top of page
  • Qendra e Shëndetit

Puding me çokollatë dhe avokado

Ky puding i ëmbël dhe i freskët me çokollatë ka shije të mrekullueshme! Është përgatitur me avokado, banane dhe qumësht kokosi dhe për këtë arsye është i pasur me substanca vitale dhe yndyrna të shëndetshme. Një arsye më shumë për të provuar këtë puding të shijshëm!


Përbërësit për 2 porcione:

  • 1 avokado - përgjysmoni, hiqni farën, hiqeni tulin me një lugë dhe priteni në copa

  • 1 banane e madhe, - qërojeni dhe priteni në copa

  • 2 lugë gjelle pluhur kakao,

  • 1 lugë gjelle mjaltë

  • 1 grusht fruta të stinës për tu zbukuruar

  • 400 ml qumësht kokosi - vendoseni kanaçen me kokë poshtë në frigorifer gjatë natës

  • ½ lugë çaji pluhur vanilje

  • 1 majë kripe kristali


Përgatitja:


Hapi i parë

Për pudingun me çokollatë, përdorni një blender dore për të përpunuar avokadon, bananen, pluhurin e kakaos, kripën dhe mjaltën në një puding të hollë. Pastaj mbusheni në një tas dhe vendoseni në frigorifer për rreth 1 orë.


Hapi i 2 -të

Ndërkohë, nxirrni enën e qumështit të kokosit nga frigoriferi dhe vendoseni pjesën e ngurtë së bashku me pluhurin e vaniljes në një enë të gjatë e të ftohtë (!); përdorni qumështin për qëllime të tjera.


Hapi i 3 -të

Përziejini dhe rrihni me një mikser dore derisa të keni një krem ​​kremoz.


Hapi i 4 -të

Në fund, nxirrni pudingun me çokollatë nga frigoriferi dhe ndajeni në dy tasa. Më pas shërbejeni të zbukuruar me kremin e kokosit dhe frutat.

21 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

ความคิดเห็น


bottom of page