njerëzit me mbizotërim Vata dhe Pitta mund të hanë bukë të thekur integrale me gjalpë të mirë dhe reçel ose reçel shtëpiak nga dyqani i ushqimeve të shëndetshme për mëngjes. Si një variant, "qullja e mëngjesit Ayurvedic Olga's" është ideale. Ju gjithashtu mund të pini çaj të ngrohtë bimor, çaj Ayurvedic ose zëvendësues të kafesë, në varësi të shijes tuaj. Nga pikëpamja Ayurvedic, kafeja ka shumë efekte negative. Promovon ngurtësimin e arterieve, presionin e lartë të gjakut, hiperaciditetin gastrik, reumatizmin dhe artritin dhe ju bën të shqetësuar dhe nervoz. Shumë njerëz mendojnë se pirja e kafesë do t'i përmirësojë, por kjo është vetëm për një kohë të shkurtër. Pas kësaj, shkalla e metabolizmit bie më shumë se më parë dhe ju bën të shqetësuar dhe nervoz, pa përmendur gjumin e shqetësuar. Situata është e ngjashme me çajin e zi. Unë rekomandoj Francesco's Cappuccino Naturale (shih seksionin e recetës). Këtë pije mund ta pini në mëngjes për mëngjes ose kur ftoni miqtë për të ngrënë kek. Ka shije të shijshme, freskon sistemin nervor, ju zgjon dhe, sipas Ayurveda, është një Rasayana (agjent rinovues) si Amrit Kalash.


Recetat tona te qulleve te shendetshme i gjeni permes linkut me poshteKoha e drekës

Pa diell, jeta nuk do të kishte lindur kurrë. Fuqia e diellit pulson edhe tek ne. Sipas pozicionit të diellit, zjarri tretës "Agni" ngrihet ose bie. Dielli arrin pikën më të lartë rreth orës 12:00, dhe fuqitë tretëse të njerëzve janë gjithashtu më të forta në këtë kohë. Prandaj, vakti kryesor i ditës duhet të jetë ndërmjet orës 12:00 dhe 13:00.


Për të tre llojet, këshillohet të keni një tas të vogël frutash të ftohtë ose fruta të freskëta të pjekura në mesditë. Kjo pasohet nga një sallatë e freskët me një salcë të shijshme dhe një pjatë kryesore e përbërë nga një kokërr, një perime që përputhet dhe një dal, d.m.th. H. një bishtajore. Një lassi rekomandohet për të rrumbullakosur vaktin. Këshillohet gjithashtu të pini sa të doni ujë të ngrohtë të zier. Hulumtimet shkencore nga e gjithë bota kanë treguar se ushqimi vegjetarian me fruta të freskëta, sallata dhe produkte qumështi është më i shëndetshmi për njerëzit. Për llojin Vata duhet theksuar se duhet të hanë më pak bishtajore, në të kundërt do të shkaktojë shqetësim në aparatin e tyre tretës. Nga të gjitha bishtajore, mungdal i qëruar është më i lehtë për t'u tretur. en dhe shumë ushqyese. Nëse keni më shumë kohë, emn. Nuk ka nevojë ta servirni me një chutney dhe një perime tjetër, ideale për të mbuluar të gjashtë shijet.


Darka

E di që shpesh është e vështirë të hash një vakt të plotë gjatë drekës për arsye pune. Si rezultat, ju shpesh hani shumë në mbrëmje. Së paku, përpiquni të shmangni çdo gjë të gratinuar dhe të skuqur, si dhe perime të papërpunuara, sallata, djathëra të fortë dhe ushqime të ftohta. Veçanërisht sallata pas orës 18:00 nuk konvertohet më në traktin tretës, që do të thotë se alkooli prodhohet në zorrë dhe sistemi tretës bëhet tepër acid. Dikush që ha në këtë mënyrë nuk duhet të habitet nëse të nesërmen në mëngjes zgjohet me kokë të rëndë.


Për drekat e biznesit rekomandoj pjata të lehta me makarona me salca të shijshme të lehta ose një pjatë minestrone ose oriz me perime të freskëta.


Nga pikëpamja Ayurvedic, në mënyrë ideale duhet të hani një supë të lehtë perimesh ose supë orizi në mbrëmje midis orës 18 dhe 19, së bashku me bukë të freskët, ruks, krisur orizi ose bukë integrale të thekur lehtë. Një variant tjetër do të ishte puding me bollgur dhe komposto me mollë ose dardhë ose puding orizi (khir), një ëmbëlsirë e shijshme indiane. Megjithatë, mbani gjithmonë parasysh se nëse hani shumë në mbrëmje, do të shtoni peshë lehtësisht. Pra, nëse dikush dëshiron të ulë peshën e tij, ai duhet të hajë supën time me oriz Bad Ems gustator në mbrëmje. Kjo supë do t'ju ndihmojë të mbani figurën tuaj në formë të mirë në një mënyrë të këndshme.


Shumë njerëz bëjnë gabim duke ngrënë sanduiçe gjatë natës. Nëse në mbrëmje hani vetëm gjëra të ftohta, si feta, djathë të rëndë etj., nuk duhet të habiteni nëse filloni të keni probleme me gjumin. Nga ana tjetër, ngrënia e diçkaje të ngrohtë, si lëngu i perimeve, lehtëson tretjen, pakëson Vatën dhe qetëson mendjen. Thithni lehtë çdo bukë, përfshirë bukën integrale, përpara se të hani. Kjo e bën më të lehtë tretjen. Sipas Ayurveda, koha ideale për të shkuar në shtrat është ora 22:00. Kështu që ju prezantova me tre vaktet që janë të mira për të rriturit nga pikëpamja Ayurvedic. Sipas Ayurveda, mëngjesi, dreka dhe darka janë të mjaftueshme për ta mbajtur një person të shëndetshëm, të lumtur dhe produktiv. Snacks nuk janë aq të dobishme, sepse sistemi tretës nuk është aq i fortë sa tek fëmijët dhe adoleshentët. Madje ju rekomandojmë që të ushqehen me ushqim, pasi kanë nevojë për më shumë energji për t'u rritur. Diabetikët gjithashtu kanë nevojë për ushqime meze në mënyrë që ekuilibri i sheqerit të mbetet sa më konstant.


Recetat tona te supave te shendetshme gjeni permes linkut me poshte
Rubrikën tonë me të gjitha artikujt rreth Ayurvedës e gjeni duke klikur në linkin më poshtë.


 

Burimi i artikullit:

"Himmlisch Kochen und Leben im Einklang mit dem Veda" - Frank W. Lotz

169 Ansichten0 Kommentare

Comentários


bottom of page