top of page
  • Qendra e Shëndetit

Salcë fiku dhe mustarde

Kjo salcë fiku me senf është e lehtë për tu përgatitur dhe ka shije të shkëlqyeshme.


Përbërësit për 2 porcione:

  • 2 fiq të thatë

  • 7 lugë ujë

  • 2 lugë uthull molle

  • 1 lugë lëng limoni, të shtrydhur

  • 1 ½ lugë çaji mustardë (senf)

  • 3 lugë vaj ulliri

  • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Përgatitja:

  • Koha e parapërgatitjes: 5 minuta

  • Koha e gatimit / pjekjes: 1 minutë

Hapi i parë

Pastaj vendosni të gjithë përbërësit për salcë - përveç vajit të ullirit, kripës dhe piperit - në një enë të gjatë dhe bëni pure me një blender dore; ndërkohë ngadalë shtoni 3 lugë vaj ulliri; shijoni me kripë dhe piper.

10 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

留言


bottom of page