top of page
 • Qendra e Shëndetit

Qull tërshëre me çokollatë e banane

Aktualisiert: 26. Mai 2023

Një qull me çokollatë kremoze, vegane me një majë të shijshme me banane, çokollatë të grirë, gjalpë bajame dhe arra - ideale për mëngjes ose në mes!


Përbërësit për 2 porcione:

 • 100 g tërshërë me kokërr të plotë, të imët

 • 700 ml qumësht tërshërë

 • 50 g çokollatë të zezë

 • 1 banane

 • 2 lugë gjelle arra

 • 1 majë kripë kristali

 • 1 lugë caji kakao pluhur

 • 1 lugë caji sheqer kokosi (opcionale)

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 5 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 15 minuta

 • Koha e pritjes: -

hapi 1

Zieni në një tenxhere 100 g thekon tërshërë me 700 ml qumësht tërshërë. Më pas ulim zjarrin, anim kapakun dhe ziejmë në temperaturë të ulët për 10 minuta. Më pas fikni sobën.


Ndërkohë copëtoni çokollatën; presni bananen në feta; Prisni përafërsisht 2 lugë gjelle arra dhe skuqini pa yndyrë.


hapi i 2-të

Më pas përzieni 1 majë kripë, 1 lugë çaji pluhur kakao dhe 1 lugë caji sheqer kokosi dhe palosni gjysmën e çokollatës së grirë.


Ndani qullën në dy tasa dhe shërbejeni duke i mbushur me çokollatën e mbetur të copëtuar, bananen e prerë në feta dhe arra e thekura.
131 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page