top of page
 • Qendra e Shëndetit

Puding me çokollatë me avokado dhe banane

Aktualisiert: 18. März 2022

Një dietë e ekuilibruar mund të jetë kaq e shpejtë, kaq e lehtë dhe kaq e shijshme. Pudingu konsistencën e tij kremoze i detyrohet nga njëra anë blenderit të dorës dhe nga ana tjetër përbërësve. Ato gjithashtu sigurojnë një përzierje të shëndetshme të lëndëve ushqyese dhe i japin pudingut një ëmbëlsi natyrale. Është perfekt për mëngjes, një rostiçeri me çokollatë ose një ëmbëlsirë kremoze.


Përbërësit për 1 porcion:

 • 1 banane (rreth 100 g)

 • 1 avokado (rreth 130 g tul)

 • Çokollate e zezë (rreth 30 g) (opcionale pluhur kakao)

 • 30 ml pije bimore ose të ngjashme p.sh. tërshëre (opcionale ujë)

 • 1 lugë caji mjaltë (opcionale)

 • 1 lugë gjelle fara chia (opcionale)

 • 2 lugë gjelle boronica

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 4 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 1 minuta

 • Koha e pritjes: -


hapi 1

Shkrini çokollatën në një banjë me ujë


hapi i 2-të

Përgjysmoni avokadon, hiqni gurin dhe hiqni mishin nga lëkura me një lugë.

Qëroni bananen dhe shtoni mbi mishin e avokados, shtoni mjaltin dhe pijen bimore dhe me një blender dore bluani në një krem ​​të butë.


hapi i 3-të

Pastaj shtoni çokollatën e shkrirë dhe përzijeni pudingun me një lugë.

Në fund shtoni farat chia dhe boronicat dhe shijojeni.

124 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentarios


bottom of page