top of page
 • Qendra e Shëndetit

Programi 30-ditor për një zorrë të shëndetshme

Aktualisiert: 26. Okt. 2021


Një program efektiv i pastrimit të zorrës së trashë ka disa përbërës. Shumica e tyre janë falas, por shumë efektive.


Një zorrë e shëndetshme në 30 ditë

Pastrimi i zorrës së trashë duhet të funksionojë, por prapë të jetë i menaxhueshëm, pra jo shumë i komplikuar. Në vijim, ne do t'ju prezantojmë me një program efektiv dhe holistik të pastrimit të zorrës së trashë që do të ketë një ndikim të dukshëm në mirëqenien tuaj në 30 ditë.


Fokusi natyrisht është në zorrën, qendrën e trupit tonë. Gjendja e tij shëndetësore përcakton se si është personi përkatës.


Mënyra moderne e jetesës me shumë stres, mungesa e stërvitjes dhe dieta jo e shëndetshme fatkeqësisht shumë shpesh çon në një zorrë të sëmurë. Rezultati:


Flora e zorrëve është e shqetësuar, mukoza e zorrëve është e përflakur dhe shpesh tashmë e përshkueshme. Nëse është e fundit, substancat mund të hyjnë në qarkullimin e gjakut përmes mukozës së zorrëve "të vrima", e cila në fakt duhet të nxirret jashtë me jashtëqitje. Njëri flet për sindromën e zorrëve të rrjedhshme. Si rezultat, mund të ndodhin alergji dhe procese autoimune.


Sidoqoftë, vetëm një florë e trazuar e zorrëve mund të ketë pasoja të shumta shëndetësore - nga fryrja dhe depresioni tek obeziteti ose dobësimi i sistemit imunitar me infeksione të shpeshta, pothuajse gjithçka është e mundur.


Prandaj, pastrimi i zorrës së trashë është një masë parandaluese shumë e mirë për të mbrojtur zorrën dhe kështu shëndetin e përgjithshëm. Mund të kryhet një ose dy herë në vit sipas kërkesës dhe rrallë zgjat më shumë se 30 ditë!


Çfarë është pastrimi i zorrës së trashë?

Në të kaluarën, klizmat ose ujitja e madhe e zorrës së trashë (hidroterapia e zorrës së trashë) ishin metodat e vetme të pastrimit të zorrës së trashë. Ndërkohë, termi "pastrim i zorrës së trashë" përdoret më shumë për t'iu referuar përgatitjeve për përdorim oral. Cilësitë janë shumë të ndryshme dhe shpesh nuk çuditeni nëse një produkt i tillë nuk tregon efekt për shkak të cilësisë së tij të dobët.


Një pastrim vërtet efektiv i zorrës së trashë duhet të përbëhet nga përbërës të ndryshëm që nuk përbëhen vetëm nga gëlltitja e ndonjë kapsule. Pastrimi efektiv i zorrës së trashë duhet të bëhet me kujdes dhe respekt për trupin tuaj.


Prandaj, programi ynë 30 -ditor i pastrimit të zorrës së trashë përfshin masa të ndryshme që shkojnë përtej gëlltitjes së kapsulave - dhe janë kryesisht pa pagesë. Qëllimi nuk është që të mund të përfundoni programin pas 30 ditësh dhe të ktheheni në zakonet e vjetra.


Përkundrazi, qëllimi duhet të jetë të jetosh më me vetëdije dhe të marrësh disa nga zakonet e reja nga programi i pastrimit të zorrës së trashë me vete në jetën e përditshme - kështu që në fund pastrimet aktuale të zorrës së trashë janë gjithnjë e më pak të nevojshme.


Provat shkencore të dobisë së pastrimit të zorrës së trashë mund të gjenden këtu: Pastrimi i zorrës së trashë nga një perspektivë shkencore


Programi i pastrimit të zorrës së trashë 30-ditore

Me programin tonë 30-ditor për pastrimin e zorrës së trashë, ju së pari zgjidhni një produkt të përshtatshëm. Në varësi të mënyrës se si e keni ushqyer veten deri më tani, cila është gjendja juaj shëndetësore dhe nëse keni bërë tashmë një pastrim të zorrës së trashë, zgjidhni ose një produkt shumë të thjeshtë ose një trajtim më të gjerë. Mos u përfshini në produkte inferiore.


1. Përgatitja e duhur për pastrimin e zorrës së trashë


Një përgatitje për trajtimin e zorrëve zakonisht përbëhet nga:


 • Tokë minerale (bentonite ose zeolite): Thith toksinat dhe produktet e mbeturinave metabolike në sistemin tretës, të cilat më pas ekskretohen me jashtëqitje së bashku me tokën.

