top of page
 • Qendra e Shëndetit

Salcë e djegës chilli e ëmbël dhe e thartë

Aktualisiert: 1. Nov. 2021

Për këtë salcë djegëse të shijshme, fillimisht i pastrojmë të gjithë përbërësit me një mikser dhe më pas i ziejmë për 15 minuta - gati! Meqenëse salca djegëse është e bërë në shtëpi, ajo natyrisht përbëhet ekskluzivisht nga përbërës të shëndetshëm.


Përbërësit për 2 porcione:

 • 150 g ananas - prini përafërsisht

 • 80 g domate - prërë në çerek, hiqni kërcellin

 • 1 spec djegës i kuq i butë

 • 200 ml ujë

 • 2 lugë paste domate

 • 1 lugë gjelle sheqer kokosi

 • 1 lugë gjelle uthull molle

 • 1 lugë çaji kripë kristali

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 5 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 15 minutë

Hapi i parë

Për salcën djegëse, vendosni të gjithë përbërësit në një enë të gjatë dhe i bëni pure me një blender dore.


Hapi i 2 -të

Pastaj vendoseni në një tigan dhe ziejini për rreth 15 minuta. Erëzoni për shije me kripë.


Hapi i 3 -të

Në fund e derdhni në një shishe qelqi të pastër ndërsa është akoma e nxehtë, kthejeni përmbys dhe lëreni të ftohet në frigorifer. Salca djegëse mund të qëndroj për rreth 1 javë nëse ruhet në frigorifer.

25 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentarios


bottom of page