 • Lëvorjet e psiliumit, të cilat furnizojnë mukozën, qetësojnë mukozën e zorrëve dhe e pastrojnë atë mekanikisht, domethënë lirojnë muret e zorrëve nga depozitat e mundshme.

 • Llojet probiotike të baktereve (probiotikë) që ndihmojnë në ndërtimin e florës së zorrëve.


Sigurohuni që të pini shumë lëngje (ujë dhe çaj bimor), pasi toka minerale dhe pluhuri i lëvores së psyllium thithin shumë ujë dhe skorjet e grumbulluara mund të kullohen vetëm me lëng të mjaftueshëm.


Përveç lëngut me të cilin merrni përgatitjen për pastrimin e zorrës së trashë, duhet të pini të paktën 1.5 litra ujë ose çaj të lehtë bimor gjatë gjithë ditës.


2. Kryeni çdo pastrim të zorrës së trashë në një ritëm individual!

Udhëzimet përfshihen gjithmonë me secilën nga përgatitjet e përmendura. Këto udhëzime shërbejnë si udhëzues dhe kanë për qëllim të parandalojnë gëlltitjen e shumë prej përbërësve përkatës. Sidoqoftë, gjithmonë mund të zgjidhni doza më të vogla.


Ne madje rekomandojmë që me vetëdije të filloni me doza më të vogla se ato të rekomanduara. Shikoni trupin tuaj dhe reagimet e tij ndaj shtojcave të pastrimit të zorrës së trashë. Rriteni dozën ngadalë - pasi jeni të kënaqur me të, por natyrisht asnjëherë mbi dozën e rekomanduar nga prodhuesi.


Nëse përjetoni ndonjë shqetësim, zvogëloni përsëri dozën dhe qëndroni me dozën që nuk shkaktoi ndonjë shqetësim.


Me ankesat nënkuptohet keqtrajtim i përkohshëm, gazra, fryrje barku dhe të ngjashme. Ankesat që tregojnë një proces detoksifikimi në trup, si p.sh B. Njollat ​​e lëkurës, kruajtjet ose dhimbjet e kokës zakonisht zhduken vetvetiu gjatë procesit të pastrimit.


Nëse, përveç përbërësve kryesorë të pastrimit të zorrës së trashë (bentonite / zeolite, pluhur lëvore psyllium, probiotikë) po merrni edhe shtesa të tjera ushqimore (që nuk i kishit marrë më parë), p.sh. B. Chlorella, Spirulina, Inulin, substanca të hidhura, ekstrakt i gjembaçit të qumështit, acid alfa lipoik ose çfarëdo tjetër, dhe papritmas ndjeni siklet, pastaj lërini këto aditivë plotësisht për momentin.


Sapo të ndiheni më mirë, filloni të merrni një nga shtesat tuaja dietike në dozën më të ulët të mundshme dhe rrisni këtë marrje gjatë disa ditëve deri në dozën e rekomanduar nga prodhuesi.


Nëse jeni mirë, bëni të njëjtën gjë me shtesën tjetër ushqimore. Nëse shfaqen simptoma para se të arrihet doza e rekomanduar nga prodhuesi, atëherë përmbajuni dozës që është akoma e mirë për ju.


Nëse simptomat shfaqen edhe me dozën më të ulët të mundshme, atëherë mund të ketë një intolerancë individuale dhe ne do të këshillonim kundër marrjes së preparatit në rastin tuaj personal.


Këtu mund të gjeni udhëzime të hollësishme për pastrimin e zorrës së trashë: Udhëzime për pastrimin e zorrës së trashë


3. Masat shoqëruese

Masat shoqëruese janë të paktën po aq të rëndësishme sa përgatitja për pastrimin e zorrës së trashë. Me përjashtim të njërës ose tjetrës kurs sportiv, të gjithë ata janë plotësisht falas dhe për këtë arsye shpesh nënvlerësohen. Këto masa janë jashtëzakonisht efektive.


Ato lehtësojnë të gjithë sistemin tretës dhe mbështesin në mënyrë optimale rigjenerimin e zorrëve dhe kullimin e dëshiruar:


 • Hani një dietë me bazë bimore me baza të tepërta, mund të gjeni receta të përshtatshme në faqen tonë të internetit në seksionin e recetave, në kanalin tonë të gatimit në YouTube ose në librat tanë të gatimit (The Turmeric Cookbook and the Cookbook Cooking Excessive Bases *).

 • Shmangni alkoolin dhe sheqerin, përfshirë të gjitha ushqimet që përmbajnë sheqer industrial në çdo formë.

 • Nëse ende pini duhan, tani është momenti juaj: Kuptoni që pirja e duhanit nuk ofron avantazhe, vetëm disavantazhe. Lëre të jetë!

 • Hani shumë fruta, sallata, perime dhe pini smoothie jeshile të bërë në shtëpi, plotësoni ushqimet tuaja me sasi të vogla të drithërave, pseudo-kokrra, bishtajore, arra dhe fara.

 • Hani vetëm një supë me perime ose një vakt tjetër të vogël dhe të lehtë në mbrëmje.

 • Hani vetëm kur jeni të uritur.

 • Merrni një vendim të ndërgjegjshëm për të ndaluar së ngrëni para se të ndiheni të ngopur.

 • Mos pini asgjë tjetër përveç ujit dhe çajit bimor herë pas here - pa pije freskuese dhe pa lëngje të blera nga dyqani. Edhe lëngjet e shtrydhura mund të pihen në sasi të vogla, por më shumë si rostiçeri sesa si shuarëse të etjes.

 • Mos pini asgjë me ushqim, por 1 orë para ngrënies ose 1 orë më pas.

 • Merrni kohë për të ngrënë, kështu që hani ngadalë dhe përtypni me kujdes. Vetëm kjo masë - pavarësisht se çfarë hani - mund të përmirësojë ndjeshëm gjendjen tuaj shëndetësore. Një studim nga qershori 2018 tregoi se ata që hanë ngadalë kanë më pak gjasa të jenë mbipeshë, janë më mirë të mbrojtur kundër sindromës metabolike (presioni i lartë i gjakut, diabeti, obeziteti dhe nivelet e larta të kolesterolit) dhe për këtë arsye kanë një rrezik më të ulët të sëmundjeve kardiovaskulare.

 • Përgatitni ushqime të thjeshta (pa menu të përpunuara që përbëhen nga shumë përbërës të ndryshëm dhe për këtë arsye shpesh tendosin zorrët).

 • Hani sipas nevojave tuaja personale, do të gjeni ritmin tuaj të të ngrënit. Provoni se cila mënyrë e të ushqyerit është më e mira për ju personalisht. Provoni p.sh. Agjërimi interval (disa vakte të mëdha me intervale të mëdha në mes) ose vakte të vogla më të shpeshta.

 • Kontrolloni nëse keni nevojë për mëngjes në mëngjes. Shumë njerëz ndihen më mirë kur nuk hanë mëngjes. Harrojeni mençurinë e përgjithësuar si "mëngjesi si perandor, dreka si mbret, ...". Këto në asnjë mënyrë nuk vlejnë për të gjithë!

 • Shkoni për të fjetur në oraret e caktuara dhe ngrihuni përsëri në oraret e caktuara. Një cikël i shëndetshëm gjumë-zgjim ka një ndikim të madh në shëndetin tuaj!

 • Lëviz! Sa më shpesh të jetë e mundur! Gjeni një sport që ju magjeps dhe që e doni! Pavarësisht nëse vallëzoni, notoni, ecni, ecni, studio fitnesi, stërvitje me forcë, vrapim, ecje apo çfarëdo.

 • Mendoni për momentet e përditshme të relaksimit. Pa menaxhim të mirë të stresit, çdo program shëndetësor shembet si një shtëpi kartash!


Sado të çuditshme që mund të duken në fillim, praktikojini ato vazhdimisht për 30 ditë. Në fund të këtij muaji do të mahniteni kur të zbuloni se njëra apo tjetra sjellje e re tashmë është pjesë e mishit dhe gjakut tuaj dhe se nuk dëshironi t'i humbisni ato në jetën tuaj të përditshme.4. Optimizoni furnizimin me substanca vitale

Përkundër mendimit të shumë mjekëve, shoqërive dhe raporteve të mediave, mungesat e substancave vitale janë ende të përhapura sot. Shpesh as nuk mund të besoni se sa energji dhe dëshirë për jetën ndjeni papritur përsëri, "vetëm" sepse më në fund keni korrigjuar një mungesë të gjatë të vitaminës.


Prandaj ju rekomandojmë që të sqaroni nëse ka ndonjë mangësi në substancat vitale (vitamina D, vitamina B12 (ose i gjithë kompleksi B), vitamina K, magnez, zink, omega 3, etj), veçanërisht nëse keni ankesa kronike.


Shënim:

Nëse tashmë vuani nga sëmundje kronike dhe / ose duhet të merrni ilaçe, bisedoni me mjekun tuaj ose praktikuesin alternativ nëse pastrimi i zorrës së trashë është i përshtatshëm për ju. Nëse është kështu, duhet të siguroheni që t’i merrni përgatitjet disa orë larg ilaçeve tuaja.


Masat shoqëruese janë zakonisht të mundshme pa miratimin e mjekut - dhe veçanërisht në rast sëmundjeje, ato janë jashtëzakonisht të dobishme!


 

Burimet e artikullit:

236 Ansichten0 Kommentare

Comments


bottom of page